Svenska English
Raceconsulting
2012-05-05 Varvloppet Officiell slutlig
On SS 5
92 deltagare
Plac Nr Förare/CO-Driver Klubb Tävlingsklass Bilm./Modell Tid Diff T Diff K Diff F
1 19 Fredrik Grahn SMK Linde A-förare 4 WD Mitsubishi 3:04,2
1   Stefan Ohlson Teknis MC   Lancer  
 
2 21 Lars-Ove Olsson Forshaga MC A-förare 4 WD Mazda 3:08,0 3,8 3,8 3,8
2   Anders Moberg Forshaga MC   GTR  
 
3 25 Jimmy Olsson Storfors MK A-förare 2 WD Volvo 3:09,7 5,5 1,7
1   Conny Sundqvist Storfors MK   940  
 
4 17 Anders Kärnede Älvbygdens MK A-förare 4 WD Mitsubishi 3:11,0 6,8 6,8 1,3
3   Martin Edlund Älvbygdens MK   Lancer Evo IX  
 
5 27 Mattias Adielsson Göteborgs MF A-förare 2 WD Ford 3:11,8 7,6 2,1 0,8
2   Christoffer Bäck SMK Hedemora   Fiesta R2  
 
5 24 Leif Peterson Göteborgs MF A-förare 2 WD Toyota 3:11,8 7,6 2,1
2   Björn Engström Borlänge MK   Corolla  
Anmälare:Tractive ab
 
7 90 Kenneth Johansson Kullings MS C-förare 4 WD Mitsubishi 3:13,2 9,0 1,4
1   Christoffer Johansson Kullings MS   Lancer Evo VII  
 
8 26 Johan Carlsson Degerfors RC A-förare 2 WD Toyota 3:15,5 11,3 5,8 2,3
4   Johan Lövgren Degerfors RC   Corolla  
 
9 20 Bengt Thorsell Skara MK A-förare 4 WD Mitsubishi 3:15,8 11,6 11,6 0,3
4   Ida Blomqvist Thorsell Skara MK   Lancer Evo  
 
10 52 Kaj Banck Storfors MK B-förare 2 WD Volvo 3:16,0 11,8 0,2
1   Richard Svensson Storfors MK   940  
 
11 28 Daniel Hoffmann SMK Linde A-förare 2 WD Opel 3:16,9 12,7 7,2 0,9
5   Per-Magnus Ericsson MK Ran   Corsa  
Anmälare:Järbo Alltech
 
12 31 Simon Johansson Munkfors MC A-förare 2 WD Volvo 3:17,9 13,7 8,2 1,0
6   Fredrik Peterson V:a Östergötlands MK   940  
 
13 46 Magnus Johansson Älvbygdens MK B-förare 4 WD Mitsubishi 3:18,3 14,1 0,4
1   Roger Lindblad Älvbygdens MK   Lancer Evo VI  
 
14 35 Anders Lindström Kristianstad MK A-förare 2 WD Volvo 3:18,7 14,5 9,0 0,4
7   Roger Andersson Kristianstad MK   242  
Anmälare:GUNNARS MOTORSPORT
 
15 16 Roger Gustafsson Östernärkes RMC A-förare 4 WD Mitsubishi 3:19,1 14,9 14,9 0,4
5   Marie Andersson SMK Örebro   Lancer Evo IV  
 
16 40 Thomas Blåder Filipstads MC A-förare 2 WD Volvo 3:19,2 15,0 9,5 0,1
8   Tommy Magnusson Storfors MK   940  
 
16 64 Carl Ôrberg SMK Trollhättan B-förare 2 WD VW 3:19,2 15,0 3,2
2   Daniel Molin Skene MS   Golf Mk II  
 
18 58 Daniel Hellstadius Kullings MS B-förare 2 WD Volvo 3:20,1 15,9 4,1 0,9
3   Jonas Bergsander Kullings MS   242  
 
19 34 Björn Beck Åmåls MK A-förare 2 WD Ford 3:20,3 16,1 10,6 0,2
9   Kjell Persson Åmåls MK   Escort Mk2  
 
20 88 Andreas Arwidson Falköping MK C-förare 4 WD Mitsubishi 3:20,4 16,2 7,2 0,1
2   Joakim Sjöberg Falköping MK   Evo  
 
20 36 Björn Larsson Forshaga MC A-förare 2 WD Volvo 3:20,4 16,2 10,7
10   Reine Nyberg Forshaga MC   242  
Anmälare:PROMT AB
 
22 30 Robert Eriksson Eskilstuna MK A-förare 2 WD Renault 3:20,8 16,6 11,1 0,4
11   Jens Thapper SMK Motala   Clio R3  
Anmälare:TEAM BILIA
 
23 38 Mats Larsson Nora MK A-förare 2 WD Volvo 3:20,9 16,7 11,2 0,1
12   Henrik Eriksson Laxå MK   240  
Anmälare:Däckverkstan i Nora
 
24 57 Gustav Holmdahl SMK Linde B-förare 2 WD SEAT 3:21,6 17,4 5,6 0,7
4   Ola Persson Rasbo MK   Ibiza  
 
25 37 Jörgen Hägglund Västra Östergötlands MK A-förare 2 WD Volvo 3:22,9 18,7 13,2 1,3
13   Torbjörn Kadebro Västra Östergötlands MK   940  
Anmälare:76 MOTOR OIL
 
26 33 Martin Norenby Dals MK A-förare 2 WD VW 3:23,6 19,4 13,9 0,7
14   Joakim Johannesson Dals MK   Golf CL  
 
27 56 Richard Herbertsson Kullings MS B-förare 2 WD VW 3:24,4 20,2 8,4 0,8
5   Marckus Blomqvist Kullings MS   Golf Mk 2  
 
28 204 Jan Onkamo MSK Hammaren A-förare 2 WD Volvo 3:24,5 20,3 14,8 0,1
15   Ola Kilestad MSK Hammaren   940  
 
29 47 Conny Rolfsson Laxå MK B-förare 4 WD Mitsubishi 3:24,7 20,5 6,4 0,2
2   Mikael Rolfsson Laxå MK   Lancer Evo V  
 
30 32 Jonas Sandgren Falköpings MK A-förare 2 WD VW 3:25,0 20,8 15,3 0,3
16   Urban Fröjd Falköpings MK   Golf III  
 
31 61 Ronny Filipsson Laxå MK B-förare 2 WD VW 3:25,6 21,4 9,6 0,6
6   Anders Isaksson Laxå MK   Golf  
Anmälare:EMS Finnerödja AB
 
32 43 Pär Karlsson Lidköpings MSF VOC Elit A Volvo 3:26,2 22,0 0,6
1   Ulf Axelsson Lidköpings MSF   940  
 
33 208 Jimmie Walfridson MK Ratten A-förare 2 WD Ford 3:26,5 22,3 16,8 0,3
17   Patrik Barth MK Ratten   Fiesta R2  
Anmälare:Helmia Motorsport
 
33 51 Hasse Ericsson Kullings MS B-förare 2 WD Volvo 3:26,5 22,3 10,5
7   Benny Larsson Kullings MS   240  
 
35 79 Johan Jonsson Munkfors MC VOC Elit B Volvo 3:27,8 23,6 1,3
1   Suzanne Pedersen Hagfors MK   242  
Anmälare:TEAM MUNKFORS BILSKROT AB
 
36 206 Alexander Cruse Kils MK Bil VOC Elit B Volvo 3:28,3 24,1 0,5 0,5
2   Pierre Karlsson Fryksdalens MK   940  
Anmälare:Valbo Alltjänst
 
36 80 Andreas Björkman Degerfors RC VOC Elit B Volvo 3:28,3 24,1 0,5
2   Robert Olsson Degerfors RC   940  
 
38 42 Peter Elg Säffle MC VOC Elit A Volvo 3:28,4 24,2 2,2 0,1
2   Peter Johansson Säffle MC   940  
Anmälare:AGI GULLABO RALLY 0486-21851
 
38 63 Tommy Häljeskog MK Kopparberg B-förare 2 WD Volvo 3:28,4 24,2 12,4
8   Johan Häljeskog MK Kopparberg   242  
 
40 55 David Pettersson Falköpings MK A-förare 2 WD Ford 3:29,9 25,7 20,2 1,5
18   Karl-Johan Nattsson Falköpings MK   Fiesta ST  
Anmälare:Cejn AB
 
40 78 Marcus Kallin Säffle MC VOC Elit B Volvo 3:29,9 25,7 2,1
4   Helena Bengtsson Säffle MC   940  
 
40 75 Per Nordahl MK Ratten VOC Elit B Volvo 3:29,9 25,7 2,1
4   Thomas Waldenström Fryksdalens MK   940  
 
43 71 Emil Kåberg Laxå MK VOC Elit B Volvo 3:30,0 25,8 2,2 0,1
6   Fredrik Persson Laxå MK   940  
Anmälare:Team Copter
 
44 67 Daniel Arwidson Falköpings MK B-förare 2 WD Ford 3:30,1 25,9 14,1 0,1
9   Rebecka Stenblom Götene MK   Escort Mk 2  
 
45 70 Jimmy Wessbo Kullings MS VOC Elit B Volvo 3:30,3 26,1 2,5 0,2
7   Robert Teiffel Kullings MS   940  
 
46 72 Jonas Thorsell Falköpings MK VOC Elit B Volvo 3:30,4 26,2 2,6 0,1
8   Jens Thorsell Falköpings MK   940  
Anmälare:LEJTORP RACING
 
47 60 Urban Andersson Stenungsunds MS B-förare 2 WD Opel 3:30,8 26,6 14,8 0,4
10   Christer Andersson Stenungsunds MS   Ascona B  
 
48 62 Michel Brundin Almunge MK B-förare 2 WD Volvo 3:30,9 26,7 14,9 0,1
11   Johan Pettersson Almunge MK   242  
 
49 110 Karl-Johan Borhammar Kullings MS VOC Cup Volvo 3:31,9 27,7 1,0
1   Pontus Jardstedt Kullings MS   940  
 
50 99 Micke Larsson Rönne MK VOC Cup Volvo 3:32,3 28,1 0,4 0,4
2   Tommy Svallin   940  
Anmälare:HL SERVICE LAXÅ
 
51 102 Tore Bigsten Götene MK VOC Cup Volvo 3:35,0 30,8 3,1 2,7
3   Torbjörn Fagerlind Götene MK   940  
 
52 83 Peder Johansson Killings MS VOC Elit B Volvo 3:35,4 31,2 7,6 0,4
9   Kristian Lennartson Kullings MS   240  
 
53 82 Tommy Larsson Kullings MS VOC Elit B Volvo 3:35,9 31,7 8,1 0,5
10   Oskar Hedén Kullings MS   940 S  
Anmälare:www.terrazzo.se
 
54 201 Erik Uppsäll Vallentuna MK Appendix K Saab 3:36,8 32,6 0,9
1   Peter Saarikoski Vara MK   99 Turbo  
 
55 108 Håkan Olausson Stenungsunds MS VOC Cup Volvo 3:37,0 32,8 5,1 0,2
4   Anders Petersson Stenungsunds MS   240  
 
56 109 Johan Karlsson Kullings MS VOC Cup Volvo 3:37,7 33,5 5,8 0,7
5   Emelie Bodin Kullings MS   240  
 
57 209 Andreas Westlund Kullings MS VOC Elit B Volvo 3:38,0 33,8 10,2 0,3
11   Joacim Wigertsson Kullings MS   940  
 
58 76 Lars Markusson Kullings MS VOC Elit B Volvo 3:38,2 34,0 10,4 0,2
12   Per Markusson Kullings MS   940  
 
59 9 Bengt Kihlman Karlstad MC Bil Appendix K Saab 3:38,3 34,1 1,5 0,1
2   Jan Gudmunds Storfors MK   99  
 
59 84 Erik Stenberg Kullings MS VOC Elit B Volvo 3:38,3 34,1 10,5
13   Annie Hellstadius Kullings MS   240  
 
61 81 Andreas Andersson Götene MK VOC Elit B Volvo 3:39,1 34,9 11,3 0,8
14   Tobias Bragd Götene MK   240  
 
62 69 Mats Johansson Göteborgs MF VOC Elit B Volvo 3:39,8 35,6 12,0 0,7
15   Annette Andre Göteborgs MF   944  
 
63 203 Carl Magnus Ivarsson Vara MK A-förare Grupp E Saab 3:40,7 36,5 0,9
1   Joakim Eklund Lidköpings MSF   9000  
 
64 112 Pär-Olof Stahlgård Stenungsunds MS VOC Cup Volvo 3:40,9 36,7 9,0 0,2
6   Ann Charlotte Jonasson Stenungsunds MS   242  
 
65 86 Jesper Samuelsson Storfors MK B-förare Grupp E VW 3:41,1 36,9 0,2
1   Kenneth Svensson Filipstads MC   Golf II  
 
66 6 Filip Rosendahl Toarps MK Ungdomsrally Volvo 3:41,3 37,1 0,2
1   Mikael Rosendahl Toarps MK   242  
 
67 10 Bengt-Arne Gustafsson Vara MK Appendix K Opel 3:41,6 37,4 4,8 0,3
3   Clas Andersson Vara MK   Ascona  
 
68 77 Henrik Nellis Kullings MS VOC Elit B Volvo 3:42,0 37,8 14,2 0,4
16   Peter Wester Kullings MS   940  
 
69 94 Johan Andreasson Vara MK C-förare 2 WD VW 3:42,1 37,9 0,1
1   Per Andreasson Vara MK   Golf 2  
 
69 95 Krister Dahlberg Kullings MS C-förare 2 WD BMW 3:42,1 37,9
1   Peter Andersson Kullings MS   325 Coupé  
 
71 68 Jesper Ödberg Falköping MK B-förare 2 WD Suzuki 3:42,2 38,0 26,2 0,1
12   Fredrik Palm Skara MK   Swift  
 
72 85 Jan Wigertson Kullings MS B-förare Grupp E Mercedes 3:42,3 38,1 1,2 0,1
2   Urban Erlandsson   190  
 
73 97 Thomas Dahlström Dals MK C-förare 2 WD VW 3:42,4 38,2 0,3 0,1
3   Rustan Hagstedt Kils MK Bil   Golf III  
 
74 202 Jim Johansson Skövde MK Ungdomsrally Volvo 3:42,6 38,4 1,3 0,2
2   Kent Johansson Skövde MK   244  
 
74 101 Tobias Andersson Kullings MS VOC Cup Volvo 3:42,6 38,4 10,7
7   Andreas Andersson Kullings MS   940  
 
76 113 Jimmy Karlsson Kullings MS VOC Cup Volvo 3:43,2 39,0 11,3 0,6
8   Mikael Karlsson Kullings MS   940  
 
77 44 Rolf Malmgren Göteborgs MF A-förare Grupp E Volvo 3:44,7 40,5 4,0 1,5
2   Olof Jungström Göteborgs MF   940 GL  
 
78 104 Oskar Lundmark Kullings MS VOC Cup Volvo 3:44,8 40,6 12,9 0,1
9   Johan Kempe Kullings MS   242  
Anmälare:BRAÅS ÅKERI AB
 
79 98 Janne Eriksson Säffle MC C-förare 2 WD BMW 3:47,8 43,6 5,7 3,0
4   Håkan Johansson Säffle MC   325  
 
80 117 Ingmar Lund Kullings MS C-förare Grupp E Volvo 3:48,0 43,8 0,2
1   Karl-Henrik Borhammar Kullings MS   740  
 
81 118 Ulf Hummel Älvbygdens MK C-förare Grupp E VW 3:49,9 45,7 1,9 1,9
2   Anne Hummel Älvbygdens MK   Golf 2  
 
82 103 Mats-Erik Andersson Kullings MS VOC Cup Volvo 3:51,8 47,6 19,9 1,9
10   Kai-Ove Andersson Kullings MS   242  
 
83 111 Lars Olsson SMK Trollhättan VOC Cup Volvo 3:53,2 49,0 21,3 1,4
11   Christine Sager SMK Trollhättan   242  
 
84 115 Cerry Olsson Älvbygdens MK C-förare Grupp E Volvo 3:55,5 51,3 7,5 2,3
3   Tommy Andersson Älvbygdens MK   940  
 
85 106 Mikael Johansson SMK Trollhättan VOC Cup Volvo 3:55,8 51,6 23,9 0,3
12   Michaela Johansson SMK Trollhättan   240  
 
86 100 Christian Johansson SMK Trollhättan VOC Cup Volvo 3:59,4 55,2 27,5 3,6
13   Kim Granlund SMK Trollhättan   240  
 
87 119 Erik Johansson Falköpings MK C-förare Grupp E VW 4:00,8 56,6 12,8 1,4
4   Anders Silberg Falköpings MK   Golf  
 
88 66 Tor Bækkevold NAF Sarpsborg B-förare 2 WD Opel 4:08,7 1:04,5 52,7 7,9
13   Merete Myrstad NMK Aurskog-høland   Corsa  
 
89 205 Joakim Rönnbäck SSRO MK C-förare Grupp E Opel 4:08,8 1:04,6 20,8 0,1
5   Richard Rönnbäck Östernärke Rmk   Ascona  
 
90 87 Kjell Skoog Forshaga MC B-förare Grupp E Ford 4:10,8 1:06,6 29,7 2,0
3   Bo Jansson Kils MK Bil   Escort  
 
91 5 Rikard Engström Storfors MK Ungdomsrally Volvo 4:42,9 1:38,7 1:01,6 32,1
3   Börje Engström Storfors MK   240  
 
92 49 Philip Haag Kullings MS B-förare 2 WD Citroën 6:38,0 3:33,8 3:22,0 1:55,1
14   Stefan Larsson Kullings MS   C2 R2 Max  
 

Valid HTML 4.01! Valid CSS!