Created 2020-09-12 14:22:30 
2020-09-12
Kinnekulle Ring Rallysprint
Unofficial
On SS 2
20 starting
Pos No Driver/CO-Driver Club/Country Class Make/Model Time Diff L Diff C Diff P
1 6 Andreas Wilke Tjust MK 2 WD A, B, C Ford 2:12,4
1   Richard Bränning Tjust MK   Escort Mk2  
 
2 2 Anders Johansson Kullings MS 2 WD A, B, C Volvo 2:17,9 5,5 5,5 5,5
2   Peter Andersson Kullings MS   940  
 
3 8 Hans Perbjörs Lima MS 2 WD A, B, C VW 2:18,7 6,3 6,3 0,8
3   Linnea Perbjörs Lima MS   Golf GTI 16v  
 
4 3 Bjarne Rutgersson Stenungsunds MS 2 WD A, B, C BMW 2:18,9 6,5 6,5 0,2
4   Patrik Cederberg Dals MK   M3  
Entrant: Team jordvarme.se
 
5 4 Peter Börjesson Stenungsunds MS 2 WD A, B, C Volvo 2:19,1 6,7 6,7 0,2
5   Raimon Nilsson Stenungsunds MS   242  
Entrant: Team Börjesson Maskin AB
 
6 1 Tomas Sjöberg Sotenäs MK 2 WD A, B, C Volvo 2:22,3 9,9 9,9 3,2
6   Helena Götherström Sotenäs MK   242  
Entrant: Max Sport Tires Sweden
 
7 14 Peter Karlsson Dals MK 2 WD A, B, C Ford 2:26,2 13,8 13,8 3,9
7   Måns Karlsson Dals MK   Escort  
Entrant: Beamon motorsport
 
8 18 Henrik Höglund Stenungsunds MS 2 WD A, B, C Porsche 2:27,6 15,2 15,2 1,4
8   Erling Jonsson SMK Trollhättan   911 RS  
Entrant: LINJEMONTAGE MOTORSPORT
 
9 15 Thomas Dahlström MK Väst 2 WD A, B, C VW 2:28,1 15,7 15,7 0,5
9   Gunilla Rydin MK Väst   Golf  
 
10 19 Rickard Edlund Tidaholms MK 2 WD A, B, C Volvo 2:29,8 17,4 17,4 1,7
10   Malin Hultman Tidaholms MK   142  
 
11 26 Pär-Olof Stahlgård Stenungsunds MS VOC, Gr F, Gr N<1400 A ,B ,C Volvo 2:32,2 19,8 2,4
1   Mikael Berggren Stenungsunds MS   242  
 
12 31 Ingvar Ivarsson Säffle MC VOC, Gr F, Gr N<1400 A ,B ,C Volvo 2:33,0 20,6 0,8 0,8
2   Ingvar Johansson Säffle MC   940  
 
12 12 Jan Edlund Tidaholms MK 2 WD A, B, C Volvo 2:33,0 20,6 20,6
11   Christina Thoren Tidaholms MK   142  
 
14 37 Magnus Hansen Götene MK Grupp E A, B, C Volvo 2:34,5 22,1 1,5
1   Christian Keränen Toarps MK   S60  
 
15 24 Christer Johansson Dals MK VOC, Gr F, Gr N<1400 A ,B ,C Volvo 2:34,8 22,4 2,6 0,3
3   Anders Sääw Dals MK   940  
 
16 13 Patrik Pettersson Falköpings MK 2 WD A, B, C Volvo 2:36,4 24,0 24,0 1,6
12   Eva Pettersson   Amazon  
 
17 21 Anders Olsson Vänersborgs MK VOC, Gr F, Gr N<1400 A ,B ,C Volvo 2:36,8 24,4 4,6 0,4
4   Sven Olsson Vänersborgs MK   240  
 
18 17 Lasse Jägerström Dals MK 2 WD A, B, C Volvo 2:42,2 29,8 29,8 5,4
13   Margaretha Jägerström Dals MK   240  
Entrant: Teamvitvå Jägerströms Motorsport
 
19 28 Börje Johansson Kullings MS VOC, Gr F, Gr N<1400 A ,B ,C Volvo 2:43,7 31,3 11,5 1,5
5   Ingrid Johansson Kullings MS   240  
 
20 30 Albin Karlsson Dals MK VOC, Gr F, Gr N<1400 A ,B ,C Volvo 2:44,0 31,6 11,8 0,3
6   Fredrik Karlsson Dals MK   940