2020-07-11
Slottssprinten-Light 2020
Official final
Class results
2 wd
36 starting
Pos No Dc Driver/CO-Driver Club/Country Make/Model SS 1/SS 3 SS 2 Pen/Total Diff P/L
1 37 A Robert Andersson Eskilstuna MK Opel 1:42,9 1:38,9
Carl-Gustaf Karlsson Eskilstuna MK Astra Kit Car 1:39,7 3:18,6
 
2 39 A Albin Nordh Ydre MK Ford 1:43,1 1:40,6
Christoffer Bäck SMK Hedemora Flesta R2T 1:38,0 3:18,6
Entrant: DekorReklam
 
3 27 A Magnus Karlsson Norrköpings MK Saab 1:43,5 1:39,5 0,2
Mikael Karlsson Norrköpings MK 9-3T 1:39,3 3:18,8 0,2
Entrant: Ramudden
 
4 41 A William Binbach Kolsva MS Peugeot 1:45,2 1:39,9 0,2
Robin Hallman Kolsva MS 208 R2 1:39,1 3:19,0 0,4
Entrant: Sellholm Tuning
 
5 25 A Johan Axelsson Nässjö MK BMW 1:40,3 1:40,6 0,2
Mikael Johansson Ludvika MS M3 1:38,9 3:19,2 0,6
 
6 30 A Fredrik Eriksson Katrineholms MK VW 1:43,9 1:40,7 0,3
Daniel Mörn Gränna MK Golf 1:38,8 3:19,5 0,9
 
7 22 A Jonas Åkesson Karlskrona AK Toyota 1:41,6 1:40,0 0,1
Victor Johansson Ryds MK Corolla 1:39,6 3:19,6 1,0
Entrant: Team Nybe
 
8 29 A Victor Karlsson Vimmerby MS Toyota 1:43,5 1:40,8
Jonas Magnér KAK Motorsport Corolla 1:38,8 3:19,6 1,0
Entrant: Ramudden.se
 
9 24 A Oskar Sundell Sandviken MK BMW 1:42,5 1:40,3 0,3
Håkan Jakobsson Norbergs RC Compact 1:39,6 3:19,9 1,3
 
10 20 A Niklas Hägg SMK Hälsinge VW 1:45,7 1:40,4 0,3
Toni Sundkvist SMK Motala Bil Golf Kit Car 1:39,8 3:20,2 1,6
Entrant: L.Häggs Bildemontering AB
 
11 38 R Pontus Lönnström KAK Ford 1:42,6 1:40,6 0,3
Stefan Gustavsson Ludvika MS Fiesta R2T 1:39,9 3:20,5 1,9
Entrant: Team Ramudden
 
12 26 A Erik Brodin Sandvikens MK Volvo 1:42,6 1:41,1 0,9
Joakim Söderqvist AMF Årsunda 940 1:40,3 3:21,4 2,8
 
13 40 A Joakim Ellner Landberg SMK Södermanland Peugeot 1:42,6 1:43,5 0,1
Emil Nilsson SMK Arboga 208 1:38,9 3:21,5 2,9
 
14 21 A Kristian Johansson Toarps MK Renault 1:48,9 1:41,5 0,4
Fredrik Livh Laxå MK Clio 1:40,4 3:21,9 3,3
 
15 23 A Emil Karlsson Hällefors MK Volvo 1:44,6 1:40,8 0,9
Jessica Larsson Rasbo MK 940 1:42,0 3:22,8 4,2
 
16 35 A Jonas Kruse Karlstad MC Bil Volvo 1:49,1 1:43,4 3,7
Maja Bengtsson Älmhult MK 940 1:43,1 3:26,5 7,9
 
17 31 A Simon Karlsson Gullabo RC Toyota 1:51,4 1:44,6 0,5
Tobias Steen Gotlands MFBK Corolla 1:42,4 3:27,0 8,4
Entrant: Team Nybe
 
18 34 A Mattias Hägg SMK Hälsinge Toyota 1:45,0 1:44,5 0,1
Emma Hägg SMK Hälsinge Corolla 16v 1:42,6 3:27,1 8,5
Entrant: Häggs Bildemontering AB
 
19 28 A Linus Månsson Östgöta Bilsportförening VW 1:46,8 1:43,7 1,6
John Stigh Västra Östergötlands MK Golf III 1:45,0 3:28,7 10,1
 
20 36 A Emrik Smedberg Wäxjö MS Honda 1:47,8 1:44,6 3,7
Carl Eriksson Skillingaryds MK Civic Type-R 1:51,1 3:32,4 13,8
Entrant: DRIVE VXO MOTORSPORT
 
21 45 B Alexander Fogdeby Storfors MK Ford 1:47,7 1:49,4 1,0
Dennis Noren Va Östergötlands MK Fiesta R2 1:45,7 3:33,4 14,8
Entrant: EC Svenska AB
 
22 55 C Adam Backström Ludvika MS Volvo 2:11,4 1:48,1 0,6
Robin Nyström Grangärde RRC PV 544 1:45,9 3:34,0 15,4
 
23 42 A Dick Larsson Rasbo MK Volvo 1:42,3 1:53,0 1,3
Leif Söderlund MK Rimo 240 2:01,4 3:35,3 16,7
 
24 46 B Hans Bååth Wäxjö MS BMW 1:48,3 1:47,0
Andreas Sigfridsson Wäxjö MS M3 3,2 10:00,0 3:35,3 16,7
Entrant: DRIVE VXO MOTORSPORT
 
25 43 A Håkan Lindh Laxå MK Volvo 1:48,8 1:48,3 1,8
Anette Åhman Almunge MK 242 1:49,8 3:37,1 18,5
Entrant: HLService i Laxå AB
 
26 33 A Rasmus Lundh Västra Östergötlands MK Volvo 1:50,7 1:46,5 0,1
Dennis Lundh Västra Östergötlands MK 940 2:04,3 3:37,2 18,6
 
27 49 B Rasmus Persson SMK Nyköping Volvo 1:49,5 1:48,1 0,4
Andreas Broberg Värmdö BK 240 1:49,6 3:37,6 19,0
Entrant: Djurhamns Marin & Motor AB
 
28 32 A Antti Johannesson SMK Södermanland BMW 1:49,9 1:49,6 1,0
Per Grubb Fagersta MK 330 I 1:49,0 3:38,6 20,0
 
29 44 A Morgan Olsson Vimmerby MS Volvo 1:57,8 1:49,6 8,8
Björn Jacobsson Vimmerby MS 240 3:15,1 3:47,4 28,8
 
30 52 C Petra Nordquist Hällefors MK Ford 1:57,6 1:55,3 1,3
Magnus Hermansson Hällefors MK Fiesta ST 1:53,4 3:48,7 30,1
Entrant: Ledin Motorsport
 
31 47 B Kristoffer Gustavsson Katrineholms MK Toyota 1:59,0 1:56,7 4,0
Caroline Kromner Katrineholms MK Corolla GT 1:56,0 3:52,7 34,1
 
32 53 C Hasse Pettersson SMK Nyköping Volvo 1:59,0 1:56,8 1,8
Christoffer Haglund SMK Nyköping 240 1:57,7 3:54,5 35,9
 
33 50 B Mikael Gustavsson Katrineholms MK Volvo 2:04,1 2:04,6 11,9
Johnny Kindmark Katrineholms MK 240 2:02,3 4:06,4 47,8
 
34 51 B Lars Lindros Katrineholms MK Opel 2:08,1 2:10,2 11,9
Fredrik Karlsson Nora MK Ascona 2:13,3 4:18,3 59,7
Entrant: B o K Lots & Transport Örebro
 
54 C Mikael Rosnell Gustavsson Stockholms Sportvagns Klubb BMW 1:58,5
Robert Gustavsson Katrineholms MK 325 Retired
 
81 B Jimmy Eriksson Rasbo MK Opel 2:02,4
Kristofer Sveijer Rasbo MK Corsa D Retired
 
()= not reached end yet