2014-08-16
A.R.C och Tennkannan
Official final
On SS 3
121 starting
Pos |
No. |
|
Driver / CO-Driver |
Club |
Competition class |
|
Car / Model |
Time |
Diff L |
Diff C |
Diff P |
|
230 |
|
Patrik Åhman |
Almunge MK |
A-förare 2 WD |
|
Opel |
5:07,3 |
|
|
|
1 |
|
|
Cristoffer Bäck |
SMK Hedemora |
|
|
Corsa A 1600 |
|
|
|
228 |
|
Erik Davidsson |
Almunge MK |
A-förare 2 WD |
|
Opel |
5:12,3 |
5,0
|
5,0
|
5,0
|
2 |
|
|
Daniel Westlund |
Almunge MK |
|
|
Astra |
|
|
Applicant: Hyreslandslaget AB |
|
|
307 |
|
Mattias Jirvelius |
|
A-förare 4 WD |
|
Ford |
5:12,7 |
5,4
|
|
0,4
|
1 |
|
|
Erik Gustavsson |
|
|
|
Fiesta S2000 |
|
|
|
305 |
|
Martin Berglund |
SMK Gävle |
A-förare 2 WD |
|
VW |
5:13,1 |
5,8
|
5,8
|
0,4
|
3 |
|
|
Joakim Gevert |
Kils MK |
|
|
Golf |
|
|
|
214 |
|
Gustav Thorsell |
Rasbo MK |
A-förare 2 WD |
|
Peugeot |
5:16,1 |
8,8
|
8,8
|
3,0
|
4 |
|
|
Mikael Nilsson |
Rasbo MK |
|
|
208 R2 |
|
|
Applicant: Öhlins Auto Norden |
|
|
270 |
|
Joakim Süld |
Östhammars MK |
B-förare 4 WD |
|
Mazda |
5:16,1 |
8,8
|
|
|
1 |
|
|
Jennie Süld |
Östhammars MK |
|
|
323 Turbo |
|
|
|
220 |
|
Roine Björk |
Rasbo MK |
A-förare 2 WD |
|
Opel |
5:16,6 |
9,3
|
9,3
|
0,5
|
5 |
|
|
Johnny Björk |
|
|
|
Corsa |
|
|
|
72 |
|
Tom Axelsson |
Almunge MK |
Klass 9 H2+I -81 |
|
Audi |
5:18,3 |
11,0
|
|
1,7
|
1 |
|
|
Krister Gull |
Kils MK Bil |
|
|
Quattro |
|
|
Applicant: Bevelko Historic Rally Team Sweden |
|
|
225 |
|
Krister Nordlund |
Sigtuna RC |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
5:18,3 |
11,0
|
11,0
|
|
6 |
|
|
Conny Filppu |
Grangärde RRC |
|
|
940 |
|
|
|
221 |
|
Pontus Åhman |
Almunge MK |
A-förare 2 WD |
|
Opel |
5:19,4 |
12,1
|
12,1
|
1,1
|
7 |
|
|
Johan Johansson |
SMK Valdemarsvik |
|
|
Corsa B |
|
|
|
268 |
|
Mikael Åhman |
Films MK |
A-förare 4 WD |
|
Ford |
5:19,5 |
12,2
|
6,8
|
0,1
|
2 |
|
|
Patrik Karlsson |
Films MK |
|
|
Escort |
|
|
|
227 |
|
Jonas Björnvad |
Mälaröarnas MK |
A-förare 2 WD |
|
VW |
5:21,7 |
14,4
|
14,4
|
2,2
|
8 |
|
|
Ulf Björnvad |
Mälaröarnas MK |
|
|
Golf |
|
|
|
218 |
|
Martin Jansson |
Rasbo MK |
A-förare 2 WD |
|
Škoda |
5:22,3 |
15,0
|
15,0
|
0,6
|
9 |
|
|
Jonas Magnér |
Rasbo MK |
|
|
Fabia R2 |
|
|
Applicant: NERTA www.nolab.se |
|
|
241 |
|
Leo Betcke |
Sigtuna RC |
B-förare 2 WD |
|
VW |
5:25,6 |
18,3
|
|
3,3
|
1 |
|
|
Johan Klaar |
Sigtuna RC |
|
|
Golf III |
|
|
|
246 |
|
Jocke Lindell |
Almunge MK |
B-förare 2 WD |
|
Volvo |
5:27,0 |
19,7
|
1,4
|
1,4
|
2 |
|
|
Kjell Andersson |
Sigtuna |
|
|
244 GL |
|
|
|
217 |
|
Fredrik Holm |
Almunge MK |
A-förare 2 WD |
|
Renault |
5:27,8 |
20,5
|
20,5
|
0,8
|
10 |
|
|
Patrik Helander |
Almunge MK |
|
|
Clio |
|
|
|
224 |
|
Tobias Johansson |
Almunge MK |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
5:28,9 |
21,6
|
21,6
|
1,1
|
11 |
|
|
Mikael Pettersson |
Jarbo MK |
|
|
240 |
|
|
Applicant: Lejtorp Racing |
|
|
56 |
|
Gunnar Fredriksson |
Katrineholms MK |
Klass 8 H1 -75 |
|
Saab |
5:29,9 |
22,6
|
|
1,0
|
1 |
|
|
Jan-Erik Eriksson |
Ludvika MS |
|
|
V4 |
|
|
Applicant: TRENDAB MOTORSPORT |
|
|
242 |
|
Gunnar Olars |
Rasbo MK |
B-förare 2 WD |
|
Opel |
5:29,9 |
22,6
|
4,3
|
|
3 |
|
|
Li Christensen |
Rasbo MK |
|
|
Kadett GTE |
|
|
Applicant: A.R.C Motorsport |
|
|
54 |
|
Martin Hagman |
MK Rimo |
Klass 8 H1 -75 |
|
Ford |
5:30,6 |
23,3
|
0,7
|
0,7
|
2 |
|
|
Jan Hagman |
MK Rimo |
|
|
Escort RS 1800 |
|
|
Applicant: Riflex Sport |
|
|
226 |
|
Joachim Nilsson |
SMK Arboga |
A-förare 2 WD |
|
Opel |
5:30,7 |
23,4
|
23,4
|
0,1
|
12 |
|
|
Markku Kangas |
Sandvikens Motorklubb |
|
|
Astra |
|
|
|
68 |
|
Peter Lindblad |
Sigtuna RC |
Klass 9 H2+I -81 |
|
Opel |
5:30,8 |
23,5
|
12,5
|
0,1
|
2 |
|
|
Matte Welander |
Sigtuna RC |
|
|
Ascona B |
|
|
|
219 |
|
Lars Lindholm |
Vallentuna MK |
A-förare 2 WD |
|
Toyota |
5:31,3 |
24,0
|
24,0
|
0,5
|
13 |
|
|
Jon Rutquist |
Vallentuna |
|
|
Corolla |
|
|
|
237 |
|
Niklas Westerman |
Rasbo MK |
B-förare 2 WD |
|
Opel |
5:32,2 |
24,9
|
6,6
|
0,9
|
4 |
|
|
Marcus Karlsson |
Rasbo MK |
|
|
Ascona B |
|
|
|
53 |
|
Jan Adielsson |
Göteborgs MF |
Klass 8 H1 -75 |
|
Ford |
5:33,8 |
26,5
|
3,9
|
1,6
|
3 |
|
|
Lars Grip |
SMK Hälsinge |
|
|
Escort RS 1800 |
|
|
|
71 |
|
Jan Hagberg |
Kinds MK |
Klass 9 H2+I -81 |
|
Volvo |
5:34,4 |
27,1
|
16,1
|
0,6
|
3 |
|
|
Per Mikael Ekström |
Borås MK |
|
|
242 |
|
|
|
234 |
|
Anton Ohlsson |
Almunge MK |
B-förare 2 WD |
|
Ford |
5:34,4 |
27,1
|
8,8
|
|
5 |
|
|
Joel Ohlsson |
Almunge MK |
|
|
Fiesta |
|
|
|
69 |
|
Krister Wennman |
Rasbo MK |
Klass 9 H2+I -81 |
|
VW |
5:35,0 |
27,7
|
16,7
|
0,6
|
4 |
|
|
Emil Wennman |
Rasbo MK |
|
|
Golf GTI |
|
|
Applicant: Wennmans Bilplåt AB |
|
|
257 |
|
Erik Brodin |
Sandvikens MK |
A-förare Gr FRWD, VOC Mekonomen Rally, Gr.N -1600 |
|
Volvo |
5:35,3 |
28,0
|
|
0,3
|
1 |
|
|
Marcus Jansson |
Storfors MK |
|
|
940 |
|
|
Applicant: Svensson Racing |
|
|
51 |
|
Kjell Fransson |
Vimmerby MS |
Klass 8 H1 -75 |
|
VW |
5:35,8 |
28,5
|
5,9
|
0,5
|
4 |
|
|
P-O Eriksson |
Mönsterrås MK |
|
|
1303 |
|
|
|
306 |
|
Stig Andervang |
Almunge MK |
A-förare Gr FRWD, VOC Mekonomen Rally, Gr.N -1600 |
|
Volvo |
5:35,8 |
28,5
|
0,5
|
|
2 |
|
|
Patrik Knöös |
Säffle MC |
|
|
240 |
|
|
|
232 |
|
Mattias Hallberg |
Haninge MK |
B-förare 2 WD |
|
Volvo |
5:36,2 |
28,9
|
10,6
|
0,4
|
6 |
|
|
Valkyria Edlund |
Mälaröarnas MK |
|
|
940 |
|
|
Applicant: ABC STÄLLNINGSMONTAGE AB |
|
|
269 |
|
Lars Carlmark |
MK Rimo |
A-förare 4 WD |
|
Subaru |
5:36,3 |
29,0
|
23,6
|
0,1
|
3 |
|
|
Fredrik Holtling |
MK Rimo |
|
|
Impreza |
|
|
|
233 |
|
Michael Johansson |
Almunge MK |
B-förare 2 WD |
|
Volvo |
5:37,1 |
29,8
|
11,5
|
0,8
|
7 |
|
|
Fredrik Gustavsson |
Almunge MK |
|
|
242 |
|
|
|
260 |
|
Fredrik Jansson |
Rasbo MK |
B-förare Gr FRWD, VOC Mekonomen Rally, Gr.N -1600 |
|
Volvo |
5:38,7 |
31,4
|
|
1,6
|
1 |
|
|
Filip Larsson |
Rasbo MK |
|
|
940 |
|
|
Applicant: Peter Jansson Åkeri AB |
|
|
48 |
|
Ruben Davidsson |
Västra Östergötlands MK |
Klass 8 H1 -75 |
|
Volvo |
5:39,0 |
31,7
|
9,1
|
0,3
|
5 |
|
|
Torbjörn Kadebro |
Västra Östergötlands MK |
|
|
142 |
|
|
|
49 |
|
Tom Silen |
Örsundsbro MK |
Klass 8 H1 -75 |
|
Opel |
5:40,5 |
33,2
|
10,6
|
1,5
|
6 |
|
|
Jerry Nilsson |
Örsundsbro MK |
|
|
Ascona A |
|
|
|
52 |
|
Sören Olsson |
Films MK |
Klass 8 H1 -75 |
|
Toyota |
5:40,5 |
33,2
|
10,6
|
|
6 |
|
|
Micke Åkerlöf |
Films MK |
|
|
Celica |
|
|
|
212 |
|
Tomas Karlsson |
SMK Märsta |
A-förare 2 WD |
|
Opel |
5:41,2 |
33,9
|
33,9
|
0,7
|
14 |
|
|
Johanna Carlsson |
Almunge MK |
|
|
Kadett GTE |
|
|
|
46 |
|
Sven Stors |
Mälaröarnas MK |
Klass 8 H1 -75 |
|
Opel |
5:41,3 |
34,0
|
11,4
|
0,1
|
8 |
|
|
Glenn Stors |
Mälaröarnas MK |
|
|
Ascona A |
|
|
Applicant: Arbetsfordon AB |
|
|
55 |
|
Björn Johansson |
MSK Kvarnvingarna |
Klass 8 H1 -75 |
|
Opel |
5:41,6 |
34,3
|
11,7
|
0,3
|
9 |
|
|
Anders Olsson |
MK Ratten |
|
|
Kadett GTE |
|
|
Applicant: Opel Rallyteam Sweden |
|
|
61 |
|
Kurt Ljung |
Waxholms MK |
Klass 9 H2+I -81 |
|
Opel |
5:41,7 |
34,4
|
23,4
|
0,1
|
5 |
|
|
Jim Lundgren |
|
|
|
Ascona B |
|
|
|
258 |
|
Håkan Suld |
Östhammars MK |
A-förare Gr FRWD, VOC Mekonomen Rally, Gr.N -1600 |
|
Volvo |
5:41,8 |
34,5
|
6,5
|
0,1
|
3 |
|
|
Janne Holmberg |
Östhammars MK |
|
|
940 |
|
|
|
66 |
|
Tomas Thorszelius |
Rasbo MK |
Klass 9 H2+I -81 |
|
Volvo |
5:42,2 |
34,9
|
23,9
|
0,4
|
6 |
|
|
Åke Nilsson |
Rasbo MK |
|
|
244 |
|
|
|
67 |
|
Karl-Johan Lövgren |
Films MK |
Klass 9 H2+I -81 |
|
Opel |
5:43,1 |
35,8
|
24,8
|
0,9
|
7 |
|
|
Jukka Haanpää |
SMK Tierp |
|
|
Kadett GTE |
|
|
|
37 |
|
Håkan Westlund |
Almunge MK |
Klass 8 H1 -75 |
|
Opel |
5:44,0 |
36,7
|
14,1
|
0,9
|
10 |
|
|
Johan Engström |
Östhammars MK |
|
|
Ascona |
|
|
|
50 |
|
Christoffer Söderberg |
Rasbo MK |
Klass 8 H1 -75 |
|
Opel |
5:44,1 |
36,8
|
14,2
|
0,1
|
11 |
|
|
Kjell Renstål |
Rasbo MK |
|
|
Ascona A |
|
|
Applicant: Bevelko Historic Rallyteam Sweden |
|
|
64 |
|
Ulf Pettersson |
MK Rimo |
Klass 9 H2+I -81 |
|
Volvo |
5:44,2 |
36,9
|
25,9
|
0,1
|
8 |
|
|
Göran Schönqvist |
MK Rimo |
|
|
242 |
|
|
|
70 |
|
Lars Davidsson |
Enköpings MK |
Klass 9 H2+I -81 |
|
Renault |
5:44,8 |
37,5
|
26,5
|
0,6
|
9 |
|
|
Kjell Jansson |
|
|
|
Alpine |
|
|
|
213 |
|
Lasse Kjellén |
Kolsva MS |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
5:45,5 |
38,2
|
38,2
|
0,7
|
15 |
|
|
Tom Kjellén |
Kolsva MS |
|
|
240 |
|
|
|
33 |
|
Markku Taipale |
Ekenäs MK |
Klass 7 G1&G2 -71 |
|
Ford |
5:46,2 |
38,9
|
|
0,7
|
1 |
|
|
Alix Malmsten |
Ekenäs MK |
|
|
Escort |
|
|
|
60 |
|
Erik Eriksson |
SMK Uppsala |
Klass 9 H2+I -81 |
|
Volvo |
5:47,4 |
40,1
|
29,1
|
1,2
|
10 |
|
|
Peter Johansson |
|
|
|
|
|
|
|
255 |
|
Johan Andersérs |
SMK Sala |
C-förare 2 WD |
|
BMW |
5:48,1 |
40,8
|
|
0,7
|
1 |
|
|
Jimmy Millberg |
SMK Sala |
|
|
318 |
|
|
Applicant: Andersérs Mek Verkstad AB |
|
|
263 |
|
Tim Joons |
Skutskärs MS |
C-förare Gr FRWD,VOC Mekonomen Rally, Gr.N -1600 |
|
Volvo |
5:48,1 |
40,8
|
|
|
1 |
|
|
Natalie Engvall |
Skutskärs MS |
|
|
940 |
|
|
|
259 |
|
Dick Larsson |
Rasbo MK |
A-förare Gr FRWD, VOC Mekonomen Rally, Gr.N -1600 |
|
Volvo |
5:48,5 |
41,2
|
13,2
|
0,4
|
4 |
|
|
|
|
|
|
244 |
|
|
|
12 |
|
Leif B Andersson |
Norbergs MC |
Klass 4 F 1300-1600cc -65 |
|
Ford |
5:49,2 |
41,9
|
|
0,7
|
1 |
|
|
Rickard Forsell |
Norbergs MC |
|
|
Cortina GT |
|
|
|
44 |
|
Christer Norling |
Rasbo MK |
Klass 8 H1 -75 |
|
Opel |
5:49,3 |
42,0
|
19,4
|
0,1
|
12 |
|
|
Raymond Wessman |
|
|
|
Ascona A |
|
|
|
25 |
|
Lasse Drotz |
Waxholms MK |
Klass 5 F 1600> -65 |
|
Volvo |
5:49,4 |
42,1
|
|
0,1
|
1 |
|
|
Claes Rundlöf |
Waxholms MK |
|
|
Amazon |
|
|
Applicant: Team T.I.A Racing Vaxholm |
|
|
239 |
|
Kjell Mattsson |
Östhammar |
B-förare 2 WD |
|
Peugeot |
5:49,5 |
42,2
|
23,9
|
0,1
|
8 |
|
|
Anders Jansson |
|
|
|
206 RC |
|
|
|
45 |
|
Hans-Åke Persson |
Ludvika MS |
Klass 8 H1 -75 |
|
Opel |
5:51,0 |
43,7
|
21,1
|
1,5
|
13 |
|
|
Tommy Halvarsson |
Ludvika MS |
|
|
Ascona |
|
|
|
248 |
|
Lars Lindqvist |
Almunge MK |
C-förare 2 WD |
|
VW |
5:51,2 |
43,9
|
3,1
|
0,2
|
2 |
|
|
Calle Askemar |
Järfälla MK |
|
|
Golf I |
|
|
|
47 |
|
Christer Adolfsson |
Haninge MK |
Klass 8 H1 -75 |
|
Opel |
5:51,5 |
44,2
|
21,6
|
0,3
|
14 |
|
|
Kent Wik |
Nybro MK |
|
|
Ascona A |
|
|
|
252 |
|
Mattias Zettervall |
Taxinge MK |
C-förare 2 WD |
|
Ford |
5:52,2 |
44,9
|
4,1
|
0,7
|
3 |
|
|
Daniel Zetterman |
Taxinge MK |
|
|
Escort Mk2 |
|
|
|
26 |
|
Thomas Theorin |
Anderstorp RC |
Klass 5 F 1600> -65 |
|
Volvo |
5:52,5 |
45,2
|
3,1
|
0,3
|
2 |
|
|
Thomas Waltersson |
Anderstorp RC |
|
|
Amazon |
|
|
|
41 |
|
Stefan Andersson |
Almunge MK |
Klass 8 H1 -75 |
|
Ford |
5:53,7 |
46,4
|
23,8
|
1,2
|
15 |
|
|
Monica Källberg |
Almunge MK |
|
|
Escort RS 2000 |
|
|
Applicant: A.R.C Motorsport |
|
|
253 |
|
Pelle Lundquist |
Almunge MK |
C-förare 2 WD |
|
Renault |
5:54,4 |
47,1
|
6,3
|
0,7
|
4 |
|
|
Andreas Palm |
Rasbo MK |
|
|
Clio Sport |
|
|
|
256 |
|
Fredrik Andersen |
Haninge MK |
C-förare 2 WD |
|
Opel |
5:54,8 |
47,5
|
6,7
|
0,4
|
5 |
|
|
Michael Lindfors |
Haninge MK |
|
|
Kadett GSI |
|
|
Applicant: TEAM RACEPART SWEDEN |
|
|
23 |
|
Anders Olsson |
Waxholms MK |
Klass 5 F 1600> -65 |
|
Volvo |
5:54,9 |
47,6
|
5,5
|
0,1
|
3 |
|
|
Tom Damberg |
Waxholms MK |
|
|
Amazon |
|
|
Applicant: Edsbacka Bistro Sollentuna-Strägnäs |
|
|
43 |
|
Lars-Göran Olsson |
V:ä Östergötlands MK |
Klass 8 H1 -75 |
|
Volvo |
5:55,0 |
47,7
|
25,1
|
0,1
|
16 |
|
|
Andreas Andersson |
V:ä Östergötlands MK |
|
|
142 |
|
|
|
57 |
|
Bengt Ståhlberg |
Films MK |
Klass 9 H2+I -81 |
|
Opel |
5:59,5 |
52,2
|
41,2
|
4,5
|
11 |
|
|
Johannes Hillgren |
Films MK |
|
|
Ascona B |
|
|
|
17 |
|
Sven Olof Jägerstedt |
SMK Södermanland |
Klass 5 F 1600> -65 |
|
Volvo |
5:59,6 |
52,3
|
10,2
|
0,1
|
4 |
|
|
Stefan Ekberg |
SMK Södermanland |
|
|
Amazon |
|
|
Applicant: Carfix Rallyteam |
|
|
62 |
|
Stefan Nilsson |
MSK Hammaren |
Klass 9 H2+I -81 |
|
Volvo |
6:00,2 |
52,9
|
41,9
|
0,6
|
12 |
|
|
Ann-Louise Forslund |
MSK Hammaren |
|
|
242 |
|
|
Applicant: SARGITUM CONSITUM AB |
|
|
9 |
|
Stefan Pettersson |
Rasbo MK |
Klass 4 F 1300-1600cc -65 |
|
Ford |
6:00,6 |
53,3
|
11,4
|
0,4
|
2 |
|
|
Sören Westerman |
Almunge MK |
|
|
Cortina GT |
|
|
Applicant: Bevelko Historic Rallyteam Sweden |
|
|
19 |
|
Jan Blom |
Finspångs MS |
Klass 5 F 1600> -65 |
|
Volvo |
6:01,0 |
53,7
|
11,6
|
0,4
|
5 |
|
|
Bengt Inge Blom |
Finspångs MS |
|
|
PV 5444 |
|
|
Applicant: Br Stighs Åkeri AB |
|
|
59 |
|
Stefan Blomqvist |
Almunge MK |
Klass 9 H2+I -81 |
|
Ford |
6:01,1 |
53,8
|
42,8
|
0,1
|
13 |
|
|
Mikael Blomkvist |
Rasbo MK |
|
|
Escort RS 2000 |
|
|
|
65 |
|
Peter Sjögren |
Grangärde RRC |
Klass 9 H2+I -81 |
|
Opel |
6:01,8 |
54,5
|
43,5
|
0,7
|
14 |
|
|
Mathias Engh |
Ludvika MS |
|
|
Ascona B |
|
|
Applicant: Team Grangärde bildemontering AB |
|
|
42 |
|
Göte Nygren |
MK Kopparberg |
Klass 8 H1 -75 |
|
Saab |
6:02,3 |
55,0
|
32,4
|
0,5
|
17 |
|
|
Mikael Yliluoma |
Hällefors MK |
|
|
V4 |
|
|
|
208 |
|
Jimmy Eriksson |
Rasbo MK |
Grupp E |
|
VW |
6:02,3 |
55,0
|
|
|
1 |
|
|
Kristofer Sveijer |
Rasbo MK |
|
|
Golf III |
|
|
|
40 |
|
Hans Johansson |
Fredriksberg MK |
Klass 8 H1 -75 |
|
Volvo |
6:02,5 |
55,2
|
32,6
|
0,2
|
18 |
|
|
Jessica Johansson |
Fredriksbergs MK |
|
|
142 |
|
|
Applicant: Åhls Bildelar |
|
|
22 |
|
Per Henrik Hedberg |
SMK Söderhamn |
Klass 5 F 1600> -65 |
|
Volvo |
6:03,0 |
55,7
|
13,6
|
0,5
|
6 |
|
|
Hans-Åke Flink |
Mälaröarnas MK |
|
|
Amazon |
|
|
|
249 |
|
Hans Pettersen |
SMK Märsta |
C-förare 2 WD |
|
BMW |
6:04,3 |
57,0
|
16,2
|
1,3
|
6 |
|
|
Joakim Pettersen |
SMK Märsta |
|
|
325 |
|
|
|
210 |
|
Henrik Zotterman |
Almunge MK |
Grupp E |
|
Opel |
6:05,1 |
57,8
|
2,8
|
0,8
|
2 |
|
|
Linda Nilsson |
Almunge MK |
|
|
Astra |
|
|
|
24 |
|
Olle Andersson |
Mälaröarnas MK |
Klass 5 F 1600> -65 |
|
Ford |
6:05,6 |
58,3
|
16,2
|
0,5
|
7 |
|
|
Per Bergström |
Skepptuna MK |
|
|
Falcon |
|
|
|
20 |
|
Nils Bergquist |
Västerås MS |
Klass 5 F 1600> -65 |
|
Volvo |
6:05,9 |
58,6
|
16,5
|
0,3
|
8 |
|
|
Karl-Erik Magnusson |
Västerås MS |
|
|
Amazon |
|
|
Applicant: Car Fix Rally Team |
|
|
235 |
|
Kenneth Karlsson |
MK Rimo |
B-förare 2 WD |
|
BMW |
6:06,6 |
59,3
|
41,0
|
0,7
|
9 |
|
|
Leif-Erik Karlsson |
MK Rimo |
|
|
325 |
|
|
Applicant: Nyströms Cement |
|
|
209 |
|
Erik Rogersson |
Rasbo MK |
Grupp E |
|
VW |
6:06,8 |
59,5
|
4,5
|
0,2
|
3 |
|
|
Filip Rosendahl |
Rasbo MK |
|
|
Golf GT |
|
|
|
18 |
|
Walter Olofsson |
Skepptuna MK |
Klass 5 F 1600> -65 |
|
Volvo |
6:07,2 |
59,9
|
17,8
|
0,4
|
9 |
|
|
Kjell Andersson |
Huddinge MK |
|
|
Amazon |
|
|
Applicant: Team Blästermäster |
|
|
201 |
|
Kjelle Ekström |
Sigtuna RC |
Grupp E |
|
Opel |
6:08,0 |
1:00,7
|
5,7
|
0,8
|
4 |
|
|
Peter Hellman |
Almunge MK |
|
|
Astra |
|
|
|
32 |
|
Kjell Wallin |
Almunge MK |
Klass 7 G1&G2 -71 |
|
Ford |
6:08,4 |
1:01,1
|
22,2
|
0,4
|
2 |
|
|
Conny Abrahamsson |
Almunge MK |
|
|
Escort |
|
|
|
251 |
|
Gunnar Holstein |
MK Rimo |
C-förare 2 WD |
|
Opel |
6:08,4 |
1:01,1
|
20,3
|
|
7 |
|
|
Jan Linden |
|
|
|
Ascona B |
|
|
|
21 |
|
Karl-Bertil Ling |
Kolsva MS |
Klass 5 F 1600> -65 |
|
Opel |
6:08,5 |
1:01,2
|
19,1
|
0,1
|
10 |
|
|
Jan Nilsson |
Kolsva MS |
|
|
Rekord Coupé |
|
|
|
204 |
|
Tobias Hillbom |
Films MK |
Grupp E |
|
VW |
6:08,5 |
1:01,2
|
6,2
|
|
5 |
|
|
Roger Hillbom |
Films MK |
|
|
Golf |
|
|
|
265 |
|
Magnus Berlin |
SMK Uppsala |
C-förare Gr FRWD,VOC Mekonomen Rally, Gr.N -1600 |
|
Volvo |
6:08,6 |
1:01,3
|
20,5
|
0,1
|
2 |
|
|
Dennis Nilsson |
Rasbo MK |
|
|
242 |
|
|
|
16 |
|
Ola Eklund |
Västerås MS |
Klass 5 F 1600> -65 |
|
Volvo |
6:08,9 |
1:01,6
|
19,5
|
0,3
|
11 |
|
|
Erik Karjula |
Ludvika MS |
|
|
PV 544 |
|
|
Applicant: Car Fix Rally team |
|
|
206 |
|
Johannes Joons |
Skutskärs MS |
Grupp E |
|
VW |
6:09,1 |
1:01,8
|
6,8
|
0,2
|
6 |
|
|
Fredrik Wistedt |
Skutskärs MS |
|
|
Golf III |
|
|
|
30 |
|
Håkan Gustavsson |
MK Speed |
Klass 7 G1&G2 -71 |
|
Saab |
6:10,4 |
1:03,1
|
24,2
|
1,3
|
3 |
|
|
Hans Eriksson |
MK Speed |
|
|
V4 |
|
|
Applicant: Norrmans Schakt & Transport AB |
|
|
7 |
|
Mikael Lööv |
Rasbo MK |
Klass 3 F 0-1300cc -65 |
|
Ford |
6:11,9 |
1:04,6
|
|
1,5
|
1 |
|
|
Tomas Åhman |
SMK Uppsala |
|
|
Anglia |
|
|
|
15 |
|
Dennis Lindholm |
Nollåtta MK |
Klass 5 F 1600> -65 |
|
Volvo |
6:12,3 |
1:05,0
|
22,9
|
0,4
|
12 |
|
|
Mario Fincken |
Värmdö MK |
|
|
Amazon |
|
|
|
304 |
|
Björn Compier |
Linköpings MK |
C-förare 4 WD |
|
Lancia |
6:15,5 |
1:08,2
|
|
3,2
|
1 |
|
|
Mikael Lindgren |
Värmdö MK |
|
|
Integrale |
|
|
|
266 |
|
Peter Jansson |
Rasbo MK |
C-förare Gr FRWD,VOC Mekonomen Rally, Gr.N -1600 |
|
Volvo |
6:16,8 |
1:09,5
|
28,7
|
1,3
|
3 |
|
|
Daniel Jansson |
Rasbo MK |
|
|
940 |
|
|
Applicant: Peter Jansson Åkeri AB |
|
|
38 |
|
Alex Nagy |
Huddinge MK |
Klass 8 H1 -75 |
|
Volvo |
6:17,1 |
1:09,8
|
47,2
|
0,3
|
19 |
|
|
Mats Svensson |
Nollåtta MK |
|
|
142 |
|
|
Applicant: Högdalens Bil o Skadecenter AB |
|
|
4 |
|
Fredrik Ekendahl |
Mälaröarnas MK |
Klass 3 F 0-1300cc -65 |
|
Saab |
6:17,3 |
1:10,0
|
5,4
|
0,2
|
2 |
|
|
Jonas Lindell |
Botkyrka MK |
|
|
Sport |
|
|
Applicant: Team ErgoNordic |
|
|
202 |
|
Kent Brodin |
Sigtuna RC |
Grupp E |
|
VW |
6:18,6 |
1:11,3
|
16,3
|
1,3
|
7 |
|
|
Therese Brodin |
Sigtuna RC |
|
|
Golf |
|
|
|
31 |
|
Esko Junttila |
SMK Hedemora |
Klass 7 G1&G2 -71 |
|
Saab |
6:25,9 |
1:18,6
|
39,7
|
7,3
|
4 |
|
|
Lasse Lindgren |
|
|
|
V4 |
|
|
Applicant: Tractive Motorsport / ABS Motorsport |
|
|
250 |
|
Ola Wredh |
Örsundsbro MK |
C-förare 2 WD |
|
SEAT |
6:25,9 |
1:18,6
|
37,8
|
|
8 |
|
|
Ida Eklund |
Örsundsbro MK |
|
|
Ibiza |
|
|
|
264 |
|
Lars Wård |
Skepptuna MK |
C-förare Gr FRWD,VOC Mekonomen Rally, Gr.N -1600 |
|
Volvo |
6:28,1 |
1:20,8
|
40,0
|
2,2
|
4 |
|
|
Bror Gustavsson |
Skepptuna MK |
|
|
244 |
|
|
|
203 |
|
Johan Engberg |
SMK Gävle |
Grupp E |
|
VW |
6:29,3 |
1:22,0
|
27,0
|
1,2
|
8 |
|
|
Leif-Göran Engberg |
SMK Gävle |
|
|
Golf |
|
|
|
303 |
|
Stefan Segerljung |
Vallentuna MK |
Klass 3 F 0-1300cc -65 |
|
Saab |
6:33,2 |
1:25,9
|
21,3
|
3,9
|
3 |
|
|
Thomas Rathsman |
Vallentuna MK |
|
|
96 |
|
|
|
2 |
|
Juha Selänne |
Uudenmaan Autourheilijat |
Klass 3 F 0-1300cc -65 |
|
Opel |
6:33,9 |
1:26,6
|
22,0
|
0,7
|
4 |
|
|
Jari Parkkinen |
Uudenmaan Autourheilijat |
|
|
Kadett |
|
|
|
8 |
|
Lars Larsson |
MK Kopparberg |
Klass 4 F 1300-1600cc -65 |
|
VW |
6:34,5 |
1:27,2
|
45,3
|
0,6
|
3 |
|
|
Leif Logrell |
Östernärke RMC |
|
|
1500 S |
|
|
|
10 |
|
Bo Eriksson |
Norbergs MC |
Klass 4 F 1300-1600cc -65 |
|
Ford |
6:35,8 |
1:28,5
|
46,6
|
1,3
|
4 |
|
|
Rolf Brondberg |
|
|
|
Cortina |
|
|
|
1 |
|
Bo Rönnbäck |
Östernärkes RMC |
Klass 1 E -61 |
|
Ford |
6:39,5 |
1:32,2
|
|
3,7
|
1 |
|
|
Bo Högberg |
|
|
|
Starliner |
|
|
|
39 |
|
Lars-Ivar Jonsson |
Almunge MK |
Klass 8 H1 -75 |
|
Opel |
6:43,9 |
1:36,6
|
1:14,0
|
4,4
|
20 |
|
|
Per-Arne Jonsson |
MK Gutarna |
|
|
Ascona A |
|
|
|
14 |
|
Ulf Wikland |
Örsundsbro MK |
Klass 5 F 1600> -65 |
|
Volvo |
6:44,8 |
1:37,5
|
55,4
|
0,9
|
13 |
|
|
Håkan Käll |
Örsundsbro MK |
|
|
Amazon |
|
|
|
211 |
|
Rickard Broberg |
Värmdö MK |
Grupp E |
|
VW |
6:58,9 |
1:51,6
|
56,6
|
14,1
|
9 |
|
|
Alexander Broberg |
SMK Nyköping |
|
|
Golf |
|
|
|
301 |
|
Anders Lövmark |
Mälaröarnas MK |
Klass 3 F 0-1300cc -65 |
|
Saab |
7:02,4 |
1:55,1
|
50,5
|
3,5
|
5 |
|
|
Peter Svensson |
Mälaröarnas MK |
|
|
Montecarlo 850 |
|
|
Applicant: Team ErgoNordic |
|
|
205 |
|
Mikael Blomqvist |
Reiman RC |
Grupp E |
|
VW |
7:05,2 |
1:57,9
|
1:02,9
|
2,8
|
10 |
|
|
Håkan Lundqvist |
Vallentuna MK |
|
|
Golf II |
|
|
|
28 |
|
Rolf Karlsson |
SMK Arboga |
Klass 7 G1&G2 -71 |
|
Volvo |
8:11,2 |
3:03,9
|
2:25,0
|
1:06,0
|
5 |
|
|
Lisbeth Johansson |
SMK Arboga |
|
|
144 |
|
|
Applicant: PRO RALLY TEAM |
|
|
262 |
|
Johnny Thyr |
Films MK |
C-förare Gr FRWD,VOC Mekonomen Rally, Gr.N -1600 |
|
Volvo |
10:23,8 |
5:16,5
|
4:35,7
|
2:12,6
|
5 |
|
|
Dennis Holmgren |
Almunge MK |
|
|
940 |
|
|
|
245 |
|
Daniel Edman |
Sandviken MK |
B-förare 2 WD |
|
Volvo |
11:38,0 |
6:30,7
|
6:12,4
|
1:14,2
|
10 |
|
|
Jesper Eriksson |
Järbo MK |
|
|
242 |
|
|
Applicant: Stefan Edman Åkeri AB |
|
|
13 |
|
Göran Skantz |
SMK Märsta |
Klass 5 F 1600> -65 |
|
Volvo |
16:24,9 |
11:17,6
|
10:35,5
|
4:46,9
|
14 |
|
|
Jan Lindholm |
SMK Märsta |
|
|
PV Sport |
|
|
Applicant: TME AB |
|
* = allotted time,
? = under investigation
|