2013-09-28
Malmjärn Runt
Official final
On SS 4
86 starting
Pos |
No. |
|
Driver / CO-Driver |
Club |
Competition class |
|
Car / Model |
Time |
Diff L |
Diff C |
Diff P |
|
11 |
|
Björn Adolfsson |
KAK |
A-förare 4 WD |
|
Škoda |
2:33,7 |
|
|
|
1 |
|
|
Caj Nyberg |
Huddinge MK |
|
|
Octavia |
|
|
|
9 |
|
Niklas Hägg |
SMK Hälsinge |
A-förare 4 WD |
|
Toyota |
2:34,9 |
1,2
|
1,2
|
1,2
|
2 |
|
|
Emil Eklund |
Gestrike RT |
|
|
Lancer Evo IX |
|
|
Applicant: L.Häggsbildemontering AB |
|
|
12 |
|
Robin Friberg |
Ludvika MS |
A-förare 4 WD |
|
Mitsubishi |
2:35,9 |
2,2
|
2,2
|
1,0
|
3 |
|
|
Stefan Gustavsson |
Ludvika MS |
|
|
Lancer Evo IX |
|
|
|
10 |
|
Jan-Olof Marklund |
Umeå AK |
A-förare 4 WD |
|
Lancia |
2:36,6 |
2,9
|
2,9
|
0,7
|
4 |
|
|
Torbjörn Henrysson |
Teknis MC |
|
|
Delta HF Integrale 16v |
|
|
|
5 |
|
Steen Skodborg |
Borlänge MK |
A-förare 4 WD |
|
Mitsubishi |
2:37,9 |
4,2
|
4,2
|
1,3
|
5 |
|
|
Olle Björk |
Borlänge MK |
|
|
Lancer Evo VII |
|
|
|
7 |
|
Markus Hällbo |
Säters MK |
A-förare 4 WD |
|
Mitsubishi |
2:38,3 |
4,6
|
4,6
|
0,4
|
6 |
|
|
Lars-Erik Kronberg |
Ludvika MS |
|
|
Lancer Evo IX |
|
|
|
2 |
|
Anders Wänn |
Borlänge MK |
A-förare 4 WD |
|
Mitsubishi |
2:41,8 |
8,1
|
8,1
|
3,5
|
7 |
|
|
Marie Abrahamsson |
SMK Dala |
|
|
Lancer Evo VI |
|
|
|
27 |
|
Tobias Söderqvist |
AMF Årsunda |
A-förare 2 WD |
|
Toyota |
2:42,0 |
8,3
|
|
0,2
|
1 |
|
|
Joakim Söderqvist |
AMF Årsunda |
|
|
Corolla |
|
|
Applicant: Tractive AB |
|
|
4 |
|
Mikael Åhman |
Films MK |
A-förare 4 WD |
|
Ford |
2:42,6 |
8,9
|
8,9
|
0,6
|
8 |
|
|
Patrik Karlsson |
Films MK |
|
|
Escort |
|
|
|
40 |
|
Joakim Süld |
Östhammars MK |
B-förare 4 WD |
|
Mazda |
2:42,6 |
8,9
|
|
|
1 |
|
|
Jennie Süld |
Östhammars MK |
|
|
323 Turbo 4wd |
|
|
|
1 |
|
Mattias Rönnkvist |
Vännäs MK |
A-förare 4 WD |
|
Mitsubishi |
2:43,1 |
9,4
|
9,4
|
0,5
|
9 |
|
|
Jonny Olofsson |
Umeå AK |
|
|
Lancer Evo IX |
|
|
|
6 |
|
Björn Jacobson |
Värmdö MK |
A-förare 4 WD |
|
Subaru |
2:43,1 |
9,4
|
9,4
|
|
9 |
|
|
Tomas Koepke |
Värmdö MK |
|
|
Impreza STi 555 |
|
|
|
25 |
|
Magnus Wallén |
Vallentuna MK |
A-förare 2 WD |
|
Nissan |
2:43,2 |
9,5
|
1,2
|
0,1
|
2 |
|
|
Andreas Olsson |
Rasbo MK |
|
|
Sunny |
|
|
|
24 |
|
Roine Björk |
Rasbo MK |
A-förare 2 WD |
|
Opel |
2:43,9 |
10,2
|
1,9
|
0,7
|
3 |
|
|
Johnny Björk |
Rasbo MK |
|
|
Corsa |
|
|
|
8 |
|
Göran Lindström |
Huddinge MK |
A-förare 4 WD |
|
Mitsubishi |
2:44,9 |
11,2
|
11,2
|
1,0
|
11 |
|
|
Kjell Andersson |
Huddinge MK |
|
|
Lancer Evo VII |
|
|
Applicant: HÖGDALENS BIL o SKADECENTER AB |
|
|
19 |
|
Erik Davidsson |
Almunge MK |
A-förare 2 WD |
|
Opel |
2:45,0 |
11,3
|
3,0
|
0,1
|
4 |
|
|
Daniel Westlund |
Almunge MK |
|
|
Astra |
|
|
Applicant: Hyreslandslaget AB |
|
|
23 |
|
Jens Branteström |
Rasbo MK |
A-förare 2 WD |
|
Opel |
2:45,5 |
11,8
|
3,5
|
0,5
|
5 |
|
|
Per Christensen |
Rasbo MK |
|
|
Corsa B |
|
|
Applicant: Bärgning o transport i Uppsala ab |
|
|
18 |
|
Patrik Åhman |
Almunge MK |
A-förare 2 WD |
|
Opel |
2:45,6 |
11,9
|
3,6
|
0,1
|
6 |
|
|
Pontus Åhman |
Almunge MK |
|
|
Corsa A |
|
|
|
101 |
|
Kim Koivio |
Stockholms BK |
C-förare 4 WD |
|
Mitsubishi |
2:45,7 |
12,0
|
|
0,1
|
1 |
|
|
Petri Savela |
T UA |
|
|
Lancer Evo IX |
|
|
Applicant: Örby Gummi Racing Team |
|
|
17 |
|
Peo Berglund |
Sandvikens MK |
A-förare 2 WD |
|
VW |
2:46,0 |
12,3
|
4,0
|
0,3
|
7 |
|
|
Mattias Sundström |
AMF Årsunda |
|
|
Golf III |
|
|
Applicant: SOLKEM AB |
|
|
22 |
|
Oskar Sundell |
Järbo MK |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
2:46,0 |
12,3
|
4,0
|
|
7 |
|
|
Johan Lingvall |
Järbo MK |
|
|
940 |
|
|
Applicant: Järbo Alltech |
|
|
44 |
|
Niclas Jägerhult |
Vallentuna MK |
B-förare 2 WD |
|
Volvo |
2:46,3 |
12,6
|
|
0,3
|
1 |
|
|
Kristofer Dahlström |
|
|
|
240 |
|
|
|
26 |
|
Pär Swedh |
SMK Hälsinge |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
2:46,4 |
12,7
|
4,4
|
0,1
|
9 |
|
|
Emil Axelsson |
Ydre MK |
|
|
240 |
|
|
|
3 |
|
Johnny Ericsson |
Mälaröarnas MK |
A-förare 4 WD |
|
Mitsubishi |
2:46,7 |
13,0
|
13,0
|
0,3
|
12 |
|
|
Mikael Pettersson |
Järbo MK |
|
|
Evo |
|
|
|
21 |
|
Mattias Kylander |
Ludvika MS |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
2:49,0 |
15,3
|
7,0
|
2,3
|
10 |
|
|
Tomas Sneen |
Ludvika MS |
|
|
940 |
|
|
|
16 |
|
Kenth Östlund |
Hedesunda MK |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
2:49,6 |
15,9
|
7,6
|
0,6
|
11 |
|
|
Hans Ädel |
Hedesunda MK |
|
|
940 |
|
|
|
42 |
|
Gabriel Savela |
Stockholms BK |
B-förare 4 WD |
|
Mitsubishi |
2:50,1 |
16,4
|
7,5
|
0,5
|
2 |
|
|
Mikael Savela |
Stockholms BK |
|
|
Lancer Evo IV |
|
|
|
14 |
|
Kenneth Lodeklint |
Vallentuna MK |
A-förare 2 WD |
|
Opel |
2:50,7 |
17,0
|
8,7
|
0,6
|
12 |
|
|
Björn Wulff |
Vallentuna MK |
|
|
Corsa B |
|
|
|
66 |
|
Daniel Röjsel |
SMK Dala Falun |
C-förare 2 WD |
|
Opel |
2:50,7 |
17,0
|
|
|
1 |
|
|
Nicklas Edvardsson |
Taxinge MK |
|
|
Corsa |
|
|
|
50 |
|
Evelina Olofsson |
Hofors MS |
B-förare 2 WD |
|
Opel |
2:50,9 |
17,2
|
4,6
|
0,2
|
2 |
|
|
Paulin Bergkvist |
|
|
|
Corsa A GSI |
|
|
Applicant: Hofors Autoservice AB |
|
|
15 |
|
Erik Wallin |
Almunge MK |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
2:51,0 |
17,3
|
9,0
|
0,1
|
13 |
|
|
Jan Ramsell |
Skepptuna MK |
|
|
940 |
|
|
|
47 |
|
Jan-Åke Hamréus |
Hofors MS |
B-förare 2 WD |
|
Vauxhall |
2:51,8 |
18,1
|
5,5
|
0,8
|
3 |
|
|
Christian Lindberg |
Rasbo MK |
|
|
Astra KitCar |
|
|
|
31 |
|
Magnus Olsson |
Järbo MK |
VOC Elit A / Grupp N -1400 |
|
Volvo |
2:52,8 |
19,1
|
|
1,0
|
1 |
|
|
Robin Jonsson |
Järbo MK |
|
|
240 |
|
|
Applicant: Järbo Alltech |
|
|
37 |
|
Krister Wennman |
Rasbo MK |
A-förare Appendix K |
|
VW |
2:55,2 |
21,5
|
|
2,4
|
1 |
|
|
Emil Wennman |
Rasbo MK |
|
|
Golf GTI |
|
|
Applicant: Wennmans Bilplåt AB |
|
|
45 |
|
Erik Gelotte |
Rasbo MK |
B-förare 2 WD |
|
VW |
2:55,4 |
21,7
|
9,1
|
0,2
|
4 |
|
|
Christoffer Bäck |
SMK Hedemora |
|
|
Golf II |
|
|
|
35 |
|
Thord Östlund |
Hedesunda MK |
A-förare Appendix K |
|
Volvo |
2:55,7 |
22,0
|
0,5
|
0,3
|
2 |
|
|
Peter Holmgren |
Hedesunda MK |
|
|
242 |
|
|
|
48 |
|
Fredrik Borg |
SMK Hälsinge |
B-förare 2 WD |
|
Opel |
2:56,5 |
22,8
|
10,2
|
0,8
|
5 |
|
|
Mats Jönsson |
SMK Hälsinge |
|
|
Ascona |
|
|
Applicant: Västabildemontering AB |
|
|
49 |
|
Ove Eklund |
Films MK |
B-förare 2 WD |
|
VW |
2:56,6 |
22,9
|
10,3
|
0,1
|
6 |
|
|
Lars-Åke Karlsson |
Rasbo MK |
|
|
Golf |
|
|
|
43 |
|
Bengt Johansson |
Nollåtta MK |
B-förare 4 WD |
|
Mitsubishi |
2:56,7 |
23,0
|
14,1
|
0,1
|
3 |
|
|
Thomas Lindvall |
Nollåtta MK |
|
|
Lancer Evo VI |
|
|
|
46 |
|
Markus Nyberg |
Säters MK |
B-förare 2 WD |
|
Volvo |
2:57,6 |
23,9
|
11,3
|
0,9
|
7 |
|
|
Alexander Fammé |
Idkerbergets MK |
|
|
240 |
|
|
|
13 |
|
Anders Nystedt |
Vallentuna MK |
A-förare 2 WD |
|
Opel |
2:57,9 |
24,2
|
15,9
|
0,3
|
14 |
|
|
Jonas Wennberg |
Vallentuna MK |
|
|
Corsa B |
|
|
|
29 |
|
Dick Larsson |
Rasbo MK |
VOC Elit A / Grupp N -1400 |
|
Volvo |
2:57,9 |
24,2
|
5,1
|
|
2 |
|
|
Jessica Larsson |
Rasbo MK |
|
|
244 |
|
|
Applicant: Peter Jansson Åkeri Ab |
|
|
70 |
|
Andreas Larsson |
Ludvika MS |
C-förare 2 WD |
|
Opel |
2:58,6 |
24,9
|
7,9
|
0,7
|
2 |
|
|
Mattias Bodare |
Grangärde RRC |
|
|
Corsa |
|
|
|
65 |
|
Michael Johansson |
Almunge MK |
C-förare 2 WD |
|
Volvo |
2:58,9 |
25,2
|
8,2
|
0,3
|
3 |
|
|
Fredrik Gustavsson |
Rasbo MK |
|
|
242 |
|
|
|
52 |
|
Rickard Ekblom |
Värmdö MK |
B-förare 2 WD |
|
Volvo |
2:59,3 |
25,6
|
13,0
|
0,4
|
8 |
|
|
Håkan Ehrsson |
Värmdö MK |
|
|
240 |
|
|
Applicant: Lejtorp racing |
|
|
105 |
|
Alexander Westlund |
Gestrike RT |
Ungdomsrally |
|
Volvo |
2:59,4 |
25,7
|
|
0,1
|
1 |
|
|
Anders Westlund |
AMF Årsunda |
|
|
940 |
|
|
Applicant: Westlunds Entreprenad AB |
|
|
54 |
|
Manne Hermansson |
Almunge MK |
B-förare 2 WD |
|
VW |
2:59,5 |
25,8
|
13,2
|
0,1
|
9 |
|
|
Gustav Hermansson |
Almunge MK |
|
|
Golf |
|
|
|
30 |
|
Marcus Johansson |
Fredriksbergs MK |
VOC Elit A / Grupp N -1400 |
|
Volvo |
2:59,6 |
25,9
|
6,8
|
0,1
|
3 |
|
|
Jessica Johansson |
Fredriksbergs MK |
|
|
240 |
|
|
Applicant: Åhls bildelar AB |
|
|
33 |
|
Hans-Åke Persson |
Ludvika MS |
A-förare Appendix K |
|
Opel |
2:59,7 |
26,0
|
4,5
|
0,1
|
3 |
|
|
Tommy Halvarsson |
Ludvika MS |
|
|
Ascona A |
|
|
|
57 |
|
Tom Thomasson |
MK Ratten |
VOC Elit B / Grupp N -1400 |
|
Volvo |
2:59,7 |
26,0
|
|
|
1 |
|
|
Dan Levin |
MK Ratten |
|
|
940 |
|
|
|
94 |
|
Martin Grehn |
Rasbo MK |
Ungdomsrally |
|
Volvo |
3:00,0 |
26,3
|
0,6
|
0,3
|
2 |
|
|
Lars-Åke Allard |
Rasbo MK |
|
|
240 |
|
|
|
74 |
|
Jörgen Johansson |
Fredriksbergs MK |
C-förare 2 WD |
|
Opel |
3:00,1 |
26,4
|
9,4
|
0,1
|
4 |
|
|
Kent Norquist |
Vansbro MK |
|
|
Ascona |
|
|
|
68 |
|
Tim Zettergren |
Waxholms MK |
C-förare 2 WD |
|
Volvo |
3:00,6 |
26,9
|
9,9
|
0,5
|
5 |
|
|
Göran Nilson |
Waxholms MK |
|
|
240 |
|
|
|
34 |
|
Tomas Thorszelius |
Rasbo MK |
A-förare Appendix K |
|
Volvo |
3:01,4 |
27,7
|
6,2
|
0,8
|
4 |
|
|
Åke Nilsson |
Rasbo MK |
|
|
240 |
|
|
|
56 |
|
Leif Johansson |
Hofors MS |
B-förare 2 WD |
|
Opel |
3:01,8 |
28,1
|
15,5
|
0,4
|
10 |
|
|
Peter Johansson |
Gestrike RT |
|
|
Ascona B |
|
|
|
81 |
|
Markus Kujanpää |
Södertälje KRC |
VOC Cup / Grupp N -1400 |
|
Suzuki |
3:02,2 |
28,5
|
|
0,4
|
1 |
|
|
Viktor Larsson |
Laxå MK |
|
|
Swift Mk1 GTI |
|
|
|
69 |
|
Tobias Persson |
Ludvika MS |
C-förare 2 WD |
|
Opel |
3:02,3 |
28,6
|
11,6
|
0,1
|
6 |
|
|
Jenny Hellström |
Ludvika MS |
|
|
Ascona B |
|
|
|
59 |
|
Robin Nyberg |
Mälaröarnas MK |
VOC Elit B / Grupp N -1400 |
|
Volvo |
3:02,9 |
29,2
|
3,2
|
0,6
|
2 |
|
|
Valkyria Edlund |
Mälaröarnas MK |
|
|
940 |
|
|
Applicant: Ekerö Bilteknik AB |
|
|
84 |
|
Henrik Zotterman |
Almunge MK |
C-förare Grupp E |
|
Opel |
3:02,9 |
29,2
|
|
|
1 |
|
|
Linda Nilsson |
Almunge MK |
|
|
Kadett |
|
|
|
79 |
|
Robin Hellström |
Järbo MK |
VOC Cup / Grupp N -1400 |
|
Volvo |
3:03,6 |
29,9
|
1,4
|
0,7
|
2 |
|
|
Emma Hellström |
Järbo MK |
|
|
940 |
|
|
|
58 |
|
Leif Söderlund |
MK Rimo |
VOC Elit B / Grupp N -1400 |
|
Volvo |
3:04,0 |
30,3
|
4,3
|
0,4
|
3 |
|
|
Mats Fosselius |
MK Rimo |
|
|
940 |
|
|
|
86 |
|
Andreas Bohlin |
Sandvikens MK |
C-förare Grupp E |
|
VW |
3:05,6 |
31,9
|
2,7
|
1,6
|
2 |
|
|
Malin Thydin |
Sandvikens MK |
|
|
Golf Mk 2 |
|
|
|
64 |
|
Anders Wimark |
SMK Söderhamn |
B-förare Grupp E |
|
Opel |
3:06,7 |
33,0
|
|
1,1
|
1 |
|
|
Henrik Hamberg |
Mora MK |
|
|
Astra |
|
|
|
72 |
|
Niclas Johansson |
Hofors MS |
C-förare 2 WD |
|
Opel |
3:06,9 |
33,2
|
16,2
|
0,2
|
7 |
|
|
Bo-Göran Lundquist |
Hofors MS |
|
|
Ascona |
|
|
|
53 |
|
Robert Johansson |
Hofors MS |
B-förare 2 WD |
|
Volvo |
3:08,0 |
34,3
|
21,7
|
1,1
|
11 |
|
|
Bernt-Arne Högberg |
Borlänge MK |
|
|
240 |
|
|
|
95 |
|
Lina Björklund |
Rättvik RK |
Ungdomsrally |
|
Volvo |
3:08,0 |
34,3
|
8,6
|
|
3 |
|
|
Patrik Lindberg |
Hedesunda MK |
|
|
940 |
|
|
|
63 |
|
Jocke Halvarsson |
Ljusdals MS |
B-förare Grupp E |
|
Opel |
3:08,3 |
34,6
|
1,6
|
0,3
|
2 |
|
|
Annsofi Wikström |
Ljusdals MS |
|
|
Kadett |
|
|
|
80 |
|
Johan Wikström |
Skutskärs MS |
VOC Cup / Grupp N -1400 |
|
Volvo |
3:09,1 |
35,4
|
6,9
|
0,8
|
3 |
|
|
Jan-Henrik Larspers |
Hedesunda MK |
|
|
244 |
|
|
|
96 |
|
Linus Granlund |
Järbo MK |
Ungdomsrally |
|
Volvo |
3:09,3 |
35,6
|
9,9
|
0,2
|
4 |
|
|
Hans Liebenholtz |
Järbo MK |
|
|
940 |
|
|
|
28 |
|
Ronnie Lönn |
Mälaröarnas MK |
VOC Elit A / Grupp N -1400 |
|
Volvo |
3:09,5 |
35,8
|
16,7
|
0,2
|
4 |
|
|
Mats Höjer |
Mälaröarnas MK |
|
|
940 |
|
|
|
104 |
|
Fredrik Lundkvist |
Skepptuna MK |
C-förare 4 WD |
|
Subaru |
3:09,7 |
36,0
|
24,0
|
0,2
|
2 |
|
|
Anders Lundkvist |
Skepptuna MK |
|
|
Impreza |
|
|
|
76 |
|
Henrik Lütkeman |
Rasbo MK |
C-förare 2 WD |
|
Volvo |
3:09,7 |
36,0
|
19,0
|
|
8 |
|
|
Stigge Hult |
|
|
|
142 |
|
|
|
73 |
|
Calle Fincken |
Värmdö MK |
C-förare 2 WD |
|
Škoda |
3:10,8 |
37,1
|
20,1
|
1,1
|
9 |
|
|
Mario Fincken |
Värmdö MK |
|
|
Favorit |
|
|
|
51 |
|
Tobias Hillbom |
Films MK |
B-förare 2 WD |
|
Saab |
3:11,0 |
37,3
|
24,7
|
0,2
|
12 |
|
|
Daniel Bodin |
Films MK |
|
|
99 |
|
|
|
90 |
|
Staffan Andersson |
Sandvikens MK |
C-förare Grupp E |
|
VW |
3:11,1 |
37,4
|
8,2
|
0,1
|
3 |
|
|
|
|
|
|
Golf III |
|
|
|
82 |
|
Roger Eriksson |
Haninge MK |
VOC Cup / Grupp N -1400 |
|
Suzuki |
3:11,4 |
37,7
|
9,2
|
0,3
|
4 |
|
|
Sandra Bergström |
Haninge MK |
|
|
Swift |
|
|
|
38 |
|
Anders Johnsen |
SMK Dala Falun |
A-förare Appendix K |
|
Porsche |
3:15,1 |
41,4
|
19,9
|
3,7
|
5 |
|
|
Ingrid Johnsen |
SMK Dala Falun |
|
|
911 RSR |
|
|
|
60 |
|
Lennart Stocker |
Värmdö MK |
B-förare Appendix K |
|
Opel |
3:15,6 |
41,9
|
|
0,5
|
1 |
|
|
PO Einerfeldt |
Värmdö MK |
|
|
Ascona B |
|
|
|
71 |
|
Fredrik Andersen |
Haninge MK |
C-förare 2 WD |
|
Renault |
3:20,2 |
46,5
|
29,5
|
4,6
|
10 |
|
|
Michael Lindfors |
Haninge MK |
|
|
Clio |
|
|
|
91 |
|
Thomas Åsberg |
Gestrike RT |
C-förare Grupp E |
|
Opel |
3:23,9 |
50,2
|
21,0
|
3,7
|
4 |
|
|
Åsa Eriksson |
Gestrike RT |
|
|
Astra |
|
|
|
97 |
|
Emelie Mattsson |
Sandvikens MK |
Ungdomsrally |
|
VW |
3:26,9 |
53,2
|
27,5
|
3,0
|
5 |
|
|
Håkan Mattsson |
Sandvikens MK |
|
|
Golf |
|
|
|
61 |
|
Johan Engberg |
SMK Gävle |
B-förare Grupp E |
|
VW |
3:27,5 |
53,8
|
20,8
|
0,6
|
3 |
|
|
Leif-Göran Engberg |
SMK Gävle |
|
|
Golf |
|
|
|
88 |
|
Pontus Dahlund |
AMF Årsunda |
C-förare Grupp E |
|
Saab |
3:29,1 |
55,4
|
26,2
|
1,6
|
5 |
|
|
Erik Öberg |
Hofors MS |
|
|
900 |
|
|
|
83 |
|
Kurt Trohlin |
Films MK |
C-förare Appendix K |
|
Saab |
3:36,2 |
1:02,5
|
|
7,1
|
1 |
|
|
Erik Trohlin |
Films MK |
|
|
96 |
|
|
|
93 |
|
Roger Öberg |
Hofors MS |
C-förare Grupp E |
|
VW |
3:37,0 |
1:03,3
|
34,1
|
0,8
|
6 |
|
|
Per Öberg |
Hofors MS |
|
|
Golf Mk 1 |
|
|
|
77 |
|
Leif Nilsson |
Mälaröarnas MK |
VOC Cup / Grupp N -1400 |
|
Volvo |
3:41,3 |
1:07,6
|
39,1
|
4,3
|
5 |
|
|
Max Nensén |
Gnesta MK |
|
|
244 |
|
|
* = allotted time,
? = under investigation
|