2013-07-27
Kullingstrofén
Official final
On SS 2
179 starting
Pos |
No. |
|
Driver / CO-Driver |
Club |
Competition class |
|
Car / Model |
Time |
Diff L |
Diff C |
Diff P |
|
47 |
|
Eric Johansson |
SMK Nyköping |
4 WD |
|
Mitsubishi |
5:22,2 |
|
|
|
1 |
|
|
Mikael Kjellgren |
Hjo MK |
|
|
Lancer WRC |
|
|
|
46 |
|
Björn Adolfsson |
KAK |
4 WD |
|
Škoda |
5:23,8 |
1,6
|
1,6
|
1,6
|
2 |
|
|
Bo Holmstrand |
Kullings MS |
|
|
Octavia |
|
|
|
51 |
|
Robin Friberg |
Ludvika MS |
4 WD |
|
Mitsubishi |
5:24,7 |
2,5
|
2,5
|
0,9
|
3 |
|
|
Stefan Gustavsson |
Ludvika MS |
|
|
Lancer Evo IX |
|
|
|
59 |
|
Bengt Abrahamsson |
Kullings MS |
4 WD |
|
Mitsubishi |
5:28,6 |
6,4
|
6,4
|
3,9
|
4 |
|
|
Peter Fogel |
Kullings MS |
|
|
Lancer Evo VII |
|
|
|
52 |
|
Patrik Johansson |
Wäxjö MS |
4 WD |
|
Mitsubishi |
5:31,5 |
9,3
|
9,3
|
2,9
|
5 |
|
|
Jesper Johansson |
Ryds MK |
|
|
Lancer Evo IX |
|
|
|
48 |
|
Jan-Erik Folkesson |
SMK Örebro |
4 WD |
|
Mitsubishi |
5:33,9 |
11,7
|
11,7
|
2,4
|
6 |
|
|
Fredrik Hildingsson |
SMK Örebro |
|
|
Lancer Evo IX |
|
|
Applicant: TEAM NYA ÅKERIET ÖREBRO |
|
|
56 |
|
Jennie-Lee Hermansson |
KAK |
4 WD |
|
Mitsubishi |
5:33,9 |
11,7
|
11,7
|
|
6 |
|
|
Ida Hegge |
Vara MK |
|
|
Lancer Evo IX |
|
|
|
54 |
|
Martin Berglund |
SMK Gävle |
4 WD |
|
Mitsubishi |
5:37,8 |
15,6
|
15,6
|
3,9
|
8 |
|
|
Joakim Gevert |
Kils MK Bil |
|
|
Lancer Evo IX |
|
|
Applicant: Yokohama Motorsport Sweden |
|
|
50 |
|
Stefan Pettersson |
Gotlands MF BK |
4 WD |
|
Ford |
5:38,1 |
15,9
|
15,9
|
0,3
|
9 |
|
|
Anna Marions |
Gotlands MF BK |
|
|
Escort Cosworth |
|
|
|
58 |
|
Joakim Rydholm |
Dals MK |
4 WD |
|
Mitsubishi |
5:38,3 |
16,1
|
16,1
|
0,2
|
10 |
|
|
Roger Rydholm |
Dals MK |
|
|
Lancer Evo X |
|
|
|
44 |
|
Johan Carlsson |
Degerfors RC |
A-förare 2 WD |
|
Toyota |
5:40,3 |
18,1
|
|
2,0
|
1 |
|
|
Johan Lövgren |
Degerfors RC |
|
|
Corolla |
|
|
|
45 |
|
Mikael Ericsson |
SMK Trollhättan |
A-förare 2 WD |
|
VW |
5:41,1 |
18,9
|
0,8
|
0,8
|
2 |
|
|
Conny Erixon |
Kullings MS |
|
|
Golf KitCar |
|
|
Applicant: Colly Verkstadsteknik AB |
|
|
38 |
|
Tobias Söderqvist |
AMF Årsunda |
A-förare 2 WD |
|
Toyota |
5:41,3 |
19,1
|
1,0
|
0,2
|
3 |
|
|
Joakim Söderqvist |
AMF Årsunda |
|
|
Corolla |
|
|
Applicant: Tractive AB |
|
|
70 |
|
Mattias Lindberg |
Vänersborgs MK |
4 WD |
|
Subaru |
5:42,4 |
20,2
|
20,2
|
1,1
|
11 |
|
|
Marcus Bengtsson |
Vänersborgs MK |
|
|
Impreza |
|
|
|
41 |
|
Jonas Johansson |
MK Ran Askersund |
A-förare 2 WD |
|
Toyota |
5:43,6 |
21,4
|
3,3
|
1,2
|
4 |
|
|
Gustav Holmdahl |
SMK Linde |
|
|
Corolla |
|
|
|
26 |
|
Johan Nilsson |
Vara MK |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
5:44,0 |
21,8
|
3,7
|
0,4
|
5 |
|
|
Matti Johansson |
Vara MK |
|
|
242 |
|
|
|
35 |
|
Christopher Zeijlon |
Skillingaryds MK |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
5:44,6 |
22,4
|
4,3
|
0,6
|
6 |
|
|
Christofer Svensson |
Skillingaryds MK |
|
|
240 |
|
|
|
23 |
|
Mattias Adielsson |
Göterborgs MF |
A-förare 2 WD |
|
Peugeot |
5:45,3 |
23,1
|
5,0
|
0,7
|
7 |
|
|
Christoffer Bäck |
SMK Hedemora |
|
|
208 R2 |
|
|
|
63 |
|
Oscar Johansson |
SMK Nyköping |
4 WD |
|
Mitsubishi |
5:46,7 |
24,5
|
24,5
|
1,4
|
12 |
|
|
Martin Andersson |
Götene MK |
|
|
Lancer Evo V |
|
|
|
61 |
|
Håkan Svensson |
Fägre MK |
4 WD |
|
Mitsubishi |
5:46,9 |
24,7
|
24,7
|
0,2
|
13 |
|
|
Hampus Böe |
Filipstads MC |
|
|
Lancer Evo VII |
|
|
|
42 |
|
Fredrik Eriksson |
Katrineholms MK |
A-förare 2 WD |
|
VW |
5:47,3 |
25,1
|
7,0
|
0,4
|
8 |
|
|
Daniel Edorsson |
Katrineholms MK |
|
|
Golf |
|
|
|
24 |
|
Magnus Strömberg |
MK Nordjämten |
A-förare 2 WD |
|
VW |
5:48,8 |
26,6
|
8,5
|
1,5
|
9 |
|
|
Malin Strömberg |
MK Ran Askersund |
|
|
Golf |
|
|
|
60 |
|
Osborn Eklundh |
Simrishamns MK |
4 WD |
|
Subaru |
5:48,9 |
26,7
|
26,7
|
0,1
|
14 |
|
|
Roger Clausson |
Sjöbo MK |
|
|
Impreza WRX STi N14 |
|
|
Applicant: www.swita.se |
|
|
34 |
|
Kristian Johansson |
Kinds MK |
A-förare 2 WD |
|
VW |
5:49,2 |
27,0
|
8,9
|
0,3
|
10 |
|
|
Fredrik Livh |
Laxå MK |
|
|
Golf |
|
|
|
62 |
|
L-G Jansson |
Stenungsunds MS |
4 WD |
|
Mitsubishi |
5:50,0 |
27,8
|
|
0,8
|
15 |
|
|
John Hedlund |
Toarps MK |
|
|
Lancer Evo III |
|
|
Applicant: Team Maud Sahlin Motorsport |
|
|
37 |
|
Stefan Hanhela |
Eskilstuna MK |
A-förare 2 WD |
|
VW |
5:50,1 |
27,9
|
9,8
|
0,1
|
11 |
|
|
Emil Eklund |
Gestrike RT |
|
|
Golf III |
|
|
Applicant: WWW.RALLYIMPORT.SE |
|
|
36 |
|
Patrik Larsson |
SMK Nyköping |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
5:50,6 |
28,4
|
10,3
|
0,5
|
12 |
|
|
Kristoffer Nordlund |
SMK Nyköping |
|
|
240 |
|
|
Applicant: Lejtorp Racing |
|
|
29 |
|
Robin Sandberg |
Ryds MK |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
5:51,6 |
29,4
|
11,3
|
1,0
|
13 |
|
|
Pecka Svensson |
Wäxjö MS |
|
|
940 |
|
|
|
31 |
|
Morten Bredesen |
NMK Hadeland |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
5:52,0 |
29,8
|
11,7
|
0,4
|
14 |
|
|
Petter Bredesen |
NMK Hadeland |
|
|
240 |
|
|
|
22 |
|
Per-Ola Thörnberg |
Vetlanda RRC |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
5:52,3 |
30,1
|
12,0
|
0,3
|
15 |
|
|
Oscar Almqvist |
Vetlanda RRC |
|
|
940 |
|
|
|
68 |
|
Gabriel Savela |
Stockholms BK |
4 WD |
|
Mitsubishi |
5:52,3 |
30,1
|
30,1
|
|
16 |
|
|
Mikael Savela |
Stockholms BK |
|
|
Lancer Evo IV |
|
|
|
33 |
|
Ola Schönström |
Arlövs MC |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
5:52,5 |
30,3
|
12,2
|
0,2
|
16 |
|
|
Cristofer Claesson |
Arlövs MC |
|
|
940 |
|
|
Applicant: Gunnars Motorsport |
|
|
79 |
|
Alan Karlsson |
Laxå MK |
B-förare 2 WD |
|
Volvo |
5:52,9 |
30,7
|
|
0,4
|
1 |
|
|
Jonas Arvidsson |
Laxå MK |
|
|
242 |
|
|
|
40 |
|
Leif Persson |
Laxå MK |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
5:53,1 |
30,9
|
12,8
|
0,2
|
17 |
|
|
Fredrik Rudmalm |
Laxå MK |
|
|
940 |
|
|
|
18 |
|
Daniel Brorson |
Wäxjö MS |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
5:53,2 |
31,0
|
12,9
|
0,1
|
18 |
|
|
Jan Brorson |
Wäxjö MS |
|
|
940 |
|
|
|
28 |
|
David Pettersson |
Falköpings MK |
A-förare 2 WD |
|
Škoda |
5:54,5 |
32,3
|
14,2
|
1,3
|
19 |
|
|
Kalle Nattsson |
Falköpings MK |
|
|
Fabia R2 |
|
|
Applicant: CEJN AB |
|
|
57 |
|
Bjørn Bækkevold |
KNA Indre Ytre Østfold |
4 WD |
|
Mitsubishi |
5:54,9 |
32,7
|
32,7
|
0,4
|
17 |
|
|
Dyre Erling Fredriksen |
KNA Oslo Omegn |
|
|
Lancer Evo |
|
|
|
88 |
|
Oskar Nilsson |
Wäxjö MS |
B-förare 2 WD |
|
Volvo |
5:55,1 |
32,9
|
2,2
|
0,2
|
2 |
|
|
Björn Jonasson |
Wäxjö MS |
|
|
940 |
|
|
|
19 |
|
Tommy Sahlqvist |
Laxå MK |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
5:56,0 |
33,8
|
15,7
|
0,9
|
20 |
|
|
Anders Isaksson |
Laxå MK |
|
|
940 |
|
|
|
87 |
|
Stefan Carling |
Toarps MK |
B-förare 2 WD |
|
Volvo |
5:56,0 |
33,8
|
3,1
|
|
3 |
|
|
Torbjörn Tholander |
Toarps MK |
|
|
940 |
|
|
|
25 |
|
Hans Johansson |
Olofströms MK |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
5:56,6 |
34,4
|
16,3
|
0,6
|
21 |
|
|
Mathias Bengtsson |
Grimslövs MS |
|
|
240 |
|
|
Applicant: www.nybeab.se |
|
|
67 |
|
Fredrik Åhs |
Västerås MS |
4 WD |
|
Mitsubishi |
5:56,9 |
34,7
|
34,7
|
0,3
|
18 |
|
|
Henrik Oscarson |
Västerås MS |
|
|
Lancer Evo VIII |
|
|
Applicant: Dokumentsystem I Mälardalen AB |
|
|
20 |
|
Robin Wallon |
SMK Kungsör |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
5:57,3 |
35,1
|
17,0
|
0,4
|
22 |
|
|
Rickard Strindlund |
SMK Kungsör |
|
|
240 |
|
|
|
156 |
|
Kim Johansen |
NMK Hadeland |
C-förare 2 WD |
|
Volvo |
5:57,3 |
35,1
|
|
|
1 |
|
|
Morten Johansen |
NMK Hadeland |
|
|
242 |
|
|
|
78 |
|
Knutte Edenholm |
MK Team Treske |
B-förare 2 WD |
|
Volvo |
5:57,5 |
35,3
|
4,6
|
0,2
|
4 |
|
|
Dan Rhodin |
SMK Trollhättan |
|
|
242 L |
|
|
Applicant: WWW.RALLYIMPORT.SE |
|
|
30 |
|
Jonas Sandgren |
Falköpings MK |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
5:57,6 |
35,4
|
17,3
|
0,1
|
23 |
|
|
Urban Fröjd |
Falköpings MK |
|
|
940 |
|
|
|
309 |
|
Lars Pettersson |
MK Kinda |
Appendix K |
|
Volvo |
5:58,1 |
35,9
|
|
0,5
|
1 |
|
|
Ulf Johansson |
MK Kinda |
|
|
240 |
|
|
Applicant: HYCKLINGE BENSIN o SERVICE AB |
|
|
55 |
|
Janne Gustafson |
Teknis MC |
4 WD |
|
Mitsubishi |
5:58,7 |
36,5
|
36,5
|
0,6
|
19 |
|
|
Pia Klemming |
Teknis MC |
|
|
Lancer Evo VI |
|
|
|
85 |
|
Daniel Hellstadius |
Kullings MS |
B-förare 2 WD |
|
Volvo |
5:58,7 |
36,5
|
5,8
|
|
5 |
|
|
Jonas Bergsander |
Kullings MS |
|
|
242 |
|
|
|
64 |
|
Andreas Arwidson |
Falköpings MK |
4 WD |
|
Mitsubishi |
5:59,0 |
36,8
|
36,8
|
0,3
|
20 |
|
|
Fredrik Palm |
Skara MK |
|
|
Lancer Evo IV |
|
|
|
16 |
|
Thomas Blåder |
Filipstad MC |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
5:59,4 |
37,2
|
19,1
|
0,4
|
24 |
|
|
Tommy Magnusson |
Storfors MK |
|
|
940 |
|
|
|
21 |
|
Mats Moberg |
Östergyllen RC |
A-förare 2 WD |
|
Opel |
5:59,6 |
37,4
|
19,3
|
0,2
|
25 |
|
|
Thorbjörn Olofsson |
Östergyllen RC |
|
|
Ascona B |
|
|
|
93 |
|
Mikael Wiberg |
Storfors MK |
B-förare 2 WD |
|
Volvo |
6:00,9 |
38,7
|
8,0
|
1,3
|
6 |
|
|
Weine Larsson |
SMK Karlskoga |
|
|
940 |
|
|
Applicant: Racepart Sweden |
|
|
14 |
|
Peder Hadarson |
SMK Eksjö |
A-förare 2 WD |
|
Opel |
6:01,4 |
39,2
|
21,1
|
0,5
|
26 |
|
|
Niklas Melin |
Nässjö MK |
|
|
Ascona B |
|
|
|
27 |
|
Jonathan Emanuelsson |
SMK Trollhättan |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
6:01,4 |
39,2
|
21,1
|
|
26 |
|
|
Eric Hult |
Kullings MS |
|
|
940 |
|
|
|
80 |
|
Emil Karlsson |
Hällefors MK |
B-förare 2 WD |
|
Volvo |
6:02,8 |
40,6
|
9,9
|
1,4
|
7 |
|
|
Magnus Hermansson |
Hällefors MK |
|
|
940 |
|
|
Applicant: Kjellbergs AB |
|
|
84 |
|
Jonny Hederstedt |
Gotlands MF BK |
B-förare 2 WD |
|
Ford |
6:04,4 |
42,2
|
11,5
|
1,6
|
8 |
|
|
Jesper Elfer |
Värmdö MK |
|
|
Escort Mk II |
|
|
Applicant: Lejtorp Racing |
|
|
116 |
|
Peter Elg |
MK Team Treske |
VOC Elit / Grupp N -1400 |
|
Volvo |
6:04,6 |
42,4
|
|
0,2
|
1 |
|
|
Peter Johansson |
MK Team Treske |
|
|
940 |
|
|
Applicant: RACEPART SWEDEN |
|
|
102 |
|
Magnus Karlsson |
Vänersborgs MK |
B-förare 2 WD |
|
Volvo |
6:05,0 |
42,8
|
12,1
|
0,4
|
9 |
|
|
Leif Lindgren |
Kinds MK |
|
|
240 |
|
|
|
81 |
|
Torbjörn Eriksson |
SMK Karlskoga |
B-förare 2 WD |
|
Volvo |
6:05,1 |
42,9
|
12,2
|
0,1
|
10 |
|
|
Arne Johansson |
SMK Karlskoga |
|
|
242 |
|
|
|
92 |
|
Erik Eriksson |
Kinds MK |
B-förare 2 WD |
|
Volvo |
6:05,2 |
43,0
|
12,3
|
0,1
|
11 |
|
|
Inge Petersson |
Skillingaryds MK |
|
|
242 |
|
|
|
82 |
|
Mikael Tengelin |
Nora MK |
B-förare 2 WD |
|
Volvo |
6:06,1 |
43,9
|
13,2
|
0,9
|
12 |
|
|
Cecilia von Hebel |
Nora MK |
|
|
242 |
|
|
|
86 |
|
Daniel Johansson |
Munkfors MC |
B-förare 2 WD |
|
Volvo |
6:06,2 |
44,0
|
13,3
|
0,1
|
13 |
|
|
Christian Ohlson |
Kils MK Bil |
|
|
240 |
|
|
|
131 |
|
Jonas Thorsell |
Falköpings MK |
VOC Elit / Grupp N -1400 |
|
Volvo |
6:06,8 |
44,6
|
2,2
|
0,6
|
2 |
|
|
Joakim Sjöberg |
Falköpings MK |
|
|
940 |
|
|
Applicant: LEJTORP RACING |
|
|
149 |
|
Christopher Sundberg |
Falköpings MK |
C-förare 2 WD |
|
Volvo |
6:07,0 |
44,8
|
9,7
|
0,2
|
2 |
|
|
Daniel Sundberg |
|
|
|
242 |
|
|
|
4 |
|
Thord Östlund |
Hedesunda MK |
Appendix K |
|
Volvo |
6:07,2 |
45,0
|
9,1
|
0,2
|
2 |
|
|
Peter Holmgren |
Hedesunda MK |
|
|
242 |
|
|
|
110 |
|
Anton Suontausta |
Kolsva MS |
VOC Elit / Grupp N -1400 |
|
Volvo |
6:07,3 |
45,1
|
2,7
|
0,1
|
3 |
|
|
Andreas Peters |
Kolsva MS |
|
|
940 |
|
|
|
114 |
|
Robert Blomberg |
SMK Trollhättan |
VOC Elit / Grupp N -1400 |
|
Volvo |
6:07,7 |
45,5
|
3,1
|
0,4
|
4 |
|
|
Lars Andersson |
Dals MK |
|
|
940 |
|
|
Applicant: O'Learys Racing |
|
|
143 |
|
André Ekström |
Gotlands MF BK |
C-förare 2 WD |
|
Opel |
6:07,8 |
45,6
|
10,5
|
0,1
|
3 |
|
|
Jacob Ekström |
MK Gutarna |
|
|
Kadett |
|
|
|
147 |
|
Oskar Lundmark |
Kullings MS |
C-förare 2 WD |
|
Volvo |
6:07,8 |
45,6
|
10,5
|
|
3 |
|
|
Johan Kempe |
Kullings MS |
|
|
940 |
|
|
Applicant: BRAÅS ÅKERI AB |
|
|
96 |
|
Fredrik Karlander |
Toarps MK |
B-förare 2 WD |
|
Volvo |
6:08,3 |
46,1
|
15,4
|
0,5
|
14 |
|
|
Therece Karlander |
Kinds MK |
|
|
940 |
|
|
|
133 |
|
Markus Theorin |
Skillingaryds MK |
VOC Elit / Grupp N -1400 |
|
Volvo |
6:08,8 |
46,6
|
4,2
|
0,5
|
5 |
|
|
Sophia Karlsson |
Taxinge MK |
|
|
940 |
|
|
Applicant: Bergfors snickerifabrik |
|
|
97 |
|
Edvall Martin Stenberg |
NMK Hadeland |
B-förare 2 WD |
|
Ford |
6:08,9 |
46,7
|
16,0
|
0,1
|
15 |
|
|
Siw Helen Stenberg |
NMK Hadeland |
|
|
RS 1800 |
|
|
|
111 |
|
Mattias Andersson |
V:a Östergötlands MK |
VOC Elit / Grupp N -1400 |
|
Volvo |
6:09,3 |
47,1
|
4,7
|
0,4
|
6 |
|
|
Fredrik Adolfsson |
V:a Östergötlands MK |
|
|
940 |
|
|
|
121 |
|
Victor Karlsson |
Vimmerby MS |
VOC Elit / Grupp N -1400 |
|
Volvo |
6:09,5 |
47,3
|
4,9
|
0,2
|
7 |
|
|
Jonas Sandberg |
Norrköpings MK |
|
|
940 |
|
|
Applicant: Dekaltrim.nu |
|
|
1 |
|
Ola Axelsson |
Västerås MS |
Appendix K |
|
Volvo |
6:10,0 |
47,8
|
11,9
|
0,5
|
3 |
|
|
Roger Lindholm |
Västerås MS |
|
|
242 |
|
|
Applicant: AXELSSONS TURISTTRAFIK AB |
|
|
100 |
|
Joakim Smedberg |
Götene MK |
B-förare 2 WD |
|
Volvo |
6:10,3 |
48,1
|
17,4
|
0,3
|
16 |
|
|
Sonny Torgrimsson |
Tidaholms MK |
|
|
242 |
|
|
|
132 |
|
Tom Thomasson |
MK Ratten |
VOC Elit / Grupp N -1400 |
|
Volvo |
6:10,5 |
48,3
|
5,9
|
0,2
|
8 |
|
|
Dan Levin |
MK Ratten |
|
|
940 |
|
|
|
112 |
|
Andreas Pettersson |
MSK Hammaren |
VOC Elit / Grupp N -1400 |
|
Volvo |
6:11,1 |
48,9
|
6,5
|
0,6
|
9 |
|
|
Linus Pichler |
MSK Hammaren |
|
|
940 |
|
|
|
3 |
|
Thomas Thelin |
BMK Uddevalla |
Appendix K |
|
Porsche |
6:11,2 |
49,0
|
13,1
|
0,1
|
4 |
|
|
Magnus Thelin |
BMK Udevalla |
|
|
911 RS |
|
|
|
95 |
|
Magnus Yxsjö Andersson |
SMK Örebro |
B-förare 2 WD |
|
BMW |
6:11,5 |
49,3
|
18,6
|
0,3
|
17 |
|
|
Anna-Karin Yxsjö |
SMK Örebro |
|
|
325i |
|
|
Applicant: XL-Bygg Frövi |
|
|
15 |
|
Thomas Hegge |
Alingsås MK |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
6:11,9 |
49,7
|
31,6
|
0,4
|
28 |
|
|
Eveline Walfridsson |
MK Ratten |
|
|
240 |
|
|
|
115 |
|
Karl-Johan Borhammar |
Kullings MS |
VOC Elit / Grupp N -1400 |
|
Volvo |
6:12,0 |
49,8
|
7,4
|
0,1
|
10 |
|
|
Andreas Dolfèn |
Kullings MS |
|
|
940 |
|
|
|
17 |
|
Björn Beck |
Åmåls MK |
A-förare 2 WD |
|
Ford |
6:12,1 |
49,9
|
31,8
|
0,1
|
29 |
|
|
Kjell Persson |
Åmåls MK |
|
|
Escort Mk 2 |
|
|
|
117 |
|
Anders Johansson |
Kullings MS |
VOC Elit / Grupp N -1400 |
|
Volvo |
6:12,1 |
49,9
|
7,5
|
|
11 |
|
|
Peter Andersson |
Kullings MS |
|
|
940 |
|
|
|
66 |
|
Anders Lundkvist |
MK Skepptuna |
4 WD |
|
Subaru |
6:13,3 |
51,1
|
51,1
|
1,2
|
21 |
|
|
Peter Encrantz |
Skutskärs MS |
|
|
Impreza |
|
|
|
125 |
|
Robert Johansson |
Göteborgs MF |
VOC Elit / Grupp N -1400 |
|
Volvo |
6:15,1 |
52,9
|
10,5
|
1,8
|
12 |
|
|
Torbjörn Thomsen |
Älvbygdens MK |
|
|
240 |
|
|
|
119 |
|
Erik Stenberg |
Kullings MS |
VOC Elit / Grupp N -1400 |
|
Volvo |
6:15,9 |
53,7
|
11,3
|
0,8
|
13 |
|
|
Annie Hellstadius |
Kullings MS |
|
|
940 |
|
|
|
157 |
|
Rickard Gustafsson |
SMK Södermanland |
VOC Cup / Grupp N -1400 |
|
Volvo |
6:16,3 |
54,1
|
|
0,4
|
1 |
|
|
Patrick Larsson |
Eskilstuna MK |
|
|
940 |
|
|
Applicant: WWW.RALLYIMPORT.SE |
|
|
2 |
|
Bosse Sundin |
Dals MK |
Appendix K |
|
Volvo |
6:16,5 |
54,3
|
18,4
|
0,2
|
5 |
|
|
Markus Börjesson |
Älvbygdens MK |
|
|
242 |
|
|
|
90 |
|
Mattias Sundberg |
Munkfors MC |
B-förare 2 WD |
|
Volvo |
6:16,9 |
54,7
|
24,0
|
0,4
|
18 |
|
|
Conny Johansson |
Munkfors MC |
|
|
940 |
|
|
|
137 |
|
Kenneth Tomasson |
MK Ratten |
VOC Elit / Grupp N -1400 |
|
Volvo |
6:17,4 |
55,2
|
12,8
|
0,5
|
14 |
|
|
Ida Bood |
MK Ratten |
|
|
940 |
|
|
|
103 |
|
Camilla Antonsen |
NAF Øvre Østfold |
B-förare 2 WD |
|
Renault |
6:17,7 |
55,5
|
24,8
|
0,3
|
19 |
|
|
Anniken Storsveen |
NAF Øvre Østfold |
|
|
Twingo R2 Evo |
|
|
|
154 |
|
Georg Gjertsen |
NAF Motorsport Asker o Bærum |
C-förare 2 WD |
|
Renault |
6:18,8 |
56,6
|
21,5
|
1,1
|
5 |
|
|
Celine Bezier |
NAF Motorsport Asker o Bærum |
|
|
Clio Ragnotti |
|
|
|
184 |
|
Mattias Ledin |
MK Kopparberg |
C-förare Grupp E |
|
Saab |
6:19,1 |
56,9
|
|
0,3
|
1 |
|
|
Erik Lindqvist |
Mälaröarnas MK |
|
|
9000 |
|
|
Applicant: Ledin Motorsport |
|
|
120 |
|
Arne Rådström |
Östmarks MFF |
VOC Elit / Grupp N -1400 |
|
Volvo |
6:19,8 |
57,6
|
15,2
|
0,7
|
15 |
|
|
Thomas Nilsson |
NMS Boden |
|
|
940 |
|
|
|
145 |
|
Henrik Carlzon |
MK Kopparberg |
C-förare 2 WD |
|
Opel |
6:20,1 |
57,9
|
22,8
|
0,3
|
6 |
|
|
Håkan Eliasson |
MK Kopparberg |
|
|
Kadett GSI |
|
|
Applicant: Ledin Motorsport |
|
|
72 |
|
Roland Åkeson |
Skövde MK |
4 WD |
|
Mitsubishi |
6:20,2 |
58,0
|
58,0
|
0,1
|
22 |
|
|
Aki Eronen |
Skillingaryds MK |
|
|
Lancer Evo III |
|
|
|
136 |
|
Nicklas Gillberg |
Kullings MS |
VOC Elit / Grupp N -1400 |
|
Volvo |
6:20,2 |
58,0
|
15,6
|
|
16 |
|
|
Jan T Modig |
Kullings MS |
|
|
740 |
|
|
|
105 |
|
Jonas Enderlein |
Stenungsunds MS |
B-förare 2 WD |
|
Volvo |
6:20,4 |
58,2
|
27,5
|
0,2
|
20 |
|
|
Christer Andersson |
Stenungsunds MS |
|
|
242 |
|
|
|
101 |
|
Martin Karlsson |
Alingsås MK |
B-förare 2 WD |
|
Opel |
6:21,1 |
58,9
|
28,2
|
0,7
|
21 |
|
|
Annika Sterki |
Alingsås MK |
|
|
Ascona B |
|
|
|
99 |
|
Daniel Arwidson |
Falköpings MK |
B-förare 2 WD |
|
Ford |
6:21,6 |
59,4
|
28,7
|
0,5
|
22 |
|
|
Rebecka Stenblom |
Götene MK |
|
|
Escort Mk2 |
|
|
|
73 |
|
Jesper Samuelsson |
Storfors MK |
A/B-förare Grupp E |
|
VW |
6:21,7 |
59,5
|
|
0,1
|
1 |
|
|
Jan Adolfsson |
Finnskoga MK |
|
|
Golf II |
|
|
|
129 |
|
Fredrik Eidhall |
Skillingaryds MK |
VOC Elit / Grupp N -1400 |
|
Volvo |
6:22,2 |
1:00,0
|
17,6
|
0,5
|
17 |
|
|
Erik Stenberg |
Skillingaryds MK |
|
|
940 |
|
|
|
127 |
|
Henrik Enner |
Likenäs MK |
VOC Elit / Grupp N -1400 |
|
Volvo |
6:22,4 |
1:00,2
|
17,8
|
0,2
|
18 |
|
|
Erland Stigsson |
Fryksdalens MK |
|
|
940 |
|
|
|
310 |
|
Glenn Egon Ström |
Dals MK |
Appendix K |
|
Volvo |
6:22,6 |
1:00,4
|
24,5
|
0,2
|
6 |
|
|
Martin Svensson |
SMK Trollhättan |
|
|
142 |
|
|
|
171 |
|
Eddie Lundqvist |
Sandvikens MK |
VOC Cup / Grupp N -1400 |
|
Volvo |
6:22,8 |
1:00,6
|
6,5
|
0,2
|
2 |
|
|
Hans-Olov Andersson |
Sandvikens MK |
|
|
940 |
|
|
Applicant: Team Lumek Motorsport |
|
|
74 |
|
Erik Bergman |
Skillingaryds MK |
A/B-förare Grupp E |
|
VW |
6:23,4 |
1:01,2
|
1,7
|
0,6
|
2 |
|
|
Per Andersson |
Skillingaryds MK |
|
|
Golf |
|
|
Applicant: ASSISTANCEKÅREN 020-912 912 |
|
|
71 |
|
Åke Kjellgren |
V:a Östergötlands MK |
4 WD |
|
Subaru |
6:23,7 |
1:01,5
|
1:01,5
|
0,3
|
23 |
|
|
Tobias Pettersson |
V:a Östergötlands MK |
|
|
Impreza |
|
|
Applicant: Team KåCe Bilservice |
|
|
196 |
|
Henrik Johansson |
MK Kinda |
Ungdomsrally |
|
Volvo |
6:23,9 |
1:01,7
|
|
0,2
|
1 |
|
|
Emmy Kallström |
MK Kinda |
|
|
940 |
|
|
Applicant: Hycklinge Bensin o Service AB |
|
|
118 |
|
Pontus Berglund |
Arlövs MC |
VOC Elit / Grupp N -1400 |
|
Volvo |
6:24,7 |
1:02,5
|
20,1
|
0,8
|
19 |
|
|
Peter Berglund |
Arlövs MC |
|
|
940 |
|
|
|
146 |
|
Janne Eriksson |
Säffle MC |
C-förare 2 WD |
|
BMW |
6:25,1 |
1:02,9
|
27,8
|
0,4
|
7 |
|
|
Håkan Johansson |
Säffle MC |
|
|
325 |
|
|
|
161 |
|
Patrik Westerberg |
MK Ratten |
VOC Cup / Grupp N -1400 |
|
Volvo |
6:25,3 |
1:03,1
|
9,0
|
0,2
|
3 |
|
|
Emil Olsson |
MK Ratten |
|
|
740 |
|
|
|
162 |
|
Robin Hellström |
Järbo MK |
VOC Cup / Grupp N -1400 |
|
Volvo |
6:25,4 |
1:03,2
|
9,1
|
0,1
|
4 |
|
|
Peter Söderberg |
Järbo MK |
|
|
940 |
|
|
|
49 |
|
Ulf Pettersson |
Katrineholm MK |
4 WD |
|
Subaru |
6:25,5 |
1:03,3
|
1:03,3
|
0,1
|
24 |
|
|
Magnus Nilsson |
Katrineholms MK |
|
|
Impreza |
|
|
|
175 |
|
Håkan Olausson |
Stenungsunds MS |
VOC Cup / Grupp N -1400 |
|
Volvo |
6:26,0 |
1:03,8
|
9,7
|
0,5
|
5 |
|
|
Anders Petersson |
Stenungsunds MS |
|
|
940 |
|
|
|
7 |
|
Gunnar Asplund |
Waxholms MK |
Appendix K |
|
Volvo |
6:26,3 |
1:04,1
|
28,2
|
0,3
|
7 |
|
|
Olle Asplund |
Waxholms MK |
|
|
Amazon |
|
|
|
124 |
|
Mats Johansson |
Göteborgs MF |
VOC Elit / Grupp N -1400 |
|
Volvo |
6:26,7 |
1:04,5
|
22,1
|
0,4
|
20 |
|
|
Martin Edlund |
Älvbygdens MK |
|
|
944 |
|
|
|
130 |
|
Tim Pettersson |
Wäxjö MS |
VOC Elit / Grupp N -1400 |
|
Volvo |
6:26,9 |
1:04,7
|
22,3
|
0,2
|
21 |
|
|
Oliver Pettersson |
Wäxjö MS |
|
|
244 |
|
|
|
75 |
|
Tobias Isaksson |
Laxå MK |
A/B-förare Grupp E |
|
VW |
6:27,2 |
1:05,0
|
5,5
|
0,3
|
3 |
|
|
Per Hansson |
Laxå MK |
|
|
Golf 2 |
|
|
Applicant: EMS FINNERÖDJA AB |
|
|
179 |
|
Kent-Ola Björklund |
MK Ratten |
VOC Cup / Grupp N -1400 |
|
Volvo |
6:27,5 |
1:05,3
|
11,2
|
0,3
|
6 |
|
|
Anna Maria Barth |
MK Ratten |
|
|
940 |
|
|
|
104 |
|
Roy Skaug |
NMK Trøgstad |
B-förare 2 WD |
|
Ford |
6:28,5 |
1:06,3
|
35,6
|
1,0
|
23 |
|
|
Marie Cecilie Skaug |
NMK Trøgstad |
|
|
Escort Mk2 |
|
|
|
370 |
|
Reidar Moland |
NMK Sandefjord |
C-förare 2 WD |
|
Ford |
6:28,5 |
1:06,3
|
31,2
|
|
8 |
|
|
Tormod Schau |
NAF Vestfold |
|
|
Escort Mk2 |
|
|
|
160 |
|
Pontus Jardstedt |
Kullings MS |
VOC Cup / Grupp N -1400 |
|
Volvo |
6:28,6 |
1:06,4
|
12,3
|
0,1
|
7 |
|
|
Peter Svensson |
Kullings MS |
|
|
240 |
|
|
|
135 |
|
Lars Markusson |
Kullings MS |
VOC Elit / Grupp N -1400 |
|
Volvo |
6:29,9 |
1:07,7
|
25,3
|
1,3
|
22 |
|
|
Per Markusson |
Kullings MS |
|
|
940 |
|
|
|
138 |
|
Kjell Hansson |
Dals MK |
VOC Elit / Grupp N -1400 |
|
Volvo |
6:30,6 |
1:08,4
|
26,0
|
0,7
|
23 |
|
|
Tommie Stjern |
Stenungsund MS |
|
|
242 |
|
|
|
8 |
|
Krister Johnsson |
Broby MK |
Appendix K |
|
Volvo |
6:31,3 |
1:09,1
|
33,2
|
0,7
|
8 |
|
|
K-G Ericsson |
Älmhults MK |
|
|
142 |
|
|
|
142 |
|
Andreas Andersson |
Götene MK |
VOC Elit / Grupp N -1400 |
|
Volvo |
6:31,6 |
1:09,4
|
27,0
|
0,3
|
24 |
|
|
Tobias Bragd |
Götene MK |
|
|
240 |
|
|
|
177 |
|
Tobias Andersson |
Kullings MS |
VOC Cup / Grupp N -1400 |
|
Volvo |
6:31,7 |
1:09,5
|
15,4
|
0,1
|
8 |
|
|
Andréas Mollstedt |
Kullings MS |
|
|
940 |
|
|
|
166 |
|
Anton Ahlberg |
Ryds MK |
VOC Cup / Grupp N -1400 |
|
Volvo |
6:32,9 |
1:10,7
|
16,6
|
1,2
|
9 |
|
|
Erik Lindfors |
Hässleholms MK |
|
|
244 |
|
|
|
122 |
|
Tomas Sjöberg |
Sotenäs MK |
VOC Elit / Grupp N -1400 |
|
Volvo |
6:33,4 |
1:11,2
|
28,8
|
0,5
|
25 |
|
|
Gustav Johansson |
Fryksdalens MK |
|
|
240 |
|
|
Applicant: MA MOTORSPORT |
|
|
140 |
|
Joakim Nilsson |
Åtvidabergs MK |
VOC Elit / Grupp N -1400 |
|
Volvo |
6:33,9 |
1:11,7
|
29,3
|
0,5
|
26 |
|
|
Thomas Tholander |
Åtvidabergs MK |
|
|
242 |
|
|
|
32 |
|
Kenth Östlund |
Hedesunda MK |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
6:34,1 |
1:11,9
|
53,8
|
0,2
|
30 |
|
|
Hans Ädel |
Hedesunda MK |
|
|
940 |
|
|
|
360 |
|
Lena Sandelius |
Göteborgs MF |
VOC Elit / Grupp N -1400 |
|
Volvo |
6:34,1 |
1:11,9
|
29,5
|
|
27 |
|
|
Erik Larsson |
Härnösands MK |
|
|
940 |
|
|
Applicant: R Sandelius Bil AB |
|
|
187 |
|
David Roos |
Gnesta MK |
C-förare Grupp E |
|
VW |
6:34,5 |
1:12,3
|
15,4
|
0,4
|
2 |
|
|
Ludvig Eriksson |
Gnesta MK |
|
|
Golf 2 |
|
|
|
173 |
|
Christoffer Gunnarsson |
Fägre MK |
VOC Cup / Grupp N -1400 |
|
Volvo |
6:34,7 |
1:12,5
|
18,4
|
0,2
|
10 |
|
|
Tom Thörngren |
SMK Eksjö Bil |
|
|
940 |
|
|
|
151 |
|
Conny Andersson |
Älvbygdens MK |
C-förare 2 WD |
|
Volvo |
6:35,1 |
1:12,9
|
37,8
|
0,4
|
9 |
|
|
Tommy Andersson |
Älvbygdens MK |
|
|
940 |
|
|
|
109 |
|
Peter Lövgren |
Götene MK |
B-förare 2 WD |
|
Volvo |
6:36,5 |
1:14,3
|
43,6
|
1,4
|
24 |
|
|
Peter T Modig |
Vara MK |
|
|
240 |
|
|
|
197 |
|
Dennis Persson |
Laxå MK |
Ungdomsrally |
|
Volvo |
6:37,5 |
1:15,3
|
13,6
|
1,0
|
2 |
|
|
Christoffer Johnsson-Standar |
Laxå MK |
|
|
940 |
|
|
|
144 |
|
Thomas Andersson |
Storfors MK |
C-förare 2 WD |
|
Volvo |
6:37,6 |
1:15,4
|
40,3
|
0,1
|
10 |
|
|
Tobias Grammer |
Storfors MK |
|
|
242 |
|
|
|
9 |
|
Ove Fellin |
Kolsva MS |
Appendix K |
|
Volvo |
6:38,0 |
1:15,8
|
39,9
|
0,4
|
9 |
|
|
Daniel Lindström |
|
|
|
Amazon |
|
|
|
361 |
|
Peter Fager |
Kinds MK |
VOC Elit / Grupp N -1400 |
|
Volvo |
6:38,5 |
1:16,3
|
33,9
|
0,5
|
28 |
|
|
Timo Hihnala |
Kinds MK |
|
|
244 |
|
|
|
170 |
|
Tore Bigsten |
Götene MK |
VOC Cup / Grupp N -1400 |
|
Volvo |
6:39,4 |
1:17,2
|
23,1
|
0,9
|
11 |
|
|
Torbjörn Fagerlind |
Götene MK |
|
|
940 |
|
|
|
148 |
|
Thomas Dahlström |
Stenungsunds MS |
C-förare 2 WD |
|
VW |
6:39,9 |
1:17,7
|
42,6
|
0,5
|
11 |
|
|
Anders Larsson |
Stenungsunds MS |
|
|
Golf |
|
|
|
168 |
|
Pär-Olof Stahlgård |
Stenungsunds MS |
VOC Cup / Grupp N -1400 |
|
Volvo |
6:40,5 |
1:18,3
|
24,2
|
0,6
|
12 |
|
|
Mikael Berggren |
Stenungsunds MS |
|
|
242 |
|
|
|
123 |
|
Lennarth Eriksson |
Sotenäs MK |
VOC Elit / Grupp N -1400 |
|
Volvo |
6:40,9 |
1:18,7
|
36,3
|
0,4
|
29 |
|
|
Bo Pedersson |
Stenungsunds MS |
|
|
940 |
|
|
|
180 |
|
Mikael Johansson |
Stenungsunds MS |
VOC Cup / Grupp N -1400 |
|
Volvo |
6:40,9 |
1:18,7
|
24,6
|
|
13 |
|
|
Henrik Johansson |
Stenungsunds MS |
|
|
244 |
|
|
|
164 |
|
André Eriksson |
MK Kopparberg |
VOC Cup / Grupp N -1400 |
|
Volvo |
6:41,5 |
1:19,3
|
25,2
|
0,6
|
14 |
|
|
Ove Persson |
SMK Linde |
|
|
940 |
|
|
|
176 |
|
Joakim Willingskär |
Kullings MS |
VOC Cup / Grupp N -1400 |
|
Volvo |
6:43,0 |
1:20,8
|
26,7
|
1,5
|
15 |
|
|
Carl-Johan Särnholm |
Kullings MS |
|
|
240 |
|
|
|
195 |
|
Kim Söderstedt |
Skillingaryds MK |
C-förare Grupp E |
|
Volvo |
6:43,5 |
1:21,3
|
24,4
|
0,5
|
3 |
|
|
Emelie Mortensen |
Skillingaryds MK |
|
|
940 |
|
|
|
172 |
|
Joakim Johansson |
Kullings MS |
VOC Cup / Grupp N -1400 |
|
Volvo |
6:43,6 |
1:21,4
|
27,3
|
0,1
|
16 |
|
|
Philip Gustafsson |
Kullings MS |
|
|
940 |
|
|
|
77 |
|
Daniel Molin |
Skene MS |
A/B-förare Grupp E |
|
Volvo |
6:44,3 |
1:22,1
|
22,6
|
0,7
|
4 |
|
|
Christoffer Svensson |
Jönköpings MK |
|
|
740 |
|
|
|
182 |
|
Fredrik Alin |
Åmåls MK |
VOC Cup / Grupp N -1400 |
|
Volvo |
6:44,9 |
1:22,7
|
28,6
|
0,6
|
17 |
|
|
Alexander Alin |
Åmåls MK |
|
|
244 |
|
|
|
165 |
|
Lars Olsson |
SMK Trollhättan |
VOC Cup / Grupp N -1400 |
|
Volvo |
6:45,8 |
1:23,6
|
29,5
|
0,9
|
18 |
|
|
Christine Sager |
SMK Trollhättan |
|
|
240 |
|
|
|
181 |
|
Mikael Johansson |
SMK Trollhättan |
VOC Cup / Grupp N -1400 |
|
Volvo |
6:46,9 |
1:24,7
|
30,6
|
1,1
|
19 |
|
|
Michaela Johansson |
SMK Trollhättan |
|
|
240 |
|
|
|
139 |
|
Erik Karlström |
Nässjö MK |
VOC Elit / Grupp N -1400 |
|
Volvo |
6:47,2 |
1:25,0
|
42,6
|
0,3
|
30 |
|
|
Mattias Erixon |
Nässjö MK |
|
|
940 |
|
|
|
194 |
|
Alexander Kolbert |
Vara MK |
C-förare Grupp E |
|
Volvo |
6:47,6 |
1:25,4
|
28,5
|
0,4
|
4 |
|
|
Joakim Ljungkvist |
Götene MK |
|
|
740 |
|
|
|
380 |
|
Anders Svensson |
Emådalens MK |
VOC Cup / Grupp N -1400 |
|
Volvo |
6:48,3 |
1:26,1
|
32,0
|
0,7
|
20 |
|
|
Duangphon Sorrasit |
Emådalens MK |
|
|
940 |
|
|
|
152 |
|
Harri Mourujärvi |
Älvbygdens MK |
C-förare 2 WD |
|
VW |
6:48,4 |
1:26,2
|
51,1
|
0,1
|
12 |
|
|
Teuvo Majava |
Älvbygdens MK |
|
|
Golf GTI |
|
|
|
76 |
|
Roger Ohlsson |
Fjärås MK |
A/B-förare Grupp E |
|
Volvo |
6:49,1 |
1:26,9
|
27,4
|
0,7
|
5 |
|
|
Pernilla Ohlsson |
Fjärås MK |
|
|
850 |
|
|
|
167 |
|
Roger Hallengren |
Kullings MS |
VOC Cup / Grupp N -1400 |
|
Volvo |
6:53,5 |
1:31,3
|
37,2
|
4,4
|
21 |
|
|
Susanne Hallengren |
Kullings MS |
|
|
940 |
|
|
|
185 |
|
Jörgen Joons |
Skutskärs MS |
C-förare Grupp E |
|
VW |
6:56,9 |
1:34,7
|
37,8
|
3,4
|
5 |
|
|
Elin Trana |
Skutskärs MS |
|
|
Golf GT |
|
|
|
169 |
|
Johan Högberg |
Toarps MK |
VOC Cup / Grupp N -1400 |
|
Volvo |
6:58,4 |
1:36,2
|
42,1
|
1,5
|
22 |
|
|
Rikard Hedström |
Kinds MK |
|
|
940 |
|
|
|
10 |
|
Göte Karlsson |
Hässleholms MK |
Appendix K |
|
Opel |
7:01,1 |
1:38,9
|
1:03,0
|
2,7
|
10 |
|
|
Ulla Karlsson |
Hässleholms MK |
|
|
Ascona A |
|
|
|
188 |
|
Erik Johansson |
Falköpings MK |
C-förare Grupp E |
|
VW |
7:01,7 |
1:39,5
|
42,6
|
0,6
|
6 |
|
|
Kim Andersson |
Falköpings MK |
|
|
Golf |
|
|
|
193 |
|
Erik Wiklund |
Älvbygdens MK |
C-förare Grupp E |
|
Volvo |
7:01,7 |
1:39,5
|
42,6
|
|
6 |
|
|
Robin Bäckström |
Falköpings MK |
|
|
244 |
|
|
|
141 |
|
Anders Ericson |
Toarps MK |
VOC Elit / Grupp N -1400 |
|
Volvo |
7:02,9 |
1:40,7
|
58,3
|
1,2
|
31 |
|
|
Christian Keränen |
Toarps MK |
|
|
240 |
|
|
|
12 |
|
Ingvar Svensson |
Kullings MS |
Appendix K |
|
Volvo |
7:03,2 |
1:41,0
|
1:05,1
|
0,3
|
11 |
|
|
Jan Gotting |
Kullings MS |
|
|
Amazon |
|
|
|
183 |
|
Jonas Kolbert |
Vara MK |
VOC Cup / Grupp N -1400 |
|
Volvo |
7:04,1 |
1:41,9
|
47,8
|
0,9
|
23 |
|
|
Mikael Johansson |
|
|
|
244 |
|
|
|
192 |
|
Mikael Johansson |
Fjärås MK |
C-förare Grupp E |
|
Opel |
7:08,2 |
1:46,0
|
49,1
|
4,1
|
8 |
|
|
Linus Johansson |
Fjärås MK |
|
|
Ascona B |
|
|
|
174 |
|
Kjell Jonasson |
Stenungsunds MS |
VOC Cup / Grupp N -1400 |
|
Volvo |
7:08,9 |
1:46,7
|
52,6
|
0,7
|
24 |
|
|
Ann-Charlotte Jonasson |
Stenungsunds MS |
|
|
940 |
|
|
|
189 |
|
Johan Brorson |
Dals MK |
C-förare Grupp E |
|
Saab |
7:12,0 |
1:49,8
|
52,9
|
3,1
|
9 |
|
|
Joakim Tollesson |
Dals MK |
|
|
900 |
|
|
|
200 |
|
Emil Johansson |
Skövde MK |
Ungdomsrally |
|
Volvo |
7:15,4 |
1:53,2
|
51,5
|
3,4
|
3 |
|
|
Bruno Arvidsson |
Skövde MK |
|
|
244 |
|
|
|
390 |
|
Linda Sjölin |
Flens MS |
C-förare Grupp E |
|
VW |
7:18,5 |
1:56,3
|
59,4
|
3,1
|
10 |
|
|
Lucas Karlsson |
Gnesta MK |
|
|
Golf Mk3 |
|
|
|
190 |
|
Bengt Johansson |
Toarps MK |
C-förare Grupp E |
|
VW |
7:23,6 |
2:01,4
|
1:04,5
|
5,1
|
11 |
|
|
Ingrid Holtemark |
Toarps MK |
|
|
Golf Mk1 |
|
|
|
198 |
|
Simon Andersson |
Dals MK |
Ungdomsrally |
|
Volvo |
7:24,4 |
2:02,2
|
1:00,5
|
0,8
|
4 |
|
|
Håkan Andersson |
Dals MK |
|
|
240 |
|
|
|
13 |
|
Lennart Forsberg |
Alingsås MK |
Appendix K |
|
Saab |
7:27,2 |
2:05,0
|
1:29,1
|
2,8
|
12 |
|
|
Anders Forsberg |
Alingsås MK |
|
|
96 |
|
|
|
191 |
|
Jim Davidsson |
Älvbygdens MK |
C-förare Grupp E |
|
Volvo |
7:57,0 |
2:34,8
|
1:37,9
|
29,8
|
12 |
|
|
Jonas Wiklund |
Älvbygdens MK |
|
|
944 |
|
|
|
69 |
|
Lars Stugemo |
KAK |
4 WD |
|
Mitsubishi |
9:49,9 |
4:27,7
|
4:27,7
|
1:52,9
|
25 |
|
|
Anders Fredriksson |
Årjängs MK |
|
|
Lancer Evo IX |
|
|
* = allotted time,
? = under investigation
|