2012-08-11
Rally Killingen
Official final
On SS 3
77 starting
Pos |
No. |
|
Driver / CO-Driver |
Club |
Competition class |
|
Car / Model |
Time |
Diff L |
Diff C |
Diff P |
|
52 |
|
Eddie Hörbing |
Laxå MK |
A-förare 4 WD |
|
Ford |
5:15,0 |
|
|
|
1 |
|
|
Jon Magnusson |
SMK Lindesberg |
|
|
Focus WRC |
|
|
Applicant: Torv o Maskin Entreprenad AB |
|
|
102 |
|
Mikael Gustafsson |
Kils MK Bil |
A-förare 4 WD |
|
Mitsubishi |
5:24,7 |
9,7
|
9,7
|
9,7
|
2 |
|
|
Joakim Gevert |
Kils MK Bil |
|
|
Evo 9 |
|
|
|
53 |
|
Jimmy Joge |
SMK Motala |
A-förare 4 WD |
|
Mitsubishi |
5:31,5 |
16,5
|
16,5
|
6,8
|
3 |
|
|
John Stigh |
Västra Östergötlands MK |
|
|
Lancer Evo X |
|
|
Applicant: ELJAS MOTORSPORT AB |
|
|
54 |
|
Robin Friberg |
Ludvika MS |
A-förare 4 WD |
|
Mitsubishi |
5:36,9 |
21,9
|
21,9
|
5,4
|
4 |
|
|
Stefan Gustavsson |
Ludvika MS |
|
|
Lancer Evo IX |
|
|
Applicant: ELJAS MOTORSPORT AB |
|
|
68 |
|
Fredrik Åhlin |
Värmlands KC |
A-förare 2 WD |
|
Ford |
5:38,8 |
23,8
|
|
1,9
|
1 |
|
|
Morten Erik Abrahamsen |
NMK Larvik |
|
|
Fiesta R2 |
|
|
|
64 |
|
Jan Kåre Wilsberg |
KNA Kopngsvinger |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
5:42,0 |
27,0
|
3,2
|
3,2
|
2 |
|
|
Tina Jeanette Olsen |
KNA Kongsvinger |
|
|
940 |
|
|
|
67 |
|
Simon Johansson |
Munkfors MC |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
5:42,1 |
27,1
|
3,3
|
0,1
|
3 |
|
|
Fredrik Peterson |
V:a Östergötlands MK |
|
|
940 |
|
|
|
63 |
|
Jan Johansson |
Fryksdalens MK |
A-förare 2 WD |
|
Toyota |
5:42,2 |
27,2
|
3,4
|
0,1
|
4 |
|
|
Erik Gustavsson |
SMK Linde |
|
|
Corolla |
|
|
|
69 |
|
Stefan Axelsson |
Säffle MC |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
5:43,5 |
28,5
|
4,7
|
1,3
|
5 |
|
|
Pierre Ellison |
Säffle MC |
|
|
940 |
|
|
|
61 |
|
Kent Persson |
Säffle MC |
A-förare 2 WD |
|
Toyota |
5:43,6 |
28,6
|
4,8
|
0,1
|
6 |
|
|
Lars Inge Björlin |
Säffle MC |
|
|
Corolla |
|
|
Applicant: MP Maskin o Motor AB |
|
|
59 |
|
Fredrik Jonson |
Strängnäs AMS |
A-förare 4 WD |
|
Subaru |
5:46,6 |
31,6
|
31,6
|
3,0
|
5 |
|
|
Johan Johansson |
SMK Valdemarsvik |
|
|
Impreza |
|
|
Applicant: ANLÄGGNINGSPECIALISTEN AB |
|
|
57 |
|
Jan Östlund |
Munkfors MC |
A-förare 4 WD |
|
Mitsubishi |
5:48,3 |
33,3
|
33,3
|
1,7
|
6 |
|
|
Magnus Eriksson |
Fryksdalens MK |
|
|
Lancer Evo IV |
|
|
|
78 |
|
Bjørn Bækkevold |
KNA Indre Ytre Østfold |
B-förare 4 WD |
|
Mitsubishi |
5:49,3 |
34,3
|
|
1,0
|
1 |
|
|
Roar Sundstad |
Askim Barum |
|
|
Evo |
|
|
|
72 |
|
Petter Fausko |
NAF Motorsport Asker o Bæ |
A-förare 2 WD |
|
Renault |
5:50,7 |
35,7
|
11,9
|
1,4
|
7 |
|
|
Terje Buberget |
KNA Kongsvinger |
|
|
Twingo |
|
|
|
65 |
|
Leif Persson |
Laxå MK |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
5:50,8 |
35,8
|
12,0
|
0,1
|
8 |
|
|
Fredrik Rudmalm |
Laxå MK |
|
|
940 |
|
|
|
62 |
|
Mattias Jirvelius |
SMK Örebro |
A-förare 2 WD |
|
SEAT |
5:52,3 |
37,3
|
13,5
|
1,5
|
9 |
|
|
Emil Arvidsson |
Teknis MC |
|
|
Ibiza |
|
|
|
66 |
|
Daniel Johansson |
Nollåtta MK |
A-förare 2 WD |
|
Suzuki |
5:52,3 |
37,3
|
13,5
|
|
9 |
|
|
Lars-Olof Persson |
Järbo MK |
|
|
Ignis S1600 |
|
|
Applicant: JRM RACING AB |
|
|
70 |
|
Jimmie Walfridson |
MK Ratten |
A-förare 2 WD |
|
Ford |
5:52,3 |
37,3
|
13,5
|
|
9 |
|
|
Patrik Barth |
MK Ratten |
|
|
Fiesta R2 |
|
|
|
6 |
|
Kristoffer Karlsson |
SMK Trollhättan |
VOC Elit A |
|
Volvo |
5:55,7 |
40,7
|
|
3,4
|
1 |
|
|
Albin Timell |
SMK Trollhättan |
|
|
940 |
|
|
Applicant: O´Learys Racing |
|
|
73 |
|
Björn Larsson |
Forshaga MC |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
5:56,1 |
41,1
|
17,3
|
0,4
|
12 |
|
|
Reine Nyberg |
Forshaga MC |
|
|
242 |
|
|
Applicant: PROMT AB |
|
|
35 |
|
Emil Bergkvist |
Hofors MS |
VOC Cup |
|
Volvo |
5:56,3 |
41,3
|
|
0,2
|
1 |
|
|
Anders Banger |
Ljusdals MS |
|
|
940 |
|
|
Applicant: Lejtorp Racing |
|
|
71 |
|
Björn Beck |
Åmåls MK |
A-förare 2 WD |
|
Ford |
5:56,3 |
41,3
|
17,5
|
|
13 |
|
|
Kjell Persson |
Åmåls MK |
|
|
Escort Mk 2 |
|
|
|
15 |
|
Arne Rådström |
MK Ratten |
VOC Elit A |
|
Volvo |
5:58,2 |
43,2
|
2,5
|
1,9
|
2 |
|
|
Kent-Ola Björklund |
MK Ratten |
|
|
940 |
|
|
|
16 |
|
Pär Nordahl |
MK Ratten |
VOC Elit B |
|
Volvo |
5:58,2 |
43,2
|
|
|
1 |
|
|
Thomas Waldenström |
Fryksdalens MK |
|
|
940 |
|
|
|
79 |
|
Daniel Johansson |
Munkfors MC |
B-förare 2 WD |
|
Volvo |
5:58,5 |
43,5
|
|
0,3
|
1 |
|
|
Suzanne Pedersen |
Hagfors MK |
|
|
240 |
|
|
|
31 |
|
Patrik Adolfsson |
Säffle MC |
VOC Cup |
|
Volvo |
5:58,6 |
43,6
|
2,3
|
0,1
|
2 |
|
|
Fredrik Erixon |
Säffle MC |
|
|
240 |
|
|
Applicant: Team Koskela Golv o Bygg |
|
|
80 |
|
Stefan Ryberg |
Forshaga MC |
B-förare 2 WD |
|
Volvo |
5:58,6 |
43,6
|
0,1
|
|
2 |
|
|
Christan Ohlsson |
Kils MK Bil |
|
|
940 |
|
|
|
87 |
|
Anders Hagstrøm |
NMK Gardermoen |
C-förare 4 WD |
|
Mitsubishi |
6:00,7 |
45,7
|
|
2,1
|
1 |
|
|
Stig Bredesen |
NMK Aurskog Høland |
|
|
Lancer Evo VI |
|
|
|
91 |
|
Pelle Persson |
Fryksdalens MK |
C-förare 2 WD |
|
Volvo |
6:00,9 |
45,9
|
|
0,2
|
1 |
|
|
Sven Erik Persson |
Fryksdalens MK |
|
|
940 |
|
|
|
14 |
|
Peter Elg |
Säffle MC |
VOC Elit A |
|
Volvo |
6:02,3 |
47,3
|
6,6
|
1,4
|
3 |
|
|
Peter Johansson |
Säffle MC |
|
|
940 |
|
|
Applicant: AGI GULLABO RALLY 0486-21851 |
|
|
17 |
|
Alexander Cruse |
Kils MK Bil |
VOC Elit B |
|
Volvo |
6:02,9 |
47,9
|
4,7
|
0,6
|
2 |
|
|
Christer Carlsson |
Katrineholm MK |
|
|
940 |
|
|
Applicant: valbo alltjänst |
|
|
23 |
|
Jonas Thorsell |
Falköpings MK |
VOC Elit B |
|
Volvo |
6:03,2 |
48,2
|
5,0
|
0,3
|
3 |
|
|
Jens Thorsell |
Falköpings MK |
|
|
940 |
|
|
Applicant: LEJTORP RACING |
|
|
86 |
|
Per Broberg |
Malungs MK |
C-förare 4 WD |
|
Mitsubishi |
6:04,0 |
49,0
|
3,3
|
0,8
|
2 |
|
|
Anders Warmedal |
Malungs MK |
|
|
Evo |
|
|
|
82 |
|
Daniel Arwidson |
Falköpings MK |
B-förare 2 WD |
|
Ford |
6:04,1 |
49,1
|
5,6
|
0,1
|
3 |
|
|
Rebecka Stenblom |
Götene MS |
|
|
Mk2 |
|
|
|
24 |
|
Marcus Johansson |
Fredriksbergs MK |
VOC Elit B |
|
Volvo |
6:04,3 |
49,3
|
6,1
|
0,2
|
4 |
|
|
Jessica Johansson |
Fredriksbergs MK |
|
|
240 |
|
|
Applicant: Åhls Bildelar AB |
|
|
18 |
|
Roger Fransson |
Vännäs MK |
VOC Elit B |
|
Volvo |
6:04,7 |
49,7
|
6,5
|
0,4
|
5 |
|
|
Charlott Holmqvist |
Vännäs MK |
|
|
940 |
|
|
|
37 |
|
Markus Theorin |
Skillingaryds MK |
VOC Cup |
|
Volvo |
6:04,7 |
49,7
|
8,4
|
|
3 |
|
|
Stefan Ohlson |
Teknis MC |
|
|
940 |
|
|
Applicant: Bergfors Snickerifabrik |
|
|
85 |
|
Andreas Arwidson |
Falköping MK |
C-förare 4 WD |
|
Mitsubishi |
6:04,8 |
49,8
|
4,1
|
0,1
|
3 |
|
|
Joakim Sjöberg |
Falköping MK |
|
|
Evo |
|
|
|
10 |
|
Peder Johansson |
MK Team Treske |
VOC Elit A |
|
Volvo |
6:05,1 |
50,1
|
9,4
|
0,3
|
4 |
|
|
Niklas Andersson |
MK Team Treske |
|
|
240 |
|
|
|
13 |
|
Thomas Lahti |
NMS Boden |
VOC Elit A |
|
Volvo |
6:05,4 |
50,4
|
9,7
|
0,3
|
5 |
|
|
Tomas Wikström |
Kalix MK |
|
|
940 |
|
|
|
27 |
|
Per Kvarnström |
Hällefors MK |
VOC Cup |
|
Volvo |
6:07,7 |
52,7
|
11,4
|
2,3
|
4 |
|
|
Rasmus Holm |
Hällefors MK |
|
|
940 |
|
|
|
32 |
|
Robert Blomberg |
SMK Trollhättan |
VOC Cup |
|
Volvo |
6:08,3 |
53,3
|
12,0
|
0,6
|
5 |
|
|
Carl Öberg |
SMK Trollhättan |
|
|
940 |
|
|
Applicant: O´Learys Racing |
|
|
25 |
|
Marcus Kallin |
Säffle MC |
VOC Elit B |
|
Volvo |
6:09,2 |
54,2
|
11,0
|
0,9
|
6 |
|
|
Helena Bengtsson |
Säffle MC |
|
|
940 |
|
|
|
12 |
|
Ingvar Nilsson |
Hällefors MK |
VOC Elit A |
|
Volvo |
6:09,7 |
54,7
|
14,0
|
0,5
|
6 |
|
|
Mikael Johansson |
Älmshults MK |
|
|
940 |
|
|
|
81 |
|
Henrik Oscarson |
Västerås MS |
B-förare 2 WD |
|
Citroën |
6:10,1 |
55,1
|
11,6
|
0,4
|
4 |
|
|
Roger Lindholm |
Västerås MS |
|
|
Xsara |
|
|
|
29 |
|
Emil Karlsson |
Hällefors MK |
VOC Cup |
|
Volvo |
6:10,6 |
55,6
|
14,3
|
0,5
|
6 |
|
|
Magnus Hermansson |
Hällefors MK |
|
|
940 |
|
|
Applicant: Kjellbergs AB |
|
|
38 |
|
Fredrik Jansson |
Rasbo MK |
VOC Cup |
|
Volvo |
6:10,6 |
55,6
|
14,3
|
|
6 |
|
|
Jessica Larsson |
Rasbo MK |
|
|
940 |
|
|
Applicant: Peter Jansson Åkeri AB |
|
|
19 |
|
Per Allo |
Katrineholms MK |
VOC Elit B |
|
Volvo |
6:11,1 |
56,1
|
12,9
|
0,5
|
7 |
|
|
Magnus Nilsson |
Katrineholms MK |
|
|
940 |
|
|
|
45 |
|
Anders Enström |
Fredriksbergs MK |
VOC Cup |
|
Volvo |
6:11,5 |
56,5
|
15,2
|
0,4
|
8 |
|
|
Jacob Enström |
Fredriksbergs MK |
|
|
244 |
|
|
Applicant: åhls Bildelar AB |
|
|
88 |
|
Janne Eriksson |
Säffle MC |
C-förare 2 WD |
|
BMW |
6:12,5 |
57,5
|
11,6
|
1,0
|
2 |
|
|
Håkan Johansson |
Säffle MC |
|
|
325 |
|
|
|
36 |
|
Johan Vedin |
Fryksdalens MK |
VOC Cup |
|
Volvo |
6:13,3 |
58,3
|
17,0
|
0,8
|
9 |
|
|
Gustav Johansson |
Fryksdalens MK |
|
|
242 |
|
|
|
3 |
|
Kim Andersson |
Årjängs MK |
Ungdomsrally |
|
VW |
6:13,8 |
58,8
|
|
0,5
|
1 |
|
|
Joakim Alsin |
Säffle MC |
|
|
Polo |
|
|
|
9 |
|
Niklas Nilsson |
Jämtlands MK |
VOC Elit A |
|
Volvo |
6:14,2 |
59,2
|
18,5
|
0,4
|
7 |
|
|
Pontus Hallin |
MK Nordjämten |
|
|
940 |
|
|
|
58 |
|
Jennie-Lee Hermansson |
KAK |
A-förare 4 WD |
|
Mitsubishi |
6:14,4 |
59,4
|
59,4
|
0,2
|
7 |
|
|
Ida Hegge |
Vara MK |
|
|
Lancer Evo IX |
|
|
|
90 |
|
Mattias Sundberg |
Munkfors MC |
C-förare 2 WD |
|
Volvo |
6:14,9 |
59,9
|
14,0
|
0,5
|
3 |
|
|
Conny Johansson |
Munkfors MC |
|
|
940 |
|
|
|
20 |
|
Torbjörn Karlsson |
Rasbo MK |
VOC Elit B |
|
Volvo |
6:15,0 |
1:00,0
|
16,8
|
0,1
|
8 |
|
|
Matilda Karlsson |
|
|
|
940 |
|
|
|
30 |
|
Henrik Carlsson |
MK Ran Askersund |
VOC Cup |
|
Volvo |
6:15,5 |
1:00,5
|
19,2
|
0,5
|
10 |
|
|
Thorbjörn Degerfeldt |
MK Ran Askersund |
|
|
242 |
|
|
|
49 |
|
Bengt Kihlman |
Karlstad MC Bil |
Appendix K |
|
Saab |
6:15,8 |
1:00,8
|
|
0,3
|
1 |
|
|
Jesper Samuelsson |
Storfors MK |
|
|
99 |
|
|
|
89 |
|
Tobias Brindmark |
Åtvidabergs MK |
C-förare 2 WD |
|
Volvo |
6:17,1 |
1:02,1
|
16,2
|
1,3
|
4 |
|
|
Malena Ohlsson |
Kils MK Bil |
|
|
142 |
|
|
|
28 |
|
Johan Eriksson |
MK Ratten |
VOC Cup |
|
Volvo |
6:19,1 |
1:04,1
|
22,8
|
2,0
|
11 |
|
|
Sten Yngve Styffe |
MK Ratten |
|
|
240 |
|
|
|
22 |
|
Mats Johansson |
Göteborgs MF |
VOC Elit B |
|
Volvo |
6:19,8 |
1:04,8
|
21,6
|
0,7
|
9 |
|
|
Oskar Heden |
Kullings MS |
|
|
944 |
|
|
|
11 |
|
Pär Pålsson |
Jämtlands MK |
VOC Elit A |
|
Volvo |
6:20,7 |
1:05,7
|
25,0
|
0,9
|
8 |
|
|
Tina Blom |
Jämtlands MK |
|
|
940 |
|
|
|
4 |
|
Siegfried Mayr |
Fun Driver |
VOC Elit A |
|
Volvo |
6:26,4 |
1:11,4
|
30,7
|
5,7
|
9 |
|
|
Hubert Spindler |
|
|
|
740 |
|
|
|
26 |
|
Kjell Hansson |
Dals MK |
VOC Elit B |
|
Volvo |
6:27,2 |
1:12,2
|
29,0
|
0,8
|
10 |
|
|
Rustan Hagstedt |
Kils MK Bil |
|
|
242 |
|
|
|
48 |
|
Michael Nilsson |
Kils MK Bil |
VOC Cup |
|
Volvo |
6:31,7 |
1:16,7
|
35,4
|
4,5
|
12 |
|
|
Lars Nilsson |
Kils MK Bil |
|
|
242 |
|
|
|
47 |
|
André Eriksson |
MK Kopparberg |
VOC Cup |
|
Volvo |
6:33,4 |
1:18,4
|
37,1
|
1,7
|
13 |
|
|
Micael Eriksson |
MK Kopparberg |
|
|
940 |
|
|
|
41 |
|
Mikael Johansson |
SMK Trollhättan |
VOC Cup |
|
Volvo |
6:37,7 |
1:22,7
|
41,4
|
4,3
|
14 |
|
|
Michaela Johansson |
SMK Trollhättan |
|
|
240 |
|
|
|
2 |
|
Rikard Engström |
Storfors MK |
Ungdomsrally |
|
Volvo |
6:41,3 |
1:26,3
|
27,5
|
3,6
|
2 |
|
|
Niklas Engström |
Storfors MK |
|
|
244 |
|
|
|
43 |
|
Gjermund Skålerud |
NMK Aurskog-høland |
VOC Cup |
|
Volvo |
6:44,8 |
1:29,8
|
48,5
|
3,5
|
15 |
|
|
Tove Andresen |
KNA Varna |
|
|
240 |
|
|
|
40 |
|
Lars Werner |
Kolsva MS |
VOC Cup |
|
Volvo |
6:50,7 |
1:35,7
|
54,4
|
5,9
|
16 |
|
|
Erik Werner |
|
|
|
240 |
|
|
|
84 |
|
Martin Jansson |
Kils MK Bil |
C-förare Grupp E |
|
Volvo |
6:50,8 |
1:35,8
|
|
0,1
|
1 |
|
|
Kenth Jansson |
Kils MK Bil |
|
|
242 |
|
|
|
33 |
|
Oskar Lundmark |
Kullings MS |
VOC Cup |
|
Volvo |
6:58,3 |
1:43,3
|
1:02,0
|
7,5
|
17 |
|
|
Johan Kempe |
Kullings MS |
|
|
242 |
|
|
Applicant: BRAÅS ÅKERI AB |
|
|
44 |
|
Per Ström |
Östmarks Motor o Ff |
VOC Cup |
|
Volvo |
7:07,9 |
1:52,9
|
1:11,6
|
9,6
|
18 |
|
|
Ida Bood |
MK Ratten |
|
|
242 |
|
|
|
46 |
|
Hans Widfeldt |
Stenungsunds MS |
VOC Cup |
|
Volvo |
7:10,6 |
1:55,6
|
1:14,3
|
2,7
|
19 |
|
|
Anna Widfeldt |
Kullings MS |
|
|
240 |
|
|
Applicant: RMG Chassie Utveckling Konsulting |
|
|
42 |
|
Tom Thomasson |
MK Ratten |
VOC Cup |
|
Volvo |
7:44,0 |
2:29,0
|
1:47,7
|
33,4
|
20 |
|
|
Dan Levin |
MK Ratten |
|
|
940 |
|
|
|
77 |
|
Kjell Skoog |
Forshaga MC |
B-förare Grupp E |
|
Ford |
9:30,7 |
4:15,7
|
|
1:46,7
|
1 |
|
|
Bo Jansson |
Kils MK Bil |
|
|
Escort |
|
|
|
7 |
|
Håkan Süld |
Östhammars MK |
VOC Elit A |
|
Volvo |
9:36,9 |
4:21,9
|
3:41,2
|
6,2
|
10 |
|
|
Ola Persson |
Rasbo MK |
|
|
940 |
|
|
* = allotted time,
? = under investigation
|