Svenska English
Sprint-SM Raceconsulting
2013-01-26 Tractive Winter Sprint SM Official final
Results
Total list 39 starting
Pos No Dc Driver/CO-Driver Club/Country Class Make/Model SS 1/SS 2 Pen/Total Diff C/L
1 39 A Pontus Tidemand SMK Eda 4 WD Ford 3:32,7
1     Ola Fløene NMK Hamar   Fiesta WRC 3:28,9 (3:28,9)
Entrant:TEAM Tätab
 
2 40 A Mats Jonsson Forshaga MC 4 WD Ford 3:46,6 14,9
2     Johnny Johansson SMK Lindesberg   Escort WRC 3:43,8 (3:43,8) 14,9
 
3 30 A Robin Friberg Ludvika MS 4 WD Mitsubishi 3:53,2 15,6
3     Stefan Gustavsson Ludvika MS   Evo 3:44,5 (3:44,5) 15,6
 
4 34 A Hasse Gustafsson Vansbro MK 4 WD Ford 3:52,2 16,3
4     Mikael Johansson Vansbro MK   Fiesta WRC 3:45,2 (3:45,2) 16,3
Entrant:TEAM Tätab
 
5 33 A Jerker Axelsson SMK Trollhättan 4 WD Mitsubishi 3:52,0 17,1
5     Mattias Andersson Säffle MC   Lancer WRC 3:46,0 (3:46,0) 17,1
 
6 25 A Tommy Vestlund Borlänge MK 4 WD Mitsubishi 3:54,1 20,3
6     Håkan Palm Björnjägarns RC   Lancer Evo VII 3:49,2 (3:49,2) 20,3
 
7 107 A Joachim Borg SMK Linde 4 WD Ford 3:59,7 21,0
7     Christian Sven-Arne Lindeberg Rasbo MK   Escort WRC 3:49,9 (3:49,9) 21,0
 
8 104 A Jacob Jansson MK Kopparberg 4 WD Subaru 3:55,9 21,5
8     Torbjörn Henrysson Teknis MC   Impreza 3:50,4 (3:50,4) 21,5
 
9 35 A Ingemar Svensson Flens MS 4 WD Ford 3:58,1 22,8
9     Sophia Karlsson Taxinge MK   WRC 3:51,7 (3:51,7) 22,8
Entrant:TEAM Tätab
 
10 23 A Joachim Grahn Simrishamns MK 4 WD Ford 4:03,2 23,0
10     Rickard Nilsson Simrishamns MK   Focus WRC 3:51,9 (3:51,9) 23,0
 
11 14 A Jörgen Jonasson Vännäs MK 2 WD VW 4:00,8
1     Nicklas Jonasson Vännäs MK   Golf IV KitCar 3:53,8 (3:53,8) 24,9
 
12 29 A Johan Rudengren Eskilstuna MK 4 WD Mitsubishi 4:04,6 25,0
11     Christer Johansson Flens MS   Lancer Evo X 3:53,9 (3:53,9) 25,0
 
13 36 A Per-Arne Ljung Hofors MS 4 WD Mitsubishi 3:56,8 25,2
12     Kjell Andersson Hofors MS   Lancer Evo VII 3:54,1 (3:54,1) 25,2
Entrant:Tractive AB
 
14 31 A Martin Berglund SMK Gävle 4 WD Mitsubishi 4:01,6 25,3
13     Joakim Gevert Kils MK Bil   Lancer Evo IX 3:54,2 (3:54,2) 25,3
Entrant:Yokohama Motorsport Sweden
 
15 26 A Jonas Wigren Norrköpings MK 4 WD Mitsubishi 4:00,2 26,1
14     Mathias Gårdman Norrköpings MK   Lancer Evo VII 3:55,0 (3:55,0) 26,1
Entrant:Anläggningstransporter i Norrköping AB
 
16 19 A Leif Peterson Göteborgs MF 2 WD Toyota 4:06,8 1,5
2     Toni Sundqvist SMK Motala   Corolla 3:55,3 (3:55,3) 26,4
Entrant:TRACTIVE AB
 
17 18 A Tobias Söderqvist AMF Årsunda 2 WD Toyota 4:02,2 2,0
3     Joakim Söderqvist AMF Årsunda   Corolla 3:55,8 (3:55,8) 26,9
Entrant:Tractive AB
 
18 27 A Carina Hermansson SMK Uppsala 4 WD Subaru 4:03,3 27,6
15     Mikael Johansson Rasbo MK   WRX STi 3:56,5 (3:56,5) 27,6
 
19 16 A Stefan Jonsson Vännäs MK 2 WD SEAT 4:05,2 3,1
4     Stefan Ahl Wexjö MS   Ibtza Kit Car 3:56,9 (3:56,9) 28,0
 
20 10 A Magnus Henriksson SMK Linde 2 WD Suzuki 4:04,5 3,2
5     Staffan Lindberg Sigtuna RC   Ignis S 1600 3:57,0 (3:57,0) 28,1
 
21 28 A Ramona Karlsson Falköpings MK 4 WD Skoda 4:09,7 28,5
16     Miriam Walfridsson MK Ratten   Fabia 3:57,4 (3:57,4) 28,5
 
22 15 A Jonas Johansson MK Ran Askersund 2 WD Toyota 4:09,2 3,7
6     Malin Strömberg MK Ran Askersund   Corolla 3:57,5 (3:57,5) 28,6
 
23 17 A Johan Carlsson Degerfors RC 2 WD Toyota 4:07,9 4,0
7     Johan Lövgren Degerfors RC   Corolla 3:57,8 (3:57,8) 28,9
 
24 1 A Per Wilén Strängnäs AMS 2 WD VW 4:07,1 4,7
8     Andreas Johansson Eskilstuna MK   Golf III 3:58,5 (3:58,5) 29,6
Entrant:www.rallyimport.se
 
25 8 A Mattias Adielsson Göteborgs MF 2 WD Ford 4:06,2 5,4
9     Christoffer Bäck SMK Hedemora   Fiesta R2 3:59,2 (3:59,2) 30,3
 
26 2 A Johan Eriksson Ludvika MS 2 WD Opel 4:05,9 6,3
10     Ola Persson Rasbo MK   Kadett GSI 16v 4:00,1 (4:00,1) 31,2
Entrant:Flat Out Rally Team
 
27 20 A Johan Holmberg Gotlands MF 2 WD Suzuki 4:13,8 6,3
10     Henrik Appelskog Östergyllen RC   Swift S1600 4:00,1 (4:00,1) 31,2
Entrant:Nordh´s Lastmaskiner AB
 
28 108 A Bengt Thorsell Skara MK 4 WD Ford 4:09,4 33,5
17     Mikael Kjellgren Hjo MK   Focus WRC 4:02,4 (4:02,4) 33,5
 
29 5 A Mattias Olsson Fryksdalens MK 2 WD Ford 4:07,5 9,2
12     Patrik Barth MK Ratten   Fiesta 4:03,0 (4:03,0) 34,1
 
30 11 A Jens Branteström Rasbo MK 2 WD Opel 4:19,1 9,2
12     Per Christensen Rasbo MK   Corsa B 4:03,0 (4:03,0) 34,1
Entrant:Bärgning o Transport i uppsala AB
 
31 4 A Philip Haag Kullings MS 2 WD Citroën 4:08,5 9,9
14     Marcus Sundh Älmhults MK   C2 R2 Max 4:03,7 (4:03,7) 34,8
Entrant:Ranaverken
 
32 109 A Anders Wänn Borlänge MK 4 WD Mitsubishi 4:12,6 35,6
18     Marie Abrahamsson SMK Dala Falun   Lancer Evo VI 4:04,5 (4:04,5) 35,6
 
33 6 A Nils Fransson Vännäs MK 2 WD Ford 4:09,2 11,5
15     Fredrik Andrén Umeå AK   Fiesta ST 4:05,3 (4:05,3) 36,4
 
34 3 A Emil Bergkvist Hofors MS 2 WD Ford 4:07,6 11,9
16     Krister Gull Kils MK Bil   Fiesta 4:05,7 (4:05,7) 36,8
 
35 13 A Magnus Wallén Vallentuna MK 2 WD Nissan 4:24,6 16,2
17     Andreas Olsson Rasbo MK   Sunny 4:10,0 (4:10,0) 41,1
 
36 9 A Daniel Johansson Nollåtta MK 2 WD Suzuki 4:21,1 18,4
18     Christer Carlsson Katrineholms MK   Ignis S1600 4:12,2 (4:12,2) 43,3
Entrant:JRM Racing AB
 
37 7 A David Pettersson Falköpings MK 2 WD Ford 4:30,2 21,9
19     Karl-Johan Nattsson Falköpings MK   Fiesta 4:15,7 (4:15,7) 46,8
Entrant:CEJN AB
 
12 A Patrik Åhman Almunge MK 2 WD Opel 4:42,4
    Pontus Åhman Almunge MK   Corsa S1600 Retired
 
24 A Niklas Hägg SMK Hälsinge 4 WD Toyota
    Emil Eklund Gestrike RT   Celica GT4 Retired
Entrant:L. Häggsbildemontering AB
 
  ()= ej i slutmål ännu

Valid HTML 4.01! Valid CSS!