Pos | No. | Driver / CO-Driver | Club | Competition class | Car / Model | Time | Diff L | Diff C | Diff P | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
102 | Johan Rudengren | Eskilstuna MK | 4 wd | Mitsubishi | 7:04 | ||||||
1 | Fredrik Jensen | Eskilstuna MK | Lancer Evo VI | ||||||||
Applicant: Kumlins Måleri AB | |||||||||||
23 | Martin Berglund | SMK Gävle | A-förare 2wd <2000 | VW | 7:11 | 7 | 7 | ||||
1 | Henrik Olsson | Hedesunda MK | Golf II | ||||||||
10 | Per-Arne Ljung | Hofors MS | A-förare 2wd >2000 | Opel | 7:12 | 8 | 1 | ||||
1 | Bo-Göran Lundqvist | Hofors MS | Astra | ||||||||
11 | Benjamin From | Järbo MK | A-förare 2wd >2000 | Opel | 7:14 | 10 | 2 | 2 | |||
2 | Anders Liljedahl | Sandvikens MK | |||||||||
1 | Fredrik Grahn | SMK Linde | 4 wd | Mitsubishi | 7:15 | 11 | 11 | 1 | |||
2 | Stefan Olsson | Teknis MC | Lancer | ||||||||
5 | Göran Nyström | SMK Söderhamn | 4 wd | Mitsubishi | 7:15 | 11 | 11 | ||||
2 | Sten-Ove Olsson | SMK Söderhamn | Evo 7 | ||||||||
2 | Petri Väätänen | Haninge MK | 4 wd | Subaru | 7:16 | 12 | 12 | 1 | |||
4 | Lasse Väätänen | Haninge MK | Impreza 555 | ||||||||
Applicant: Tommys Transport AB | |||||||||||
4 | Anders Wänn | Borlänge MK | 4 wd | Mitsubishi | 7:21 | 17 | 17 | 5 | |||
5 | Pär Näs | Borlänge MK | Lancer Evi VII | ||||||||
9 | Christer Nilsson | Sandvikens MK | A-förare 2wd >2000 | Opel | 7:23 | 19 | 11 | 2 | |||
3 | Peter Sörensen | Sandvikens MK | Ascona B | ||||||||
53 | Christer Hagström | Järbo MK | B-förare 2wd >2000 | Opel | 7:24 | 20 | 1 | ||||
1 | Lars Olof Persson | Järbo MK | Ascona B | ||||||||
8 | Pär Hedlöf | SMK Dala Falun | A-förare 2wd >2000 | Opel | 7:26 | 22 | 14 | 2 | |||
4 | Åke Eriksson | Bärke MK | Ascona | ||||||||
Applicant: Katalysatoråtervinning AB | |||||||||||
12 | Dick Larsson | Kilafors MK | A-förare 2wd >2000 | Opel | 7:27 | 23 | 15 | 1 | |||
5 | Ulf Lennartson | Kilafors MK | Kadett | ||||||||
52 | Peo Berglund | Sandvikens MK | B-förare 2wd >2000 | Opel | 7:27 | 23 | 3 | ||||
2 | Mattias Sandström | Kadett 16v | |||||||||
Applicant: Solkem AB | |||||||||||
13 | Tony Karlsson | Grangärde RRC | A-förare 2wd >2000 | Opel | 7:28 | 24 | 16 | 1 | |||
6 | Daniel Stall | Grangärde RRC | Kadett GSI 16v | ||||||||
14 | Jan Åhlander | Hedesunda MK | A-förare 2wd >2000 | Volvo | 7:28 | 24 | 16 | ||||
6 | Tomas Östling | Hedesunda MK | 240 | ||||||||
Applicant: Lejtorp Racing | |||||||||||
25 | Jörgen Lingvall | Sandviken MK | A-förare 2wd <2000 | Škoda | 7:28 | 24 | 17 | ||||
2 | Kjell Andersson | Hofors MS | Felicia Kit Car | ||||||||
24 | Kjell Larsson | Kilafors MK | A-förare 2wd <2000 | Opel | 7:30 | 26 | 19 | 2 | |||
3 | Peter Bergqvist | Kilafors MK | Kadett GSI | ||||||||
51 | Patrik Westerlund | AMF Årsunda | B-förare 2wd >2000 | Opel | 7:30 | 26 | 6 | ||||
3 | Thomas Åkelid | Kadett 16v | |||||||||
Applicant: Team Lumek Motorsport | |||||||||||
103 | Stefan Trygg | Haninge MK | A-förare 2wd >2000 | Volvo | 7:32 | 28 | 20 | 2 | |||
8 | Daniel Jansson | SMK Södermanland | 940 | ||||||||
Applicant: Trygg Rörservice AB | |||||||||||
108 | Anders Olsson | SMK Söderhamn | C-förare 2wd >2000 | Opel | 7:32 | 28 | |||||
1 | Kristofer Olsson | SMK Söderhamn | Ascona | ||||||||
20 | Göran Nilson | Waxholms MK | A-förare 2wd >2000 | Volvo | 7:36 | 32 | 24 | 4 | |||
9 | Roine Larsson | Waxholms MK | 240 | ||||||||
Applicant: DANNEVALL o LASSILA MOTOR | |||||||||||
59 | Hans Wittenström | Ludvika MS | B-förare 2wd <2000 | VW | 7:37 | 33 | 1 | ||||
1 | Mats Wittenström | Ludvika MS | Golf | ||||||||
58 | Andreas Sjölander | SMK Gävle | B-förare 2wd <2000 | Opel | 7:38 | 34 | 1 | 1 | |||
2 | Stellan Karlsson | Skutskärs MS | Corsa | ||||||||
110 | Rickard Moberg | Sams | A-förare 2wd >2000 | SEAT | 7:39 | 35 | 27 | 1 | |||
10 | Orvar Pettersson | Ibiza | |||||||||
107 | Tony Berglund | Taxinge MK | B-förare 2wd <2000 | Volvo | 7:40 | 36 | 3 | 1 | |||
3 | Benny Tholin | Taxinge MK | Amazon | ||||||||
64 | David Floberg | Sandvikens MK | C-förare 2wd <2000 | VW | 7:41 | 37 | 1 | ||||
1 | Per-Erik Larsson | Sandvikens MK | Golf Mk II | ||||||||
7 | Conny Nyström | SMK Söderhamn | 4 wd | Mazda | 7:44 | 40 | 40 | 3 | |||
6 | Tomas Ekman | SMK Söderhamn | 323 Turbo | ||||||||
28 | Martin Eliasson | Skutskärs MS | Volvo Original | Volvo | 7:44 | 40 | |||||
1 | Joakim Renberg | Skutskärs MS | 242 | ||||||||
101 | Andreas Abrahamsson | Katrineholms MK | A-förare 2wd >2000 | Peugeot | 7:45 | 41 | 33 | 1 | |||
11 | Magnus Johansson | Katrineholms MK | 306 | ||||||||
16 | Stefan Norberg | Horndals MK | A-förare 2wd >2000 | Volvo | 7:46 | 42 | 34 | 1 | |||
12 | Mickael Eklind | Horndals MK | 240 | ||||||||
Applicant: Vev o Kamaxelspecialisten i Åmot | |||||||||||
38 | Reine Laestander | Skepptuna MK | Volvo Original | Volvo | 7:47 | 43 | 3 | 1 | |||
2 | Håkan Suld | Östhammar MK | 242 Evo | ||||||||
18 | Håkan Långkvist | Fagersta MK | A-förare 2wd >2000 | Volvo | 7:48 | 44 | 36 | 1 | |||
13 | Leif Nordlund | Fagersta MK | 240 | ||||||||
Applicant: Erikslunds Åkeri AB | |||||||||||
54 | Henrik Nyberg | Säters MK | B-förare 2wd >2000 | Volvo | 7:49 | 45 | 25 | 1 | |||
4 | Rose-Marie Lindh | Säters MK | 240h | ||||||||
104 | Hasse Kjellström | Bollnäs MK | 4 wd | Mazda | 7:50 | 46 | 46 | 1 | |||
7 | Lars-Erik Olhem | SMK Söderhamn | GTR | ||||||||
35 | Martin Lindberg | Skutskärs MS | Volvo Original | Volvo | 7:50 | 46 | 6 | ||||
3 | Veronica Lindberg | Skutskärs MS | 240 | ||||||||
37 | Mikael Högberg | SMK Gävle | Volvo Original | Volvo | 7:50 | 46 | 6 | ||||
3 | Jörgen Mattsson | 240 | |||||||||
6 | Johan Nyman | MK Orion | 4 wd | Subaru | 7:51 | 47 | 47 | 1 | |||
8 | Peter Encrantz | Skutskärs MS | Impreza | ||||||||
32 | Ingemar Thelander | SMK Gävle | Volvo Original | Volvo | 7:51 | 47 | 7 | ||||
5 | Patrik Oläsligt | SMK Gävle | 740 | ||||||||
36 | Lars Skoglund | Bollnäs MK | Volvo Original | Volvo | 7:51 | 47 | 7 | ||||
5 | Hans-Åke Flink | Mälaröarnas MK | 944 | ||||||||
19 | Magnus Ståhl | Haninge MK | A-förare 2wd >2000 | Volvo | 7:52 | 48 | 40 | 1 | |||
14 | Ronnie Berglund | Haninge MK | 240 | ||||||||
Applicant: KRETSteknik Motorsport | |||||||||||
31 | Per-Henrik Hedberg | SMK Söderhamn | Volvo Original | Volvo | 7:57 | 53 | 13 | 5 | |||
7 | Lena Olhem | SMK Söderhamn | 940 | ||||||||
21 | Björn Oskarsson | Huddinge MK | A-förare 2wd >2000 | Volvo | 7:58 | 54 | 46 | 1 | |||
15 | Micke Jakopsson | SMK Nyköping | 240 | ||||||||
46 | Mattias Nordlund | Svärdsjö MK | Grupp E | VW | 7:58 | 54 | |||||
1 | Göran Norberg | SMK Dala | Golf GT | ||||||||
Applicant: Plåtleverantören AB | |||||||||||
66 | Andreas Gustafsson | SMK Gävle | C-förare 2wd <2000 | Opel | 7:59 | 55 | 18 | 1 | |||
2 | Mikael Gustavsson | SMK Gävle | Ascona | ||||||||
40 | Daniel Larsson | Järbo MK | Volvo Original | Volvo | 8:00 | 56 | 16 | 1 | |||
8 | Sandra Wall | Järbo MK | 242 GT | ||||||||
47 | Johan Olsson | Fagersta MK | Grupp E | VW | 8:11 | 1:07 | 11 | ||||
2 | Dan Olsson | SMK Gävle | Golf Mk2 | ||||||||
45 | Mattias Svedberg | Bollnäs MK | Grupp E | VW | 8:13 | 1:09 | 15 | 2 | |||
3 | Åsa Lindberg | Bollnäs MK | Golf GT | ||||||||
55 | Morgan Hedqvist | Hedesunda MK | B-förare 2wd >2000 | Opel | 8:18 | 1:14 | 54 | 5 | |||
5 | Jan-Henrik Larspers | Hedesunda MK | Manta B 2.4 | ||||||||
63 | Lars Björnmyr | Järbo MK | C-förare 2wd <2000 | VW | 8:21 | 1:17 | 40 | 3 | |||
3 | Anders Björnmyr | Järbo MK | Golf Mk 2 | ||||||||
49 | Magnus Eliasson | Skutskärs MS | Grupp E | VW | 8:26 | 1:22 | 28 | 5 | |||
4 | Andreas Sandin | Skutskärs MS | Golf | ||||||||
33 | Lennart Wallmo | SMK Gävle | Volvo Original | Volvo | 8:27 | 1:23 | 43 | 1 | |||
9 | Ola Wallmo | MK Orion | 244 | ||||||||
34 | Nils-Olov Bäckström | Sandvikens MK | Volvo Original | Volvo | 8:27 | 1:23 | 43 | ||||
9 | Jan Pettersson | Sandvikens MK | 242 | ||||||||
48 | Kjell Söderberg | MK Orion | Grupp E | Opel Kadett | 8:29 | 1:25 | 31 | 2 | |||
5 | Emil Söderberg | MK Orion | Caravan | ||||||||
43 | Stefan Frank | Hedesunda MK | Volvo Original | Volvo | 8:42 | 1:38 | 58 | 13 | |||
11 | Mattias Jansson | Hedesunda MK | 240 | ||||||||
41 | Johan Pettersson | MK Orion | Volvo Original | Volvo | 8:45 | 1:41 | 1:01 | 3 | |||
12 | Linda Pettersson | SMK Södermanland | 240 GT | ||||||||
Applicant: WWW.FINESS.SE | |||||||||||
50 | Benneth Karlsson | Hofors MK | Grupp E | VW | 9:14 | 2:10 | 1:16 | 29 | |||
6 | Mikael Norgren | Hofors MK | Golf Mk1 | ||||||||
27 | Mats Hammarström | SMK Gävle | Volvo Original | Volvo | 15:00 | 7:56 | 7:16 | 5:46 | |||
13 | Christer Göransson | SMK Gävle | 244 | ||||||||
39 | Rickard Karlsson | SMK Uppsala | Volvo Original | Volvo | 35:18 | 28:14 | 20:18 | ||||
14 | Lars-Olov Olsson | 242 | |||||||||
* = allotted time, ? = under investigation |