2020-07-11
Slottssprinten-Light 2020
Official final
On SS 2
65 starting
Pos No Driver/CO-Driver Club/Country Class Make/Model Time Diff L Diff C Diff P
1 10 Jari Saarinen MSK Kvarnvingarna 4 wd Skoda 1:35,3
1   Jörgen Fornader MSK Kvarnvingarna   Fabia R5  
 
2 14 Sebastian Eriksson Hagfors MK 4 wd Mitsubishi 1:35,9 0,6 0,6 0,6
2   Elina Svensson Strängnäs AMS   Evo IX  
 
3 15 Jari Liiten Sandvikens MK 4 wd Mitsubishi 1:36,0 0,7 0,7 0,1
3   Nellie Karlsson Skillingaryds MK   Evo  
 
4 9 Stig Andervang MK Rimo 4 wd Skoda 1:37,3 2,0 2,0 1,3
4   Robin Eriksson SMK Waldemarsvik   Fabia R5  
 
5 37 Robert Andersson Eskilstuna MK 2 wd Opel 1:38,9 3,6 1,6
1   Carl-Gustaf Karlsson Eskilstuna MK   Astra Kit Car  
 
6 12 Kjell Sandberg Haninge MK 4 wd Ford 1:39,0 3,7 3,7 0,1
5   Stefan Ahl Wäxjö MS   Fiesta  
 
7 27 Magnus Karlsson Norrköpings MK 2 wd Saab 1:39,5 4,2 0,6 0,5
2   Mikael Karlsson Norrköpings MK   9-3T  
Entrant: Ramudden
 
8 41 William Binbach Kolsva MS 2 wd Peugeot 1:39,9 4,6 1,0 0,4
3   Robin Hallman Kolsva MS   208 R2  
Entrant: Sellholm Tuning
 
9 22 Jonas Åkesson Karlskrona AK 2 wd Toyota 1:40,0 4,7 1,1 0,1
4   Victor Johansson Ryds MK   Corolla  
Entrant: Team Nybe
 
10 24 Oskar Sundell Sandviken MK 2 wd BMW 1:40,3 5,0 1,4 0,3
5   Håkan Jakobsson Norbergs RC   Compact  
 
10 11 Joachim Carlström Gullabo RC 4 wd Mitsubishi 1:40,3 5,0 5,0
6   Christer Carlsson Katrineholms MK   Mirage  
 
12 20 Niklas Hägg SMK Hälsinge 2 wd VW 1:40,4 5,1 1,5 0,1
6   Toni Sundkvist SMK Motala Bil   Golf Kit Car  
Entrant: L.Häggs Bildemontering AB
 
13 25 Johan Axelsson Nässjö MK 2 wd BMW 1:40,6 5,3 1,7 0,2
7   Mikael Johansson Ludvika MS   M3  
 
13 39 Albin Nordh Ydre MK 2 wd Ford 1:40,6 5,3 1,7
7   Christoffer Bäck SMK Hedemora   Flesta R2T  
Entrant: DekorReklam
 
13 38 Pontus Lönnström KAK 2 wd Ford 1:40,6 5,3 1,7
7   Stefan Gustavsson Ludvika MS   Fiesta R2T  
Entrant: Team Ramudden
 
16 30 Fredrik Eriksson Katrineholms MK 2 wd VW 1:40,7 5,4 1,8 0,1
10   Daniel Mörn Gränna MK   Golf  
 
17 23 Emil Karlsson Hällefors MK 2 wd Volvo 1:40,8 5,5 1,9 0,1
11   Jessica Larsson Rasbo MK   940  
 
17 29 Victor Karlsson Vimmerby MS 2 wd Toyota 1:40,8 5,5 1,9
11   Jonas Magnér KAK Motorsport   Corolla  
Entrant: Ramudden.se
 
17 17 Jonna Eson Brådhe SMK Nyköping 4 wd Mitsubishi 1:40,8 5,5 5,5
7   Joakim Johannesson Dals MK   Mirage  
 
20 26 Erik Brodin Sandvikens MK 2 wd Volvo 1:41,1 5,8 2,2 0,3
13   Joakim Söderqvist AMF Årsunda   940  
 
21 21 Kristian Johansson Toarps MK 2 wd Renault 1:41,5 6,2 2,6 0,4
14   Fredrik Livh Laxå MK   Clio  
 
22 35 Jonas Kruse Karlstad MC Bil 2 wd Volvo 1:43,4 8,1 4,5 1,9
15   Maja Bengtsson Älmhult MK   940  
 
23 40 Joakim Ellner Landberg SMK Södermanland 2 wd Peugeot 1:43,5 8,2 4,6 0,1
16   Emil Nilsson SMK Arboga   208  
 
24 28 Linus Månsson Östgöta Bilsportförening 2 wd VW 1:43,7 8,4 4,8 0,2
17   John Stigh Västra Östergötlands MK   Golf III  
 
25 34 Mattias Hägg SMK Hälsinge 2 wd Toyota 1:44,5 9,2 5,6 0,8
18   Emma Hägg SMK Hälsinge   Corolla 16v  
Entrant: Häggs Bildemontering AB
 
26 36 Emrik Smedberg Wäxjö MS 2 wd Honda 1:44,6 9,3 5,7 0,1
19   Carl Eriksson Skillingaryds MK   Civic Type-R  
Entrant: DRIVE VXO MOTORSPORT
 
26 31 Simon Karlsson Gullabo RC 2 wd Toyota 1:44,6 9,3 5,7
19   Tobias Steen Gotlands MFBK   Corolla  
Entrant: Team Nybe
 
28 19 Mikael Hallqvist Finspångs MS 4 wd Mazda 1:44,7 9,4 9,4 0,1
8   Ronnie Maxe Finspångs MS   323 GTX  
 
29 33 Rasmus Lundh Västra Östergötlands MK 2 wd Volvo 1:46,5 11,2 7,6 1,8
21   Dennis Lundh Västra Östergötlands MK   940  
 
30 46 Hans Bååth Wäxjö MS 2 wd BMW 1:47,0 11,7 8,1 0,5
22   Andreas Sigfridsson Wäxjö MS   M3 3,2  
Entrant: DRIVE VXO MOTORSPORT
 
31 56 Lukas Kindgren Åtvidabergs MK 1 wd/Std Volvo 1:47,6 12,3 0,6
1   Alexander Björnsson Anderstorp RC   940  
 
32 57 Niklas Ledin MK Kopparberg 1 wd/Std Saab 1:47,8 12,5 0,2 0,2
2   Jonna Olsson SMK Vingåker   900 V6  
Entrant: MaxSport Tires Sweden
 
33 49 Rasmus Persson SMK Nyköping 2 wd Volvo 1:48,1 12,8 9,2 0,3
23   Andreas Broberg Värmdö BK   240  
Entrant: Djurhamns Marin & Motor AB
 
33 55 Adam Backström Ludvika MS 2 wd Volvo 1:48,1 12,8 9,2
23   Robin Nyström Grangärde RRC   PV 544  
 
35 43 Håkan Lindh Laxå MK 2 wd Volvo 1:48,3 13,0 9,4 0,2
25   Anette Åhman Almunge MK   242  
Entrant: HLService i Laxå AB
 
36 45 Alexander Fogdeby Storfors MK 2 wd Ford 1:49,4 14,1 10,5 1,1
26   Dennis Noren Va Östergötlands MK   Fiesta R2  
Entrant: EC Svenska AB
 
37 32 Antti Johannesson SMK Södermanland 2 wd BMW 1:49,6 14,3 10,7 0,2
27   Per Grubb Fagersta MK   330 I  
 
37 44 Morgan Olsson Vimmerby MS 2 wd Volvo 1:49,6 14,3 10,7
27   Björn Jacobsson Vimmerby MS   240  
 
39 58 Patrik Fredriksson Fryksdalens MK 1 wd/Std Volvo 1:50,4 15,1 2,8 0,8
3   Alexander Glavsjö Fryksdalens MK   940  
 
40 63 Mattias Eriksson Östernärke RMC 1 wd/Std Peugeot 1:50,5 15,2 2,9 0,1
4   Gustav Esping Östernärke RMC   206 GTI  
 
41 1 Isak Arvidsson Gullabo RC Ungdomsrally Volvo 1:50,6 15,3 0,1
1   Andreas Arvidsson Gullabo RC   940  
 
42 60 Stefan Ottosson Vetlanda RRC 1 wd/Std VW 1:50,7 15,4 3,1 0,1
5   Sofie Adolfsson Nässjö MK   Golf Mk4  
 
43 65 Mathias Savela Stockholms BK 1 wd/Std Volvo 1:51,2 15,9 3,6 0,5
6   Henrik Johansson V:a Östergötlands MK   740  
 
44 61 Andreas Johansson Hovind Enköpings MK 1 wd/Std VW 1:51,3 16,0 3,7 0,1
7   Anders Johansson Enköpings MK   Golf IV  
 
45 5 Lucas Carlsson SMK Nyköping Ungdomsrally Opel 1:52,8 17,5 2,2 1,5
2   Robin Norling SMK Nyköping   Astra  
Entrant: Hot Rod Hill Racing
 
46 42 Dick Larsson Rasbo MK 2 wd Volvo 1:53,0 17,7 14,1 0,2
29   Leif Söderlund MK Rimo   240  
 
47 64 Simon Johansson Wäxjö MS 1 wd/Std Volvo 1:53,4 18,1 5,8 0,4
8   Anton Johansson Wäxjö MS   940  
 
48 62 Alexander Broberg SMK Nyköping 1 wd/Std Volvo 1:54,3 19,0 6,7 0,9
9   Rickard Broberg Värmdö BK   S60  
Entrant: Maxsport Tires Sweden
 
49 52 Petra Nordquist Hällefors MK 2 wd Ford 1:55,3 20,0 16,4 1,0
30   Magnus Hermansson Hällefors MK   Fiesta ST  
Entrant: Ledin Motorsport
 
50 69 Lars Rosén SMK Vingåker 1 wd/Std VW 1:55,5 20,2 7,9 0,2
10   Susanne Rosén SMK Vingåker   Golf 3  
 
51 47 Kristoffer Gustavsson Katrineholms MK 2 wd Toyota 1:56,7 21,4 17,8 1,2
31   Caroline Kromner Katrineholms MK   Corolla GT  
 
52 53 Hasse Pettersson SMK Nyköping 2 wd Volvo 1:56,8 21,5 17,9 0,1
32   Christoffer Haglund SMK Nyköping   240  
 
53 2 Gustav Hartzell Norrköpings MK Ungdomsrally Suzuki 1:57,5 22,2 6,9 0,7
3   Andreas Stålehammar   Swift  
Entrant: RH AutoRikt AB
 
54 4 Ludwig Fogdeby Storfors MK Ungdomsrally Volvo 1:58,4 23,1 7,8 0,9
4   Tommy Eliasson Storfors MK   940  
Entrant: EC Svenska AB
 
55 16 David Dannevall Värmdö BK 4 wd Mitsubishi 2:00,3 25,0 25,0 1,9
9   Fanny Jacobson Värmdö BK   Evo  
 
56 3 Filip Carlström Gullabo RC Ungdomsrally Suzuki 2:03,8 28,5 13,2 3,5
5   Jörgen Norman Gullabo RC   Swift  
 
57 50 Mikael Gustavsson Katrineholms MK 2 wd Volvo 2:04,6 29,3 25,7 0,8
33   Johnny Kindmark Katrineholms MK   240  
 
58 70 Hampus Carlsson Katrineholms MK 1 wd/Std VW 2:06,7 31,4 19,1 2,1
11   Maria Nyqvist Katrineholms MK   Golf Mk2  
 
59 80 Christoffer Ivarsson Säffle MC 1 wd/Std Volvo 2:07,2 31,9 19,6 0,5
12   Björn Johansson Säffle MC   940  
 
60 8 Johan Rudengren Eskilstuna MK 4 wd Skoda 2:07,7 32,4 32,4 0,5
10   Christer Johansson Flens MS   Fabia R5  
 
61 72 Jennyh Persson SMK Nyköping 1 wd/Std VW 2:09,7 34,4 2,0
13   Lisa Jonasson Filipstads MC   Golf Mk III  
 
62 51 Lars Lindros Katrineholms MK 2 wd Opel 2:10,2 34,9 31,3 0,5
34   Fredrik Karlsson Nora MK   Ascona  
Entrant: B o K Lots & Transport Örebro
 
63 7 Madicken Swärdh Katrineholms MK Ungdomsrally VW 2:18,2 42,9 27,6 8,0
6   Kristoffer Nordlund SMK Nyköping   Golf Mk II  
 
64 73 Sören Sjöman SMK Vingåker 1 wd/Std VW 2:20,1 44,8 32,5 1,9
14   Per Jansson Katrineholms MK   Golf II  
 
65 6 Nathalie Wennerström Nora MK Ungdomsrally Suzuki 2:41,3 1:06,0 50,7 21,2
7   Jonas Karlsson Nora MK   Swift