2020-07-11
Slottssprinten-Light 2020
Official final
On SS 3
64 starting
Pos No Driver/CO-Driver Club/Country Class Make/Model Time Diff L Diff C Diff P
1 10 Jari Saarinen MSK Kvarnvingarna 4 wd Skoda 1:35,1
1   Jörgen Fornader MSK Kvarnvingarna   Fabia R5  
 
1 14 Sebastian Eriksson Hagfors MK 4 wd Mitsubishi 1:35,1
1   Elina Svensson Strängnäs AMS   Evo IX  
 
3 9 Stig Andervang MK Rimo 4 wd Skoda 1:35,5 0,4 0,4 0,4
3   Robin Eriksson SMK Waldemarsvik   Fabia R5  
 
4 15 Jari Liiten Sandvikens MK 4 wd Mitsubishi 1:35,9 0,8 0,8 0,4
4   Nellie Karlsson Skillingaryds MK   Evo  
 
5 8 Johan Rudengren Eskilstuna MK 4 wd Skoda 1:37,2 2,1 2,1 1,3
5   Christer Johansson Flens MS   Fabia R5  
 
6 39 Albin Nordh Ydre MK 2 wd Ford 1:38,0 2,9 0,8
1   Christoffer Bäck SMK Hedemora   Flesta R2T  
Entrant: DekorReklam
 
7 29 Victor Karlsson Vimmerby MS 2 wd Toyota 1:38,8 3,7 0,8 0,8
2   Jonas Magnér KAK Motorsport   Corolla  
Entrant: Ramudden.se
 
7 30 Fredrik Eriksson Katrineholms MK 2 wd VW 1:38,8 3,7 0,8
2   Daniel Mörn Gränna MK   Golf  
 
9 40 Joakim Ellner Landberg SMK Södermanland 2 wd Peugeot 1:38,9 3,8 0,9 0,1
4   Emil Nilsson SMK Arboga   208  
 
9 25 Johan Axelsson Nässjö MK 2 wd BMW 1:38,9 3,8 0,9
4   Mikael Johansson Ludvika MS   M3  
 
11 41 William Binbach Kolsva MS 2 wd Peugeot 1:39,1 4,0 1,1 0,2
6   Robin Hallman Kolsva MS   208 R2  
Entrant: Sellholm Tuning
 
12 27 Magnus Karlsson Norrköpings MK 2 wd Saab 1:39,3 4,2 1,3 0,2
7   Mikael Karlsson Norrköpings MK   9-3T  
Entrant: Ramudden
 
13 17 Jonna Eson Brådhe SMK Nyköping 4 wd Mitsubishi 1:39,4 4,3 4,3 0,1
6   Joakim Johannesson Dals MK   Mirage  
 
14 24 Oskar Sundell Sandviken MK 2 wd BMW 1:39,6 4,5 1,6 0,2
8   Håkan Jakobsson Norbergs RC   Compact  
 
14 22 Jonas Åkesson Karlskrona AK 2 wd Toyota 1:39,6 4,5 1,6
8   Victor Johansson Ryds MK   Corolla  
Entrant: Team Nybe
 
16 37 Robert Andersson Eskilstuna MK 2 wd Opel 1:39,7 4,6 1,7 0,1
10   Carl-Gustaf Karlsson Eskilstuna MK   Astra Kit Car  
 
17 20 Niklas Hägg SMK Hälsinge 2 wd VW 1:39,8 4,7 1,8 0,1
11   Toni Sundkvist SMK Motala Bil   Golf Kit Car  
Entrant: L.Häggs Bildemontering AB
 
18 38 Pontus Lönnström KAK 2 wd Ford 1:39,9 4,8 1,9 0,1
12   Stefan Gustavsson Ludvika MS   Fiesta R2T  
Entrant: Team Ramudden
 
19 26 Erik Brodin Sandvikens MK 2 wd Volvo 1:40,3 5,2 2,3 0,4
13   Joakim Söderqvist AMF Årsunda   940  
 
20 21 Kristian Johansson Toarps MK 2 wd Renault 1:40,4 5,3 2,4 0,1
14   Fredrik Livh Laxå MK   Clio  
 
21 23 Emil Karlsson Hällefors MK 2 wd Volvo 1:42,0 6,9 4,0 1,6
15   Jessica Larsson Rasbo MK   940  
 
22 31 Simon Karlsson Gullabo RC 2 wd Toyota 1:42,4 7,3 4,4 0,4
16   Tobias Steen Gotlands MFBK   Corolla  
Entrant: Team Nybe
 
23 34 Mattias Hägg SMK Hälsinge 2 wd Toyota 1:42,6 7,5 4,6 0,2
17   Emma Hägg SMK Hälsinge   Corolla 16v  
Entrant: Häggs Bildemontering AB
 
24 35 Jonas Kruse Karlstad MC Bil 2 wd Volvo 1:43,1 8,0 5,1 0,5
18   Maja Bengtsson Älmhult MK   940  
 
25 28 Linus Månsson Östgöta Bilsportförening 2 wd VW 1:45,0 9,9 7,0 1,9
19   John Stigh Västra Östergötlands MK   Golf III  
 
26 45 Alexander Fogdeby Storfors MK 2 wd Ford 1:45,7 10,6 7,7 0,7
20   Dennis Noren Va Östergötlands MK   Fiesta R2  
Entrant: EC Svenska AB
 
27 55 Adam Backström Ludvika MS 2 wd Volvo 1:45,9 10,8 7,9 0,2
21   Robin Nyström Grangärde RRC   PV 544  
 
28 32 Antti Johannesson SMK Södermanland 2 wd BMW 1:49,0 13,9 11,0 3,1
22   Per Grubb Fagersta MK   330 I  
 
29 49 Rasmus Persson SMK Nyköping 2 wd Volvo 1:49,6 14,5 11,6 0,6
23   Andreas Broberg Värmdö BK   240  
Entrant: Djurhamns Marin & Motor AB
 
30 43 Håkan Lindh Laxå MK 2 wd Volvo 1:49,8 14,7 11,8 0,2
24   Anette Åhman Almunge MK   242  
Entrant: HLService i Laxå AB
 
31 58 Patrik Fredriksson Fryksdalens MK 1 wd/Std Volvo 1:50,4 15,3 0,6
1   Alexander Glavsjö Fryksdalens MK   940  
 
32 1 Isak Arvidsson Gullabo RC Ungdomsrally Volvo 1:50,6 15,5 0,2
1   Andreas Arvidsson Gullabo RC   940  
 
33 61 Andreas Johansson Hovind Enköpings MK 1 wd/Std VW 1:50,7 15,6 0,3 0,1
2   Anders Johansson Enköpings MK   Golf IV  
 
34 36 Emrik Smedberg Wäxjö MS 2 wd Honda 1:51,1 16,0 13,1 0,4
25   Carl Eriksson Skillingaryds MK   Civic Type-R  
Entrant: DRIVE VXO MOTORSPORT
 
35 60 Stefan Ottosson Vetlanda RRC 1 wd/Std VW 1:51,2 16,1 0,8 0,1
3   Sofie Adolfsson Nässjö MK   Golf Mk4  
 
36 2 Gustav Hartzell Norrköpings MK Ungdomsrally Suzuki 1:51,3 16,2 0,7 0,1
2   Andreas Stålehammar   Swift  
Entrant: RH AutoRikt AB
 
37 56 Lukas Kindgren Åtvidabergs MK 1 wd/Std Volvo 1:51,4 16,3 1,0 0,1
4   Alexander Björnsson Anderstorp RC   940  
 
38 63 Mattias Eriksson Östernärke RMC 1 wd/Std Peugeot 1:52,0 16,9 1,6 0,6
5   Gustav Esping Östernärke RMC   206 GTI  
 
39 64 Simon Johansson Wäxjö MS 1 wd/Std Volvo 1:52,3 17,2 1,9 0,3
6   Anton Johansson Wäxjö MS   940  
 
39 19 Mikael Hallqvist Finspångs MS 4 wd Mazda 1:52,3 17,2 17,2
7   Ronnie Maxe Finspångs MS   323 GTX  
 
41 12 Kjell Sandberg Haninge MK 4 wd Ford 1:52,4 17,3 17,3 0,1
8   Stefan Ahl Wäxjö MS   Fiesta  
 
42 52 Petra Nordquist Hällefors MK 2 wd Ford 1:53,4 18,3 15,4 1,0
26   Magnus Hermansson Hällefors MK   Fiesta ST  
Entrant: Ledin Motorsport
 
43 5 Lucas Carlsson SMK Nyköping Ungdomsrally Opel 1:53,8 18,7 3,2 0,4
3   Robin Norling SMK Nyköping   Astra  
Entrant: Hot Rod Hill Racing
 
44 57 Niklas Ledin MK Kopparberg 1 wd/Std Saab 1:54,3 19,2 3,9 0,5
7   Jonna Olsson SMK Vingåker   900 V6  
Entrant: MaxSport Tires Sweden
 
45 69 Lars Rosén SMK Vingåker 1 wd/Std VW 1:55,4 20,3 5,0 1,1
8   Susanne Rosén SMK Vingåker   Golf 3  
 
46 47 Kristoffer Gustavsson Katrineholms MK 2 wd Toyota 1:56,0 20,9 18,0 0,6
27   Caroline Kromner Katrineholms MK   Corolla GT  
 
47 65 Mathias Savela Stockholms BK 1 wd/Std Volvo 1:57,0 21,9 6,6 1,0
9   Henrik Johansson V:a Östergötlands MK   740  
 
48 53 Hasse Pettersson SMK Nyköping 2 wd Volvo 1:57,7 22,6 19,7 0,7
28   Christoffer Haglund SMK Nyköping   240  
 
49 42 Dick Larsson Rasbo MK 2 wd Volvo 2:01,4 26,3 23,4 3,7
29   Leif Söderlund MK Rimo   240  
 
50 50 Mikael Gustavsson Katrineholms MK 2 wd Volvo 2:02,3 27,2 24,3 0,9
30   Johnny Kindmark Katrineholms MK   240  
 
51 33 Rasmus Lundh Västra Östergötlands MK 2 wd Volvo 2:04,3 29,2 26,3 2,0
31   Dennis Lundh Västra Östergötlands MK   940  
 
52 16 David Dannevall Värmdö BK 4 wd Mitsubishi 2:04,7 29,6 29,6 0,4
9   Fanny Jacobson Värmdö BK   Evo  
 
53 80 Christoffer Ivarsson Säffle MC 1 wd/Std Volvo 2:04,9 29,8 14,5 0,2
10   Björn Johansson Säffle MC   940  
 
54 3 Filip Carlström Gullabo RC Ungdomsrally Suzuki 2:05,0 29,9 14,4 0,1
4   Jörgen Norman Gullabo RC   Swift  
 
55 70 Hampus Carlsson Katrineholms MK 1 wd/Std VW 2:10,6 35,5 20,2 5,6
11   Maria Nyqvist Katrineholms MK   Golf Mk2  
 
56 7 Madicken Swärdh Katrineholms MK Ungdomsrally VW 2:10,8 35,7 20,2 0,2
5   Kristoffer Nordlund SMK Nyköping   Golf Mk II  
 
57 51 Lars Lindros Katrineholms MK 2 wd Opel 2:13,3 38,2 35,3 2,5
32   Fredrik Karlsson Nora MK   Ascona  
Entrant: B o K Lots & Transport Örebro
 
58 4 Ludwig Fogdeby Storfors MK Ungdomsrally Volvo 2:19,9 44,8 29,3 6,6
6   Tommy Eliasson Storfors MK   940  
Entrant: EC Svenska AB
 
59 73 Sören Sjöman SMK Vingåker 1 wd/Std VW 2:26,3 51,2 35,9 6,4
12   Per Jansson Katrineholms MK   Golf II  
 
60 6 Nathalie Wennerström Nora MK Ungdomsrally Suzuki 2:36,4 1:01,3 45,8 10,1
7   Jonas Karlsson Nora MK   Swift  
 
61 62 Alexander Broberg SMK Nyköping 1 wd/Std Volvo 2:51,6 1:16,5 1:01,2 15,2
13   Rickard Broberg Värmdö BK   S60  
Entrant: Maxsport Tires Sweden
 
62 44 Morgan Olsson Vimmerby MS 2 wd Volvo 3:15,1 1:40,0 1:37,1 23,5
33   Björn Jacobsson Vimmerby MS   240  
 
63 46 Hans Bååth Wäxjö MS 2 wd BMW 10:00,0 8:24,9 8:22,0 6:44,9
34   Andreas Sigfridsson Wäxjö MS   M3 3,2  
Entrant: DRIVE VXO MOTORSPORT
 
63 11 Joachim Carlström Gullabo RC 4 wd Mitsubishi 10:00,0 8:24,9 8:24,9
10   Christer Carlsson Katrineholms MK   Mirage