Created 2020-09-13 16:17:45 
2020-09-12
Kinnekulle Ring Rallysprint
Unofficial
Results
Total list
35 starting
Pos No Dc Driver/CO-Driver Club/Country Class Make/Model SS 1/SS 3 SS 2 Pen/Total Diff C/L
7 A Tommy Nilsson Karlstad MC Bil 2 WD A, B, C 2 Ford
Per Jansson Sala MK Escort
 
2 8 B Hans Perbjörs Lima MS 2 WD A, B, C 2 VW 1:27,2 2:18,7
2 Linnea Perbjörs Lima MS Golf GTI 16v 3:45,9
 
3 6 A Andreas Wilke Tjust MK 2 WD A, B, C 2 Ford 2:16,5 2:12,4
3 Richard Bränning Tjust MK Escort Mk2 4:28,9
 
4 2 A Anders Johansson Kullings MS 2 WD A, B, C 2 Volvo 2:21,3 2:17,9
4 Peter Andersson Kullings MS 940 4:39,2
 
5 3 A Bjarne Rutgersson Stenungsunds MS 2 WD A, B, C 2 BMW 2:23,1 2:18,9
5 Patrik Cederberg Dals MK M3 4:42,0
Entrant: Team jordvarme.se
 
6 4 A Peter Börjesson Stenungsunds MS 2 WD A, B, C 2 Volvo 2:23,1 2:19,1
6 Raimon Nilsson Stenungsunds MS 242 4:42,2
Entrant: Team Börjesson Maskin AB
 
7 1 A Tomas Sjöberg Sotenäs MK 2 WD A, B, C 2 Volvo 2:23,4 2:22,3
7 Helena Götherström Sotenäs MK 242 4:45,7
Entrant: Max Sport Tires Sweden
 
8 14 C Peter Karlsson Dals MK 2 WD A, B, C 2 Ford 2:24,0 2:26,2
8 Måns Karlsson Dals MK Escort 4:50,2
Entrant: Beamon motorsport
 
9 18 C Henrik Höglund Stenungsunds MS 2 WD A, B, C 2 Porsche 2:30,1 2:27,6
9 Erling Jonsson SMK Trollhättan 911 RS 4:57,7
Entrant: LINJEMONTAGE MOTORSPORT
 
10 15 C Thomas Dahlström MK Väst 2 WD A, B, C 2 VW 2:30,5 2:28,1
10 Gunilla Rydin MK Väst Golf 4:58,6
 
11 37 B Magnus Hansen Götene MK Grupp E A, B, C E Volvo 2:25,9 2:34,5
1 Christian Keränen Toarps MK S60 5:00,4
 
12 26 C Pär-Olof Stahlgård Stenungsunds MS VOC, Gr F, Gr N<1400 A ,B ,C VFN1 Volvo 2:29,6 2:32,2
1 Mikael Berggren Stenungsunds MS 242 5:01,8
 
13 21 A Anders Olsson Vänersborgs MK VOC, Gr F, Gr N<1400 A ,B ,C VFN1 Volvo 2:29,4 2:36,8
2 Sven Olsson Vänersborgs MK 240 5:06,2
 
14 19 C Rickard Edlund Tidaholms MK 2 WD A, B, C 2 Volvo 2:33,1 2:29,8 5
11 Malin Hultman Tidaholms MK 142 5:07,9
 
15 31 C Ingvar Ivarsson Säffle MC VOC, Gr F, Gr N<1400 A ,B ,C VFN1 Volvo 2:30,1 2:33,0 5
3 Ingvar Johansson Säffle MC 940 5:08,1
 
16 12 B Jan Edlund Tidaholms MK 2 WD A, B, C 2 Volvo 2:37,6 2:33,0
12 Christina Thoren Tidaholms MK 142 5:10,6
 
17 24 C Christer Johansson Dals MK VOC, Gr F, Gr N<1400 A ,B ,C VFN1 Volvo 2:35,9 2:34,8
4 Anders Sääw Dals MK 940 5:10,7
 
18 13 B Patrik Pettersson Falköpings MK 2 WD A, B, C 2 Volvo 2:37,2 2:36,4
13 Eva Pettersson Amazon 5:13,6
 
19 17 C Lasse Jägerström Dals MK 2 WD A, B, C 2 Volvo 2:44,5 2:42,2
14 Margaretha Jägerström Dals MK 240 5:26,7
Entrant: Teamvitvå Jägerströms Motorsport
 
20 30 C Albin Karlsson Dals MK VOC, Gr F, Gr N<1400 A ,B ,C VFN1 Volvo 2:42,9 2:44,0
5 Fredrik Karlsson Dals MK 940 5:26,9
 
21 28 C Börje Johansson Kullings MS VOC, Gr F, Gr N<1400 A ,B ,C VFN1 Volvo 2:43,5 2:43,7
6 Ingrid Johansson Kullings MS 240 5:27,2
 
22 34 C Peter Dahlsund Varbergs MK VOC, Gr F, Gr N<1400 A ,B ,C VFN1 Volvo 2:25,1
7 Carina Larsson Varbergs MK 850 2:25,1
 
23 44 J Lucas Helin Tibro MK Ungdomsrally J Opel 2:29,7
1 Thomas Järnström Tibro MK Astra 2:29,7
Entrant: HELINS MOTORSPORT
 
24 38 B Lars Rosén SMK Vingåker Grupp E A, B, C E VW 2:30,1
2 Susanne Rosén SMK Vingåker Golf 3 2:30,1
 
25 32 C Glenn Johansson Orust BSK VOC, Gr F, Gr N<1400 A ,B ,C VFN1 Volvo 2:30,6
8 Lukas Johansson Orust BSK 940 (2:30,6)
 
26 33 C Johan Sonnbring Falköpings MK VOC, Gr F, Gr N<1400 A ,B ,C VFN1 Volvo 2:36,0
9 Jonas Kjell 240 2:36,0
 
27 42 C Lars-Erik Rydqvist Mariestads MS Grupp E A, B, C E Toyota 2:41,7
3 Tomas Hilse Tidaholms MK Starlet 2:41,7
 
28 43 C Rickard Persson SMK Vingåker Grupp E A, B, C E Volvo 2:37,0 5
4 Patric Björling Katrineholms MK 940 2:42,0
 
29 39 C Viktor Foderus SMK Örebro Grupp E A, B, C E VW 2:53,9
5 Lennart Göransson SMK Örebro Golf 2 2:53,9
 
30 41 C Anders Johansson Mariestads MS Grupp E A, B, C E Volvo 40:34,5
6 Jan-Olof Pettersson Götene MK 740 40:34,5
 
0 B Per Erik Jonsson SMK Trollhättan VOC, Gr F, Gr N<1400 A ,B ,C VFN1 Volvo
Rustan Hagstedt Kils MK Bil 940
Entrant: LINJEMONTAGE MOTORSPORT
 
0 B Joakim Strömberg Bengtsfors MC VOC, Gr F, Gr N<1400 A ,B ,C VFN1 Renault
Mikael Eriksson Bengtsfors MC Megane
 
0 B Carl-Johan Nordgren Dals MK 2 WD A, B, C 2 Ford
Casper Nordgren Dals MK Escort
 
9 B Stefan Grönberg Dals MK 2 WD A, B, C 2 Opel
Ulf Örnqvist Stenungsunds MS Ascona B
 
16 C Conny Andersson Älvbygdens MK 2 WD A, B, C 2 Volvo
Leif Gustavsson Älvbygdens MK 940
 
()= not reached end yet