2017-04-22
Alesvängen
Official final
On SS 6
111 starting
Pos |
No. |
|
Driver / CO-Driver |
Club |
Competition class |
|
Car / Model |
Time |
Diff L |
Diff C |
Diff P |
|
75 |
|
Mats Adielsson |
Göteborgs MF |
A-förare 4 wd |
|
Mitsubishi |
2:53,5 |
|
|
|
1 |
|
|
Andreas Johansson |
Eskilstuna MK |
|
|
Evo 7 |
|
|
|
74 |
|
Bengt Abrahamsson |
Kullings MS |
A-förare 4 wd |
|
Mitsubishi |
2:53,8 |
0,3
|
0,3
|
0,3
|
2 |
|
|
Peter Fogel |
Kullings MS |
|
|
R5 |
|
|
|
80 |
|
Pontus Jakobsson |
SMK Nyköping |
A-förare 2 wd |
|
Toyota |
2:57,8 |
4,3
|
|
4,0
|
1 |
|
|
Martin Andersson |
Götene MK |
|
|
Corolla |
|
|
Applicant: Södertörnsvakuum.se |
|
|
92 |
|
Thomas Lennstrand |
Kullings MS |
A-förare 2 wd |
|
Volvo |
3:00,4 |
6,9
|
2,6
|
2,6
|
2 |
|
|
Bosse Holmstrand |
Kulling MS |
|
|
940 |
|
|
|
91 |
|
Markus Börjesson |
Älvbygdens MK |
A-förare 2 wd |
|
Volvo |
3:00,7 |
7,2
|
2,9
|
0,3
|
3 |
|
|
Björn Ekenved |
Göteborgs MF |
|
|
944 |
|
|
|
118 |
|
Emelie Axelsson |
Säffle MC |
B-förare 2 wd |
|
Volvo |
3:02,2 |
8,7
|
|
1,5
|
1 |
|
|
Alexander Glavsjö |
Fryksdalens MK |
|
|
940 |
|
|
|
89 |
|
Martin Norenby |
Dals MK |
A-förare 2 wd |
|
Volvo |
3:02,5 |
9,0
|
4,7
|
0,3
|
4 |
|
|
Erik Gustavsson |
SMK Linde |
|
|
940 |
|
|
|
90 |
|
Mats Moberg |
Östergyllen RC |
A-förare 2 wd |
|
Opel |
3:02,7 |
9,2
|
4,9
|
0,2
|
5 |
|
|
1000vert Svensson |
Laxå MK |
|
|
Ascona B |
|
|
|
108 |
|
Sven Hansen |
Fryksdalens MK |
B-förare 2 wd |
|
Volvo |
3:03,0 |
9,5
|
0,8
|
0,3
|
2 |
|
|
Per-Olof Einerfeldt |
Värmdö Bilklubb |
|
|
242 |
|
|
|
82 |
|
Andreas Persson |
MK Ratten |
A-förare 2 wd |
|
Renault |
3:03,1 |
9,6
|
5,3
|
0,1
|
6 |
|
|
Martin Holmdahl |
MK Ran Askersund |
|
|
Clio RS |
|
|
Applicant: HELMIA MOTORSPORT |
|
|
73 |
|
Glenn Egon Ström |
Dals MK |
A-förare 4 wd |
|
Subaru |
3:03,2 |
9,7
|
9,7
|
0,1
|
3 |
|
|
Martin Svensson |
SMK Trollhätttan |
|
|
Impreza WRC |
|
|
|
110 |
|
Tommy Eliasson |
Storfors MK |
B-förare 2 wd |
|
Volvo |
3:03,6 |
10,1
|
1,4
|
0,4
|
3 |
|
|
Ove Persson |
SMK Linde |
|
|
940 |
|
|
|
77 |
|
Dan Johanesson |
Dals MK |
A-förare 4 wd |
|
Subaru |
3:04,1 |
10,6
|
10,6
|
0,5
|
4 |
|
|
Joakim Johannesson |
Dals MK |
|
|
Inpreza N14 |
|
|
|
115 |
|
Robert Teiffel |
Kullings MS |
B-förare 2 wd |
|
Volvo |
3:05,7 |
12,2
|
3,5
|
1,6
|
4 |
|
|
Peter Teiffel |
Kullings MS |
|
|
242 |
|
|
|
116 |
|
Patrik Werner |
Vänersborgs MK |
B-förare 2 wd |
|
Volvo |
3:05,8 |
12,3
|
3,6
|
0,1
|
5 |
|
|
Karl-Axel Lindskog |
Storfors MK |
|
|
242 Turbo |
|
|
|
63 |
|
Ola Axelsson |
Västerås MS |
Klass 9 H2 & I -81 |
|
Volvo |
3:06,6 |
13,1
|
|
0,8
|
1 |
|
|
Curt Lundmark |
Västerås MS |
|
|
240 |
|
|
Applicant: AXELSSONS TURISTTRAFIKAB |
|
|
84 |
|
Jonas Sandgren |
Falköpings MK |
A-förare 2 wd |
|
Volvo |
3:07,0 |
13,5
|
9,2
|
0,4
|
7 |
|
|
Annie Hellstadius |
Kullings MS |
|
|
940 |
|
|
|
103 |
|
Ulf Grolander |
Älvbygdens MK |
B-förare 2 wd |
|
Volvo |
3:08,1 |
14,6
|
5,9
|
1,1
|
6 |
|
|
Kjell Vallin |
Gotlands MF |
|
|
240 |
|
|
|
51 |
|
Anders Olsson |
Vaxholms MK |
Klass 8 H1 -75 |
|
Volvo |
3:08,5 |
15,0
|
|
0,4
|
1 |
|
|
Erik Uppsäll |
Sigtuna RC |
|
|
164 |
|
|
Applicant: TEAM TIA RACING |
|
|
135 |
|
Lars Arvidsson |
Kullings MS |
C-förare 2 wd |
|
Volvo |
3:08,6 |
15,1
|
|
0,1
|
1 |
|
|
Mia Blom |
Kullings MS |
|
|
940 |
|
|
|
53 |
|
Claes Alfredsson |
Stenungsunds MS |
Klass 9 H2 & I -81 |
|
Opel |
3:08,8 |
15,3
|
2,2
|
0,2
|
2 |
|
|
Anders Birath |
SMK Trollhättan |
|
|
Ascona 400 |
|
|
|
81 |
|
Anders Johansson |
Kullings MS |
A-förare 2 wd |
|
Volvo |
3:08,9 |
15,4
|
11,1
|
0,1
|
8 |
|
|
Peter Andersson |
Kullings MS |
|
|
940 |
|
|
|
61 |
|
Göran Fredriksson |
MK Ratten |
Klass 9 H2 & I -81 |
|
Volvo |
3:09,2 |
15,7
|
2,6
|
0,3
|
3 |
|
|
Ulf Håkansson |
MK Team Westom |
|
|
242 T |
|
|
|
113 |
|
Simon Andersson |
Bengtsfors MC |
B-förare 2 wd |
|
Volvo |
3:09,4 |
15,9
|
7,2
|
0,2
|
7 |
|
|
Urban Fröjd |
Falköpings MK |
|
|
940 |
|
|
|
54 |
|
Mats Karlsson |
Nässjö MK |
Klass 9 H2 & I -81 |
|
Volvo |
3:09,6 |
16,1
|
3,0
|
0,2
|
4 |
|
|
L-O Gustafsson |
Nässjö MK |
|
|
242 |
|
|
Applicant: Team Skeppsbrons |
|
|
62 |
|
Patrik Dybeck |
SMK Gävle |
Klass 9 H2 & I -81 |
|
VW |
3:10,0 |
16,5
|
3,4
|
0,4
|
5 |
|
|
Jonny Norling |
Skutskärs MS |
|
|
Golf 1 |
|
|
|
83 |
|
Pontus Berglund |
SMK Hörby |
A-förare 2 wd |
|
Volvo |
3:11,0 |
17,5
|
13,2
|
1,0
|
9 |
|
|
Julia Thulin |
SMK Hörby |
|
|
940 |
|
|
|
93 |
|
Anders Kärnede |
Älvbygdens MK |
A-förare 2 wd |
|
Opel |
3:11,2 |
17,7
|
13,4
|
0,2
|
10 |
|
|
Eric Hult |
Kullings MS |
|
|
Kadett GSI 16v |
|
|
|
94 |
|
Jan Wigertson |
Kullings MS |
A-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N <1400 |
|
Volvo |
3:12,0 |
18,5
|
|
0,8
|
1 |
|
|
Åsa Wigertson |
Kullings MS |
|
|
850 |
|
|
|
102 |
|
Peter Börjesson |
Stenungsunds MS |
B-förare 2 wd |
|
Volvo |
3:12,0 |
18,5
|
9,8
|
|
8 |
|
|
Klas Ivarsson |
SMK Trollhättan |
|
|
242 |
|
|
Applicant: Team Börjesson Maskin |
|
|
52 |
|
Christer Nilsson |
SMK Trollhättan |
Klass 9 H2 & I -81 |
|
Opel |
3:12,1 |
18,6
|
5,5
|
0,1
|
6 |
|
|
Claes Evenås |
SMK Trollhättan |
|
|
Ascona 400 |
|
|
|
56 |
|
Lars-Ove Olsson |
Forshaga MC |
Klass 9 H2 & I -81 |
|
Opel |
3:12,2 |
18,7
|
5,6
|
0,1
|
7 |
|
|
Torbjörn Jönsson |
Forshaga MC |
|
|
Ascona 400 |
|
|
|
59 |
|
Jan Hagberg |
Kinds MK |
Klass 9 H2 & I -81 |
|
Volvo |
3:12,2 |
18,7
|
5,6
|
|
7 |
|
|
Per Mikael Ekström |
Borås MK |
|
|
242 |
|
|
|
95 |
|
Robert Johansson |
Göteborgs MF |
A-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N <1400 |
|
Volvo |
3:12,2 |
18,7
|
0,2
|
|
2 |
|
|
Kim Pettersson |
SMK Trollhättan |
|
|
240 |
|
|
|
114 |
|
Joakim Willingskär |
Kullings MS |
B-förare 2 wd |
|
BMW |
3:12,2 |
18,7
|
10,0
|
|
9 |
|
|
Per-Anders Andersson |
Kullings MS |
|
|
325 |
|
|
|
145 |
|
Nisse Johansson |
Laxå MK |
C-förare 2 wd |
|
Volvo |
3:12,2 |
18,7
|
3,6
|
|
2 |
|
|
Magnus Söderling |
Östernärkes RMC |
|
|
940 |
|
|
Applicant: NILS JOHANSSON BIL AB |
|
|
128 |
|
Felix Harling |
MK Team Westom |
B-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N <1400 |
|
Volvo |
3:12,5 |
19,0
|
|
0,3
|
1 |
|
|
Linus Harling |
MK Team Westom |
|
|
940 |
|
|
|
133 |
|
Christoffer Olsson |
Säffle MC |
B-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N <1400 |
|
Volvo |
3:12,7 |
19,2
|
0,2
|
0,2
|
2 |
|
|
Patrik Adolfsson |
Säffle MC |
|
|
940 |
|
|
|
139 |
|
Henrik Johansson |
Stenungsunds MS |
C-förare 2 wd |
|
Volvo |
3:12,7 |
19,2
|
4,1
|
|
3 |
|
|
Tobias Börjesson |
Stenungsunds MS |
|
|
242 |
|
|
|
130 |
|
Henrik Johansson |
Dals MK |
B-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N <1400 |
|
Volvo |
3:13,3 |
19,8
|
0,8
|
0,6
|
3 |
|
|
Lukas Andervang |
Dals MK |
|
|
244 |
|
|
|
154 |
|
Gustav Johansson |
Fryksdalens MK |
C-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N <1400 |
|
Volvo |
3:13,3 |
19,8
|
|
|
1 |
|
|
Rebecca Andersson |
Hällefors MK |
|
|
242 |
|
|
|
105 |
|
Patrik Pettersson |
Falköping MK |
B-förare 2 wd |
|
Škoda |
3:13,5 |
20,0
|
11,3
|
0,2
|
10 |
|
|
Torbjörn Fagerlind |
Götene MK |
|
|
Fabia R2 |
|
|
|
49 |
|
Henrik Boivie |
Almunge MK |
Klass 8 H1 -75 |
|
Ford |
3:14,6 |
21,1
|
6,1
|
1,1
|
2 |
|
|
Micael Björklund |
Rasbo MK |
|
|
Escort RS 1600 |
|
|
Applicant: Bevelko Historic Rallyteam Sweden |
|
|
67 |
|
Petter Fausko |
Asker og Bærum Motorsport |
Klass 10 J1 & J2 82-90 |
|
Opel |
3:14,9 |
21,4
|
|
0,3
|
1 |
|
|
Terje Buberget |
KNA Kongsvinger |
|
|
Kadett GSI |
|
|
|
96 |
|
Tomas Sjöberg |
Sotenäs MK |
A-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N <1400 |
|
Volvo |
3:15,1 |
21,6
|
3,1
|
0,2
|
3 |
|
|
Krister Gull |
Kils MK Bil |
|
|
850 |
|
|
|
122 |
|
Kjell Hansson |
Dals MK |
B-förare 2 wd |
|
Volvo |
3:15,5 |
22,0
|
13,3
|
0,4
|
11 |
|
|
Carl Öberg |
SMK Trollhättan |
|
|
940 |
|
|
|
112 |
|
Mats Johansson |
Göteborgs MF |
B-förare 2 wd |
|
BMW |
3:16,0 |
22,5
|
13,8
|
0,5
|
12 |
|
|
Krister Johannesson |
Göteborgs MF |
|
|
325 |
|
|
|
50 |
|
Mikael Lööv |
Rasbo MK |
Klass 8 H1 -75 |
|
Opel |
3:16,1 |
22,6
|
7,6
|
0,1
|
3 |
|
|
Göran Westerman |
Rasbo MK |
|
|
Ascona A |
|
|
|
126 |
|
Pontus Jardstedt |
Kullings MS |
B-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N <1400 |
|
Volvo |
3:16,2 |
22,7
|
3,7
|
0,1
|
4 |
|
|
Karl-Johan Borhammar |
Kullings MS |
|
|
940 |
|
|
|
155 |
|
Marcus Holm |
Fägre MK |
C-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N <1400 |
|
Volvo |
3:16,4 |
22,9
|
3,1
|
0,2
|
2 |
|
|
Emil Fröberg |
Mariestads MS |
|
|
242 |
|
|
|
117 |
|
Andreas Andersson |
Götene MK |
B-förare 2 wd |
|
Volvo |
3:17,0 |
23,5
|
14,8
|
0,6
|
13 |
|
|
Tobias Bragd |
Götene MK |
|
|
240 |
|
|
|
47 |
|
Enar Viktorsson |
MK Trophy |
Klass 8 H1 -75 |
|
Ford |
3:17,4 |
23,9
|
8,9
|
0,4
|
4 |
|
|
Pierre Ellison |
Säffle MC |
|
|
Escort BDA |
|
|
|
131 |
|
Andreas Westlund |
Kullings MS |
B-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N <1400 |
|
Volvo |
3:19,0 |
25,5
|
6,5
|
1,6
|
5 |
|
|
Joacim Wigertson |
Kullings MS |
|
|
S70 |
|
|
|
41 |
|
Thomas Johansson |
SMK Trollhättan |
Klass 7 G1 & G2 -71 |
|
BMW |
3:19,5 |
26,0
|
|
0,5
|
1 |
|
|
Björn Ånvedh |
SMK Trollhättan |
|
|
2002 |
|
|
|
119 |
|
Frida Axelsson |
Skillingaryds MK |
B-förare 2 wd |
|
Honda |
3:21,4 |
27,9
|
19,2
|
1,9
|
14 |
|
|
Timo Hihnala |
Kinds MK |
|
|
Civic Type-R |
|
|
|
157 |
|
Joel Larsson |
Kullings MS |
C-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N <1400 |
|
Volvo |
3:22,0 |
28,5
|
8,7
|
0,6
|
3 |
|
|
Oskar Lewinsson |
Kullings MS |
|
|
240 |
|
|
|
160 |
|
Erik Ström |
Östmarks MFF |
C-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N <1400 |
|
Volvo |
3:22,7 |
29,2
|
9,4
|
0,7
|
4 |
|
|
Per Ström |
Östmarks MFF |
|
|
242 |
|
|
|
151 |
|
Mattias Holm |
SMK Trollhättan |
C-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N <1400 |
|
Volvo |
3:22,8 |
29,3
|
9,5
|
0,1
|
5 |
|
|
Johan Holm |
SMK Trollhättan |
|
|
940 |
|
|
|
158 |
|
Tobias Andersson |
Kullings MS |
C-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N <1400 |
|
Volvo |
3:22,9 |
29,4
|
9,6
|
0,1
|
6 |
|
|
Andreas Mollstedt |
Kullings MS |
|
|
940 |
|
|
|
127 |
|
Viktor Johansson |
Vara MK |
B-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N <1400 |
|
Volvo |
3:23,0 |
29,5
|
10,5
|
0,1
|
6 |
|
|
Rickard Johansson |
Vara MK |
|
|
940 |
|
|
|
107 |
|
Stefan Grönberg |
Dals MK |
B-förare 2 wd |
|
Opel |
3:23,2 |
29,7
|
21,0
|
0,2
|
15 |
|
|
Tobias Holmström |
Dals MK |
|
|
Ascona B |
|
|
|
156 |
|
Viktor Sjöberg |
Älvbyggdens MK |
C-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N <1400 |
|
Volvo |
3:23,4 |
29,9
|
10,1
|
0,2
|
7 |
|
|
Jonas Sjöberg |
Älvbyggdens MK |
|
|
940 |
|
|
|
31 |
|
Per-Henrik Hedberg |
SMK Söderhamn |
Klass 5 F 1600cc- -65 |
|
Volvo |
3:24,3 |
30,8
|
|
0,9
|
1 |
|
|
Hans-Åke Flink |
Mälaröarnas MK |
|
|
Amazon |
|
|
|
142 |
|
Lennart Martinsson |
Sotenäs MK |
C-förare 2 wd |
|
Volvo |
3:24,5 |
31,0
|
15,9
|
0,2
|
4 |
|
|
Monica Martinsson |
Sotenäs MK |
|
|
244 |
|
|
Applicant: KAREV |
|
|
25 |
|
Kenneth Waltersson |
Anderstorp RC |
Klass 4 F 1300-1600cc -65 |
|
Ford |
3:24,9 |
31,4
|
|
0,4
|
1 |
|
|
Jan Sönne |
Anderstorp RC |
|
|
Cortina Lotus |
|
|
|
33 |
|
Janne Blom |
Finspångs MS |
Klass 5 F 1600cc- -65 |
|
Volvo |
3:25,0 |
31,5
|
0,7
|
0,1
|
2 |
|
|
Stigh Bergqvist |
Finspångs MS |
|
|
PV |
|
|
|
35 |
|
Thomas Johansson |
Bengtsfors MC |
Klass 5 F 1600cc- -65 |
|
Volvo |
3:25,1 |
31,6
|
0,8
|
0,1
|
3 |
|
|
Thomas Rapp |
Bengtsfors MC |
|
|
Amazon |
|
|
|
72 |
|
Bertil Carlsson |
Varbergs MK |
A-förare 4 wd |
|
Mitsubishi |
3:25,5 |
32,0
|
32,0
|
0,4
|
5 |
|
|
Ingemar Johnzon |
Varbergs MK |
|
|
Evo VII |
|
|
|
45 |
|
Johnny Sundström |
Vara MK |
Klass 8 H1 -75 |
|
Opel |
3:25,6 |
32,1
|
17,1
|
0,1
|
5 |
|
|
Anton Sundström |
Vara MK |
|
|
Ascona A |
|
|
|
86 |
|
Jan-Inge Carlsson |
Göteborgs MF |
A-förare 2 wd |
|
Opel |
3:26,1 |
32,6
|
28,3
|
0,5
|
11 |
|
|
Carina Lerneryd |
Göteborgs MF |
|
|
Ascona B |
|
|
|
48 |
|
Bo Axelsson |
Dals MK |
Klass 8 H1 -75 |
|
Ford |
3:26,4 |
32,9
|
17,9
|
0,3
|
6 |
|
|
Michael Hoffstedt |
Sportvagnsklubben Göteborg |
|
|
Escort RS 1600 |
|
|
|
123 |
|
Alexander Kolbert |
Götene MK |
B-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N <1400 |
|
Volvo |
3:26,7 |
33,2
|
14,2
|
0,3
|
7 |
|
|
Joakim Ljungkvist |
Götene MK |
|
|
940 |
|
|
|
22 |
|
Per-Arne Sjöstedt |
Haninge MK |
Klass 3 F -1300cc -65 |
|
Saab |
3:27,8 |
34,3
|
|
1,1
|
1 |
|
|
Mikael Ence |
Haninge MK |
|
|
Sport |
|
|
|
64 |
|
Tomas Åkeson |
Teknis MC |
Klass 10 J1 & J2 82-90 |
|
Lancia |
3:28,6 |
35,1
|
13,7
|
0,8
|
2 |
|
|
Anders Fantenberg |
Teknis MC |
|
|
Delta Integrale |
|
|
|
148 |
|
Martin Nygårdh |
Kullings MS |
C-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N <1400 |
|
Volvo |
3:29,1 |
35,6
|
15,8
|
0,5
|
8 |
|
|
Niclas Svensson |
|
|
|
240 |
|
|
|
168 |
|
Heidi Ryrlén |
Vänersborgs MK |
Ungdomsrally |
|
VW |
3:29,5 |
36,0
|
|
0,4
|
1 |
|
|
Christer Holm |
SMK Trollhättan |
|
|
Polo GTI |
|
|
|
26 |
|
Leif B. Andersson |
Rallyklassikerna |
Klass 4 F 1300-1600cc -65 |
|
Ford |
3:29,8 |
36,3
|
4,9
|
0,3
|
2 |
|
|
Bengt Lank |
Fagersta MK |
|
|
Cortina |
|
|
Applicant: Heco Aluminium Trailer AB |
|
|
68 |
|
Anders Söderberg |
Botkyrka MK |
Klass 10 J1 & J2 82-90 |
|
Audi |
3:30,2 |
36,7
|
15,3
|
0,4
|
3 |
|
|
Lotta Strand |
SMK Valdemarsvik |
|
|
90 Quattro |
|
|
|
152 |
|
Johan Dahl |
Skene MS |
C-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N <1400 |
|
Volvo |
3:31,6 |
38,1
|
18,3
|
1,4
|
9 |
|
|
Johan Högberg |
Toarp MK |
|
|
940 |
|
|
Applicant: JUNKWORX |
|
|
166 |
|
Emilio Trejile |
Skene MS |
C-förare Grupp E |
|
VW |
3:31,7 |
38,2
|
|
0,1
|
1 |
|
|
Magnus Widmark |
Skene MS |
|
|
Golf 3 |
|
|
Applicant: Hejdu Hejdu Racing |
|
|
124 |
|
Mikael Persson |
SMK Trollhättan |
B-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N <1400 |
|
Volvo |
3:32,1 |
38,6
|
19,6
|
0,4
|
8 |
|
|
Marcus Persson |
SMK Trollhättan |
|
|
240 |
|
|
Applicant: Bilfocus Motorsport |
|
|
147 |
|
Peter Lindman |
Falköpings MK |
C-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N <1400 |
|
Volvo |
3:33,1 |
39,6
|
19,8
|
1,0
|
10 |
|
|
Lars Johansson |
Vara MK |
|
|
940 |
|
|
Applicant: Lindman motorsport |
|
|
43 |
|
Mattias Olofsson |
Bengtsfors MC |
Klass 8 H1 -75 |
|
Volvo |
3:33,7 |
40,2
|
25,2
|
0,6
|
7 |
|
|
Peter Gabrielsson |
Bengtsfors MC |
|
|
142 |
|
|
|
162 |
|
Frank Jacobsson |
Vara MK |
C-förare Grupp E |
|
VW |
3:33,8 |
40,3
|
2,1
|
0,1
|
2 |
|
|
Oskar Jansson |
Vara MK |
|
|
Golf IV 2,0 |
|
|
|
24 |
|
Bo Eriksson |
Norbergs MC |
Klass 4 F 1300-1600cc -65 |
|
Ford |
3:34,8 |
41,3
|
9,9
|
1,0
|
3 |
|
|
Rolf Brandberg |
Norbergs MC |
|
|
Cortina GT |
|
|
|
44 |
|
Peter Thume |
Kolsva MS |
Klass 8 H1 -75 |
|
Opel |
3:35,8 |
42,3
|
27,3
|
1,0
|
8 |
|
|
Karin Danielsson |
Kolsva MS |
|
|
Kadett GTE |
|
|
|
129 |
|
Kai-Ove Andersson |
Kullings MS |
B-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N <1400 |
|
Volvo |
3:36,0 |
42,5
|
23,5
|
0,2
|
9 |
|
|
Mats-Erik Andersson |
Kullings MS |
|
|
242 |
|
|
|
153 |
|
Stefan Andersson |
SMK Trollhättan |
C-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N <1400 |
|
Volvo |
3:36,9 |
43,4
|
23,6
|
0,9
|
11 |
|
|
Göran Tell |
SMK Trollhättan |
|
|
244 |
|
|
|
28 |
|
Alf Öberg |
Västerås MS |
Klass 5 F 1600cc- -65 |
|
Volvo |
3:38,8 |
45,3
|
14,5
|
1,9
|
4 |
|
|
Göran Liljeros |
Västerås MS |
|
|
Amazon 122S |
|
|
Applicant: CAR FIX Rally Team |
|
|
29 |
|
Anders Johanson |
Laxå MK |
Klass 5 F 1600cc- -65 |
|
Volvo |
3:38,8 |
45,3
|
14,5
|
|
4 |
|
|
Håkan Berg |
Laxå MK |
|
|
Amazon 122S |
|
|
Applicant: NILS JOHANSSON BIL AB |
|
|
159 |
|
Fredrik Karlsson |
Dals MK |
C-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N <1400 |
|
Volvo |
3:38,9 |
45,4
|
25,6
|
0,1
|
12 |
|
|
Albin Karlsson |
Dals MK |
|
|
240 |
|
|
|
163 |
|
Joakim Bengtsson |
Kullings MS |
C-förare Grupp E |
|
Toyota |
3:39,2 |
45,7
|
7,5
|
0,3
|
3 |
|
|
Melvin Bengtsson |
Kullings MS |
|
|
Corolla |
|
|
|
37 |
|
Ove Jonsson |
Vimmerby MS |
Klass 7 G1 & G2 -71 |
|
Saab |
3:40,8 |
47,3
|
21,3
|
1,6
|
2 |
|
|
Marcus Jonsson |
Vimmerby MS |
|
|
96 V4 |
|
|
|
146 |
|
Börje Johansson |
Kullings MS |
C-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N <1400 |
|
Volvo |
3:41,0 |
47,5
|
27,7
|
0,2
|
13 |
|
|
Ingrid Johansson |
Kullings MS |
|
|
240 |
|
|
|
30 |
|
Anders Eriksson |
MK Team Westom |
Klass 5 F 1600cc- -65 |
|
Volvo |
3:41,5 |
48,0
|
17,2
|
0,5
|
6 |
|
|
Anette Broström |
MK Team Westom |
|
|
122S |
|
|
|
161 |
|
Peter Lanner |
Vara MK |
C-förare Grupp E |
|
Toyota |
3:42,2 |
48,7
|
10,5
|
0,7
|
4 |
|
|
Robert Mellegård |
Vara MK |
|
|
Corolla |
|
|
|
40 |
|
Håkan Gustavsson |
MK Speed |
Klass 7 G1 & G2 -71 |
|
Saab |
3:42,5 |
49,0
|
23,0
|
0,3
|
3 |
|
|
Hans Eriksson |
MK Speed |
|
|
V4 |
|
|
Applicant: Norrmans Schakt & Transport AB |
|
|
18 |
|
Ola Stokka |
KAK Motorsport |
Klass 1 E -61 |
|
Volvo |
3:45,7 |
52,2
|
|
3,2
|
1 |
|
|
Lars Stokka |
KAK Motorsport |
|
|
PV |
|
|
|
27 |
|
Ingvar Svensson |
Kullings MS |
Klass 5 F 1600cc- -65 |
|
Volvo |
3:49,4 |
55,9
|
25,1
|
3,7
|
7 |
|
|
Jan Gotting |
Kullings MS |
|
|
Amazon |
|
|
|
23 |
|
Lars Larsson |
MK Kopparberg |
Klass 4 F 1300-1600cc -65 |
|
VW |
3:52,7 |
59,2
|
27,8
|
3,3
|
4 |
|
|
Patrik Andren |
MK Kopparberg |
|
|
1500 S |
|
|
|
165 |
|
Per-Åke Johnsson |
MK Trophy |
C-förare Grupp E |
|
Volvo |
3:53,8 |
1:00,3
|
22,1
|
1,1
|
5 |
|
|
Malin Larsson |
Orust Bilsportklubb |
|
|
940 |
|
|
|
164 |
|
Johan Mäsak |
Orust Bilsportklubb |
C-förare Grupp E |
|
Saab |
3:55,1 |
1:01,6
|
23,4
|
1,3
|
6 |
|
|
Bengt-Ove Sandberg |
Orust Bilsportklubb |
|
|
99 |
|
|
|
170 |
|
Daniel Åhman |
Stenungsunds MS |
Ungdomsrally |
|
Volvo |
3:55,3 |
1:01,8
|
25,8
|
0,2
|
2 |
|
|
Sven Åhman |
Stenungsunds MS |
|
|
240 |
|
|
|
167 |
|
Mattias Jonsson |
Kullings MS |
C-förare Grupp E |
|
BMW |
3:56,1 |
1:02,6
|
24,4
|
0,8
|
7 |
|
|
Marika Carlsson |
Sportvagnssällskapet i Jönköping |
|
|
316 Compact |
|
|
|
172 |
|
Alexander Fogdeby |
Storfors MK |
Ungdomsrally |
|
Volvo |
3:57,2 |
1:03,7
|
27,7
|
1,1
|
3 |
|
|
Marcus Fogdeby |
Storfors MK |
|
|
240 |
|
|
|
21 |
|
Hans-Åke Söderqvist |
Norbergs MC |
Klass 3 F -1300cc -65 |
|
BMC |
3:57,6 |
1:04,1
|
29,8
|
0,4
|
2 |
|
|
Richard Forsell |
Norbergs MC |
|
|
Cooper S |
|
|
Applicant: Söderqvist Engineering |
|
|
19 |
|
Sten Säfström |
Sigtuna RC |
Klass 3 F -1300cc -65 |
|
Saab |
4:02,7 |
1:09,2
|
34,9
|
5,1
|
3 |
|
|
Jan Säfström |
Sigtuna RC |
|
|
Monte Carlo 850 |
|
|
|
36 |
|
Bengt Samuelsson |
SMK Motala Bil |
Klass 7 G1 & G2 -71 |
|
Volvo |
4:02,8 |
1:09,3
|
43,3
|
0,1
|
4 |
|
|
Sofia Johansson |
Ydre MK |
|
|
142 S |
|
|
|
20 |
|
Lars Erik Hällbo |
Säters MK |
Klass 3 F -1300cc -65 |
|
Saab |
4:17,5 |
1:24,0
|
49,7
|
14,7
|
4 |
|
|
Lars Erik Björnberg |
Säters MK |
|
|
96 Sport |
|
|
|
171 |
|
Angelica Johansson |
Fjärås MK |
Ungdomsrally |
|
Saab |
4:28,5 |
1:35,0
|
59,0
|
11,0
|
4 |
|
|
Mikael Johansson |
Fjärås MK |
|
|
900 |
|
|
|
71 |
|
Rolf Karlsson |
SMK Arboga |
Klass 7 G1 & G2 -71 |
|
Volvo |
4:38,7 |
1:45,2
|
1:19,2
|
10,2
|
5 |
|
|
Ingvar Christianson |
Kolsva MS |
|
|
140 |
|
|
* = allotted time,
? = under investigation
|