2012-05-12
Mälarrallyt
Official final
On SS 7
145 starting
Pos |
No. |
|
Driver / CO-Driver |
Club |
Competition class |
|
Car / Model |
Time |
Diff L |
Diff C |
Diff P |
|
29 |
|
Eric Johansson |
SMK Nyköping |
A-förare 4 WD |
|
Mitsubishi |
3:42,9 |
|
|
|
1 |
|
|
Mikael Kjellgren |
Laxå MK |
|
|
Lancer |
|
|
|
35 |
|
Jacob Jansson |
MK Kopparberg |
A-förare 4 WD |
|
Subaru |
3:46,1 |
3,2
|
3,2
|
3,2
|
2 |
|
|
Torbjörn Henrysson |
Teknis MC |
|
|
Impreza |
|
|
|
47 |
|
Björn Adolfsson |
KAK Motorsport |
A-förare 4 WD |
|
Škoda |
3:46,1 |
3,2
|
3,2
|
|
2 |
|
|
Mikael Ståhl |
Haninge MK |
|
|
Octavia |
|
|
|
33 |
|
Fredrik Grahn |
SMK Linde |
A-förare 4 WD |
|
Mitsubishi |
3:46,4 |
3,5
|
3,5
|
0,3
|
4 |
|
|
Stefan Ohlson |
Teknis MC |
|
|
Lancer |
|
|
|
42 |
|
Joachim Grahn |
Simrishamns MK |
A-förare 4 WD |
|
Ford |
3:46,4 |
3,5
|
3,5
|
|
4 |
|
|
Rickard Nilsson |
Simrishamns MK |
|
|
Focus WRC |
|
|
|
37 |
|
Nicklas Hjerpe |
Norrköping |
A-förare 4 WD |
|
Mitsubishi |
3:50,6 |
7,7
|
7,7
|
4,2
|
6 |
|
|
Mathias Gårdman |
Norrköping |
|
|
Lancer Evo VII |
|
|
|
30 |
|
Fredrik Dannevall |
Nollåtta MK |
A-förare 4 WD |
|
Mitsubishi |
3:52,4 |
9,5
|
9,5
|
1,8
|
7 |
|
|
Patrick Sjödahl |
Nollåtta MK |
|
|
Lancer Evo IX |
|
|
|
86 |
|
Sebastian Malm |
MK Speed |
A-förare 2 WD |
|
Ford |
3:52,9 |
10,0
|
|
0,5
|
1 |
|
|
Tomas Andersson |
Huddinge MK |
|
|
Escort Maxi |
|
|
Applicant: RAMIRENT AB |
|
|
38 |
|
Johan Rudengren |
Eskilstuna MK |
A-förare 4 WD |
|
Mitsubishi |
3:53,4 |
10,5
|
10,5
|
0,5
|
8 |
|
|
Christer Johansson |
Flens MS |
|
|
Lancer Evo X |
|
|
Applicant: Sandå Sverige AB |
|
|
95 |
|
Johan Elovsson |
Almunge MK |
A-förare 2 WD |
|
Nissan |
3:53,8 |
10,9
|
0,9
|
0,4
|
2 |
|
|
Annette Åhman |
Almunge MK |
|
|
Sunny |
|
|
|
94 |
|
Jimmy Olsson |
Storfors MK |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
3:53,9 |
11,0
|
1,0
|
0,1
|
3 |
|
|
Conny Sundqvist |
Storfors MK |
|
|
940 |
|
|
|
57 |
|
Håkan Långkvist |
Fagersta MK |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
3:54,0 |
11,1
|
1,1
|
0,1
|
4 |
|
|
Leif Nordlund |
Fagersta MK |
|
|
240 |
|
|
Applicant: Erikslund Åkeri AB |
|
|
36 |
|
Fredrik Jonson |
Strängnäs AMS |
A-förare 4 WD |
|
Subaru |
3:54,1 |
11,2
|
11,2
|
0,1
|
9 |
|
|
Johan Johansson |
SMK Valdemarsvik |
|
|
WRX STi |
|
|
Applicant: ANLÄGGNINGSSPECIALISTEN AB |
|
|
39 |
|
Michael Holmgren |
Gnesta MK |
A-förare 4 WD |
|
Mitsubishi |
3:54,6 |
11,7
|
11,7
|
0,5
|
10 |
|
|
Lukas Åkeson |
Gnesta MK |
|
|
Lancer Evo VII |
|
|
|
34 |
|
Anders Wänn |
Borlänge MK |
A-förare 4 WD |
|
Mitsubishi |
3:54,7 |
11,8
|
11,8
|
0,1
|
11 |
|
|
Jim Hjerpe |
Säters MK |
|
|
Lancer Evo VI |
|
|
|
69 |
|
Magnus Wallén |
Vallentuna MK |
A-förare 2 WD |
|
Nissan |
3:56,0 |
13,1
|
3,1
|
1,3
|
5 |
|
|
Björn Engström |
Borlänge MK |
|
|
Sunny |
|
|
|
63 |
|
Ola Parkheden |
Mälaröarnas MK |
A-förare 2 WD |
|
VW |
3:56,3 |
13,4
|
3,4
|
0,3
|
6 |
|
|
Christer Carlsson |
Katrineholms MK |
|
|
Golf Multifuel |
|
|
|
49 |
|
Lasse Mothander |
Gnesta MK |
A-förare 4 WD |
|
Toyota |
3:56,7 |
13,8
|
13,8
|
0,4
|
12 |
|
|
Christer Boo |
Gnesta MK |
|
|
Celica GT4 |
|
|
|
61 |
|
Christopher Zeijlon |
Skillingaryds MK |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
3:57,0 |
14,1
|
4,1
|
0,3
|
7 |
|
|
Christofer Svensson |
Skillingaryds MK |
|
|
240 |
|
|
|
162 |
|
Ulf Pettersson |
Katrineholms MK |
B/C-förare 4 WD |
|
Subaru |
3:57,1 |
14,2
|
|
0,1
|
1 |
|
|
Mattias Erixon |
Nässjö MK |
|
|
Impreza |
|
|
|
92 |
|
Peter Liwell |
Eskilstuna MK |
A-förare 2 WD |
|
VW |
3:57,2 |
14,3
|
4,3
|
0,1
|
8 |
|
|
Tommy Wallin |
Eskilstuna MK |
|
|
Golf Mk2 |
|
|
Applicant: Sörmlands Energi AB www.sormlandsenergi.se |
|
|
62 |
|
Jan Johansson |
Fryksdalens MK |
A-förare 2 WD |
|
Toyota |
3:57,4 |
14,5
|
4,5
|
0,2
|
9 |
|
|
Erik Gustavsson |
SMK Linde |
|
|
Corolla |
|
|
|
181 |
|
Joakim Larsson |
Norrköpings MK |
B/C-förare 2 WD |
|
Volvo |
3:57,8 |
14,9
|
|
0,4
|
1 |
|
|
Martin Berggren |
Linköpings MS |
|
|
242 |
|
|
|
85 |
|
Mats Bäck |
SMK Hedemora |
A-förare 2 WD |
|
Opel |
3:58,0 |
15,1
|
5,1
|
0,2
|
10 |
|
|
Christoffer Bäck |
SMK Hedemora |
|
|
Ascona |
|
|
|
80 |
|
Tobias Johansson |
Almunge MK |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
3:58,1 |
15,2
|
5,2
|
0,1
|
11 |
|
|
Marcus Wengrud |
Almunge MK |
|
|
240 |
|
|
Applicant: järbo alltech |
|
|
99 |
|
Simon Johansson |
Munkfors MC |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
3:58,3 |
15,4
|
5,4
|
0,2
|
12 |
|
|
Fredrik Peterson |
V:a Östergötlands MK |
|
|
940 |
|
|
|
208 |
|
Torbjörn Gustafsson |
SMK Nyköping |
B/C-förare 2 WD |
|
Volvo |
3:58,3 |
15,4
|
0,5
|
|
2 |
|
|
Kristoffer Gustavsson |
Björkviks MC |
|
|
242 |
|
|
|
198 |
|
Calle Svennestam |
Eskilstuna MK |
B/C-förare 2 WD |
|
Volvo |
3:58,4 |
15,5
|
0,6
|
0,1
|
3 |
|
|
Mikael Westling |
Eskilstuna MK |
|
|
240 |
|
|
|
76 |
|
Leif Persson |
Laxå MK |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
3:58,8 |
15,9
|
5,9
|
0,4
|
13 |
|
|
Fredrik Rudmalm |
Laxå MK |
|
|
940 |
|
|
|
75 |
|
Tony Karlsson |
Flens MS |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
3:59,0 |
16,1
|
6,1
|
0,2
|
14 |
|
|
Pär Carlsson |
Flens MS |
|
|
242 |
|
|
Applicant: ingemars garage ab |
|
|
59 |
|
Janne Pettersson |
SMK Nyköping |
A-förare 2 WD |
|
VW |
3:59,6 |
16,7
|
6,7
|
0,6
|
15 |
|
|
Fredrik Karlsson |
Katrineholm MK |
|
|
Golf III Kit Car |
|
|
|
98 |
|
Niclas Karlsson |
Ydre MK |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
3:59,7 |
16,8
|
6,8
|
0,1
|
16 |
|
|
Linn Karlsson |
Ydre MK |
|
|
242 |
|
|
Applicant: DEKALTRIM.NU |
|
|
174 |
|
Kaj Banck |
Storfors MK |
B/C-förare 2 WD |
|
Volvo |
3:59,9 |
17,0
|
2,1
|
0,2
|
4 |
|
|
Richard Svensson |
Storfors MK |
|
|
940 |
|
|
|
97 |
|
Göran Nilson |
Waxholms MK |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
4:00,2 |
17,3
|
7,3
|
0,3
|
17 |
|
|
Carolin Larsson |
Waxholms MK |
|
|
240 |
|
|
Applicant: T.I.A I VAXHOLM |
|
|
71 |
|
Fredrik Eriksson |
Katrineholms MK |
A-förare 2 WD |
|
VW |
4:00,6 |
17,7
|
7,7
|
0,4
|
18 |
|
|
Daniel Edorsson |
Katrineholms MK |
|
|
Golf |
|
|
|
74 |
|
Patrik Larsson |
SMK Nyköping |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
4:00,8 |
17,9
|
7,9
|
0,2
|
19 |
|
|
Kristoffer Nordlund |
SMK Nyköping |
|
|
240 |
|
|
Applicant: Lejtorp Racing |
|
|
77 |
|
Ragnar Öknegård |
Eskilstuna MK |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
4:01,2 |
18,3
|
8,3
|
0,4
|
20 |
|
|
Roger Eriksson |
Eskilstuna MK |
|
|
940 |
|
|
|
70 |
|
Erik Lindroth |
Mora MK |
A-förare 2 WD |
|
SEAT |
4:01,3 |
18,4
|
8,4
|
0,1
|
21 |
|
|
Henrik Hamberg |
Mora MK |
|
|
Ibiza |
|
|
|
178 |
|
Christian Gustavson |
Ludvika MS |
B/C-förare 2 WD |
|
VW |
4:01,5 |
18,6
|
3,7
|
0,2
|
5 |
|
|
Magnus Olsson |
Järbo MK |
|
|
Golf Mk1 |
|
|
|
183 |
|
Robin Wallon |
SMK Kungsör |
B/C-förare 2 WD |
|
Volvo |
4:02,3 |
19,4
|
4,5
|
0,8
|
6 |
|
|
Rickard Strindlund |
SMK Kungsör |
|
|
240 |
|
|
|
45 |
|
Leif Wretman |
Haninge MK |
A-förare 4 WD |
|
Mitsubishi |
4:02,5 |
19,6
|
19,6
|
0,2
|
13 |
|
|
Björn Andersen |
Haninge MK |
|
|
Lancer Evo VII |
|
|
|
51 |
|
Mattias Jirvelius |
SMK Örebro |
A-förare 2 WD |
|
Ford |
4:02,5 |
19,6
|
9,6
|
|
22 |
|
|
Emil Arvidsson |
Teknis MC |
|
|
Fiesta ST |
|
|
|
100 |
|
Stefan Hanhela |
Eskilstuna MK |
A-förare 2 WD |
|
VW |
4:02,8 |
19,9
|
9,9
|
0,3
|
23 |
|
|
Peter Hanhela |
Eskilstuna MK |
|
|
Golf III |
|
|
Applicant: WWW.RALLYIMPORT.SE |
|
|
171 |
|
Dick Larsson |
Nollåtta MK |
B/C-förare 4 WD |
|
Mitsubishi |
4:02,9 |
20,0
|
5,8
|
0,1
|
2 |
|
|
Bengt Johansson |
Nollåtta MK |
|
|
Evo |
|
|
|
201 |
|
Andreas Frölander |
Gotlands MF BK |
B/C-förare 2 WD |
|
Citroën |
4:04,0 |
21,1
|
6,2
|
1,1
|
7 |
|
|
Joakim Storm |
Nässjö MK |
|
|
ZX |
|
|
|
53 |
|
Jan Åhlander |
Hedesunda MK |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
4:04,2 |
21,3
|
11,3
|
0,2
|
24 |
|
|
Anders Lind |
Hedesunda MK |
|
|
240 |
|
|
Applicant: Lejtorp Racing |
|
|
52 |
|
Tobbe Pettersson |
Gotlands MF |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
4:04,4 |
21,5
|
11,5
|
0,2
|
25 |
|
|
Andreas Lundström |
Gotlands MF |
|
|
940 |
|
|
|
67 |
|
Tommy Sahlqvist |
Laxå MK |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
4:04,4 |
21,5
|
11,5
|
|
25 |
|
|
Christoffer Johnsson-Standar |
Laxå MK |
|
|
940 |
|
|
Applicant: Team Copter |
|
|
64 |
|
Björn Larsson |
Forshaga MC |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
4:04,6 |
21,7
|
11,7
|
0,2
|
27 |
|
|
Björn Nilsson |
MK Ratten |
|
|
242 |
|
|
Applicant: PROMT AB |
|
|
91 |
|
Robert Forsberg |
Ludvika MS |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
4:04,9 |
22,0
|
12,0
|
0,3
|
28 |
|
|
Lars-Erik Kronberg |
Ludvika MS |
|
|
240 |
|
|
|
196 |
|
Daniel Johansson |
Munkfors MC |
B/C-förare 2 WD |
|
Volvo |
4:05,2 |
22,3
|
7,4
|
0,3
|
8 |
|
|
Suzanne Pedersen |
Hagfors MK |
|
|
240 |
|
|
|
83 |
|
Mikael Brodd |
V:a Östergötlands MK |
A-förare 2 WD |
|
Saab |
4:05,3 |
22,4
|
12,4
|
0,1
|
29 |
|
|
Fredrik Adolfsson |
V:a Östergötlands MK |
|
|
9-3 Kit Car |
|
|
|
103 |
|
Mattias Olsson |
Fryksdalens MK |
VOC /N1 |
|
Volvo |
4:05,4 |
22,5
|
|
0,1
|
1 |
|
|
Per Schlegd |
SMK Arboga |
|
|
940 |
|
|
|
169 |
|
Kimmo Frondelius |
Katrineholms MK |
B/C-förare 4 WD |
|
Mitsubishi |
4:05,4 |
22,5
|
8,3
|
|
3 |
|
|
Magnus Johansson |
Katrineholms MK |
|
|
Lancer Evo IX |
|
|
Applicant: RALLY FOUR FUN |
|
|
55 |
|
Anders Hultberg |
Gotlands MF |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
4:05,9 |
23,0
|
13,0
|
0,5
|
30 |
|
|
Karl Malmberg |
Gotlands MF |
|
|
940 |
|
|
|
72 |
|
Björn Pauli |
SMK Motala Bil |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
4:06,0 |
23,1
|
13,1
|
0,1
|
31 |
|
|
Emil Hultin |
Östergyllen RC |
|
|
242 |
|
|
|
206 |
|
Magnus Ericsson |
Degerfors RC |
B/C-förare 2 WD |
|
Volvo |
4:06,0 |
23,1
|
8,2
|
|
9 |
|
|
Jennie Ragnarsson |
SMK Karlskoga |
|
|
940 |
|
|
Applicant: Lejtorp Racing |
|
|
160 |
|
Peter Encrantz |
Skutskärs MS |
B/C-förare 4 WD |
|
Subaru |
4:06,2 |
23,3
|
9,1
|
0,2
|
4 |
|
|
Sara Encrantz |
Skutskärs MS |
|
|
Impreza |
|
|
|
209 |
|
Micke Persson |
Fagersta MK |
B/C-förare 2 WD |
|
Volvo |
4:06,2 |
23,3
|
8,4
|
|
10 |
|
|
Thomas Henriksson |
Fagersta MK |
|
|
940 |
|
|
|
17 |
|
Mats Myrsell |
SMK Hedemora |
Appendix K |
|
Porsche |
4:06,3 |
23,4
|
|
0,1
|
1 |
|
|
Esko Junttila |
SMK Hedemora |
|
|
911 RS |
|
|
Applicant: ABS Motorsport AB |
|
|
108 |
|
Anton Suontausta |
Kolsva MS |
VOC /N1 |
|
Volvo |
4:06,5 |
23,6
|
1,1
|
0,2
|
2 |
|
|
Andreas Peters |
Kolsva MS |
|
|
940 |
|
|
|
167 |
|
Martin Hagman |
MK Rimo |
B/C-förare 4 WD |
|
Mitsubishi |
4:06,7 |
23,8
|
9,6
|
0,2
|
5 |
|
|
Linus Hillström |
MK Rimo |
|
|
Lancer Evo V |
|
|
Applicant: RIFLEX SPORT |
|
|
78 |
|
Andreas Levin |
Lima MS |
A-förare 2 WD |
|
Peugeot |
4:06,8 |
23,9
|
13,9
|
0,1
|
32 |
|
|
Birgitta Levin |
Lima MS |
|
|
205 GTI |
|
|
|
102 |
|
Magnus Persson |
SMK Söderhamn |
VOC /N1 |
|
Volvo |
4:07,2 |
24,3
|
1,8
|
0,4
|
3 |
|
|
Anders Banger |
Ljusdals MK |
|
|
940 |
|
|
|
110 |
|
Peter Elg |
Säffle MC |
VOC /N1 |
|
Volvo |
4:07,7 |
24,8
|
2,3
|
0,5
|
4 |
|
|
Peter Johansson |
Säffle MC |
|
|
940 |
|
|
Applicant: AGI GULLABO RALLY 0486-21851 |
|
|
24 |
|
Ola Axelsson |
Västerås MS |
Appendix K |
|
Volvo |
4:07,9 |
25,0
|
1,6
|
0,2
|
2 |
|
|
Olle Green |
|
|
|
240 |
|
|
Applicant: Axelssons Turisttrafik AB |
|
|
197 |
|
Rasmus Pettersson |
SMK Valdemarsvik |
B/C-förare 2 WD |
|
Volvo |
4:07,9 |
25,0
|
10,1
|
|
11 |
|
|
Ellinor Grönfors |
SMK Valdemarsvik |
|
|
240 |
|
|
|
182 |
|
Mikael Lindwall |
Norrköpings MK |
B/C-förare 2 WD |
|
Volvo |
4:08,3 |
25,4
|
10,5
|
0,4
|
12 |
|
|
Magnus Jemsö |
SMK Valdemarsvik |
|
|
242 |
|
|
|
191 |
|
Markus Nyberg |
Säters MK |
B/C-förare 2 WD |
|
Volvo |
4:08,5 |
25,6
|
10,7
|
0,2
|
13 |
|
|
Jerker Berglund |
SMK Dala |
|
|
240 |
|
|
|
105 |
|
Per-Ola Thörnberg |
Vetlanda RRC |
VOC /N1 |
|
Volvo |
4:09,1 |
26,2
|
3,7
|
0,6
|
5 |
|
|
Tapio Palola |
MSK Hammaren |
|
|
940 |
|
|
|
104 |
|
Lars Ohlson |
SMK Vingåker |
VOC /N1 |
|
Volvo |
4:09,3 |
26,4
|
3,9
|
0,2
|
6 |
|
|
Göran Widell |
SMK Vingåker |
|
|
940 |
|
|
|
214 |
|
Erik Gelotte |
Rasbo MK |
B/C-förare 2 WD |
|
VW |
4:09,3 |
26,4
|
11,5
|
|
14 |
|
|
Tomas Åhman |
SMK Uppsala |
|
|
Golf II |
|
|
|
54 |
|
Patrik Olsson |
Norrköpings MK |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
4:09,5 |
26,6
|
16,6
|
0,2
|
33 |
|
|
Jonas Sandberg |
Norrköpings MK |
|
|
940 |
|
|
Applicant: Henning Jansson Emballage AB |
|
|
188 |
|
Magnus Karlsson |
Norrköpings MK |
B/C-förare 2 WD |
|
Saab |
4:09,5 |
26,6
|
11,7
|
|
15 |
|
|
Mikael Karlsson |
Norrköpings MK |
|
|
900 T16 |
|
|
|
126 |
|
Oscar Johansson |
SMK Nyköping |
VOC /N1 |
|
Volvo |
4:09,8 |
26,9
|
4,4
|
0,3
|
7 |
|
|
Martin Andersson |
Götene MK |
|
|
940 |
|
|
|
89 |
|
Casper Uddberg |
Gnesta MK |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
4:10,0 |
27,1
|
17,1
|
0,2
|
34 |
|
|
Tord Jansson |
SMK Södermanland |
|
|
242 |
|
|
|
129 |
|
Johan Gunnarsson |
Tjust MK |
VOC /N1 |
|
Volvo |
4:10,0 |
27,1
|
4,6
|
|
8 |
|
|
Martin Axelsson |
Östergyllen RC |
|
|
940 |
|
|
|
166 |
|
Jimmy Svensson |
08 MK |
B/C-förare 4 WD |
|
Mitsubishi |
4:10,6 |
27,7
|
13,5
|
0,6
|
6 |
|
|
Jennie Lindqvist |
08 MK |
|
|
Lancer Evo VI |
|
|
Applicant: JRM RACING AB |
|
|
176 |
|
Anton Brorsson |
Jämtlands MK |
B/C-förare 2 WD |
|
VW |
4:11,0 |
28,1
|
13,2
|
0,4
|
16 |
|
|
David Arhusiander |
Jämtlands MK |
|
|
Golf |
|
|
|
190 |
|
Mikael Olsson |
Gotlands Motorförening |
B/C-förare 2 WD |
|
Ford |
4:11,3 |
28,4
|
13,5
|
0,3
|
17 |
|
|
Jonas Sigren |
Gotlands Motorförening |
|
|
Escort |
|
|
|
113 |
|
Marcus Johansson |
Fredriksbergs MK |
VOC /N1 |
|
Volvo |
4:11,4 |
28,5
|
6,0
|
0,1
|
9 |
|
|
Jessica Johansson |
Fredriksbergs MK |
|
|
240 |
|
|
Applicant: Åhls bildelar AB |
|
|
137 |
|
Ronnie Ivarsson |
Storfors MK |
VOC /N1 |
|
Volvo |
4:11,4 |
28,5
|
6,0
|
|
9 |
|
|
Niklas Lundkvist |
Eskilstuna MK |
|
|
940 |
|
|
|
15 |
|
Lars Pettersson |
MK Kinda |
Appendix K |
|
Opel |
4:11,8 |
28,9
|
5,5
|
0,4
|
3 |
|
|
Ulf Johansson |
MK Kinda |
|
|
Ascona À |
|
|
Applicant: Hycklinge Bensin och Service AB |
|
|
115 |
|
Emil Kåberg |
Laxå MK |
VOC /N1 |
|
Volvo |
4:11,8 |
28,9
|
6,4
|
|
11 |
|
|
Fredrik Persson |
Laxå MK |
|
|
940 |
|
|
Applicant: Team Copter |
|
|
144 |
|
Frederik Eckhardt |
Eskilstuna MK |
VOC /N1 |
|
Volvo |
4:11,8 |
28,9
|
6,4
|
|
11 |
|
|
Rickard Gustafsson |
SMK Södermanland |
|
|
940 |
|
|
|
109 |
|
Joakim Larsson |
Laxå MK |
VOC /N1 |
|
Volvo |
4:12,4 |
29,5
|
7,0
|
0,6
|
13 |
|
|
Anders Isaksson |
Laxå MK |
|
|
940 |
|
|
|
165 |
|
Mats Attlebrant |
Gnesta MK |
B/C-förare 4 WD |
|
Mitsubishi |
4:12,5 |
29,6
|
15,4
|
0,1
|
7 |
|
|
Jonas Sundqvist |
Gnesta MK |
|
|
Lancer Evo III |
|
|
|
60 |
|
Johan Andersson |
Norrköpings MK |
A-förare 2 WD |
|
Opel |
4:13,1 |
30,2
|
20,2
|
0,6
|
35 |
|
|
Niklas Johansson |
Ryds MK |
|
|
Kadett GSI |
|
|
|
194 |
|
Peter Jonasson |
Ydre MK |
B/C-förare 2 WD |
|
Volvo |
4:13,1 |
30,2
|
15,3
|
|
18 |
|
|
Lina Jonasson |
Ydre MK |
|
|
240 |
|
|
|
221 |
|
Tobias Nordwall |
Storfors MK |
B/C-förare 2 WD |
|
Opel |
4:13,3 |
30,4
|
15,5
|
0,2
|
19 |
|
|
Peter Nordwall |
Storfors MK |
|
|
Ascona B |
|
|
|
175 |
|
Niclas Jägerhult |
Vallentuna MK |
B/C-förare 2 WD |
|
Volvo |
4:13,6 |
30,7
|
15,8
|
0,3
|
20 |
|
|
Kristofer Dahlström |
Vallentuna MK |
|
|
240 |
|
|
|
185 |
|
Richard Hartzell |
Norrköpings MK |
B/C-förare 2 WD |
|
VW |
4:14,5 |
31,6
|
16,7
|
0,9
|
21 |
|
|
Mikael Andersson |
Norrköpings MK |
|
|
Golf |
|
|
|
141 |
|
Emil Karlsson |
Hällefors MK |
VOC /N1 |
|
Volvo |
4:14,8 |
31,9
|
9,4
|
0,3
|
14 |
|
|
Magnus Hermansson |
Hällefors MK |
|
|
940 |
|
|
Applicant: Kjellbergs AB |
|
|
58 |
|
Daniel Johansson |
Nollåtta MK |
A-förare 2 WD |
|
Suzuki |
4:15,1 |
32,2
|
22,2
|
0,3
|
36 |
|
|
Lars-Olof Persson |
Järbo MK |
|
|
Ignis S1600 |
|
|
Applicant: JRM Racing AB |
|
|
111 |
|
Michael Lindsmyr |
Ydre MK |
VOC /N1 |
|
Volvo |
4:15,2 |
32,3
|
9,8
|
0,1
|
15 |
|
|
Michael Holm |
Ydre MK |
|
|
940 |
|
|
|
1 |
|
Henrik Johansson |
MK Kinda |
Ungdomsrally |
|
Volvo |
4:15,9 |
33,0
|
|
0,7
|
1 |
|
|
John Wärnelius |
MK Kinda |
|
|
940 |
|
|
Applicant: Hycklinge Bensin o Service AB |
|
|
192 |
|
Thomas Eriksson |
MK Speed |
B/C-förare 2 WD |
|
Peugeot |
4:16,4 |
33,5
|
18,6
|
0,5
|
22 |
|
|
Johan Sundin |
MK Speed |
|
|
306 GTI |
|
|
|
68 |
|
Mats Eriksson |
Haninge MK |
A-förare 2 WD |
|
Ford |
4:16,6 |
33,7
|
23,7
|
0,2
|
37 |
|
|
Roger Eriksson |
Haninge MK |
|
|
Escort |
|
|
|
19 |
|
Hans Johansson |
Fredriksbergs MK |
Appendix K |
|
Volvo |
4:16,7 |
33,8
|
10,4
|
0,1
|
4 |
|
|
Anders Enström |
Fredriksberg MK |
|
|
142 |
|
|
Applicant: Åhls Bildelar |
|
|
116 |
|
Andreas Guillemot |
Eskilstuna MK |
VOC /N1 |
|
Volvo |
4:16,7 |
33,8
|
11,3
|
|
16 |
|
|
Henrik Dahlgren |
Katrineholms MK |
|
|
240 |
|
|
|
117 |
|
Christopher Tottie |
Mälaröarnas MK |
VOC /N1 |
|
Volvo |
4:16,9 |
34,0
|
11,5
|
0,2
|
17 |
|
|
Calle Fincken |
Värmdö MK |
|
|
940 |
|
|
|
123 |
|
Jonas Sjöman |
Flens MS |
VOC /N1 |
|
Volvo |
4:16,9 |
34,0
|
11,5
|
|
17 |
|
|
Alexander Fammè |
Idkerbergets MK |
|
|
242 |
|
|
|
148 |
|
Jesper Samuelsson |
Storfors MK |
Grupp E |
|
VW |
4:17,2 |
34,3
|
|
0,3
|
1 |
|
|
Jan Adolfsson |
Finnskoga MK |
|
|
Golf II |
|
|
|
172 |
|
Johan Åkeson |
Gnesta MK |
B/C-förare 4 WD |
|
Audi |
4:17,5 |
34,6
|
20,4
|
0,3
|
8 |
|
|
Mikael Rosvall |
Gnesta MK |
|
|
S2 Quattro |
|
|
|
145 |
|
Marcus Fors |
SMK Hälsinge |
Grupp E |
|
VW |
4:17,8 |
34,9
|
0,6
|
0,3
|
2 |
|
|
Daniel Fors |
SMK Hälsinge |
|
|
Golf |
|
|
|
173 |
|
Anton Samuelsson |
Katrineholms MK |
B/C-förare 2 WD |
|
VW |
4:18,6 |
35,7
|
20,8
|
0,8
|
23 |
|
|
Janne Nilsson |
Katrineholms MK |
|
|
Golf III |
|
|
|
225 |
|
Mattias Sundberg |
Munkfors MC |
B/C-förare 2 WD |
|
Volvo |
4:18,8 |
35,9
|
21,0
|
0,2
|
24 |
|
|
Conny Johansson |
Munkfors MC |
|
|
940 |
|
|
|
199 |
|
Robert Norss |
Team Skogsåkarna |
B/C-förare 2 WD |
|
Honda |
4:19,0 |
36,1
|
21,2
|
0,2
|
25 |
|
|
Alexander Evertsson |
Vetlanda RRC |
|
|
Civic |
|
|
|
130 |
|
Robert Blomberg |
SMK Trollhättan |
VOC /N1 |
|
Volvo |
4:19,1 |
36,2
|
13,7
|
0,1
|
19 |
|
|
Lars Andersson |
Dals MK |
|
|
940 |
|
|
Applicant: O´Learys Racing |
|
|
119 |
|
Robin Jonsson |
Ydre MK |
VOC /N1 |
|
Volvo |
4:19,2 |
36,3
|
13,8
|
0,1
|
20 |
|
|
Joakim Persson |
Vimmerby MS |
|
|
940 |
|
|
Applicant: Jonssonsrallyteam.se |
|
|
134 |
|
Pontus Nilsson |
SMK Nyköping |
VOC /N1 |
|
Volvo |
4:19,3 |
36,4
|
13,9
|
0,1
|
21 |
|
|
Mathias Cederstam |
SMK Nyköping |
|
|
940 GLT |
|
|
|
139 |
|
Micke Larsson |
Rönne MK |
VOC /N1 |
|
Volvo |
4:19,6 |
36,7
|
14,2
|
0,3
|
22 |
|
|
Mats Carlsson |
Rönne MK |
|
|
940 |
|
|
Applicant: HL SERVICE LAXÅ |
|
|
118 |
|
Kristian Gustavsson |
MK Ran Askersund |
VOC /N1 |
|
Volvo |
4:20,0 |
37,1
|
14,6
|
0,4
|
23 |
|
|
Björn Gustavsson |
Hallsbergs MK |
|
|
940 |
|
|
Applicant: Gustavsson Motorsport |
|
|
135 |
|
Andreas Broberg |
Värmdö MK |
VOC /N1 |
|
Volvo |
4:20,8 |
37,9
|
15,4
|
0,8
|
24 |
|
|
Tobias Lis |
Värmdö MK |
|
|
940 |
|
|
|
224 |
|
Björn Pehrsson |
MK Ramunder |
B/C-förare 2 WD |
|
Opel |
4:21,2 |
38,3
|
23,4
|
0,4
|
26 |
|
|
Robert Johnson |
MK Ramunder |
|
|
Ascona B |
|
|
Applicant: AS1 RALLYTEAM |
|
|
149 |
|
Max Nensén |
Gnesta MK |
Grupp E |
|
VW |
4:22,6 |
39,7
|
5,4
|
1,4
|
3 |
|
|
Lucas Karlsson |
Gnesta MK |
|
|
Golf |
|
|
|
11 |
|
Sven Olof Jägerstedt |
SMK Södermanland |
Appendix K |
|
Volvo |
4:23,2 |
40,3
|
16,9
|
0,6
|
5 |
|
|
Stefan Ekberg |
SMK Södermanland |
|
|
Amazon |
|
|
|
189 |
|
Mikael Wallon |
SMK Kungsör |
B/C-förare 2 WD |
|
Volvo |
4:23,2 |
40,3
|
25,4
|
|
27 |
|
|
Robin Hallman |
Kolsva MS |
|
|
240 |
|
|
|
124 |
|
Per Allo |
Katrineholms MK |
VOC /N1 |
|
Volvo |
4:25,7 |
42,8
|
20,3
|
2,5
|
25 |
|
|
Magnus Nilsson |
Katrineholms MK |
|
|
940 |
|
|
|
3 |
|
Pontus Åhman |
Almunge MK |
Ungdomsrally |
|
Opel |
4:25,8 |
42,9
|
9,9
|
0,1
|
2 |
|
|
Mikael Åhman |
Almunge MK |
|
|
Corsa |
|
|
|
106 |
|
Ronnie Lönn |
Mälaröarnas MK |
VOC /N1 |
|
Volvo |
4:25,8 |
42,9
|
20,4
|
|
26 |
|
|
Mats Höjer |
Mälaröarnas MK |
|
|
940 |
|
|
|
142 |
|
Fredrik Jonsson |
SMK Valdemarsvik |
VOC /N1 |
|
Volvo |
4:28,1 |
45,2
|
22,7
|
2,3
|
27 |
|
|
Carina Plomen |
SMK Valdemarsvik |
|
|
242 |
|
|
|
21 |
|
Lennart Stocker |
Värmdö MK |
Appendix K |
|
Opel |
4:31,6 |
48,7
|
25,3
|
3,5
|
6 |
|
|
Lars Fyrby |
MK Rimo |
|
|
Ascona B |
|
|
|
195 |
|
Rickard Ekblom |
Värmdö MK |
B/C-förare 2 WD |
|
Volvo |
4:32,1 |
49,2
|
34,3
|
0,5
|
28 |
|
|
Marie Fincken |
Värmdö MK |
|
|
240 |
|
|
|
133 |
|
Leif Anders Nilsson |
Mälaröarnas MK |
VOC /N1 |
|
Volvo |
4:34,4 |
51,5
|
29,0
|
2,3
|
28 |
|
|
Alexander Jansson |
Rasbo MK |
|
|
244 |
|
|
|
147 |
|
Sebastian Zielinski |
Haninge MK |
Grupp E |
|
VW |
4:34,7 |
51,8
|
17,5
|
0,3
|
4 |
|
|
Conny Rådén |
Taxinge MK |
|
|
Golf |
|
|
|
10 |
|
Daniel Budin |
SMK Gävle |
Ungdomsrally |
|
Suzuki |
4:35,4 |
52,5
|
19,5
|
0,7
|
3 |
|
|
Göran Hammarström |
SMK Gävle |
|
|
GTI |
|
|
|
122 |
|
Daniel Andersson |
V:a Östergötlands MK |
VOC /N1 |
|
Volvo |
4:35,6 |
52,7
|
30,2
|
0,2
|
29 |
|
|
Ida Lidebjer Granberg |
V:a Östergötlands MK |
|
|
940 |
|
|
|
5 |
|
Gustav Thorsell |
Rasbo MK |
Ungdomsrally |
|
Suzuki |
4:36,2 |
53,3
|
20,3
|
0,6
|
4 |
|
|
Barbro Kulling Thorsell |
Rasbo MK |
|
|
Swift |
|
|
|
152 |
|
Håkan Bauer |
Laxå MK |
Grupp E |
|
Volvo |
4:37,0 |
54,1
|
19,8
|
0,8
|
5 |
|
|
Marika Eng |
Laxå MK |
|
|
940 |
|
|
|
132 |
|
André Eriksson |
MK Kopparberg |
VOC /N1 |
|
Volvo |
4:38,3 |
55,4
|
32,9
|
1,3
|
30 |
|
|
Micael Eriksson |
MK Kopparberg |
|
|
940 |
|
|
|
18 |
|
Alex Nagy |
Huddinge MK |
Appendix K |
|
Volvo |
4:39,9 |
57,0
|
33,6
|
1,6
|
7 |
|
|
Lasse Persson |
Stockholms BK |
|
|
142 |
|
|
|
146 |
|
Magnus Nyberg |
Gotlands MF BK |
Grupp E |
|
Mazda |
4:40,0 |
57,1
|
22,8
|
0,1
|
6 |
|
|
Hanna Nyberg |
Gotlands MF BK |
|
|
323 |
|
|
|
2 |
|
Mattias Hallberg |
Haninge MK |
Ungdomsrally |
|
Volvo |
4:40,4 |
57,5
|
24,5
|
0,4
|
5 |
|
|
Ove Österberg |
Haninge MK |
|
|
940 |
|
|
|
8 |
|
Johannes Joons |
Skutskärs MS |
Ungdomsrally |
|
VW |
4:43,0 |
1:00,1
|
27,1
|
2,6
|
6 |
|
|
Mats Engvall |
Skutskärs MS |
|
|
Golf |
|
|
|
13 |
|
Larsove Runeson |
Eskilstuna MK |
Appendix K |
|
Saab |
4:47,1 |
1:04,2
|
40,8
|
4,1
|
8 |
|
|
Johan Runeson |
Eskilstuna MK |
|
|
V4 |
|
|
|
156 |
|
Tomas Wärn |
Norrköpings MK |
Grupp E |
|
VW |
4:49,0 |
1:06,1
|
31,8
|
1,9
|
7 |
|
|
Lars Karlsson |
Norrköpings MK |
|
|
Golf II |
|
|
|
4 |
|
Lina Björklund |
Rättvik RK |
Ungdomsrally |
|
Volvo |
4:49,1 |
1:06,2
|
33,2
|
0,1
|
7 |
|
|
Patrik Lindberg |
Hedesunda MK |
|
|
940 |
|
|
|
158 |
|
Bo Andersson |
SMK Motala |
Grupp E |
|
VW |
4:49,5 |
1:06,6
|
32,3
|
0,4
|
8 |
|
|
Mattias Andersson |
Västra Östergötlands MK |
|
|
Golf GT |
|
|
|
212 |
|
Mikael Karlsson |
MK Kopparberg |
B/C-förare 2 WD |
|
BMW |
4:51,0 |
1:08,1
|
53,2
|
1,5
|
29 |
|
|
Joakim Swan |
Borlänge MK |
|
|
Compact |
|
|
|
213 |
|
Jonna Eson Brådhe |
Mälaröarnas MK |
B/C-förare 2 WD |
|
Peugeot |
4:53,7 |
1:10,8
|
55,9
|
2,7
|
30 |
|
|
Jessica Larsson |
Rasbo MK |
|
|
309 |
|
|
|
25 |
|
Sven Erick Fröling |
SMK Motala |
Appendix K |
|
Volvo |
4:53,9 |
1:11,0
|
47,6
|
0,2
|
9 |
|
|
Lars Tendler |
SMK Motala |
|
|
142 |
|
|
|
157 |
|
Håkan Flod |
SMK Nyköping |
Grupp E |
|
VW |
5:00,0 |
1:17,1
|
42,8
|
6,1
|
9 |
|
|
Mats Forsberg |
|
|
|
Golf II |
|
|
|
114 |
|
Andreas Björkman |
Degerfors RC |
VOC /N1 |
|
Volvo |
5:36,8 |
1:53,9
|
1:31,4
|
36,8
|
31 |
|
|
Robert Olsson |
Degerfors RC |
|
|
940 |
|
|
|
7 |
|
Victor Johansson |
MK Kinda |
Ungdomsrally |
|
Volvo |
8:28,7 |
4:45,8
|
4:12,8
|
2:51,9
|
8 |
|
|
Kjell Blom |
MK Kinda |
|
|
940 |
|
|
Applicant: HG-Trafik AB |
|
* = allotted time,
? = under investigation
|