2013-06-15
Vedasprinten
Official final
On SS 3
36 starting
Pos |
No. |
|
Driver / CO-Driver |
Club |
Competition class |
|
Car / Model |
Time |
Diff L |
Diff C |
Diff P |
|
41 |
|
Lennart Olsson |
SMK Sundsvall |
4 WD |
|
Mitsubishi |
2:50,5 |
|
|
|
1 |
|
|
Magnus Proos |
Härjedalens AK |
|
|
Evo IV |
|
|
Applicant: Mobergs Glas Sveg |
|
|
35 |
|
Patrik Flodin |
Ilsbo MK |
A/B-förare 2 WD |
|
Volvo |
2:53,3 |
2,8
|
|
2,8
|
1 |
|
|
Morgan Olsson |
SMK Hälsinge |
|
|
242 |
|
|
|
34 |
|
Pär Swedh |
SMK Hälsinge |
A/B-förare 2 WD |
|
Volvo |
2:53,9 |
3,4
|
0,6
|
0,6
|
2 |
|
|
Åsa Stonegård |
SMK Hälsinge |
|
|
240 |
|
|
|
40 |
|
Fredrik Persson |
SMK Hälsinge |
4 WD |
|
Mazda |
2:59,1 |
8,6
|
8,6
|
5,2
|
2 |
|
|
Jan-Erik Englund |
SMK Hälsinge |
|
|
323 4wd Turbo |
|
|
|
33 |
|
Tommy Ström |
Härnösands MK |
A/B-förare 2 WD |
|
Toyota |
3:00,5 |
10,0
|
7,2
|
1,4
|
3 |
|
|
Roland Fritzell |
Härnösands MK |
|
|
Corolla |
|
|
|
39 |
|
Leif Andersson |
Gnesta MK |
4 WD |
|
Mitsubishi |
3:04,1 |
13,6
|
13,6
|
3,6
|
3 |
|
|
Susanne Wiklund |
Jämtlands MK |
|
|
Evo 6 |
|
|
|
30 |
|
Tomas Bergman |
SMK Hälsinge |
A/B-förare 2 WD |
|
VW |
3:04,9 |
14,4
|
11,6
|
0,8
|
4 |
|
|
Lars-Åke Persson |
SMK Hälsinge |
|
|
Golf |
|
|
Applicant: Välsta Bildemontering AB |
|
|
42 |
|
Benny Persson |
Ljusdals MS |
4 WD |
|
Mitsubishi |
3:04,9 |
14,4
|
14,4
|
|
4 |
|
|
Lars Hallams |
Ljusdals MS |
|
|
Evo VII |
|
|
|
31 |
|
Stefan Hedström |
SMK Hälsinge |
A/B-förare 2 WD |
|
Citroën |
3:05,1 |
14,6
|
11,8
|
0,2
|
5 |
|
|
Jesper Jonsson |
SMK Hälsinge |
|
|
C2 R2 |
|
|
Applicant: GL Bygg AB |
|
|
203 |
|
Lennart Hägg |
SMK Hälsinge |
A/B-förare 2 WD |
|
Opel |
3:08,5 |
18,0
|
15,2
|
3,4
|
6 |
|
|
Jonas Rönning |
SMK Hälsinge |
|
|
Ascona B |
|
|
|
1 |
|
Henrik Palm |
Ilsbo MK |
Ungdomsrally |
|
Volvo |
3:14,4 |
23,9
|
|
5,9
|
1 |
|
|
Joakim Palm |
Ilsbo MK |
|
|
944 |
|
|
|
32 |
|
Christer Nilsson |
SMK Hälsinge |
A/B-förare 2 WD |
|
Opel |
3:15,6 |
25,1
|
22,3
|
1,2
|
7 |
|
|
Tommy Andersson |
SMK Hälsinge |
|
|
Manta |
|
|
|
15 |
|
Martin Eliasson |
Skutskärs MS |
A/B-förare Grupp E |
|
Volvo |
3:17,0 |
26,5
|
|
1,4
|
1 |
|
|
Magnus Eliasson |
Skutskärs MS |
|
|
940 |
|
|
|
29 |
|
Lars-Åke Svedin |
SMK Sundsvall |
A/B-förare 2 WD |
|
Ford |
3:17,2 |
26,7
|
23,9
|
0,2
|
8 |
|
|
Sonny Berglund |
SMK Sundsvall |
|
|
Escort |
|
|
|
37 |
|
Micke Gälliner |
Jämtlands MK |
4 WD |
|
Audi |
3:17,4 |
26,9
|
26,9
|
0,2
|
5 |
|
|
Ethel Svantesson |
SMK Hälsinge |
|
|
90 Quattro |
|
|
|
25 |
|
Anders Hedström |
SMK Hälsinge |
A/B-förare 2 WD |
|
Citroën |
3:17,5 |
27,0
|
24,2
|
0,1
|
9 |
|
|
Michael Lindh |
SMK Hälsinge |
|
|
Xsara Coupé |
|
|
|
20 |
|
Fredrik Lestrade |
SMK Sundsvall |
VOE / Grupp N <1400 |
|
Volvo |
3:19,3 |
28,8
|
|
1,8
|
1 |
|
|
Rolf Pakka |
SMK Sundsvall |
|
|
940 |
|
|
|
23 |
|
Conny Zetterman |
Ljusdals MS |
C-förare 2 WD |
|
Ford |
3:19,5 |
29,0
|
|
0,2
|
1 |
|
|
Tommy Öst |
Ljusdals MS |
|
|
Escort RS 2000 |
|
|
|
24 |
|
Mikael Persson |
SMK Sundsvall |
C-förare 2 WD |
|
Opel |
3:19,5 |
29,0
|
|
|
1 |
|
|
Michael Andersson |
SMK Hälsinge |
|
|
Ascona B |
|
|
|
28 |
|
Dan Axelsson |
Härjedalens AK |
A/B-förare 2 WD |
|
Ford |
3:19,6 |
29,1
|
26,3
|
0,1
|
10 |
|
|
L-G Östlund |
Härjedalens AK |
|
|
Escort Mk 2 |
|
|
Applicant: Mobergs Glas Sveg |
|
|
7 |
|
Andreas Bohlin |
Sandvikens MK |
C-förare Grupp E |
|
VW |
3:21,1 |
30,6
|
|
1,5
|
1 |
|
|
David Tjernström |
SMK Hälsinge |
|
|
Golf Mk2 |
|
|
|
22 |
|
Mikael Säll |
SMK Hälsinge |
C-förare 2 WD |
|
Opel |
3:21,2 |
30,7
|
1,7
|
0,1
|
3 |
|
|
Mattias Larsson |
SMK Hälsinge |
|
|
Ascona B |
|
|
|
18 |
|
Fredrik Jonasson |
Krokoms MK |
VOC / Grupp N <1400 |
|
Volvo |
3:22,5 |
32,0
|
|
1,3
|
1 |
|
|
Jimmy Nesterud |
Jämtlands MK |
|
|
244 |
|
|
|
14 |
|
Philip Persson |
Ljusdals MS |
A/B-förare Grupp E |
|
VW |
3:26,4 |
35,9
|
9,4
|
3,9
|
2 |
|
|
Anders OG Persson |
Ljusdals MS |
|
|
Golf 2 1,8i |
|
|
|
16 |
|
Markus Andersson |
Hofors MS |
VOC / Grupp N <1400 |
|
Volvo |
3:27,3 |
36,8
|
4,8
|
0,9
|
2 |
|
|
Emil Hillberg |
SMK Hälsinge |
|
|
242 |
|
|
|
10 |
|
Erika Söderman |
Mora MK |
C-förare Grupp E |
|
Opel |
3:35,9 |
45,4
|
14,8
|
8,6
|
2 |
|
|
Michelle Söderman |
Mora MK |
|
|
Calibra |
|
|
|
2 |
|
Emelie Mattsson |
Sandvikens MK |
Ungdomsrally |
|
VW |
3:41,1 |
50,6
|
26,7
|
5,2
|
2 |
|
|
Håkan Mattsson |
Sandvikens MK |
|
|
Golf Mk2 |
|
|
|
8 |
|
Gert-Ove Lundqvist |
SMK Hälsinge |
C-förare Grupp E |
|
BMW |
3:41,3 |
50,8
|
20,2
|
0,2
|
3 |
|
|
Sebastian Lundqvist |
SMK Hälsinge |
|
|
318 |
|
|
|
12 |
|
Jari Liiten |
SMK Hälsinge |
C-förare Grupp E |
|
Ford |
3:43,2 |
52,7
|
22,1
|
1,9
|
4 |
|
|
Marina Liiten |
SMK Hälsinge |
|
|
Escort |
|
|
|
11 |
|
Fredrik Basth |
SMK Hälsinge |
C-förare Grupp E |
|
VW |
3:46,3 |
55,8
|
25,2
|
3,1
|
5 |
|
|
Jani Rantala |
SMK Hälsinge |
|
|
Golf 2 |
|
|
Applicant: Välsta Bildemontering AB |
|
|
4 |
|
Lars-Olov Sundquist |
Ljusdals MS |
C-förare Grupp E |
|
Saab |
3:50,9 |
1:00,4
|
29,8
|
4,6
|
6 |
|
|
Henrik Hansen |
Ljusdals MS |
|
|
99 |
|
|
|
202 |
|
Paulin Bergqvist |
SMK Hälsinge |
VOC / Grupp N <1400 |
|
Volvo |
3:53,1 |
1:02,6
|
30,6
|
2,2
|
3 |
|
|
Jenny Nordström |
SMK Hälsinge |
|
|
240 |
|
|
|
3 |
|
Annsofi Wikström |
Ljusdals MS |
C-förare Grupp E |
|
Opel |
3:57,8 |
1:07,3
|
36,7
|
4,7
|
7 |
|
|
Sara Strömberg |
Ilsbo MK |
|
|
Kadett |
|
|
|
13 |
|
Jocke Halvarsson |
Ljusdals MS |
A/B-förare Grupp E |
|
Opel |
4:13,4 |
1:22,9
|
56,4
|
15,6
|
3 |
|
|
Kjell Halvarsson |
Ilsbo MK |
|
|
Kadett |
|
|
|
5 |
|
Hans Åkerström |
Jämtlands MK |
C-förare Grupp E |
|
Volvo |
4:23,6 |
1:33,1
|
1:02,5
|
10,2
|
8 |
|
|
Per Nauman |
Jämtlands MK |
|
|
244 |
|
|
|
19 |
|
Caroline Wexell |
Ilsbo MK |
VOC / Grupp N <1400 |
|
Volvo |
4:58,1 |
2:07,6
|
1:35,6
|
34,5
|
4 |
|
|
Annelie Persson Bäck |
Ilsbo MK |
|
|
240 |
|
|
* = allotted time,
? = under investigation
|