2015-09-12
Dalslandstjuren
Official final
On SS2
75 starting
Pos |
No. |
|
Driver / CO-Driver |
Club |
Competition class |
|
Car / Model |
Time |
Diff L |
Diff C |
Diff P |
|
2 |
|
Anders Karlsson |
Säffle MC |
A-förare 4 WD |
|
Mitsubishi |
4:25,2 |
|
|
|
1 |
|
|
|
|
|
|
Lancer Evo X |
|
|
|
11 |
|
Glenn Egon Ström |
Dals MK |
A-förare 4 WD |
|
Škoda |
4:32,9 |
7,7
|
7,7
|
7,7
|
2 |
|
|
Martin Svensson |
SMK Trollhättan |
|
|
Fabia S2000 |
|
|
|
10 |
|
Magnus Johansson |
Älvbygdens MK |
A-förare 4 WD |
|
Mitsubishi |
4:38,3 |
13,1
|
13,1
|
5,4
|
3 |
|
|
Roger Lindblad |
Älvbygdens MK |
|
|
Lancer Evo VII |
|
|
|
6 |
|
Stefan Ryberg |
Forshaga MC |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
4:40,9 |
15,7
|
|
2,6
|
1 |
|
|
Christan Ohlsson |
Kils MK Bil |
|
|
940 |
|
|
|
7 |
|
Björn Beck |
Åmåls MK |
A-förare 2 WD |
|
Ford |
4:41,5 |
16,3
|
0,6
|
0,6
|
2 |
|
|
Kjell Persson |
Åmåls MK |
|
|
Escort Mk2 |
|
|
|
24 |
|
Sven Hansen |
Karlstads MC Bil |
B-förare 2 WD |
|
Volvo |
4:44,0 |
18,8
|
|
2,5
|
1 |
|
|
Linus Isaksson |
Laxå MK |
|
|
242 |
|
|
|
22 |
|
Robert Teiffel |
Kullings MS |
B-förare 2 WD |
|
Volvo |
4:45,1 |
19,9
|
1,1
|
1,1
|
2 |
|
|
Mattias Jonsson |
|
|
|
242 |
|
|
|
5 |
|
Fredrik Ekenved |
Göteborgs MF |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
4:45,2 |
20,0
|
4,3
|
0,1
|
3 |
|
|
Markus Börjesson |
Älvbygdens MK |
|
|
940 |
|
|
|
8 |
|
Bengt Carlsson |
Vara MK |
A-förare 2 WD |
|
BMW |
4:47,5 |
22,3
|
6,6
|
2,3
|
4 |
|
|
Andreas Aleryd |
Vara MK |
|
|
325 |
|
|
|
27 |
|
Magnus Karlsson |
Stenungsunds MS |
B-förare 2 WD |
|
Volvo |
4:48,9 |
23,7
|
4,9
|
1,4
|
3 |
|
|
Leif Lindgren |
Stenungsunds MS |
|
|
240 |
|
|
|
26 |
|
Tommy Andersson |
SMK Trollhättan |
B-förare 2 WD |
|
Volvo |
4:49,6 |
24,4
|
5,6
|
0,7
|
4 |
|
|
|
|
|
|
940 |
|
|
|
4 |
|
Peder Eliasson |
Skene MS |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
4:51,7 |
26,5
|
10,8
|
2,1
|
5 |
|
|
Raimo Ratiikainen |
Skene MS |
|
|
242 |
|
|
|
49 |
|
Peter Börjesson |
Stenungsunds MS |
C-förare 2 WD |
|
Volvo |
4:52,4 |
27,2
|
|
0,7
|
1 |
|
|
Raymon Nilsson |
Stenungsunds MS |
|
|
240 |
|
|
Applicant: Team Börjesson Maskin AB |
|
|
28 |
|
Magnus Johansson |
Dals MK |
B-förare 2 WD |
|
Peugeot |
4:53,1 |
27,9
|
9,1
|
0,7
|
5 |
|
|
Håkan Andersson |
|
|
|
306 S16 |
|
|
|
18 |
|
Jan Larsson |
Dals MK |
A-förare Appendix K |
|
Volvo |
4:54,6 |
29,4
|
|
1,5
|
1 |
|
|
Theres Landström |
Karlstads MC Bil |
|
|
240 |
|
|
|
14 |
|
Anders Olsson |
Vänersborgs MK |
A-förare VOC Mekonomen/Gr.F/N1 |
|
Volvo |
4:55,3 |
30,1
|
|
0,7
|
1 |
|
|
Sven Olsson |
Vänersborgs MK |
|
|
240 |
|
|
|
17 |
|
Sten Larsson |
SMK Trollhättan |
A-förare Appendix K |
|
Opel |
4:55,7 |
30,5
|
1,1
|
0,4
|
2 |
|
|
Anders Birath |
SMK Trollhättan |
|
|
Ascona B |
|
|
|
29 |
|
Urban Andersson |
Stenungsunds MS |
B-förare 4 WD |
|
Subaru |
4:55,9 |
30,7
|
|
0,2
|
1 |
|
|
Christer Andersson |
Stenungsunds MS |
|
|
Impreza |
|
|
|
19 |
|
Ulf Grolander |
Älvbygdens MK |
B-förare 2 WD |
|
Volvo |
4:56,5 |
31,3
|
12,5
|
0,6
|
6 |
|
|
Kjell Vallin |
Göteborgs MF |
|
|
240 |
|
|
|
62 |
|
Lukas Andervang |
Dals MK |
C-förare VOC Mekonomen/Gr.F/N1 |
|
Volvo |
4:58,1 |
32,9
|
|
1,6
|
1 |
|
|
Alfred Andersen |
Åmåls MK |
|
|
940 |
|
|
|
15 |
|
Joakim Larsson |
Kalstads MC Bil |
A-förare VOC Mekonomen/Gr.F/N1 |
|
Volvo |
4:58,2 |
33,0
|
2,9
|
0,1
|
2 |
|
|
Anders Isaksson |
Laxå MK |
|
|
940 |
|
|
|
37 |
|
Jesper Simonsson |
SMK Trollhättan |
B-förare VOC Mekonomen/Gr.F/N1 |
|
Volvo |
4:58,2 |
33,0
|
|
|
1 |
|
|
Tobias Johansson |
SMK Trollhättan |
|
|
940 |
|
|
|
23 |
|
Lars Olsson |
SMK Trollhättan |
B-förare 2 WD |
|
Ford |
4:58,4 |
33,2
|
14,4
|
0,2
|
7 |
|
|
Calle Örberg |
SMK Trollhättan |
|
|
Fiesta ST 150 |
|
|
|
47 |
|
Pär-Olof Stahlgård |
Stenungsunds MS |
C-förare 2 WD |
|
Volvo |
4:59,3 |
34,1
|
6,9
|
0,9
|
2 |
|
|
Kenneth Ottosson |
Stenungsunds MS |
|
|
244 |
|
|
|
38 |
|
Erik Stenberg |
Kullings MS |
B-förare VOC Mekonomen/Gr.F/N1 |
|
Volvo |
5:00,5 |
35,3
|
2,3
|
1,2
|
2 |
|
|
Annie Hellstadius |
Kullings MS |
|
|
940 |
|
|
|
80 |
|
Erik Engen |
NMK Trøkstad |
C-förare Appendix K |
|
Toyota |
5:00,9 |
35,7
|
|
0,4
|
1 |
|
|
Tommy Haugland |
NMK Trøgstad |
|
|
Celica |
|
|
|
72 |
|
Jonas Helgesson |
Älvbygdens MK |
C-förare Grupp E |
|
Volvo |
5:01,3 |
36,1
|
|
0,4
|
1 |
|
|
Marcus Karlsson |
Älvbygdens MK |
|
|
240 GLT |
|
|
|
51 |
|
Roger Hallengren |
Kullings MS |
C-förare 2 WD |
|
BMW |
5:02,0 |
36,8
|
9,6
|
0,7
|
3 |
|
|
Susanne Hallengren |
Kullings MS |
|
|
325 |
|
|
|
32 |
|
Tommy Larsson |
Kullings MS |
B-förare VOC Mekonomen/Gr.F/N1 |
|
Volvo |
5:02,4 |
37,2
|
4,2
|
0,4
|
3 |
|
|
Ulrika Johansson |
Kullings MS |
|
|
940 |
|
|
Applicant: www.terrazzo.se |
|
|
81 |
|
Bernt Bengtsson |
SMK Trollhättan |
C-förare Appendix K |
|
Saab |
5:02,4 |
37,2
|
1,5
|
|
2 |
|
|
Bengt Lindqvist |
SMK Trollhättan |
|
|
V4 |
|
|
|
33 |
|
Robert Johansson |
Göteborgs MF |
B-förare VOC Mekonomen/Gr.F/N1 |
|
Volvo |
5:02,6 |
37,4
|
4,4
|
0,2
|
4 |
|
|
Kim Pettersson |
SMK Trollhättan |
|
|
240 |
|
|
|
63 |
|
Mattias Jacobsson |
Dals MK |
C-förare VOC Mekonomen/Gr.F/N1 |
|
Volvo |
5:03,4 |
38,2
|
5,3
|
0,8
|
2 |
|
|
Joakim Johannesson |
Dals MK |
|
|
240 |
|
|
|
59 |
|
Marcus Persson |
Åmåls MK |
C-förare VOC Mekonomen/Gr.F/N1 |
|
Volvo |
5:04,1 |
38,9
|
6,0
|
0,7
|
3 |
|
|
Tobias Holmström |
Dals MK |
|
|
940 |
|
|
|
34 |
|
Håkan Olausson |
Stenungsunds MS |
B-förare VOC Mekonomen/Gr.F/N1 |
|
Volvo |
5:04,8 |
39,6
|
6,6
|
0,7
|
5 |
|
|
Linnea Johansson |
Tjörns MF |
|
|
940 |
|
|
Applicant: motor-events.se |
|
|
46 |
|
Per Hedskog |
SMK Trollhättan |
C-förare 2 WD |
|
Opel |
5:05,4 |
40,2
|
13,0
|
0,6
|
4 |
|
|
Anna-Maria Westerlund |
SMK Trollhättan |
|
|
Ascona |
|
|
|
50 |
|
Joakim Willingskär |
Kullings MS |
C-förare 2 WD |
|
BMW |
5:06,6 |
41,4
|
14,2
|
1,2
|
5 |
|
|
Marika Carlsson |
SSJ |
|
|
325 |
|
|
|
44 |
|
Lennart Martinsson |
Sotenäs MK |
C-förare 2 WD |
|
Volvo |
5:07,3 |
42,1
|
14,9
|
0,7
|
6 |
|
|
Monica Martinsson |
Sotenäs MK |
|
|
244 |
|
|
Applicant: MA Motorsport Nr:1 Racing Store |
|
|
16 |
|
Yngve Mattsson |
Bengtsfors MK |
A-förare Grupp E |
|
Volvo |
5:07,6 |
42,4
|
|
0,3
|
1 |
|
|
Sofia Mattsson |
|
|
|
940 |
|
|
|
35 |
|
Christer Nilsson |
SMK Trollhättan |
A-förare Appendix K |
|
Opel |
5:07,8 |
42,6
|
13,2
|
0,2
|
3 |
|
|
Claes Evenås |
SMK Trollhättan |
|
|
Ascona |
|
|
|
66 |
|
Alexander Kolbert |
Vara MK |
C-förare Grupp E |
|
Volvo |
5:08,6 |
43,4
|
7,3
|
0,8
|
2 |
|
|
Joakim Ljungkvist |
Götene MK |
|
|
740 |
|
|
|
36 |
|
Kjell Hansson |
Stenungsund MS |
B-förare VOC Mekonomen/Gr.F/N1 |
|
Volvo |
5:08,7 |
43,5
|
10,5
|
0,1
|
6 |
|
|
Jonatan Lukacs |
Sotenäs MK |
|
|
242 |
|
|
|
39 |
|
Peter Johansson |
MK Team Treske |
B-förare VOC Mekonomen/Gr.F/N1 |
|
Volvo |
5:09,1 |
43,9
|
10,9
|
0,4
|
7 |
|
|
Albin Johansson |
MK Team Treske |
|
|
242 |
|
|
|
56 |
|
Malin Andersson |
Stenungsunds MS |
C-förare VOC Mekonomen/Gr.F/N1 |
|
Volvo |
5:09,7 |
44,5
|
11,6
|
0,6
|
4 |
|
|
|
|
|
|
240 |
|
|
Applicant: motorevents.se |
|
|
48 |
|
Conny Andersson |
Älvbygdens MK |
C-förare 2 WD |
|
Volvo |
5:10,2 |
45,0
|
17,8
|
0,5
|
7 |
|
|
Mikael Stoopendahl |
Göteborgs MF |
|
|
940 |
|
|
|
53 |
|
Anders Larsson |
Stenungsunds MS |
C-förare VOC Mekonomen/Gr.F/N1 |
|
Volvo |
5:10,3 |
45,1
|
12,2
|
0,1
|
5 |
|
|
Carina Modig |
Kullings MS |
|
|
240 |
|
|
|
68 |
|
Erik Wiklund |
Älvbygdens MK |
C-förare Grupp E |
|
Volvo |
5:13,0 |
47,8
|
11,7
|
2,7
|
3 |
|
|
Robin Bäckström |
Falköpings MK |
|
|
240 |
|
|
|
21 |
|
Stefan Grönberg |
Dals MK |
B-förare 2 WD |
|
Opel |
5:13,4 |
48,2
|
29,4
|
0,4
|
8 |
|
|
Gunilla Isaksson |
Dals MK |
|
|
Ascona B |
|
|
|
61 |
|
Mattias Holm |
SMK Trollhättan |
C-förare VOC Mekonomen/Gr.F/N1 |
|
Volvo |
5:14,9 |
49,7
|
16,8
|
1,5
|
6 |
|
|
Johan Holm |
SMK Trollhättan |
|
|
240 |
|
|
|
101 |
|
Thomas Johansson |
SMK Trollhättan |
A-förare Appendix K |
|
BMW |
5:15,3 |
50,1
|
20,7
|
0,4
|
4 |
|
|
Björn Öman |
|
|
|
2002 |
|
|
|
42 |
|
Harri Mourujärvi |
Älvbygdens MK |
C-förare 2 WD |
|
VW |
5:15,3 |
50,1
|
22,9
|
|
8 |
|
|
Teuvo Majava |
Älvbygdens MK |
|
|
Golf II |
|
|
|
1 |
|
Jan-Inge Carlsson |
Göteborgs MF |
A-förare 2 WD |
|
Opel |
5:16,1 |
50,9
|
35,2
|
0,8
|
6 |
|
|
Carina Lerneryd |
Göteborgs MF |
|
|
Ascona B |
|
|
|
43 |
|
Thomas Dahlström |
Stenungsunds MS |
C-förare 2 WD |
|
VW |
5:18,7 |
53,5
|
26,3
|
2,6
|
9 |
|
|
Gunilla Rydin |
Stenungsunds MS |
|
|
Golf III |
|
|
|
30 |
|
Philip Ahlstrand |
Vara MK |
B-förare 4 WD |
|
Subaru |
5:22,5 |
57,3
|
26,6
|
3,8
|
2 |
|
|
Martin Kempe |
Kullings MS |
|
|
Impreza |
|
|
|
76 |
|
Roy Karlsson |
MK Trophy |
C-förare Grupp E |
|
VW |
5:23,0 |
57,8
|
21,7
|
0,5
|
4 |
|
|
Roy Jonsson |
Stenungsunds MS |
|
|
Golf I |
|
|
|
57 |
|
Mikael Simonsson |
SMK Trollhättan |
C-förare VOC Mekonomen/Gr.F/N1 |
|
Volvo |
5:23,3 |
58,1
|
25,2
|
0,3
|
7 |
|
|
Henrik Johansson |
Stenungsunds MS |
|
|
240 |
|
|
|
45 |
|
Henrik Höglund |
Stenungsund |
C-förare 2 WD |
|
Volvo |
5:23,8 |
58,6
|
31,4
|
0,5
|
10 |
|
|
Stefan Larsson |
Stenungsunds MS |
|
|
242 |
|
|
|
64 |
|
Fredrik Olsson |
Sotenäs MK |
C-förare VOC Mekonomen/Gr.F/N1 |
|
Volvo |
5:24,9 |
59,7
|
26,8
|
1,1
|
8 |
|
|
Tommie Stjern |
MK Trophy |
|
|
240 |
|
|
|
70 |
|
Johan Brorson |
Dals MK |
C-förare Grupp E |
|
Saab |
5:27,2 |
1:02,0
|
25,9
|
2,3
|
5 |
|
|
Joakim Tollesson |
Dals MK |
|
|
900 |
|
|
|
65 |
|
Kjell Ivar Åmfelt |
NAF Msp Asker & Bærum |
C-förare VOC Mekonomen/Gr.F/N1 |
|
Volvo |
5:28,3 |
1:03,1
|
30,2
|
1,1
|
9 |
|
|
Christine Lippert Kolseth Åmfelt |
NAF Msp Asker & Bærum |
|
|
244 |
|
|
|
41 |
|
Olof Jangström |
Göteborgs MF |
C-förare 2 WD |
|
Volvo |
5:29,8 |
1:04,6
|
37,4
|
1,5
|
11 |
|
|
Leif Jonasson |
Göteborgs MF |
|
|
940 |
|
|
|
102 |
|
Linus Leander |
Säffle MC |
Ungdomsrally |
|
Volvo |
5:30,4 |
1:05,2
|
|
0,6
|
1 |
|
|
Peter Leander |
Säffle MC |
|
|
242 |
|
|
|
52 |
|
Kjell Jonasson |
Stenungsunds MS |
C-förare VOC Mekonomen/Gr.F/N1 |
|
Volvo |
5:33,6 |
1:08,4
|
35,5
|
3,2
|
10 |
|
|
Ann-Charlotte Jonasson |
Stenungsunds MS |
|
|
940 |
|
|
|
54 |
|
Niklas Buer |
Dals MK |
C-förare VOC Mekonomen/Gr.F/N1 |
|
Volvo |
5:43,0 |
1:17,8
|
44,9
|
9,4
|
11 |
|
|
Martin Buer |
Dals MK |
|
|
240 |
|
|
|
69 |
|
Joakim Bengtsson |
Kullings MS |
C-förare Grupp E |
|
Opel |
5:47,0 |
1:21,8
|
45,7
|
4,0
|
6 |
|
|
Melvin Bengtsson |
Kullings MS |
|
|
Corsa |
|
|
|
75 |
|
Per-Åke Johnsson |
MK Trophy |
C-förare Grupp E |
|
Volvo |
5:49,1 |
1:23,9
|
47,8
|
2,1
|
7 |
|
|
Håkan Jonsson |
Dals MK |
|
|
940 |
|
|
|
78 |
|
Ulf Hummel |
Älvbygdens MK |
C-förare Grupp E |
|
VW |
5:49,3 |
1:24,1
|
48,0
|
0,2
|
8 |
|
|
Anne Hummel |
Älvbygdens MK |
|
|
Golf II |
|
|
|
55 |
|
Joakim Hallin |
Götene MK |
C-förare VOC Mekonomen/Gr.F/N1 |
|
Volvo |
5:49,9 |
1:24,7
|
51,8
|
0,6
|
12 |
|
|
Andreas Mollstedt |
Kullings MS |
|
|
940 |
|
|
|
71 |
|
Johan Mäsak |
Stenungsunds MS |
C-förare Grupp E |
|
Saab |
5:51,2 |
1:26,0
|
49,9
|
1,3
|
9 |
|
|
Ida Mäsak |
Stenungsunds MS |
|
|
99 |
|
|
|
40 |
|
Lasse Jägerström |
Stenungsunds MS |
C-förare 2 WD |
|
Volvo |
5:54,5 |
1:29,3
|
1:02,1
|
3,3
|
12 |
|
|
Margaretha Jägerström |
Stenungsunds MS |
|
|
Amazon |
|
|
Applicant: Team Sjuntorps Biltjänst |
|
|
58 |
|
Sara Lövhall |
Säffle MC |
C-förare VOC Mekonomen/Gr.F/N1 |
|
Volvo |
5:57,6 |
1:32,4
|
59,5
|
3,1
|
13 |
|
|
Marcus Pettersson |
Säffle MC |
|
|
244 |
|
|
|
77 |
|
Sven Börjesson |
Fjärås MK |
C-förare Grupp E |
|
Saab |
6:08,2 |
1:43,0
|
1:06,9
|
10,6
|
10 |
|
|
Björn Johansson |
Fjärås MK |
|
|
900i |
|
|
|
60 |
|
Viktoria Johansson |
Kullings MS |
C-förare VOC Mekonomen/Gr.F/N1 |
|
Volvo |
6:13,5 |
1:48,3
|
1:15,4
|
5,3
|
14 |
|
|
Per-Anders Andersson |
Kullings MS |
|
|
242 |
|
|
|
79 |
|
Viktor Sjöberg |
Älvbyggdens MK |
C-förare Grupp E |
|
Volvo |
6:20,3 |
1:55,1
|
1:19,0
|
6,8
|
11 |
|
|
Magnus Noreén |
Älvbygdens MK |
|
|
940 GL |
|
|
|
74 |
|
Madeleine Olsén |
MK Ratten |
C-förare Grupp E |
|
VW |
6:34,9 |
2:09,7
|
1:33,6
|
14,6
|
12 |
|
|
Kjell Olsén |
MK Ratten |
|
|
Golf II |
|
|
|
73 |
|
Lisa Söderlund |
Kullings MS |
C-förare Grupp E |
|
Ford |
6:48,7 |
2:23,5
|
1:47,4
|
13,8
|
13 |
|
|
Hans Söderlund |
Kullings MS |
|
|
Sierra |
|
|
* = allotted time,
? = under investigation
|