2013-06-08
Bresonstrofén
Official final
On SS 1
124 starting
Pos |
No. |
|
Driver / CO-Driver |
Club |
Competition class |
|
Car / Model |
Time |
Diff L |
Diff C |
Diff P |
|
13 |
|
Mats Thorszelius |
SMK Uppsala |
A-förare 4 WD |
|
Toyota |
4:36,5 |
|
|
|
1 |
|
|
Peter Johansson |
Uppsala MK |
|
|
Corolla WRC |
|
|
|
16 |
|
Niklas Hägg |
SMK Hälsinge |
A-förare 4 WD |
|
Toyota |
4:37,4 |
0,9
|
0,9
|
0,9
|
2 |
|
|
Markku Kangas |
Sandvikens MK |
|
|
Celica GT4 |
|
|
Applicant: L.Häggsbildemontering AB |
|
|
14 |
|
Björn Adolfsson |
KAK |
A-förare 4 WD |
|
Škoda |
4:39,8 |
3,3
|
3,3
|
2,4
|
3 |
|
|
Cay Nyberg |
Huddinge MK |
|
|
Octavia |
|
|
|
12 |
|
Anders Lundin |
MK Rimo |
A-förare 4 WD |
|
Subaru |
4:42,9 |
6,4
|
6,4
|
3,1
|
4 |
|
|
Göran Schönqvist |
MK Rimo |
|
|
Impreza STi |
|
|
|
11 |
|
Markus Hällbo |
Säters MK |
A-förare 4 WD |
|
Mitsubishi |
4:44,8 |
8,3
|
8,3
|
1,9
|
5 |
|
|
Lars-Erik Kronberg |
Ludvika MS |
|
|
Lancer Evo IX |
|
|
|
6 |
|
Jan-Olof Marklund |
Umeå AK |
A-förare 4 WD |
|
Lancia |
4:45,5 |
9,0
|
9,0
|
0,7
|
6 |
|
|
Micael Eriksson |
Vännäs MK |
|
|
Delta HF Integrale 16v |
|
|
|
9 |
|
Jacob Jansson |
MK Kopparberg |
A-förare 4 WD |
|
Subaru |
4:46,0 |
9,5
|
9,5
|
0,5
|
7 |
|
|
Göran Bergsten |
Forshaga MC |
|
|
Impreza |
|
|
Applicant: Ingemars Garage AB |
|
|
10 |
|
Göran Lindström |
Huddinge MK |
A-förare 4 WD |
|
Mitsubishi |
4:51,0 |
14,5
|
14,5
|
5,0
|
8 |
|
|
Kjell Andersson |
Huddinge |
|
|
Lancer Evo VII |
|
|
Applicant: HÖGDALENS BIL o SKADECENTER AB |
|
|
3 |
|
Steen Skodborg |
Borlänge MK |
A-förare 4 WD |
|
Mitsubishi |
4:53,4 |
16,9
|
16,9
|
2,4
|
9 |
|
|
Olle Björk |
Borlänge MK |
|
|
Lancer Evo VII |
|
|
|
38 |
|
Tobias Johansson |
Almunge MK |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
4:54,6 |
18,1
|
|
1,2
|
1 |
|
|
Mikael Pettersson |
Järbo MK |
|
|
240 |
|
|
Applicant: järbo alltech |
|
|
42 |
|
Roine Björk |
Rasbo MK |
A-förare 2 WD |
|
Opel |
4:54,6 |
18,1
|
|
|
1 |
|
|
Johnny Björk |
Rasbo MK |
|
|
Corsa |
|
|
|
2 |
|
Anders Wänn |
Borlänge MK |
A-förare 4 WD |
|
Mitsubishi |
4:54,9 |
18,4
|
18,4
|
0,3
|
10 |
|
|
Marie Abrahamsson |
SMK Dala |
|
|
Lancer Evo VI |
|
|
|
34 |
|
Robin Brandel |
Rasbo MK |
A-förare 2 WD |
|
BMW |
4:55,9 |
19,4
|
1,3
|
1,0
|
3 |
|
|
Niklas Carlson |
Katrineholms MK |
|
|
325 |
|
|
Applicant: PP Slakt AB |
|
|
44 |
|
Magnus Wallén |
Vallentuna MK |
A-förare 2 WD |
|
Nissan |
4:55,9 |
19,4
|
1,3
|
|
3 |
|
|
Andreas Olsson |
Rasbo MK |
|
|
Sunny |
|
|
|
60 |
|
Joakim Süld |
Östhammars MK |
B-förare 4 WD |
|
Mazda |
4:55,9 |
19,4
|
|
|
1 |
|
|
Jennie Süld |
Östhammars MK |
|
|
323 Turbo 4wd |
|
|
|
33 |
|
Lars Fältman |
Rasbo MK |
A-förare 2 WD |
|
Toyota |
4:56,0 |
19,5
|
1,4
|
0,1
|
5 |
|
|
Tomas Åhman |
SMK Uppsala |
|
|
Corolla |
|
|
|
37 |
|
Martin Jansson |
Rasbo MK |
A-förare 2 WD |
|
Škoda |
4:56,8 |
20,3
|
2,2
|
0,8
|
6 |
|
|
Lars Blondell |
Mantorps MK |
|
|
Fabia R2 |
|
|
|
5 |
|
Björn Jacobson |
Värmdö MK |
A-förare 4 WD |
|
Subaru |
4:57,4 |
20,9
|
20,9
|
0,6
|
11 |
|
|
Tomas Koepke |
Värmdö MK |
|
|
Impreza STi 555 |
|
|
|
202 |
|
Carina Hermansson |
SMK Uppsala |
A-förare 4 WD |
|
Subaru |
4:57,5 |
21,0
|
21,0
|
0,1
|
12 |
|
|
Mikael Nilsson |
Rasbo MK |
|
|
WRX |
|
|
|
66 |
|
Gabriel Savela |
Stockholms BK |
B-förare 4 WD |
|
Mitsubishi |
4:57,6 |
21,1
|
1,7
|
0,1
|
2 |
|
|
Mikael Savela |
Stockholms BK |
|
|
Lancer Evo IV |
|
|
|
41 |
|
Jens Branteström |
Rasbo MK |
A-förare 2 WD |
|
Opel |
4:57,7 |
21,2
|
3,1
|
0,1
|
7 |
|
|
Per Christensen |
Rasbo MK |
|
|
Corsa B |
|
|
Applicant: Bärgning o transport i Uppsala ab |
|
|
39 |
|
Pär Swedh |
SMK Hälsinge |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
4:58,2 |
21,7
|
3,6
|
0,5
|
8 |
|
|
Torsten Oläsligt |
SMK Hälsinge |
|
|
240 |
|
|
|
35 |
|
Jonas Björnvad |
Mälaröarnas MK |
A-förare 2 WD |
|
VW |
4:59,2 |
22,7
|
4,6
|
1,0
|
9 |
|
|
Ulf Björnvad |
|
|
|
Golf |
|
|
|
68 |
|
Niclas Jägerhult |
Vallentuna MK |
B-förare 2 WD |
|
Volvo |
5:01,2 |
24,7
|
|
2,0
|
1 |
|
|
Viktor Larsson |
Laxå MK |
|
|
240 |
|
|
|
64 |
|
Bengt Johansson |
Nollåtta MK |
B-förare 4 WD |
|
Mitsubishi |
5:02,6 |
26,1
|
6,7
|
1,4
|
3 |
|
|
Thomas Lindvall |
Nollåtta MK |
|
|
Lancer Evo VI |
|
|
|
28 |
|
Torbjörn Jansson |
Almunge MK |
A-förare 2 WD |
|
VW |
5:02,8 |
26,3
|
8,2
|
0,2
|
10 |
|
|
Marcus Stafberg |
Almunge MK |
|
|
Golf III Kit Car |
|
|
|
31 |
|
Björn Blackne |
BSK Motor |
A-förare 2 WD |
|
VW |
5:02,8 |
26,3
|
8,2
|
|
10 |
|
|
Cristian Lindberg |
Rasbo MK |
|
|
Golf |
|
|
|
67 |
|
Anton Alkberg |
Sandvikens MK |
B-förare 2 WD |
|
Ford |
5:02,8 |
26,3
|
1,6
|
|
2 |
|
|
Pontus Dahlund |
AMF Årsunda |
|
|
Fiesta ST |
|
|
Applicant: Järbo Alltech |
|
|
36 |
|
Tommy Ström |
Härnösands MK |
A-förare 2 WD |
|
Toyota |
5:03,0 |
26,5
|
8,4
|
0,2
|
12 |
|
|
Mats Frycklund |
Härnösands MK |
|
|
Corolla |
|
|
|
40 |
|
Patrik Åhman |
Almunge MK |
A-förare 2 WD |
|
Opel |
5:06,1 |
29,6
|
11,5
|
3,1
|
13 |
|
|
Christoffer Bäck |
SMK Hedemora |
|
|
Corsa 1600 |
|
|
|
62 |
|
Tomas Åkerlund |
MK Rimo |
B-förare 4 WD |
|
Nissan |
5:07,5 |
31,0
|
11,6
|
1,4
|
4 |
|
|
Joakim Johansson |
MK Orion |
|
|
Sunny GTI-R |
|
|
|
61 |
|
Christopher Tottie |
Mälaröarnas MK |
B-förare 4 WD |
|
Mitsubishi |
5:07,7 |
31,2
|
11,8
|
0,2
|
5 |
|
|
Peter Henell |
Malaröarnas MK |
|
|
Lancer Evo IV |
|
|
|
1 |
|
Marcus Nilsson |
Vännäs MK |
A-förare 4 WD |
|
Nissan |
5:07,9 |
31,4
|
31,4
|
0,2
|
13 |
|
|
Lars Nilsson |
Vännäs MK |
|
|
Sunny GTI-R |
|
|
|
48 |
|
Emil Bergkvist |
Hofors MS |
VOC Elit A / Grupp N -1600 |
|
Volvo |
5:08,4 |
31,9
|
|
0,5
|
1 |
|
|
Sofie Lundmark |
Piteå MS |
|
|
940 |
|
|
Applicant: LEJTORP RACING |
|
|
65 |
|
Dick Larsson |
Nollåtta MK |
B-förare 4 WD |
|
Mitsubishi |
5:08,5 |
32,0
|
12,6
|
0,1
|
6 |
|
|
Madelene Buskas |
Gotlands MF BK |
|
|
Evo |
|
|
|
32 |
|
Roine Larsson |
Waxholms MK |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
5:08,9 |
32,4
|
14,3
|
0,4
|
14 |
|
|
Carolin Larsson |
Waxholms MK |
|
|
240 |
|
|
|
19 |
|
Peter Liwell |
Eskilstuna MK |
A-förare 2 WD |
|
VW |
5:09,5 |
33,0
|
14,9
|
0,6
|
15 |
|
|
Tommy Wallin |
Eskilstuna MK |
|
|
Golf Mk2 |
|
|
Applicant: Sörmlands Energi AB www.sormlandsenergi.se |
|
|
21 |
|
Kenneth Lodeklint |
Vallentuna MK |
A-förare 2 WD |
|
Opel |
5:09,6 |
33,1
|
15,0
|
0,1
|
16 |
|
|
Björn Wulf |
Vallentuna MK |
|
|
Corsa B |
|
|
|
29 |
|
Daniel Johansson |
Nollåtta MK |
A-förare 2 WD |
|
Suzuki |
5:13,0 |
36,5
|
18,4
|
3,4
|
17 |
|
|
Christer Carlsson |
Katrineholms MK |
|
|
Ignis S1600 |
|
|
Applicant: JRM Racing AB |
|
|
30 |
|
Hasse Jansson |
MK Rimo |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
5:13,7 |
37,2
|
|
0,7
|
18 |
|
|
Roine Andersson |
SMK Uppsala |
|
|
944 |
|
|
Applicant: HALLSTAVIKS MASKINSERVICE AB |
|
|
27 |
|
Kenth Östlund |
Hedesunda MK |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
5:14,3 |
37,8
|
19,7
|
0,6
|
19 |
|
|
Hans Ädel |
Hedesunda MK |
|
|
940 |
|
|
|
74 |
|
Ove Eklund |
Films MK |
B-förare 2 WD |
|
VW |
5:16,9 |
40,4
|
15,7
|
2,6
|
3 |
|
|
Lars-Åke Karlsson |
Rasbo MK |
|
|
Golf |
|
|
|
63 |
|
Fredrik Åhs |
Västerås MS |
B-förare 4 WD |
|
Mitsubishi |
5:17,5 |
41,0
|
21,6
|
0,6
|
7 |
|
|
Henrik Oscarson |
Västerås MS |
|
|
Lancer Evo VIII |
|
|
Applicant: Dokumentsystem I Mälardalen AB |
|
|
47 |
|
Magnus Olsson |
Järbo MK |
VOC Elit A / Grupp N -1600 |
|
Volvo |
5:17,6 |
41,1
|
9,2
|
0,1
|
2 |
|
|
Robin Jonsson |
Järbo MK |
|
|
240 |
|
|
Applicant: JÄRBO ALLTECH |
|
|
205 |
|
Erik Wallin |
Almunge MK |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
5:17,7 |
41,2
|
23,1
|
0,1
|
20 |
|
|
Jan Ramsell |
Skepptuna MK |
|
|
242 |
|
|
|
23 |
|
Krister Zotterman |
Almunge MK |
A-förare 2 WD |
|
Opel |
5:18,5 |
42,0
|
23,9
|
0,8
|
21 |
|
|
Håkan Örtby |
Almunge MK |
|
|
Kadett |
|
|
|
26 |
|
Stefan Ingvarsson |
Östhammars MK |
A-förare 2 WD |
|
Opel |
5:18,5 |
42,0
|
23,9
|
|
21 |
|
|
Jörgen Åstrand |
Ömk |
|
|
Ascona B |
|
|
|
75 |
|
Rickard Ekblom |
Värmdö MK |
B-förare 2 WD |
|
Volvo |
5:20,0 |
43,5
|
18,8
|
1,5
|
4 |
|
|
Håkan Ehrsson |
Värmdö MK |
|
|
240 |
|
|
Applicant: Lejtorp Racing |
|
|
24 |
|
Conny Sjöström |
MK Orion |
A-förare 2 WD |
|
Peugeot |
5:20,8 |
44,3
|
26,2
|
0,8
|
23 |
|
|
Mikael Jonsson |
SMK Gävle |
|
|
306 GTI |
|
|
|
25 |
|
Anton Hager Bernats |
Örsundsbro MK |
A-förare 2 WD |
|
Renault |
5:20,9 |
44,4
|
26,3
|
0,1
|
24 |
|
|
Henrik Hedlund |
Huddinge MK |
|
|
R19 |
|
|
|
78 |
|
Karl Sundborger |
Mälaröarnas MK |
B-förare 2 WD |
|
Volvo |
5:21,7 |
45,2
|
20,5
|
0,8
|
5 |
|
|
Johan Thelin |
Mälaröarnas MK |
|
|
242 |
|
|
|
69 |
|
Evelina Olofsson |
Hofors MS |
B-förare 2 WD |
|
Opel |
5:21,8 |
45,3
|
20,6
|
0,1
|
6 |
|
|
Lars Gustafsson |
Hofors MS |
|
|
Corsa A GSI |
|
|
Applicant: Hofors Autoservice AB |
|
|
53 |
|
Thord Östlund |
Hedesunda MK |
A-förare Appendix K |
|
Volvo |
5:23,0 |
46,5
|
|
1,2
|
1 |
|
|
Peter Holmgren |
Hedesunda MK |
|
|
242 |
|
|
|
70 |
|
Erik Gelotte |
Rasbo MK |
B-förare 2 WD |
|
VW |
5:23,7 |
47,2
|
22,5
|
0,7
|
7 |
|
|
Bengt Gelotte |
|
|
|
Golf II |
|
|
|
206 |
|
Peter Lindblad |
Sigtuna RC |
A-förare Appendix K |
|
Opel |
5:23,8 |
47,3
|
0,8
|
0,1
|
2 |
|
|
Thomas Carlsson |
SMK Märsta |
|
|
Ascona B |
|
|
|
55 |
|
Tomas Thorszelius |
Rasbo MK |
A-förare Appendix K |
|
Volvo |
5:24,2 |
47,7
|
1,2
|
0,4
|
3 |
|
|
Åke Nilsson |
Rasbo MK |
|
|
240 |
|
|
|
56 |
|
Bo Warmenius |
Taxinge MK |
A-förare Appendix K |
|
Ford |
5:24,2 |
47,7
|
1,2
|
|
3 |
|
|
Nicklas Edvardsson |
Taxinge MK |
|
|
Escort RS 1600 |
|
|
|
22 |
|
Anders Nystedt |
Vallentuna MK |
A-förare 2 WD |
|
Opel |
5:25,0 |
48,5
|
30,4
|
0,8
|
25 |
|
|
Jonas Wennberg |
Vallentuna MK |
|
|
Corsa B |
|
|
|
46 |
|
Dick Larsson |
Rasbo MK |
VOC Elit A / Grupp N -1600 |
|
Volvo |
5:25,2 |
48,7
|
16,8
|
0,2
|
3 |
|
|
Jessica Larsson |
Rasbo MK |
|
|
244 |
|
|
Applicant: Peter Jansson Åkeri ab |
|
|
52 |
|
Mikael Åhman |
Almunge MK |
A-förare Appendix K |
|
VW |
5:26,3 |
49,8
|
3,3
|
1,1
|
5 |
|
|
Pontus Åhman |
Almunge MK |
|
|
Golf |
|
|
|
84 |
|
Tommy Ohlsson |
Sigtuna RC |
VOC Elit B / Grp. N -1600 |
|
Volvo |
5:26,8 |
50,3
|
|
0,5
|
1 |
|
|
Erik Lindqvist |
Mälaröarnas MK |
|
|
940 |
|
|
|
114 |
|
Tomas Ekberg |
Haninge MK |
C-förare 2 WD |
|
Volvo |
5:27,0 |
50,5
|
|
0,2
|
1 |
|
|
Mattias Hallberg |
Haninge MK |
|
|
940 |
|
|
|
72 |
|
Leo Betcke |
Sigtuna RC |
B-förare 2 WD |
|
VW |
5:27,3 |
50,8
|
26,1
|
0,3
|
8 |
|
|
Johan Klaar |
Sigtuna RC |
|
|
Golf III |
|
|
|
45 |
|
Marcus Johansson |
Fredriksbergs MK |
VOC Elit A / Grupp N -1600 |
|
Volvo |
5:28,4 |
51,9
|
20,0
|
1,1
|
4 |
|
|
Jessica Johansson |
Fredriksbergs MK |
|
|
240 |
|
|
Applicant: Åhls bildelar AB |
|
|
113 |
|
Gunnar Olars |
Rasbo MK |
C-förare 2 WD |
|
Opel |
5:29,3 |
52,8
|
|
0,9
|
2 |
|
|
Magnus Larsson |
Rasbo MK |
|
|
Kadett GTE |
|
|
Applicant: A.R.C MOTORSPORT |
|
|
120 |
|
Andreas Broberg |
Värmdö MK |
VOC / Grupp N -1600 |
|
Volvo |
5:30,9 |
54,4
|
|
1,6
|
1 |
|
|
Emil Eklund |
Gestrike RT |
|
|
940 |
|
|
|
91 |
|
Christoffer Söderberg |
Rasbo MK |
B-förare Appendix K |
|
Opel |
5:32,2 |
55,7
|
|
1,3
|
1 |
|
|
Kjell Renstål |
Rasbo MK |
|
|
Ascona A |
|
|
Applicant: Bevelko Historic Rallyteam Sweden |
|
|
85 |
|
Torbjörn Karlsson |
Rasbo MK |
VOC Elit B / Grp. N -1600 |
|
Volvo |
5:33,6 |
57,1
|
6,8
|
1,4
|
2 |
|
|
Olle Larsson |
Rasbo MK |
|
|
940 |
|
|
|
82 |
|
Bengt Mattsson |
Almunge MK |
B-förare 2 WD |
|
Volvo |
5:33,9 |
57,4
|
32,7
|
0,3
|
9 |
|
|
Mike Westerman |
Almunge MK |
|
|
242 |
|
|
|
17 |
|
Leif Westman |
Almunge MK |
A-förare 2 WD |
|
Ford |
5:34,3 |
57,8
|
39,7
|
0,4
|
26 |
|
|
Matz Eriksson |
Films MK |
|
|
Fiesta |
|
|
|
54 |
|
Krister Wennman |
Rasbo MK |
A-förare Appendix K |
|
VW |
5:34,5 |
58,0
|
11,5
|
0,2
|
6 |
|
|
Patric Söderlund |
Rasbo MK |
|
|
Golf GTI |
|
|
Applicant: Wennmans Bilplåt AB |
|
|
81 |
|
Peter Ericsson |
Films MK |
B-förare 2 WD |
|
VW |
5:34,5 |
58,0
|
33,3
|
|
10 |
|
|
Thomas Sandqvist |
Films MK |
|
|
Golf |
|
|
|
122 |
|
Eddie Lundqvist |
Sandvikens MK |
VOC / Grupp N -1600 |
|
Volvo |
5:35,5 |
59,0
|
4,6
|
1,0
|
2 |
|
|
Hans-Olov Andersson |
Sandvikens MK |
|
|
940 |
|
|
Applicant: Team Lumek Motorsport |
|
|
77 |
|
Kjell Mattsson |
Östhammars MK |
B-förare 2 WD |
|
Peugeot |
5:37,0 |
1:00,5
|
35,8
|
1,5
|
11 |
|
|
Gunnar Holstein |
MK Rimo |
|
|
206 RC |
|
|
|
86 |
|
Leif Söderlund |
MK Rimo |
VOC Elit B / Grp. N -1600 |
|
Volvo |
5:38,7 |
1:02,2
|
11,9
|
1,7
|
3 |
|
|
Bengt Malmberg |
Skepptuna MK |
|
|
940 |
|
|
|
57 |
|
Sören Olsson |
Films MK |
A-förare Appendix K |
|
Volvo |
5:41,4 |
1:04,9
|
18,4
|
2,7
|
7 |
|
|
Jörgen Sunden |
Films MK |
|
|
242 |
|
|
|
89 |
|
Tom Hansson |
Mälaröarnas MK |
VOC Elit B / Grp. N -1600 |
|
Volvo |
5:41,4 |
1:04,9
|
14,6
|
|
4 |
|
|
Andreas Liljeberg |
Mälaröarnas MK |
|
|
240 |
|
|
|
87 |
|
Robin Nyberg |
Mälaröarnas MK |
VOC Elit B / Grp. N -1600 |
|
Volvo |
5:41,5 |
1:05,0
|
14,7
|
0,1
|
5 |
|
|
Valkyria Edlund |
Mälaröarnas MK |
|
|
940 |
|
|
Applicant: Ekerö Bilteknik AB |
|
|
50 |
|
Göran Westerman |
Rasbo MK |
A-förare Appendix K |
|
Opel |
5:42,8 |
1:06,3
|
19,8
|
1,3
|
8 |
|
|
Urban Jansson |
Rasbo MK |
|
|
Ascona |
|
|
|
102 |
|
Magnus Söderström |
Ålands Motorklubb |
C-förare 2 WD |
|
Opel |
5:43,6 |
1:07,1
|
16,6
|
0,8
|
3 |
|
|
Marcus Engberg |
MK Rimo |
|
|
Ascona B |
|
|
Applicant: Hallstaviks Maskinservice AB |
|
|
88 |
|
Christian Åhr |
Rasbo MK |
VOC Elit B / Grp. N -1600 |
|
Volvo |
5:43,7 |
1:07,2
|
16,9
|
0,1
|
6 |
|
|
Jocke Arvidsson |
BSK Motor |
|
|
940 |
|
|
|
51 |
|
Per Göransson |
Almunge MK |
A-förare Appendix K |
|
Ford |
5:44,6 |
1:08,1
|
21,6
|
0,9
|
9 |
|
|
Jan Nilsson |
Kolsva MS |
|
|
Falcon |
|
|
|
127 |
|
Johnny Thyr |
Films MK |
VOC / Grupp N -1600 |
|
Volvo |
5:45,3 |
1:08,8
|
14,4
|
0,7
|
3 |
|
|
Martin Holmgren |
Rasbo MK |
|
|
244 |
|
|
|
112 |
|
Mikael Gjertz |
Rasbo MK |
C-förare 2 WD |
|
Ford |
5:46,6 |
1:10,1
|
19,6
|
1,3
|
4 |
|
|
Malin Ågren |
Rasbo MK |
|
|
Escort |
|
|
|
111 |
|
Lars Lindqvist |
Almunge MK |
C-förare 2 WD |
|
VW |
5:47,2 |
1:10,7
|
20,2
|
0,6
|
5 |
|
|
Calle Askemar |
Järfälla MK |
|
|
Golf1 |
|
|
|
130 |
|
Håkan Stålberg |
Waxholms MK |
C-förare Appendix K |
|
Volvo |
5:48,4 |
1:11,9
|
|
1,2
|
1 |
|
|
Anton Stålberg |
Waxholms MK |
|
|
142 |
|
|
|
94 |
|
Lennart Stocker |
Värmdö MK |
B-förare Appendix K |
|
Opel |
5:50,1 |
1:13,6
|
17,9
|
1,7
|
2 |
|
|
Lars Fyrby |
MK Rimo |
|
|
Ascona B |
|
|
|
124 |
|
Robin Hellström |
Järbo MK |
VOC / Grupp N -1600 |
|
Volvo |
5:50,2 |
1:13,7
|
19,3
|
0,1
|
4 |
|
|
Emma Hellström |
Järbo MK |
|
|
940 |
|
|
|
129 |
|
Kurt Trohlin |
Films MK |
C-förare Appendix K |
|
Saab |
5:51,1 |
1:14,6
|
2,7
|
0,9
|
2 |
|
|
Erik Trohlin |
Films MK |
|
|
96 |
|
|
|
139 |
|
Henrik Zotterman |
Almunge MK |
C-förare Grupp E |
|
Opel |
5:52,1 |
1:15,6
|
|
1,0
|
1 |
|
|
Martin Linder |
Almunge MK |
|
|
Kadett |
|
|
|
132 |
|
Lars Hedström |
Almunge MK |
C-förare Grupp E |
|
VW |
5:54,4 |
1:17,9
|
2,3
|
2,3
|
2 |
|
|
Pär Hedström |
Almunge MK |
|
|
Golf |
|
|
|
138 |
|
Erik Rogersson |
Rasbo MK |
C-förare Grupp E |
|
VW |
5:56,5 |
1:20,0
|
4,4
|
2,1
|
3 |
|
|
Filip Rosendahl |
Rasbo MK |
|
|
Golf GT |
|
|
|
20 |
|
Wladi Rabrenovic |
Mälaröarnas MK |
A-förare 2 WD |
|
Renault |
5:57,8 |
1:21,3
|
1:03,2
|
1,3
|
27 |
|
|
Filip Rabrenovic |
Mälaröarnas MK |
|
|
Clio |
|
|
|
109 |
|
Tim Zettergren |
Waxholms MK |
C-förare 2 WD |
|
Volvo |
5:58,0 |
1:21,5
|
31,0
|
0,2
|
6 |
|
|
Göran Nilson |
Waxholms MK |
|
|
240 |
|
|
|
83 |
|
Fredrik Jansson |
Rasbo MK |
VOC Elit B / Grp. N -1600 |
|
Volvo |
5:58,2 |
1:21,7
|
31,4
|
0,2
|
7 |
|
|
Daniel Andersson |
Almunge MK |
|
|
940 |
|
|
Applicant: Peter Jansson Åkeri AB |
|
|
80 |
|
Kenneth Karlsson |
MK Rimo |
B-förare 2 WD |
|
BMW |
5:58,5 |
1:22,0
|
57,3
|
0,3
|
12 |
|
|
Carl-Gustav Andersson |
MK Rimo |
|
|
325 |
|
|
Applicant: Nyströms Cement |
|
|
121 |
|
Patrik Johansson |
Rasbo MK |
VOC / Grupp N -1600 |
|
Volvo |
6:01,0 |
1:24,5
|
30,1
|
2,5
|
5 |
|
|
Jimmy Berlin |
Rasbo MK |
|
|
240 |
|
|
|
104 |
|
Kaj Larsen |
SMK Märsta |
C-förare 2 WD |
|
Toyota |
6:01,3 |
1:24,8
|
34,3
|
0,3
|
7 |
|
|
Lars Hallquist |
SMK Märsta |
|
|
Starlet |
|
|
Applicant: Lejtorp Racing |
|
|
133 |
|
Jörgen Joons |
Skutskärs MS |
C-förare Grupp E |
|
VW |
6:01,6 |
1:25,1
|
9,5
|
0,3
|
4 |
|
|
Elin Trana |
Skutskärs MS |
|
|
Golf GT |
|
|
|
137 |
|
Håkan Bodin |
Örsundsbro MK |
C-förare Grupp E |
|
VW |
6:01,8 |
1:25,3
|
9,7
|
0,2
|
5 |
|
|
Bobby Bodin |
Örsundsbro MK |
|
|
Golf 2 |
|
|
|
126 |
|
Fredrik Andersen |
Haninge MK |
VOC / Grupp N -1600 |
|
Renault |
6:02,5 |
1:26,0
|
31,6
|
0,7
|
6 |
|
|
Michael Lindfors |
Haninge MK |
|
|
Clio |
|
|
|
108 |
|
Calle Fincken |
Värmdö MK |
C-förare 2 WD |
|
Škoda |
6:02,6 |
1:26,1
|
35,6
|
0,1
|
8 |
|
|
Mario Fincken |
Värmdö MK |
|
|
Favorit |
|
|
|
58 |
|
Mats Bromark |
Films MK |
A-förare Grupp E |
|
VW |
6:02,8 |
1:26,3
|
|
0,2
|
1 |
|
|
Martin Bromark |
Skutskärs MS |
|
|
Golf GT |
|
|
|
135 |
|
Andreas Bohlin |
Sandvikens MK |
C-förare Grupp E |
|
VW |
6:02,9 |
1:26,4
|
10,8
|
0,1
|
6 |
|
|
Staffan Andersson |
Sandvikens MK |
|
|
Golf Mk2 |
|
|
|
116 |
|
Henrik Nilsson |
Skepptuna MK |
C-förare 2 WD |
|
VW |
6:03,0 |
1:26,5
|
36,0
|
0,1
|
9 |
|
|
Joakim Jansson |
Skepptuna MK |
|
|
Golf Mk1 |
|
|
Applicant: TEAM KBRACING |
|
|
140 |
|
Robert Eriksson |
Stockholms BK |
C-förare Grupp E |
|
Volvo |
6:03,0 |
1:26,5
|
10,9
|
|
7 |
|
|
John Styrman |
Stockholms BK |
|
|
242 |
|
|
|
95 |
|
Stefan Edlund |
Mälaröarnas MK |
B-förare Grupp E |
|
VW |
6:03,9 |
1:27,4
|
|
0,9
|
1 |
|
|
Mikael Friberg |
Mälaröarnas MK |
|
|
Golf |
|
|
|
59 |
|
Martin Eliasson |
Skutskärs MS |
A-förare Grupp E |
|
Volvo |
6:06,8 |
1:30,3
|
4,0
|
2,9
|
2 |
|
|
Joakim Renberg |
Skutskärs MS |
|
|
940 |
|
|
|
115 |
|
Niklas Westerman |
Rasbo MK |
C-förare 2 WD |
|
Opel |
6:07,2 |
1:30,7
|
40,2
|
0,4
|
10 |
|
|
Marcus Karlsson |
Rasbo MK |
|
|
Ascona B |
|
|
|
92 |
|
Stefan Pettersson |
Rasbo MK |
B-förare Appendix K |
|
Ford |
6:08,2 |
1:31,7
|
36,0
|
1,0
|
3 |
|
|
Henrik Boive |
Almunge MK |
|
|
Cortina GT |
|
|
Applicant: Bevelko historic rallyteam Sweden |
|
|
136 |
|
Johannes Joons |
Skutskärs MS |
C-förare Grupp E |
|
VW |
6:11,1 |
1:34,6
|
19,0
|
2,9
|
8 |
|
|
Mattias Engvall |
Skutskärs MS |
|
|
Golf Mk 3 |
|
|
|
131 |
|
Stefan Blomqvist |
Almunge MK |
C-förare Appendix K |
|
Ford |
6:12,8 |
1:36,3
|
24,4
|
1,7
|
3 |
|
|
Mikael Blomkvist |
Rasbo MK |
|
|
Escort RS 2000 |
|
|
|
101 |
|
Andreas Larsson |
Ludvika MS |
C-förare 2 WD |
|
Opel |
6:12,9 |
1:36,4
|
45,9
|
0,1
|
11 |
|
|
Mattias Bodare |
Grangärde RRC |
|
|
Corsa |
|
|
|
141 |
|
Robin Wallberg |
Skutskärs MS |
C-förare Grupp E |
|
VW |
6:14,2 |
1:37,7
|
22,1
|
1,3
|
9 |
|
|
Robin Malmesjö |
Skutskärs MS |
|
|
Golf Mk II |
|
|
|
125 |
|
Johan Wikström |
Skutskärs MS |
VOC / Grupp N -1600 |
|
Volvo |
6:15,8 |
1:39,3
|
44,9
|
1,6
|
7 |
|
|
Julia Wikström |
Skutskärs MS |
|
|
244 |
|
|
|
106 |
|
Jonna Eson Brådhe |
Mälaröarnas MK |
C-förare 2 WD |
|
Peugeot |
6:21,0 |
1:44,5
|
54,0
|
5,2
|
12 |
|
|
Mikael Pettersson |
Järbo MK |
|
|
309 |
|
|
|
134 |
|
Henrik Andersson |
Almunge MK |
C-förare Grupp E |
|
VW |
6:40,1 |
2:03,6
|
48,0
|
19,1
|
10 |
|
|
Fredrik Lindh |
Rasbo MK |
|
|
Golf Mk2 |
|
|
|
93 |
|
Ulf Wikland |
Örsundsbro MK |
B-förare Appendix K |
|
Volvo |
6:40,3 |
2:03,8
|
1:08,1
|
0,2
|
4 |
|
|
David Wikland |
Örsundsbro MK |
|
|
Amazon 122 S |
|
|
|
123 |
|
Leif Nilsson |
Mälaröarnas MK |
VOC / Grupp N -1600 |
|
Volvo |
6:42,5 |
2:06,0
|
1:11,6
|
2,2
|
8 |
|
|
Max Nensén |
Gnesta MK |
|
|
244 |
|
|
|
100 |
|
Stefan Andersson |
Vallentuna MK |
C-förare 2 WD |
|
Nissan |
6:43,6 |
2:07,1
|
1:16,6
|
1,1
|
13 |
|
|
Robert Andersson |
Vallentuna MK |
|
|
Sunny |
|
|
|
105 |
|
Pär Lodén |
Vallentuna MK |
C-förare 2 WD |
|
Volvo |
6:52,2 |
2:15,7
|
1:25,2
|
8,6
|
14 |
|
|
Jessica Lundahl |
MK Rimo |
|
|
142 |
|
|
|
97 |
|
Kim Koivio |
Stockholms BK |
C-förare 4 WD |
|
Mitsubishi |
15:03,8 |
10:27,3
|
|
8:11,6
|
1 |
|
|
Petri Savela |
Tua |
|
|
Lancer Evo IX |
|
|
Applicant: Örby Gummi Racing Team |
|
|
107 |
|
Christer Carlström |
Mälaröarnas MK |
C-förare 2 WD |
|
Opel |
16:41,7 |
12:05,2
|
11:14,7
|
1:37,9
|
15 |
|
|
Per-Olof Einerfeldt |
Oläsligt |
|
|
Kadett GT/E |
|
|
|
103 |
|
Michael Johansson |
Almunge MK |
C-förare 2 WD |
|
Volvo |
52:48,6 |
48:12,1
|
47:21,6
|
36:06,9
|
16 |
|
|
Fredrik Gustavsson |
Rasbo MK |
|
|
242 |
|
|
* = allotted time,
? = under investigation
|