2020-07-11
Slottssprinten-Light 2020
Official final
Results
Total list
72 starting
Pos No Dc Driver/CO-Driver Club/Country Class Make/Model SS 1/SS 3 SS 2 Pen/Total Diff C/L
1 10 A Jari Saarinen MSK Kvarnvingarna 4 wd 4 wd Skoda 1:39,1 1:35,3
1 Jörgen Fornader MSK Kvarnvingarna Fabia R5 1:35,1 3:10,4
 
2 14 A Sebastian Eriksson Hagfors MK 4 wd 4 wd Mitsubishi 1:39,4 1:35,9 0,6
2 Elina Svensson Strängnäs AMS Evo IX 1:35,1 3:11,0 0,6
 
3 15 A Jari Liiten Sandvikens MK 4 wd 4 wd Mitsubishi 1:40,1 1:36,0 1,5
3 Nellie Karlsson Skillingaryds MK Evo 1:35,9 3:11,9 1,5
 
4 9 R Stig Andervang MK Rimo 4 wd 4 wd Skoda 1:38,9 1:37,3 2,4
4 Robin Eriksson SMK Waldemarsvik Fabia R5 1:35,5 3:12,8 2,4
 
5 8 A Johan Rudengren Eskilstuna MK 4 wd 4 wd Skoda 1:41,3 2:07,7 8,1
5 Christer Johansson Flens MS Fabia R5 1:37,2 3:18,5 8,1
 
6 37 A Robert Andersson Eskilstuna MK 2 wd 2 wd Opel 1:42,9 1:38,9
1 Carl-Gustaf Karlsson Eskilstuna MK Astra Kit Car 1:39,7 3:18,6 8,2
 
7 39 A Albin Nordh Ydre MK 2 wd 2 wd Ford 1:43,1 1:40,6
1 Christoffer Bäck SMK Hedemora Flesta R2T 1:38,0 3:18,6 8,2
Entrant: DekorReklam
 
8 27 A Magnus Karlsson Norrköpings MK 2 wd 2 wd Saab 1:43,5 1:39,5 0,2
3 Mikael Karlsson Norrköpings MK 9-3T 1:39,3 3:18,8 8,4
Entrant: Ramudden
 
9 41 A William Binbach Kolsva MS 2 wd 2 wd Peugeot 1:45,2 1:39,9 0,4
4 Robin Hallman Kolsva MS 208 R2 1:39,1 3:19,0 8,6
Entrant: Sellholm Tuning
 
10 25 A Johan Axelsson Nässjö MK 2 wd 2 wd BMW 1:40,3 1:40,6 0,6
5 Mikael Johansson Ludvika MS M3 1:38,9 3:19,2 8,8
 
11 30 A Fredrik Eriksson Katrineholms MK 2 wd 2 wd VW 1:43,9 1:40,7 0,9
6 Daniel Mörn Gränna MK Golf 1:38,8 3:19,5 9,1
 
12 22 A Jonas Åkesson Karlskrona AK 2 wd 2 wd Toyota 1:41,6 1:40,0 1,0
7 Victor Johansson Ryds MK Corolla 1:39,6 3:19,6 9,2
Entrant: Team Nybe
 
13 29 A Victor Karlsson Vimmerby MS 2 wd 2 wd Toyota 1:43,5 1:40,8 1,0
7 Jonas Magnér KAK Motorsport Corolla 1:38,8 3:19,6 9,2
Entrant: Ramudden.se
 
14 24 A Oskar Sundell Sandviken MK 2 wd 2 wd BMW 1:42,5 1:40,3 1,3
9 Håkan Jakobsson Norbergs RC Compact 1:39,6 3:19,9 9,5
 
15 17 B Jonna Eson Brådhe SMK Nyköping 4 wd 4 wd Mitsubishi 1:42,6 1:40,8 9,8
6 Joakim Johannesson Dals MK Mirage 1:39,4 3:20,2 9,8
 
16 20 A Niklas Hägg SMK Hälsinge 2 wd 2 wd VW 1:45,7 1:40,4 1,6
10 Toni Sundkvist SMK Motala Bil Golf Kit Car 1:39,8 3:20,2 9,8
Entrant: L.Häggs Bildemontering AB
 
17 38 R Pontus Lönnström KAK 2 wd 2 wd Ford 1:42,6 1:40,6 1,9
11 Stefan Gustavsson Ludvika MS Fiesta R2T 1:39,9 3:20,5 10,1
Entrant: Team Ramudden
 
18 26 A Erik Brodin Sandvikens MK 2 wd 2 wd Volvo 1:42,6 1:41,1 2,8
12 Joakim Söderqvist AMF Årsunda 940 1:40,3 3:21,4 11,0
 
19 11 A Joachim Carlström Gullabo RC 4 wd 4 wd Mitsubishi 1:41,2 1:40,3 11,1
7 Christer Carlsson Katrineholms MK Mirage 10:00,0 3:21,5 11,1
 
20 40 A Joakim Ellner Landberg SMK Södermanland 2 wd 2 wd Peugeot 1:42,6 1:43,5 2,9
13 Emil Nilsson SMK Arboga 208 1:38,9 3:21,5 11,1
 
21 21 A Kristian Johansson Toarps MK 2 wd 2 wd Renault 1:48,9 1:41,5 3,3
14 Fredrik Livh Laxå MK Clio 1:40,4 3:21,9 11,5
 
22 23 A Emil Karlsson Hällefors MK 2 wd 2 wd Volvo 1:44,6 1:40,8 4,2
15 Jessica Larsson Rasbo MK 940 1:42,0 3:22,8 12,4
 
23 35 A Jonas Kruse Karlstad MC Bil 2 wd 2 wd Volvo 1:49,1 1:43,4 7,9
16 Maja Bengtsson Älmhult MK 940 1:43,1 3:26,5 16,1
 
24 31 A Simon Karlsson Gullabo RC 2 wd 2 wd Toyota 1:51,4 1:44,6 8,4
17 Tobias Steen Gotlands MFBK Corolla 1:42,4 3:27,0 16,6
Entrant: Team Nybe
 
25 34 A Mattias Hägg SMK Hälsinge 2 wd 2 wd Toyota 1:45,0 1:44,5 8,5
18 Emma Hägg SMK Hälsinge Corolla 16v 1:42,6 3:27,1 16,7
Entrant: Häggs Bildemontering AB
 
26 12 R Kjell Sandberg Haninge MK 4 wd 4 wd Ford 1:48,3 1:39,0 16,9
8 Stefan Ahl Wäxjö MS Fiesta 1:52,4 3:27,3 16,9
 
27 28 A Linus Månsson Östgöta Bilsportförening 2 wd 2 wd VW 1:46,8 1:43,7 10,1
19 John Stigh Västra Östergötlands MK Golf III 1:45,0 3:28,7 18,3
 
28 36 A Emrik Smedberg Wäxjö MS 2 wd 2 wd Honda 1:47,8 1:44,6 13,8
20 Carl Eriksson Skillingaryds MK Civic Type-R 1:51,1 3:32,4 22,0
Entrant: DRIVE VXO MOTORSPORT
 
29 45 B Alexander Fogdeby Storfors MK 2 wd 2 wd Ford 1:47,7 1:49,4 14,8
21 Dennis Noren Va Östergötlands MK Fiesta R2 1:45,7 3:33,4 23,0
Entrant: EC Svenska AB
 
30 55 C Adam Backström Ludvika MS 2 wd 2 wd Volvo 2:11,4 1:48,1 15,4
22 Robin Nyström Grangärde RRC PV 544 1:45,9 3:34,0 23,6
 
31 42 A Dick Larsson Rasbo MK 2 wd 2 wd Volvo 1:42,3 1:53,0 16,7
23 Leif Söderlund MK Rimo 240 2:01,4 3:35,3 24,9
 
32 46 B Hans Bååth Wäxjö MS 2 wd 2 wd BMW 1:48,3 1:47,0 16,7
23 Andreas Sigfridsson Wäxjö MS M3 3,2 10:00,0 3:35,3 24,9
Entrant: DRIVE VXO MOTORSPORT
 
33 19 B Mikael Hallqvist Finspångs MS 4 wd 4 wd Mazda 1:51,5 1:44,7 25,8
9 Ronnie Maxe Finspångs MS 323 GTX 1:52,3 3:36,2 25,8
 
34 57 A Niklas Ledin MK Kopparberg 1 wd/Std 1 wd Saab 1:48,6 1:47,8
1 Jonna Olsson SMK Vingåker 900 V6 1:54,3 3:36,4 26,0
Entrant: MaxSport Tires Sweden
 
35 43 A Håkan Lindh Laxå MK 2 wd 2 wd Volvo 1:48,8 1:48,3 18,5
25 Anette Åhman Almunge MK 242 1:49,8 3:37,1 26,7
Entrant: HLService i Laxå AB
 
36 33 A Rasmus Lundh Västra Östergötlands MK 2 wd 2 wd Volvo 1:50,7 1:46,5 18,6
26 Dennis Lundh Västra Östergötlands MK 940 2:04,3 3:37,2 26,8
 
37 49 B Rasmus Persson SMK Nyköping 2 wd 2 wd Volvo 1:49,5 1:48,1 19,0
27 Andreas Broberg Värmdö BK 240 1:49,6 3:37,6 27,2
Entrant: Djurhamns Marin & Motor AB
 
38 56 A Lukas Kindgren Åtvidabergs MK 1 wd/Std 1 wd Volvo 1:50,8 1:47,6 2,0
2 Alexander Björnsson Anderstorp RC 940 1:51,4 3:38,4 28,0
 
39 32 A Antti Johannesson SMK Södermanland 2 wd 2 wd BMW 1:49,9 1:49,6 20,0
28 Per Grubb Fagersta MK 330 I 1:49,0 3:38,6 28,2
 
40 63 B Mattias Eriksson Östernärke RMC 1 wd/Std 1 wd Peugeot 1:49,3 1:50,5 3,4
3 Gustav Esping Östernärke RMC 206 GTI 1:52,0 3:39,8 29,4
 
41 58 A Patrik Fredriksson Fryksdalens MK 1 wd/Std 1 wd Volvo 1:54,5 1:50,4 4,4
4 Alexander Glavsjö Fryksdalens MK 940 1:50,4 3:40,8 30,4
 
42 1 J Isak Arvidsson Gullabo RC Ungdomsrally J Volvo 1:54,4 1:50,6
1 Andreas Arvidsson Gullabo RC 940 1:50,6 3:41,2 30,8
 
43 61 A Andreas Johansson Hovind Enköpings MK 1 wd/Std 1 wd VW 1:51,0 1:51,3 5,3
5 Anders Johansson Enköpings MK Golf IV 1:50,7 3:41,7 31,3
 
44 60 A Stefan Ottosson Vetlanda RRC 1 wd/Std 1 wd VW 1:51,9 1:50,7 5,5
6 Sofie Adolfsson Nässjö MK Golf Mk4 1:51,2 3:41,9 31,5
 
45 64 B Simon Johansson Wäxjö MS 1 wd/Std 1 wd Volvo 1:51,7 1:53,4 7,6
7 Anton Johansson Wäxjö MS 940 1:52,3 3:44,0 33,6
 
46 65 B Mathias Savela Stockholms BK 1 wd/Std 1 wd Volvo 1:54,8 1:51,2 9,6
8 Henrik Johansson V:a Östergötlands MK 740 1:57,0 3:46,0 35,6
 
47 5 J Lucas Carlsson SMK Nyköping Ungdomsrally J Opel 1:57,0 1:52,8 5,4
2 Robin Norling SMK Nyköping Astra 1:53,8 3:46,6 36,2
Entrant: Hot Rod Hill Racing
 
48 16 A David Dannevall Värmdö BK 4 wd 4 wd Mitsubishi 1:46,6 2:00,3 36,5
10 Fanny Jacobson Värmdö BK Evo 2:04,7 3:46,9 36,5
 
49 44 A Morgan Olsson Vimmerby MS 2 wd 2 wd Volvo 1:57,8 1:49,6 28,8
29 Björn Jacobsson Vimmerby MS 240 3:15,1 3:47,4 37,0
 
50 52 C Petra Nordquist Hällefors MK 2 wd 2 wd Ford 1:57,6 1:55,3 30,1
30 Magnus Hermansson Hällefors MK Fiesta ST 1:53,4 3:48,7 38,3
Entrant: Ledin Motorsport
 
51 2 J Gustav Hartzell Norrköpings MK Ungdomsrally J Suzuki 2:02,8 1:57,5 7,6
3 Andreas Stålehammar Swift 1:51,3 3:48,8 38,4
Entrant: RH AutoRikt AB
 
52 69 B Lars Rosén SMK Vingåker 1 wd/Std 1 wd VW 1:54,3 1:55,5 13,3
9 Susanne Rosén SMK Vingåker Golf 3 1:55,4 3:49,7 39,3
 
53 62 B Alexander Broberg SMK Nyköping 1 wd/Std 1 wd Volvo 1:58,3 1:54,3 16,2
10 Rickard Broberg Värmdö BK S60 2:51,6 3:52,6 42,2
Entrant: Maxsport Tires Sweden
 
54 47 B Kristoffer Gustavsson Katrineholms MK 2 wd 2 wd Toyota 1:59,0 1:56,7 34,1
31 Caroline Kromner Katrineholms MK Corolla GT 1:56,0 3:52,7 42,3
 
55 53 C Hasse Pettersson SMK Nyköping 2 wd 2 wd Volvo 1:59,0 1:56,8 35,9
32 Christoffer Haglund SMK Nyköping 240 1:57,7 3:54,5 44,1
 
56 4 J Ludwig Fogdeby Storfors MK Ungdomsrally J Volvo 2:03,9 1:58,4 21,1
4 Tommy Eliasson Storfors MK 940 2:19,9 4:02,3 51,9
Entrant: EC Svenska AB
 
57 50 B Mikael Gustavsson Katrineholms MK 2 wd 2 wd Volvo 2:04,1 2:04,6 47,8
33 Johnny Kindmark Katrineholms MK 240 2:02,3 4:06,4 56,0
 
58 3 J Filip Carlström Gullabo RC Ungdomsrally J Suzuki 2:09,3 2:03,8 27,6
5 Jörgen Norman Gullabo RC Swift 2:05,0 4:08,8 58,4
 
59 80 C Christoffer Ivarsson Säffle MC 1 wd/Std 1 wd Volvo 2:09,4 2:07,2 35,7
11 Björn Johansson Säffle MC 940 2:04,9 4:12,1 1:01,7
 
60 70 C Hampus Carlsson Katrineholms MK 1 wd/Std 1 wd VW 2:09,9 2:06,7 40,2
12 Maria Nyqvist Katrineholms MK Golf Mk2 2:10,6 4:16,6 1:06,2
 
61 51 B Lars Lindros Katrineholms MK 2 wd 2 wd Opel 2:08,1 2:10,2 59,7
34 Fredrik Karlsson Nora MK Ascona 2:13,3 4:18,3 1:07,9
Entrant: B o K Lots & Transport Örebro
 
62 7 J Madicken Swärdh Katrineholms MK Ungdomsrally J VW 2:09,6 2:18,2 39,2
6 Kristoffer Nordlund SMK Nyköping Golf Mk II 2:10,8 4:20,4 1:10,0
 
63 73 C Sören Sjöman SMK Vingåker 1 wd/Std 1 wd VW 2:21,7 2:20,1 1:05,4
13 Per Jansson Katrineholms MK Golf II 2:26,3 4:41,8 1:31,4
 
64 6 J Nathalie Wennerström Nora MK Ungdomsrally J Suzuki 2:36,4 2:41,3 1:31,6
7 Jonas Karlsson Nora MK Swift 2:36,4 5:12,8 2:02,4
 
72 C Jennyh Persson SMK Nyköping 1 wd/Std 1 wd VW 2:17,0 2:09,7
Lisa Jonasson Filipstads MC Golf Mk III Retired
 
18 B Kalle Gustafsson Haninge MK 4 wd 4 wd Subaru 1:44,8
Magnus Nilsson Katrineholms MK Impreza N12 Retired
Entrant: LG Bil & Motor AB
 
66 C Oscar Östlund Hällefors MK 1 wd/Std 1 wd Volvo 1:53,0
Daniel Andersson V:a Östergötlands MK 940 Retired
Entrant: Kjellbergs AB
 
67 C Daniel Suvala SMK Nyköping 1 wd/Std 1 wd Volvo 1:54,9
Anton Johansson Wäxjö MS 240 Retired
 
54 C Mikael Rosnell Gustavsson Stockholms Sportvagns Klubb 2 wd 2 wd BMW 1:58,5
Robert Gustavsson Katrineholms MK 325 Retired
 
68 C Philip Lindskog SMK Nyköping 1 wd/Std 1 wd Suzuki 2:01,2
Thorwald Lindskog Katrineholms MK Mk2 Retired
 
81 B Jimmy Eriksson Rasbo MK 2 wd 2 wd Opel 2:02,4
Kristofer Sveijer Rasbo MK Corsa D Retired
 
71 C Rickard Persson SMK Vingåker 1 wd/Std 1 wd Volvo 2:23,5
Patric Björling Katrineholms MK 940 Retired
 
()= not reached end yet