Svenska English
Raceconsulting
2012-05-05 Varvloppet Officiell slutlig
On SS 6
90 deltagare
Plac Nr Förare/CO-Driver Klubb Tävlingsklass Bilm./Modell Tid Diff T Diff K Diff F
1 19 Fredrik Grahn SMK Linde A-förare 4 WD Mitsubishi 4:45,6
1   Stefan Ohlson Teknis MC   Lancer  
 
2 21 Lars-Ove Olsson Forshaga MC A-förare 4 WD Mazda 4:48,1 2,5 2,5 2,5
2   Anders Moberg Forshaga MC   GTR  
 
3 24 Leif Peterson Göteborgs MF A-förare 2 WD Toyota 4:48,5 2,9 0,4
1   Björn Engström Borlänge MK   Corolla  
Anmälare:Tractive ab
 
4 16 Roger Gustafsson Östernärkes RMC A-förare 4 WD Mitsubishi 4:52,0 6,4 6,4 3,5
3   Marie Andersson SMK Örebro   Lancer Evo IV  
 
5 20 Bengt Thorsell Skara MK A-förare 4 WD Mitsubishi 4:53,6 8,0 8,0 1,6
4   Ida Blomqvist Thorsell Skara MK   Lancer Evo  
 
6 25 Jimmy Olsson Storfors MK A-förare 2 WD Volvo 4:55,0 9,4 6,5 1,4
2   Conny Sundqvist Storfors MK   940  
 
7 26 Johan Carlsson Degerfors RC A-förare 2 WD Toyota 4:56,5 10,9 8,0 1,5
3   Johan Lövgren Degerfors RC   Corolla  
 
8 28 Daniel Hoffmann SMK Linde A-förare 2 WD Opel 4:57,8 12,2 9,3 1,3
4   Per-Magnus Ericsson MK Ran   Corsa  
Anmälare:Järbo Alltech
 
9 17 Anders Kärnede Älvbygdens MK A-förare 4 WD Mitsubishi 4:58,9 13,3 13,3 1,1
5   Martin Edlund Älvbygdens MK   Lancer Evo IX  
 
10 27 Mattias Adielsson Göteborgs MF A-förare 2 WD Ford 5:00,0 14,4 11,5 1,1
5   Christoffer Bäck SMK Hedemora   Fiesta R2  
 
11 90 Kenneth Johansson Kullings MS C-förare 4 WD Mitsubishi 5:00,2 14,6 0,2
1   Christoffer Johansson Kullings MS   Lancer Evo VII  
 
12 36 Björn Larsson Forshaga MC A-förare 2 WD Volvo 5:04,9 19,3 16,4 4,7
6   Reine Nyberg Forshaga MC   242  
Anmälare:PROMT AB
 
13 35 Anders Lindström Kristianstad MK A-förare 2 WD Volvo 5:05,8 20,2 17,3 0,9
7   Roger Andersson Kristianstad MK   242  
Anmälare:GUNNARS MOTORSPORT
 
13 64 Carl Ôrberg SMK Trollhättan B-förare 2 WD VW 5:05,8 20,2
1   Daniel Molin Skene MS   Golf Mk II  
 
15 58 Daniel Hellstadius Kullings MS B-förare 2 WD Volvo 5:06,4 20,8 0,6 0,6
2   Jonas Bergsander Kullings MS   242  
 
16 57 Gustav Holmdahl SMK Linde B-förare 2 WD SEAT 5:06,5 20,9 0,7 0,1
3   Ola Persson Rasbo MK   Ibiza  
 
17 52 Kaj Banck Storfors MK B-förare 2 WD Volvo 5:06,7 21,1 0,9 0,2
4   Richard Svensson Storfors MK   940  
 
18 34 Björn Beck Åmåls MK A-förare 2 WD Ford 5:07,4 21,8 18,9 0,7
8   Kjell Persson Åmåls MK   Escort Mk2  
 
19 38 Mats Larsson Nora MK A-förare 2 WD Volvo 5:07,9 22,3 19,4 0,5
9   Henrik Eriksson Laxå MK   240  
Anmälare:Däckverkstan i Nora
 
20 46 Magnus Johansson Älvbygdens MK B-förare 4 WD Mitsubishi 5:08,2 22,6 0,3
1   Roger Lindblad Älvbygdens MK   Lancer Evo VI  
 
21 37 Jörgen Hägglund Västra Östergötlands MK A-förare 2 WD Volvo 5:10,4 24,8 21,9 2,2
10   Torbjörn Kadebro Västra Östergötlands MK   940  
Anmälare:76 MOTOR OIL
 
22 30 Robert Eriksson Eskilstuna MK A-förare 2 WD Renault 5:11,3 25,7 22,8 0,9
11   Jens Thapper SMK Motala   Clio R3  
Anmälare:TEAM BILIA
 
22 88 Andreas Arwidson Falköping MK C-förare 4 WD Mitsubishi 5:11,3 25,7 11,1
2   Joakim Sjöberg Falköping MK   Evo  
 
24 40 Thomas Blåder Filipstads MC A-förare 2 WD Volvo 5:11,5 25,9 23,0 0,2
12   Tommy Magnusson Storfors MK   940  
 
25 62 Michel Brundin Almunge MK B-förare 2 WD Volvo 5:12,3 26,7 6,5 0,8
5   Johan Pettersson Almunge MK   242  
 
25 56 Richard Herbertsson Kullings MS B-förare 2 WD VW 5:12,3 26,7 6,5
5   Marckus Blomqvist Kullings MS   Golf Mk 2  
 
27 55 David Pettersson Falköpings MK A-förare 2 WD Ford 5:13,3 27,7 24,8 1,0
13   Karl-Johan Nattsson Falköpings MK   Fiesta ST  
Anmälare:Cejn AB
 
28 204 Jan Onkamo MSK Hammaren A-förare 2 WD Volvo 5:13,8 28,2 25,3 0,5
14   Ola Kilestad MSK Hammaren   940  
 
29 61 Ronny Filipsson Laxå MK B-förare 2 WD VW 5:14,7 29,1 8,9 0,9
7   Anders Isaksson Laxå MK   Golf  
Anmälare:EMS Finnerödja AB
 
30 206 Alexander Cruse Kils MK Bil VOC Elit B Volvo 5:15,3 29,7 0,6
1   Pierre Karlsson Fryksdalens MK   940  
Anmälare:Valbo Alltjänst
 
31 51 Hasse Ericsson Kullings MS B-förare 2 WD Volvo 5:15,4 29,8 9,6 0,1
8   Benny Larsson Kullings MS   240  
 
32 33 Martin Norenby Dals MK A-förare 2 WD VW 5:16,3 30,7 27,8 0,9
15   Joakim Johannesson Dals MK   Golf CL  
 
32 43 Pär Karlsson Lidköpings MSF VOC Elit A Volvo 5:16,3 30,7
1   Ulf Axelsson Lidköpings MSF   940  
 
34 42 Peter Elg Säffle MC VOC Elit A Volvo 5:16,9 31,3 0,6 0,6
2   Peter Johansson Säffle MC   940  
Anmälare:AGI GULLABO RALLY 0486-21851
 
35 208 Jimmie Walfridson MK Ratten A-förare 2 WD Ford 5:17,2 31,6 28,7 0,3
16   Patrik Barth MK Ratten   Fiesta R2  
Anmälare:Helmia Motorsport
 
36 80 Andreas Björkman Degerfors RC VOC Elit B Volvo 5:18,9 33,3 3,6 1,7
2   Robert Olsson Degerfors RC   940  
 
37 32 Jonas Sandgren Falköpings MK A-förare 2 WD VW 5:19,2 33,6 30,7 0,3
17   Urban Fröjd Falköpings MK   Golf III  
 
38 71 Emil Kåberg Laxå MK VOC Elit B Volvo 5:19,4 33,8 4,1 0,2
3   Fredrik Persson Laxå MK   940  
Anmälare:Team Copter
 
39 70 Jimmy Wessbo Kullings MS VOC Elit B Volvo 5:19,7 34,1 4,4 0,3
4   Robert Teiffel Kullings MS   940  
 
40 78 Marcus Kallin Säffle MC VOC Elit B Volvo 5:19,9 34,3 4,6 0,2
5   Helena Bengtsson Säffle MC   940  
 
41 72 Jonas Thorsell Falköpings MK VOC Elit B Volvo 5:20,0 34,4 4,7 0,1
6   Jens Thorsell Falköpings MK   940  
Anmälare:LEJTORP RACING
 
42 75 Per Nordahl MK Ratten VOC Elit B Volvo 5:20,2 34,6 4,9 0,2
7   Thomas Waldenström Fryksdalens MK   940  
 
43 104 Oskar Lundmark Kullings MS VOC Cup Volvo 5:21,8 36,2 1,6
1   Johan Kempe Kullings MS   242  
Anmälare:BRAÅS ÅKERI AB
 
44 63 Tommy Häljeskog MK Kopparberg B-förare 2 WD Volvo 5:21,9 36,3 16,1 0,1
9   Johan Häljeskog MK Kopparberg   242  
 
45 110 Karl-Johan Borhammar Kullings MS VOC Cup Volvo 5:23,7 38,1 1,9 1,8
2   Pontus Jardstedt Kullings MS   940  
 
46 99 Micke Larsson Rönne MK VOC Cup Volvo 5:23,8 38,2 2,0 0,1
3   Tommy Svallin   940  
Anmälare:HL SERVICE LAXÅ
 
47 79 Johan Jonsson Munkfors MC VOC Elit B Volvo 5:24,7 39,1 9,4 0,9
8   Suzanne Pedersen Hagfors MK   242  
Anmälare:TEAM MUNKFORS BILSKROT AB
 
48 83 Peder Johansson Killings MS VOC Elit B Volvo 5:24,9 39,3 9,6 0,2
9   Kristian Lennartson Kullings MS   240  
 
49 47 Conny Rolfsson Laxå MK B-förare 4 WD Mitsubishi 5:26,3 40,7 18,1 1,4
2   Mikael Rolfsson Laxå MK   Lancer Evo V  
 
50 67 Daniel Arwidson Falköpings MK B-förare 2 WD Ford 5:27,6 42,0 21,8 1,3
10   Rebecka Stenblom Götene MK   Escort Mk 2  
 
51 60 Urban Andersson Stenungsunds MS B-förare 2 WD Opel 5:27,7 42,1 21,9 0,1
11   Christer Andersson Stenungsunds MS   Ascona B  
 
52 76 Lars Markusson Kullings MS VOC Elit B Volvo 5:29,5 43,9 14,2 1,8
10   Per Markusson Kullings MS   940  
 
53 102 Tore Bigsten Götene MK VOC Cup Volvo 5:30,6 45,0 8,8 1,1
4   Torbjörn Fagerlind Götene MK   940  
 
53 209 Andreas Westlund Kullings MS VOC Elit B Volvo 5:30,6 45,0 15,3
11   Joacim Wigertsson Kullings MS   940  
 
55 86 Jesper Samuelsson Storfors MK B-förare Grupp E VW 5:31,3 45,7 0,7
1   Kenneth Svensson Filipstads MC   Golf II  
 
56 84 Erik Stenberg Kullings MS VOC Elit B Volvo 5:31,9 46,3 16,6 0,6
12   Annie Hellstadius Kullings MS   240  
 
57 82 Tommy Larsson Kullings MS VOC Elit B Volvo 5:34,0 48,4 18,7 2,1
13   Oskar Hedén Kullings MS   940 S  
Anmälare:www.terrazzo.se
 
58 201 Erik Uppsäll Vallentuna MK Appendix K Saab 5:36,0 50,4 2,0
1   Peter Saarikoski Vara MK   99 Turbo  
 
59 203 Carl Magnus Ivarsson Vara MK A-förare Grupp E Saab 5:36,6 51,0 0,6
1   Joakim Eklund Lidköpings MSF   9000  
 
60 109 Johan Karlsson Kullings MS VOC Cup Volvo 5:36,7 51,1 14,9 0,1
5   Emelie Bodin Kullings MS   240  
 
61 94 Johan Andreasson Vara MK C-förare 2 WD VW 5:37,2 51,6 0,5
1   Per Andreasson Vara MK   Golf 2  
 
62 108 Håkan Olausson Stenungsunds MS VOC Cup Volvo 5:37,7 52,1 15,9 0,5
6   Anders Petersson Stenungsunds MS   240  
 
63 81 Andreas Andersson Götene MK VOC Elit B Volvo 5:38,3 52,7 23,0 0,6
14   Tobias Bragd Götene MK   240  
 
64 69 Mats Johansson Göteborgs MF VOC Elit B Volvo 5:39,4 53,8 24,1 1,1
15   Annette Andre Göteborgs MF   944  
 
65 202 Jim Johansson Skövde MK Ungdomsrally Volvo 5:39,7 54,1 0,3
1   Kent Johansson Skövde MK   244  
 
66 68 Jesper Ödberg Falköping MK B-förare 2 WD Suzuki 5:40,1 54,5 34,3 0,4
12   Fredrik Palm Skara MK   Swift  
 
67 100 Christian Johansson SMK Trollhättan VOC Cup Volvo 5:41,1 55,5 19,3 1,0
7   Kim Granlund SMK Trollhättan   240  
 
68 112 Pär-Olof Stahlgård Stenungsunds MS VOC Cup Volvo 5:41,7 56,1 19,9 0,6
8   Ann Charlotte Jonasson Stenungsunds MS   242  
 
69 77 Henrik Nellis Kullings MS VOC Elit B Volvo 5:42,1 56,5 26,8 0,4
16   Peter Wester Kullings MS   940  
 
70 9 Bengt Kihlman Karlstad MC Bil Appendix K Saab 5:42,5 56,9 6,5 0,4
2   Jan Gudmunds Storfors MK   99  
 
70 101 Tobias Andersson Kullings MS VOC Cup Volvo 5:42,5 56,9 20,7
9   Andreas Andersson Kullings MS   940  
 
72 10 Bengt-Arne Gustafsson Vara MK Appendix K Opel 5:44,6 59,0 8,6 2,1
3   Clas Andersson Vara MK   Ascona  
 
73 113 Jimmy Karlsson Kullings MS VOC Cup Volvo 5:45,7 1:00,1 23,9 1,1
10   Mikael Karlsson Kullings MS   940  
 
74 95 Krister Dahlberg Kullings MS C-förare 2 WD BMW 5:47,5 1:01,9 10,3 1,8
2   Peter Andersson Kullings MS   325 Coupé  
 
75 97 Thomas Dahlström Dals MK C-förare 2 WD VW 5:48,4 1:02,8 11,2 0,9
3   Rustan Hagstedt Kils MK Bil   Golf III  
 
76 117 Ingmar Lund Kullings MS C-förare Grupp E Volvo 5:48,9 1:03,3 0,5
1   Karl-Henrik Borhammar Kullings MS   740  
 
76 6 Filip Rosendahl Toarps MK Ungdomsrally Volvo 5:48,9 1:03,3 9,2
2   Mikael Rosendahl Toarps MK   242  
 
78 5 Rikard Engström Storfors MK Ungdomsrally Volvo 5:54,4 1:08,8 14,7 5,5
3   Börje Engström Storfors MK   240  
 
79 85 Jan Wigertson Kullings MS B-förare Grupp E Mercedes 5:56,4 1:10,8 25,1 2,0
2   Urban Erlandsson   190  
 
80 44 Rolf Malmgren Göteborgs MF A-förare Grupp E Volvo 5:58,1 1:12,5 21,5 1,7
2   Olof Jungström Göteborgs MF   940 GL  
 
81 98 Janne Eriksson Säffle MC C-förare 2 WD BMW 6:00,3 1:14,7 23,1 2,2
4   Håkan Johansson Säffle MC   325  
 
82 118 Ulf Hummel Älvbygdens MK C-förare Grupp E VW 6:00,6 1:15,0 11,7 0,3
2   Anne Hummel Älvbygdens MK   Golf 2  
 
83 106 Mikael Johansson SMK Trollhättan VOC Cup Volvo 6:00,7 1:15,1 38,9 0,1
11   Michaela Johansson SMK Trollhättan   240  
 
84 115 Cerry Olsson Älvbygdens MK C-förare Grupp E Volvo 6:02,3 1:16,7 13,4 1,6
3   Tommy Andersson Älvbygdens MK   940  
 
85 205 Joakim Rönnbäck SSRO MK C-förare Grupp E Opel 6:04,0 1:18,4 15,1 1,7
4   Richard Rönnbäck Östernärke Rmk   Ascona  
 
86 103 Mats-Erik Andersson Kullings MS VOC Cup Volvo 6:04,5 1:18,9 42,7 0,5
12   Kai-Ove Andersson Kullings MS   242  
 
87 111 Lars Olsson SMK Trollhättan VOC Cup Volvo 6:05,5 1:19,9 43,7 1,0
13   Christine Sager SMK Trollhättan   242  
 
88 87 Kjell Skoog Forshaga MC B-förare Grupp E Ford 6:06,5 1:20,9 35,2 1,0
3   Bo Jansson Kils MK Bil   Escort  
 
89 119 Erik Johansson Falköpings MK C-förare Grupp E VW 6:08,2 1:22,6 19,3 1,7
5   Anders Silberg Falköpings MK   Golf  
 
90 66 Tor Bækkevold NAF Sarpsborg B-förare 2 WD Opel 6:12,0 1:26,4 1:06,2 3,8
13   Merete Myrstad NMK Aurskog-høland   Corsa  
 

Valid HTML 4.01! Valid CSS!