2016-09-03
Strömkarlsrallyt
Official final
On SS 4
112 starting
Pos |
No. |
|
Driver / CO-Driver |
Club |
Competition class |
|
Car / Model |
Time |
Diff L |
Diff C |
Diff P |
|
4 |
|
Kristian Johansson |
Kinds MK |
A-förare 2 WD |
|
VW |
5:27,3 |
|
|
|
1 |
|
|
Fredrik Livh |
Laxå MK |
|
|
Golf |
|
|
Applicant: Johanssons Bilverkstad i Borås |
|
|
3 |
|
Bengt Abrahamsson |
Kullings MS |
A-förare 4 WD |
|
Mitsubishi |
5:33,8 |
6,5
|
|
6,5
|
1 |
|
|
Peter Fogel |
Kullings MS |
|
|
R5 |
|
|
|
8 |
|
Jimmy Wessbo |
Kullings MS |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
5:35,9 |
8,6
|
8,6
|
2,1
|
2 |
|
|
Nina Jonasson |
Wäxjö MS |
|
|
940 |
|
|
Applicant: Johanssons Bilverkstad i Borås |
|
|
60 |
|
Mikael Wiberg |
Storfors MK |
B-förare 2 WD |
|
Volvo |
5:39,3 |
12,0
|
|
3,4
|
1 |
|
|
Weine Larsson |
SMK Karlskoga |
|
|
940 |
|
|
|
14 |
|
Bengt Carlsson |
Vara MK |
A-förare 2 WD |
|
BMW |
5:41,2 |
13,9
|
13,9
|
1,9
|
3 |
|
|
Andreas Aleryd |
Vara MK |
|
|
325 |
|
|
|
47 |
|
Tomas Norqvist |
SMK Trollhättan |
Appendix K |
|
Volvo |
5:41,4 |
14,1
|
|
0,2
|
1 |
|
|
Joel Norqvist |
SMK Trollhättan |
|
|
242 |
|
|
|
7 |
|
Simon Johansson |
Munkfors MC |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
5:41,6 |
14,3
|
14,3
|
0,2
|
4 |
|
|
Fredrik Peterson |
V:a Östergötlands MK |
|
|
940 |
|
|
|
11 |
|
Stefan Axelsson |
Säffle MC |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
5:42,4 |
15,1
|
15,1
|
0,8
|
5 |
|
|
Peter Johansson |
MK Team Treske |
|
|
940 |
|
|
|
201 |
|
Tommy Eliasson |
Storfors MK |
B-förare 2 WD |
|
Volvo |
5:42,5 |
15,2
|
3,2
|
0,1
|
2 |
|
|
Ove Persson |
Linde MK |
|
|
940 |
|
|
|
6 |
|
Thomas Lennstrand |
Kullings MS |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
5:43,1 |
15,8
|
15,8
|
0,6
|
6 |
|
|
Conny Erixon |
Kullings MS |
|
|
940 |
|
|
Applicant: Traktive AB |
|
|
73 |
|
Robert Teiffel |
Kullings MS |
B-förare 2 WD |
|
Volvo |
5:44,3 |
17,0
|
5,0
|
1,2
|
3 |
|
|
Peter Teiffel |
Kullings MS |
|
|
242 |
|
|
|
9 |
|
Niklas Blomkvist |
Munkfors MC |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
5:44,7 |
17,4
|
17,4
|
0,4
|
7 |
|
|
Per Wiksten |
MK Ratten |
|
|
240 |
|
|
|
5 |
|
Philip Haag |
Vara MK |
A-förare 2 WD |
|
Citroën |
5:46,1 |
18,8
|
18,8
|
1,4
|
8 |
|
|
Fredrik Palm |
Skara MK |
|
|
DS3 R3 |
|
|
|
23 |
|
Daniel Hellstadius |
Kullings MS |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
5:46,2 |
18,9
|
18,9
|
0,1
|
9 |
|
|
Peter Svensson |
Kullings MS |
|
|
940 |
|
|
|
10 |
|
Lars Engström |
Kullings MS |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
5:47,5 |
20,2
|
20,2
|
1,3
|
10 |
|
|
Bosse Holmstrand |
Kullings MS |
|
|
940 |
|
|
|
12 |
|
Björn Larsson |
Forshaga MC |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
5:47,7 |
20,4
|
20,4
|
0,2
|
11 |
|
|
Kenth-Åke Stenbäck |
Forshaga MC |
|
|
242 |
|
|
|
87 |
|
Victor Bergsander |
Kullings MS |
C-förare 2 WD |
|
Volvo |
5:49,4 |
22,1
|
|
1,7
|
1 |
|
|
Tommy Sävevik |
Vara MK |
|
|
940 |
|
|
|
78 |
|
Pontus Jakobsson |
SMK Nyköping |
B-förare 2 WD |
|
VW |
5:49,5 |
22,2
|
10,2
|
0,1
|
4 |
|
|
Martin Andersson |
Götene MK |
|
|
Golf 3 |
|
|
|
15 |
|
Nicklas Karlsson |
MK Team Westom |
A-förare 2 WD |
|
Opel |
5:49,9 |
22,6
|
22,6
|
0,4
|
12 |
|
|
Angela Petré |
MK Team Westom |
|
|
Kadett GSI |
|
|
|
76 |
|
Christopher Sundberg |
Falköpings MK |
B-förare 2 WD |
|
Volvo |
5:49,9 |
22,6
|
10,6
|
|
5 |
|
|
Emelie Andersson |
Falköpings MK |
|
|
242 |
|
|
|
19 |
|
Per Löfqvist |
Kinds MK |
A-förare 2 WD |
|
BMW |
5:50,0 |
22,7
|
22,7
|
0,1
|
13 |
|
|
Daniel Molin |
|
|
|
M3 |
|
|
|
80 |
|
Torbjörn Eriksson |
SMK Karlskoga |
B-förare 2 WD |
|
Volvo |
5:50,0 |
22,7
|
10,7
|
|
6 |
|
|
Arne Johansson |
|
|
|
242 |
|
|
|
61 |
|
Patrik Werner |
Vänersborgs MK |
B-förare 2 WD |
|
Volvo |
5:51,8 |
24,5
|
12,5
|
1,8
|
7 |
|
|
Kalle Lindskog |
Storfors MK |
|
|
242 Turbo |
|
|
|
20 |
|
Peder Eliasson |
Skene MS |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
5:51,9 |
24,6
|
24,6
|
0,1
|
14 |
|
|
Ulrika Johansson |
Kullings MS |
|
|
242 |
|
|
|
91 |
|
Jonas Björk |
MK Team Westom |
C-förare 2 WD |
|
VW |
5:52,5 |
25,2
|
3,1
|
0,6
|
2 |
|
|
Lars Persson |
MK Team Westom |
|
|
Golf Mk2 |
|
|
|
86 |
|
Lars Arvidsson |
Kullings MS |
C-förare 2 WD |
|
Volvo |
5:53,1 |
25,8
|
3,7
|
0,6
|
3 |
|
|
Peter Svensson |
Kullings MS |
|
|
940 |
|
|
|
93 |
|
Joakim Willingskär |
Kullings MS |
C-förare 2 WD |
|
BMW |
5:54,6 |
27,3
|
5,2
|
1,5
|
4 |
|
|
Susanne Hallengren |
Kullings MS |
|
|
325 |
|
|
|
81 |
|
Lars Olsson |
SMK Trollhättan |
B-förare 2 WD |
|
Ford |
5:55,2 |
27,9
|
15,9
|
0,6
|
8 |
|
|
Calle Örberg |
SMK Trollhättan |
|
|
Fiesta ST |
|
|
|
2 |
|
Dan Johannesson |
Dals MK |
A-förare 4 WD |
|
Subaru |
5:56,5 |
29,2
|
22,7
|
1,3
|
2 |
|
|
Joakim Johannesson |
Dals MK |
|
|
Impreza N14 |
|
|
|
68 |
|
Joakim Smedberg |
Götene MK |
B-förare 2 WD |
|
Volvo |
5:57,1 |
29,8
|
17,8
|
0,6
|
9 |
|
|
Toni Andersson |
Götene MK |
|
|
940 |
|
|
|
64 |
|
Sven Hansen |
Karlstad MC Bil |
B-förare 2 WD |
|
Volvo |
5:57,3 |
30,0
|
18,0
|
0,2
|
10 |
|
|
Pierre Karlsson |
Karlstad MC Bil |
|
|
242 |
|
|
|
40 |
|
Jonas Helgesson |
Älvbygdens MK |
A/B VOC Mekonomen Rally/Gr. F/Gr. N <1400cc |
|
Volvo |
5:57,9 |
30,6
|
|
0,6
|
1 |
|
|
Marcus Karlsson |
Älvbygdens MK |
|
|
240 GLT |
|
|
|
99 |
|
Christoffer Olsson |
Säffle MC |
C VOC Mekonomen Rally/Gr. F/Gr. N <1400cc |
|
Volvo |
5:58,7 |
31,4
|
|
0,8
|
1 |
|
|
Patrik Adolfsson |
Säffle MC |
|
|
240 |
|
|
|
66 |
|
Daniel Johansson |
Munkfors MC |
B-förare 2 WD |
|
Volvo |
5:59,0 |
31,7
|
19,7
|
0,3
|
11 |
|
|
Sebastian Lindholm |
Munkfors MC |
|
|
240 |
|
|
|
27 |
|
Jan Wigertson |
Kullings MS |
A/B VOC Mekonomen Rally/Gr. F/Gr. N <1400cc |
|
Volvo |
5:59,6 |
32,3
|
1,7
|
0,6
|
2 |
|
|
Åsa Wigertson |
Kullings MS |
|
|
850 |
|
|
|
74 |
|
Mattias Sundberg |
Munkfors MC |
B-förare 2 WD |
|
VW |
6:00,0 |
32,7
|
20,7
|
0,4
|
12 |
|
|
Ida Bood |
MK Ratten |
|
|
Golf |
|
|
|
94 |
|
Per Hedskog |
SMK Trollhättan |
C-förare 2 WD |
|
Opel |
6:00,4 |
33,1
|
11,0
|
0,4
|
5 |
|
|
Anna-Maria Westerlund |
SMK Trollhättan |
|
|
Ascona |
|
|
|
62 |
|
Hasse Ericsson |
Kullings MS |
B-förare 2 WD |
|
Volvo |
6:00,7 |
33,4
|
21,4
|
0,3
|
13 |
|
|
Benny Larsson |
Kullings MS |
|
|
940 |
|
|
|
25 |
|
Rune Karlsson |
Kullings MS |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
6:00,8 |
33,5
|
33,5
|
0,1
|
15 |
|
|
Jesper Glans |
Amk |
|
|
940 |
|
|
|
35 |
|
Dan Rhodin |
SMK Trollhättan |
A/B VOC Mekonomen Rally/Gr. F/Gr. N <1400cc |
|
Volvo |
6:00,8 |
33,5
|
2,9
|
|
3 |
|
|
Kent-Ola Björklund |
MK Ratten |
|
|
244 |
|
|
|
63 |
|
Tommy Andersson |
SMK Trollhättan |
B-förare 2 WD |
|
Volvo |
6:01,2 |
33,9
|
21,9
|
0,4
|
14 |
|
|
Andreas Gustafsson |
SMK Trollhättan |
|
|
940 |
|
|
|
65 |
|
Simon Andersson |
Bengtsfors MC |
B-förare 2 WD |
|
Volvo |
6:01,5 |
34,2
|
22,2
|
0,3
|
15 |
|
|
Peter T Modig |
Vara MK |
|
|
940 |
|
|
|
22 |
|
Fredrik Ekenved |
Göteborgs MF |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
6:01,7 |
34,4
|
34,4
|
0,2
|
16 |
|
|
Markus Börjesson |
Älvbygdens MK |
|
|
940 |
|
|
|
43 |
|
Erik Stenberg |
Kullings MS |
A/B VOC Mekonomen Rally/Gr. F/Gr. N <1400cc |
|
Volvo |
6:02,8 |
35,5
|
4,9
|
1,1
|
4 |
|
|
Johannes Brolin |
Kullings MS |
|
|
940 |
|
|
|
67 |
|
Peter Börjesson |
Stenungsunds MS |
B-förare 2 WD |
|
Volvo |
6:02,9 |
35,6
|
23,6
|
0,1
|
16 |
|
|
Klas Ivarsson |
SMK Trollhättan |
|
|
242 |
|
|
Applicant: Team Börjesson Maskin |
|
|
92 |
|
Lennart Martinsson |
Sotenäs MK |
C-förare 2 WD |
|
Volvo |
6:02,9 |
35,6
|
13,5
|
|
6 |
|
|
Monica Martinsson |
Sotenäs MK |
|
|
244 |
|
|
Applicant: KAREV |
|
|
36 |
|
Robert Johansson |
Göteborgs MF |
A/B VOC Mekonomen Rally/Gr. F/Gr. N <1400cc |
|
Volvo |
6:03,8 |
36,5
|
5,9
|
0,9
|
5 |
|
|
Marcus Jansson |
Storfors MK |
|
|
240 |
|
|
|
48 |
|
Sten Larsson |
SMK Trollhättan |
Appendix K |
|
Opel |
6:04,3 |
37,0
|
22,9
|
0,5
|
2 |
|
|
Malin Axellie |
SMK Trollhättan |
|
|
Ascona B |
|
|
|
28 |
|
Anders Johansson |
Kullings MS |
A/B VOC Mekonomen Rally/Gr. F/Gr. N <1400cc |
|
Volvo |
6:04,9 |
37,6
|
7,0
|
0,6
|
6 |
|
|
Peter Andersson |
Kullings MS |
|
|
940 |
|
|
|
44 |
|
Christoffer Lund |
Kullings MS |
A/B VOC Mekonomen Rally/Gr. F/Gr. N <1400cc |
|
Volvo |
6:04,9 |
37,6
|
7,0
|
|
6 |
|
|
Victor Karlsson |
Vimmerby MS |
|
|
940 |
|
|
|
128 |
|
Isac Nordström |
Kullings MS |
Ungdomsrally |
|
Volvo |
6:05,0 |
37,7
|
|
0,1
|
1 |
|
|
Tomas Johansson |
Kullings MS |
|
|
940 |
|
|
|
34 |
|
Daniel Torph |
Säffle MC |
A/B VOC Mekonomen Rally/Gr. F/Gr. N <1400cc |
|
Volvo |
6:05,3 |
38,0
|
7,4
|
0,3
|
8 |
|
|
Björn Johansson |
Säffle MC |
|
|
940 |
|
|
|
102 |
|
Gustav Johansson |
Fryksdalens MK |
C VOC Mekonomen Rally/Gr. F/Gr. N <1400cc |
|
Volvo |
6:06,2 |
38,9
|
7,5
|
0,9
|
2 |
|
|
Alexander Glavsjö |
Karlstad MC Bil |
|
|
242 |
|
|
|
37 |
|
Henrik Nellis |
Kullings MS |
A/B VOC Mekonomen Rally/Gr. F/Gr. N <1400cc |
|
Volvo |
6:06,7 |
39,4
|
8,8
|
0,5
|
9 |
|
|
Kai-Ove Andersson |
Kullings MS |
|
|
940 |
|
|
|
85 |
|
Joacim Grolander |
Älvbygdens MK |
C-förare 2 WD |
|
Volvo |
6:07,1 |
39,8
|
17,7
|
0,4
|
7 |
|
|
Marcus Grolander |
Älvbygdens MK |
|
|
240 |
|
|
|
100 |
|
Felix Harling |
MK Team Westom |
C VOC Mekonomen Rally/Gr. F/Gr. N <1400cc |
|
Volvo |
6:07,5 |
40,2
|
8,8
|
0,4
|
3 |
|
|
Linus Harling |
MK Team Westom |
|
|
940 |
|
|
|
58 |
|
Urban Andersson |
Stenungsunds MS |
B/C-förare 4 WD |
|
Subaru |
6:07,6 |
40,3
|
|
0,1
|
1 |
|
|
Christer Andersson |
Stenungsunds MS |
|
|
Impreza |
|
|
|
110 |
|
Viktor Johansson |
Vara MK |
C VOC Mekonomen Rally/Gr. F/Gr. N <1400cc |
|
Volvo |
6:07,7 |
40,4
|
9,0
|
0,1
|
4 |
|
|
Rickard Johansson |
Vara MK |
|
|
940 |
|
|
|
97 |
|
Emelie Axelsson |
Säffle MC |
C VOC Mekonomen Rally/Gr. F/Gr. N <1400cc |
|
Volvo |
6:08,1 |
40,8
|
9,4
|
0,4
|
5 |
|
|
Kim Mastad |
MK Team Treske |
|
|
940 |
|
|
|
75 |
|
Tomas H Olsson |
Åmåls MK |
B-förare 2 WD |
|
Volvo |
6:08,8 |
41,5
|
29,5
|
0,7
|
17 |
|
|
Patrik Lindberg |
Åmåls MK |
|
|
240 |
|
|
|
90 |
|
Niclas Fransson |
Tibro MK |
C-förare 2 WD |
|
Ford |
6:11,1 |
43,8
|
21,7
|
2,3
|
8 |
|
|
Mikael Svensson |
Tibro MK |
|
|
Focus St170 |
|
|
|
108 |
|
Marcus Persson |
Åmåls MK |
C VOC Mekonomen Rally/Gr. F/Gr. N <1400cc |
|
Volvo |
6:11,5 |
44,2
|
12,8
|
0,4
|
6 |
|
|
Kjell Persson |
Åmåls MK |
|
|
944 |
|
|
|
41 |
|
Anders Larsson |
Orust Bilsportklubb |
A/B VOC Mekonomen Rally/Gr. F/Gr. N <1400cc |
|
Volvo |
6:11,7 |
44,4
|
13,8
|
0,2
|
10 |
|
|
Carina Modig |
Kullings MS |
|
|
244 |
|
|
Applicant: Team MPRE Motorsport |
|
|
71 |
|
Andreas Andersson |
Götene MK |
B-förare 2 WD |
|
Volvo |
6:11,9 |
44,6
|
32,6
|
0,2
|
18 |
|
|
Tobias Bragd |
Götene MK |
|
|
240 |
|
|
|
42 |
|
Sebastian Johansson |
Götene MK |
A/B VOC Mekonomen Rally/Gr. F/Gr. N <1400cc |
|
Volvo |
6:12,4 |
45,1
|
14,5
|
0,5
|
11 |
|
|
Herman Höög |
Götene MK |
|
|
940 |
|
|
|
109 |
|
Henrik Johansson |
Stenungsunds MS |
C VOC Mekonomen Rally/Gr. F/Gr. N <1400cc |
|
Volvo |
6:12,8 |
45,5
|
14,1
|
0,4
|
7 |
|
|
Mikael Johansson |
Stenungsunds MS |
|
|
244 |
|
|
|
72 |
|
Stefan Grönberg |
Dals MK |
B-förare 2 WD |
|
Opel |
6:12,9 |
45,6
|
33,6
|
0,1
|
19 |
|
|
Lukas Andervang |
Dals MK |
|
|
Ascona B |
|
|
Applicant: KG SVETS & MASKIN AB |
|
|
104 |
|
Tobias Andersson |
Kullings MS |
C VOC Mekonomen Rally/Gr. F/Gr. N <1400cc |
|
Volvo |
6:13,1 |
45,8
|
14,4
|
0,2
|
8 |
|
|
Andreas Mollstedt |
Kullings MS |
|
|
940 |
|
|
|
32 |
|
Tomas Sjöberg |
Sotenäs MK |
A/B VOC Mekonomen Rally/Gr. F/Gr. N <1400cc |
|
Volvo |
6:13,7 |
46,4
|
15,8
|
0,6
|
12 |
|
|
Theresé Landström |
|
|
|
940 |
|
|
Applicant: MA Motorsport |
|
|
59 |
|
Kåre Moen |
MK Team Westom |
B/C-förare 4 WD |
|
Mitsubishi |
6:13,7 |
46,4
|
6,1
|
|
2 |
|
|
Tom Törngren |
Nässjö MK |
|
|
Lancer |
|
|
|
103 |
|
Marcus Holm |
Fägre MK |
C VOC Mekonomen Rally/Gr. F/Gr. N <1400cc |
|
Volvo |
6:15,8 |
48,5
|
17,1
|
2,1
|
9 |
|
|
Örjan Kjellqvist |
Carlsborgs MK |
|
|
242 |
|
|
|
117 |
|
Linus Isaksson |
Laxå MK |
C-förare Grupp E |
|
VW |
6:18,3 |
51,0
|
|
2,5
|
1 |
|
|
Ronny Filipsson |
Laxå MK |
|
|
Golf 2 |
|
|
Applicant: EMS Finnerödja AB |
|
|
39 |
|
Kjell Hansson |
Dals MK |
A/B VOC Mekonomen Rally/Gr. F/Gr. N <1400cc |
|
Volvo |
6:18,7 |
51,4
|
20,8
|
0,4
|
13 |
|
|
Henrik Johansson |
Dals MK |
|
|
242 |
|
|
|
77 |
|
Stefan Simonsson |
Säffle MC |
B-förare 2 WD |
|
VW |
6:19,0 |
51,7
|
39,7
|
0,3
|
20 |
|
|
Annelie Nilsson |
Säffle MC |
|
|
Golf 2 |
|
|
|
83 |
|
Mats Johansson |
Göteborgs MF |
B-förare 2 WD |
|
BMW |
6:19,0 |
51,7
|
39,7
|
|
20 |
|
|
Krister Johannesson |
Göteborgs MF |
|
|
325 |
|
|
|
79 |
|
Jonas Wiklund |
Älvbygdens MK |
B-förare 2 WD |
|
Volvo |
6:19,7 |
52,4
|
40,4
|
0,7
|
22 |
|
|
Robin Bäckström |
Falköpings MK |
|
|
242 |
|
|
|
26 |
|
Håkan Olausson |
Stenungsunds MS |
A/B VOC Mekonomen Rally/Gr. F/Gr. N <1400cc |
|
Volvo |
6:21,0 |
53,7
|
23,1
|
1,3
|
14 |
|
|
Anders Petersson |
Stenungsunds MS |
|
|
940 |
|
|
Applicant: motor-events.se |
|
|
49 |
|
Hasse Alamaa |
Munkfors MC |
Appendix K |
|
Saab |
6:26,2 |
58,9
|
44,8
|
5,2
|
3 |
|
|
Peter Björlin |
Munkfors MC |
|
|
99 |
|
|
|
115 |
|
Fredrik Olsson |
Sotenäs MK |
C VOC Mekonomen Rally/Gr. F/Gr. N <1400cc |
|
Volvo |
6:26,8 |
59,5
|
28,1
|
0,6
|
10 |
|
|
Lukas Johansson |
Orust Bilsportklubb |
|
|
240 |
|
|
Applicant: Motor-Events.se |
|
|
105 |
|
Stig Christensen |
Falköpings MK |
C VOC Mekonomen Rally/Gr. F/Gr. N <1400cc |
|
Volvo |
6:27,4 |
1:00,1
|
28,7
|
0,6
|
11 |
|
|
Fredrik Pettersson |
Falköpings MK |
|
|
940 |
|
|
|
98 |
|
Juha Liimatainen |
SMK Trollhättan |
C VOC Mekonomen Rally/Gr. F/Gr. N <1400cc |
|
Citroën |
6:29,1 |
1:01,8
|
30,4
|
1,7
|
12 |
|
|
Erik Helgesson |
Munkfors MK |
|
|
AX Sport |
|
|
Applicant: Team Profile |
|
|
53 |
|
Mats Wassberg |
Säffle MC |
Appendix K |
|
Saab |
6:30,2 |
1:02,9
|
48,8
|
1,1
|
4 |
|
|
Kjell Skoog |
Forshaga MC |
|
|
V4 |
|
|
|
101 |
|
Thomas Ribbing |
MK Team Treske |
C VOC Mekonomen Rally/Gr. F/Gr. N <1400cc |
|
Volvo |
6:30,5 |
1:03,2
|
31,8
|
0,3
|
13 |
|
|
Robin Bengtsson |
MK Team Westom |
|
|
244 |
|
|
|
106 |
|
Joakim Nygårdh |
Kullings MS |
C VOC Mekonomen Rally/Gr. F/Gr. N <1400cc |
|
Volvo |
6:30,6 |
1:03,3
|
31,9
|
0,1
|
14 |
|
|
Magnus Nygårdh |
Kullings MS |
|
|
240 |
|
|
|
116 |
|
Johan Brorson |
Dals MK |
C-förare Grupp E |
|
Saab |
6:30,8 |
1:03,5
|
12,5
|
0,2
|
2 |
|
|
Joakim Tollesson |
Dals MK |
|
|
900 |
|
|
|
24 |
|
Ragnar Sandelius |
Göteborgs MF |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
6:33,8 |
1:06,5
|
1:06,5
|
3,0
|
17 |
|
|
Erik Sandelius Ekenberg |
Göteborgs MF |
|
|
940 |
|
|
|
122 |
|
Erik Wiklund |
Älvbygdens MK |
C-förare Grupp E |
|
Volvo |
6:33,8 |
1:06,5
|
15,5
|
|
3 |
|
|
Marcus Marin |
Älvbygdens MK |
|
|
244 |
|
|
|
96 |
|
Henrik Höglund |
Stenungsunds MS |
C-förare 2 WD |
|
Volvo |
6:35,5 |
1:08,2
|
46,1
|
1,7
|
9 |
|
|
Rustan Hagstedt |
Kils MK Bil |
|
|
242 |
|
|
|
118 |
|
Frank Jacobsson |
Vara MK |
C-förare Grupp E |
|
VW |
6:35,6 |
1:08,3
|
17,3
|
0,1
|
4 |
|
|
Oskar Jansson |
Vara MK |
|
|
Golf III |
|
|
|
29 |
|
Lennarth Eriksson |
Sotenäs MK |
A/B VOC Mekonomen Rally/Gr. F/Gr. N <1400cc |
|
Volvo |
6:38,0 |
1:10,7
|
40,1
|
2,4
|
15 |
|
|
Bo Pedersen |
Stenungsunds MS |
|
|
940 |
|
|
|
129 |
|
Heidi Ryrlén |
Kullings MS |
Ungdomsrally |
|
VW |
6:42,0 |
1:14,7
|
37,0
|
4,0
|
2 |
|
|
Magnus Andersson |
Kullings MS |
|
|
Polo GTI |
|
|
|
107 |
|
Peter Lindman |
Falköpings MK |
C VOC Mekonomen Rally/Gr. F/Gr. N <1400cc |
|
Volvo |
6:43,3 |
1:16,0
|
44,6
|
1,3
|
15 |
|
|
Lars Johansson |
Vara MK |
|
|
940 |
|
|
|
111 |
|
Jonas Kolbert |
Götene MK |
C VOC Mekonomen Rally/Gr. F/Gr. N <1400cc |
|
Volvo |
6:46,0 |
1:18,7
|
47,3
|
2,7
|
16 |
|
|
Anders Johansson |
|
|
|
244 |
|
|
|
124 |
|
Joakim Bengtsson |
Kullings MS |
C-förare Grupp E |
|
Toyota |
6:47,2 |
1:19,9
|
28,9
|
1,2
|
5 |
|
|
Melvin Bengtsson |
Kullings MS |
|
|
Corolla |
|
|
|
126 |
|
Peter Lanner |
Vara MK |
C-förare Grupp E |
|
VW |
6:49,1 |
1:21,8
|
30,8
|
1,9
|
6 |
|
|
Per-Uno Haag |
Vara MK |
|
|
Golf |
|
|
|
112 |
|
Fredrik Karlsson |
Dals MK |
C VOC Mekonomen Rally/Gr. F/Gr. N <1400cc |
|
Volvo |
6:51,0 |
1:23,7
|
52,3
|
1,9
|
17 |
|
|
Albin Karlsson |
Dals MK |
|
|
240 |
|
|
|
113 |
|
Börje Johansson |
Kullings MS |
C VOC Mekonomen Rally/Gr. F/Gr. N <1400cc |
|
Volvo |
6:52,7 |
1:25,4
|
54,0
|
1,7
|
18 |
|
|
Ingrid Johansson |
Kullings |
|
|
240 |
|
|
|
119 |
|
Johan Mäsak |
Orust Bilsportklubb |
C-förare Grupp E |
|
Saab |
6:54,8 |
1:27,5
|
36,5
|
2,1
|
7 |
|
|
Bengt-Ove Sandberg |
Orust Bilsportklubb |
|
|
99 |
|
|
|
45 |
|
Tommy Andersson |
Älvbygdens MK |
A/B-förare Grupp E |
|
Volvo |
6:57,3 |
1:30,0
|
|
2,5
|
1 |
|
|
Cerry Olsson |
Älbygdens MK |
|
|
940 |
|
|
|
121 |
|
Åke Dahlen |
MK Team Westom |
C-förare Grupp E |
|
FIAT |
7:02,8 |
1:35,5
|
44,5
|
5,5
|
8 |
|
|
Kenneth Wåhlin |
MK Team Treske |
|
|
Brava 1,6 SX |
|
|
|
46 |
|
Jesper Ödberg |
Falköping MK |
A/B-förare Grupp E |
|
VW |
7:05,8 |
1:38,5
|
8,5
|
3,0
|
2 |
|
|
Adam Homberg |
Falköping MK |
|
|
Polo |
|
|
|
202 |
|
Viktor Sjöberg |
Älvbygdens MK |
C VOC Mekonomen Rally/Gr. F/Gr. N <1400cc |
|
Volvo |
7:06,1 |
1:38,8
|
1:07,4
|
0,3
|
19 |
|
|
Jonas Sjöberg |
Älvbygdens MK |
|
|
940 |
|
|
|
95 |
|
Lasse Jägerström |
Stenungsunds MS |
C-förare 2 WD |
|
Volvo |
7:07,8 |
1:40,5
|
1:18,4
|
1,7
|
10 |
|
|
Margaretha Jägerström |
Stenungsunds MS |
|
|
Amazon |
|
|
Applicant: TEAM SJUNTORPS BILTJÄNST |
|
|
130 |
|
Tim Lagerstam |
Kullings MS |
Ungdomsrally |
|
Volvo |
7:08,2 |
1:40,9
|
1:03,2
|
0,4
|
3 |
|
|
Magnus Lagerstam |
Kullings MS |
|
|
242 |
|
|
|
84 |
|
Morgan Hallgren |
SMK Trollhättan |
B-förare 2 WD |
|
Saab |
7:09,4 |
1:42,1
|
1:30,1
|
1,2
|
23 |
|
|
Jan Petersson |
Kullings MS |
|
|
99 |
|
|
|
120 |
|
Viktor Edling |
Kullings MS |
C-förare Grupp E |
|
Volvo |
7:11,4 |
1:44,1
|
53,1
|
2,0
|
9 |
|
|
David Malmback |
Kullings MS |
|
|
740 |
|
|
|
125 |
|
Per-Åke Johnsson |
MK Trophy |
C-förare Grupp E |
|
Volvo |
7:13,8 |
1:46,5
|
55,5
|
2,4
|
10 |
|
|
Malin Larsson |
Orust Bilsportklubb |
|
|
940 |
|
|
|
127 |
|
Kjell Larsson |
Vara MK |
C-förare Grupp E |
|
VW |
7:15,7 |
1:48,4
|
57,4
|
1,9
|
11 |
|
|
Jan Larsson |
Vara MK |
|
|
Golf |
|
|
|
51 |
|
Ola Tholén |
MK Team Westom |
Appendix K |
|
Saab |
7:18,2 |
1:50,9
|
1:36,8
|
2,5
|
5 |
|
|
Fredrik Tholén |
MK Team Westom |
|
|
V4 |
|
|
|
69 |
|
Oskar Lundmark |
Kullings MS |
B-förare 2 WD |
|
Volvo |
7:21,6 |
1:54,3
|
1:42,3
|
3,4
|
24 |
|
|
Eric Holgersson |
Kullings MS |
|
|
940 |
|
|
|
30 |
|
Fredrik Spång |
Toarps MK |
A/B VOC Mekonomen Rally/Gr. F/Gr. N <1400cc |
|
Volvo |
11:22,6 |
5:55,3
|
5:24,7
|
4:01,0
|
16 |
|
|
Mikael Linden |
Kullings MS |
|
|
850 |
|
|
|
56 |
|
Johnny Sundström |
Vara MK |
Appendix K |
|
Opel |
47:57,5 |
42:30,2
|
42:16,1
|
36:34,9
|
6 |
|
|
Anton Sundström |
Vara MK |
|
|
Ascona |
|
|
* = allotted time,
? = under investigation
|