Svenska English
Rally-SM 2012 RaceConsulting
2012-02-17 Vinterpokalen Official final
After SS 8
59 competitors
Pos No Driver/CO-Driver Club/Country Class Make/Model Time Diff L Diff C Diff P
1 1 Pontus Tidemand SMK Eda Trimmat 4WD Skoda 1:06:13,3
1   Emil Axelsson Ydre MK   Fabia S 2000  
1:48,2  6:21,2  11:10,4  2:22,0  7:34,9  14:35,4  11:07,0  11:14,2 
 
2 3 Mats Jonsson Forshaga MC Trimmat 4WD Ford 1:06:54,1 40,8 40,8 40,8
2   Johnny Johansson SMK Lindesberg   Escort WRC  
Entrant:BILAM
1:51,2  6:17,5  11:13,7  2:26,7  7:32,9  14:49,7  11:27,1  11:15,3 
 
3 2 Per-Arne Sääv VÖMK Trimmat 4WD Skoda 1:07:17,0 1:03,7 1:03,7 22,9
3   Kalle Lexe Ryds MK   Fabia Super 2000  
1:52,8  6:25,9  11:12,8  2:26,7  7:41,3  14:55,8  11:24,4  11:17,3 
 
4 9 Patrik Johansson Wäxjö MS Otrimmat 4WD Mitsubishi 1:08:06,2 1:52,9 49,2
1   Jesper Johansson Ryds MK   Lancer Evo IX  
1:54,0  6:33,2  11:32,9  2:30,2  7:54,2  15:05,0  11:24,6  11:12,1 
 
5 8 Jimmy Joge SMK Motala Otrimmat 4WD Mitsubishi 1:08:21,2 2:07,9 15,0 15,0
2   John Stigh Västra Östergötlands MK   Lancer Evo X  
1:53,2  6:35,2  11:30,8  2:27,4  7:50,9  15:10,7  11:30,3  11:22,7 
 
6 7 Martin Berglund SMK Gävle Otrimmat 4WD Mitsubishi 1:08:34,5 2:21,2 28,3 13,3
3   Håkan Palm Björnjägarns RC   Lancer Evo IX  
Entrant:Yokohama motorsport sweden
1:54,4  6:31,2  11:30,6  2:30,5  7:49,7  15:15,9  11:34,6  11:27,6 
 
7 5 Mats Thorszelius SMK Uppsala Otrimmat 4WD Subaru 1:08:34,8 2:21,5 28,6 0,3
4   Tomas Thorszelius Rasbo MK   Impreza  
2:00,8  6:33,6  11:29,8  2:30,6  7:52,2  15:09,5  11:35,5  11:22,8 
 
8 23 Robin Friberg Ludvika MS Otrimmat 4WD Mitsubishi 1:08:44,4 2:31,1 38,2 9,6
5   Thomas Nilsson NMS Boden   Lancer Evo IX  
1:59,5  6:29,4  11:36,3  2:27,9  7:55,1  15:15,5  11:41,0  11:19,7 
 
9 6 Kristian Johansson Kinds MK Otrimmat 4WD Mitsubishi 1:09:07,8 2:54,5 1:01,6 23,4
6   Fredrik Livh Laxå MK   Lancer Evo X  
1:55,6  6:34,6  11:44,9  2:29,3  7:53,3  15:25,5  11:40,6  11:24,0 
 
10 22 Niklas Hägg SMK Hälsinge Otrimmat 4WD Mitsubishi 1:09:22,1 3:08,8 1:15,9 14,3
7   Emil Eklund Gestrike RT   Lancer Evo IX  
Entrant:L. Häggs Bildemontering AB
2:08,1  6:33,4  11:30,6  2:29,0  7:59,8  15:17,2  11:40,3  11:43,7 
 
11 25 Thomas Thunström Ludvika MS Otrimmat 4WD Subaru 1:09:56,0 3:42,7 1:49,8 33,9
8   Jörgen Lindahl Växsjö MS   Impreza N12b  
1:54,2  6:35,0  11:43,5  2:30,9  8:04,4  15:25,1  11:51,4  11:51,5 
 
12 24 Hans-Erik Weng Säffle MC Otrimmat 4WD Mitsubishi 1:10:01,9 3:48,6 1:55,7 5,9
9   Stefan Ohlson Teknis MC   Lancer Evo X  
2:10,8  6:40,3  11:49,7  2:34,7  8:03,4  15:30,6  11:38,0  11:34,4 
 
13 27 Daniel Lundberg Skepptuna MK Trimmat 4WD Mitsubishi 1:10:09,0 3:55,7 3:55,7 7,1
4   Mikael Nilsson Rasbo MK   Lancer  
Entrant:www.LRSEVENT.SE
1:56,7  6:35,2  11:48,5  2:31,6  8:02,5  15:44,6  11:51,5  11:38,4 
 
14 20 Hasse Gustafsson Vansbro MK Trimmat 4WD Subaru 1:10:23,1 4:09,8 4:09,8 14,1
5   Mikael Johansson Vansbro MK   Impreza  
1:58,7  6:39,2  11:51,1  2:33,9  8:04,3  15:32,8  11:51,9  11:51,2 
 
15 17 Anders Lundin MK Rimo Trimmat 4WD Subaru 1:10:30,8 4:17,5 4:17,5 7,7
6   Göran Schönqvist MK Rimo   Impreza STi  
1:56,3  6:40,9  11:44,2  2:34,8  8:14,3  15:39,3  11:56,0  11:45,0 
 
16 28 Tobias Söderqvist AMF Årsunda Trimmat 2WD Toyota 1:10:42,0 4:28,7 11,2
1   Joakim Söderqvist AMF Årsunda   Corolla  
Entrant:Tractive AB
2:05,2  6:45,8  11:52,8  2:37,9  8:12,0  15:38,6  11:52,0  11:37,7 
 
17 30 Leif Peterson Göteborgs MF Trimmat 2WD Toyota 1:10:48,5 4:35,2 6,5 6,5
2   Toni Sundkvist SMK Motala Bil   Corolla  
Entrant:TRACTIVE
2:06,7  6:41,4  11:59,2  2:39,4  8:11,3  15:37,2  11:46,4  11:46,9 
 
18 12 Per-Arne Ljung Hofors MS Trimmat 4WD Misubishi 1:10:52,3 4:39,0 4:39,0 3,8
7   Kjell Andersson Hofors MS   Lancer Evo V  
Entrant:Tractive AB
1:54,6  6:44,7  11:59,1  2:38,0  8:01,5  15:40,2  12:02,6  11:51,6 
 
19 15 Johan Rudengren Eskilstuna MK Trimmat 4WD Mitsubishi 1:11:16,3 5:03,0 5:03,0 24,0
8   Christer Johansson Flens MS   Lancer Evo X  
Entrant:Sandå Sverige AB
1:56,9  6:52,7  12:08,9  2:33,5  8:11,5  15:38,4  11:50,4  12:04,0 
 
20 18 Peter Appelskog Östergyllen RC Trimmat 4WD Ford 1:11:39,1 5:25,8 5:25,8 22,8
9   Pelle Carlsson Östergyllen RC   Escort WRC  
Entrant:Team Appelskogs Bil
1:58,8  6:55,0  12:02,1  2:37,0  8:16,1  15:51,3  11:58,6  12:00,2 
 
21 40 Algot Öberg Eskilstuna MK Trimmat 4WD Subaru 1:11:45,2 5:31,9 5:31,9 6,1
10   Niklas Johansson Ryds MK   Impreza STi WRX  
Entrant:SÖRMLANDS ENERGI AB
1:59,7  6:47,9  12:01,5  2:34,4  8:16,7  16:11,8  11:56,3  11:56,9 
 
22 60 Jan-Erik Folkesson SMK Örebro Otrimmat 4WD Mitsubishi 1:11:49,7 5:36,4 3:43,5 4,5
10   Fredrik Hildingsson SMK Örebro   Lancer Evo IX  
Entrant:TEAM NYA ÅKERIET ÖREBRO
2:03,6  6:45,9  12:05,0  2:39,3  8:17,1  16:06,3  12:00,5  11:52,0 
 
23 21 Ingemar Svensson Flens MS Trimmat 4WD Ford 1:11:57,8 5:44,5 5:44,5 8,1
11   Nicklas Edvardsson Taxinge MK   Focus  
Entrant:Ingemars Garage
2:00,6  6:53,2  12:16,6  2:33,7  8:23,3  15:45,0  12:03,3  12:02,1 
 
24 35 Sami Valme Turun Moottoriseura Trimmat 4WD Mitsubishi 1:12:17,5 6:04,2 6:04,2 19,7
12   Linnaketo Antti Ahveniston Autourheilijat   Lancer Evo VI  
2:04,5  6:46,9  12:12,7  2:39,5  8:21,2  15:53,4  12:20,4  11:58,9 
 
25 19 Hans Flodin SMK Motala Trimmat 4WD Mitsubishi 1:12:19,5 6:06,2 6:06,2 2,0
13   Stefan Andersson MSK Kvarnvingarna   Lancer Evo VII  
2:04,8  6:49,7  12:00,6  2:36,0  8:12,6  15:57,6  12:21,1  12:17,1 
 
26 29 Johan Holmberg Gotlands MF BK Trimmat 2WD Suzuki 1:12:25,0 6:11,7 1:43,0 5,5
3   Joakim Gevert Kils MK Bil   Swift  
Entrant:Nordh`s Lastmaskiner AB
2:07,9  6:54,4  12:07,9  2:43,8  8:28,0  16:12,0  11:56,3  11:54,7 
 
27 32 Stefan Jonsson Vännäs MK Trimmat 2WD VW 1:12:28,8 6:15,5 1:46,8 3,8
4   Tomas Norrstrand Taxinge MK   Golf KitCar  
2:00,9  6:54,7  12:11,0  2:37,1  8:11,6  16:02,1  12:21,4  12:10,0 
 
28 41 Victor Henriksson MK Speed Otrimmat 2WD Ford 1:12:41,5 6:28,2 12,7
1   Joel Ardell Norrköpings MK   Fiesta  
2:19,2  6:53,5  12:16,6  2:42,0  8:21,9  16:04,6  12:10,9  11:52,8 
 
29 49 Magnus Henriksson SMK Linde Trimmat 2WD Suzuki 1:13:01,3 6:48,0 2:19,3 19,8
5   Anders Holmqvist Skepptuna MK   Ignis  
2:07,6  6:52,9  12:20,9  2:43,0  8:24,6  16:24,7  12:16,0  11:51,6 
 
30 31 Johan Carlsson Degerfors RC Trimmat 2WD Toyota 1:13:08,4 6:55,1 2:26,4 7,1
6   Johan Lövgren Degerfors RC   Corolla  
2:06,6  7:06,5  12:17,1  2:45,6  8:22,9  16:09,9  12:13,2  12:06,6 
 
31 39 Mikael Gustafsson Ludvika MS Otrimmat 4WD Mitsubishi 1:13:22,6 7:09,3 5:16,4 14,2
11   Lars Erik Kronberg Ludvika MS   Lancer Evo IX  
2:05,4  6:49,9  12:18,5  2:41,3  8:24,9  16:25,0  12:21,7  12:15,9 
 
32 56 Mattias Adielsson Göteborgs MF Trimmat 2WD Ford 1:13:24,0 7:10,7 2:42,0 1,4
7   Christoffer Bäck SMK Hedemora   Fiesta R2  
2:27,0  7:02,9  12:19,4  2:46,6  8:23,4  16:08,8  12:10,5  12:05,4 
 
33 53 Uffe Eriksson Östhammars MK Trimmat 2WD Toyota 1:13:26,4 7:13,1 2:44,4 2,4
8   Mikael Lööv   Corolla  
2:09,9  7:00,1  12:23,8  2:45,3  8:27,8  16:19,9  12:10,0  12:09,6 
 
34 45 Sebastian Malm MK Speed Trimmat 2WD Ford 1:13:52,2 7:38,9 3:10,2 25,8
9   Jesper Elfver Värmdö MK   Escort Maxi  
Entrant:RAMIRENT AB
2:09,0  7:10,4  12:32,7  2:43,3  8:28,4  16:33,5  12:14,3  12:00,6 
 
35 42 Mattias Jirvelius SMK Örebro Otrimmat 2WD Ford 1:14:18,2 8:04,9 1:36,7 26,0
2   Emil Arvidsson Teknis MC   Fiesta ST  
2:07,4  6:57,5  12:34,0  2:41,2  8:31,5  16:23,9  12:32,1  12:30,6 
 
36 46 Johan Elovsson Almunge MK Trimmat 2WD Nissan 1:14:19,4 8:06,1 3:37,4 1,2
10   Andreas Olsson Rasbo MK   Sunny  
2:08,5  6:58,5  12:24,9  2:45,4  8:38,4  16:38,1  12:27,4  12:18,2 
 
37 58 Jens Branteström Rasbo MK Trimmat 2WD Opel 1:14:29,8 8:16,5 3:47,8 10,4
11   Per Christensen Rasbo MK   Corsa B  
Entrant:Bärgning o Transport i Uppsala AB
2:12,3  7:06,3  12:22,4  2:46,2  8:36,5  16:39,0  12:32,3  12:14,8 
 
38 51 Hans-Åke Stensvik MK Rimo Trimmat 2WD Volvo 1:14:31,7 8:18,4 3:49,7 1,9
12   Håkan Jansson MK Rimo   240  
Entrant:Hojjens Gräv o Allservice
2:27,6  6:58,5  12:22,6  2:45,9  8:48,9  16:41,1  12:19,6  12:07,5 
 
39 55 Patrik Åhman Almunge MK Trimmat 2WD Opel 1:14:37,7 8:24,4 3:55,7 6,0
13   Pontus Åhman Almunge MK   Corsa A  
2:09,3  6:58,7  12:44,9  2:47,4  8:35,0  16:33,2  12:33,5  12:15,7 
 
40 50 Krister Nordlund Almunge MK Trimmat 2WD Volvo 1:15:09,8 8:56,5 4:27,8 32,1
14   Lasse Savander Almunge MK   940  
2:05,7  7:07,7  12:35,5  2:49,0  8:35,8  16:50,0  12:31,1  12:35,0 
 
41 68 Robert Eriksson Eskilstuna MK Trimmat 2WD Renault 1:15:11,6 8:58,3 4:29,6 1,8
15   Jens Thapper SMK Motala   Clio R3  
2:08,6  7:12,7  12:40,7  2:46,3  8:33,7  16:35,9  12:32,4  12:41,3 
 
42 67 Jimmie Walfridson MK Ratten Trimmat 2WD Ford 1:15:16,5 9:03,2 4:34,5 4,9
16   Patrik Barth MK Ratten   Fiesta R2  
Entrant:Helmia Motorsport
2:09,9  7:07,6  12:40,5  2:47,4  8:36,5  16:44,9  12:39,5  12:30,2 
 
43 64 Robin Brandel Rasbo MK Trimmat 2WD BMW 1:15:28,0 9:14,7 4:46,0 11,5
17   Peder Johansson MK Team Treske   325  
2:11,2  7:04,3  12:44,9  2:48,6  9:00,6  16:46,6  12:34,6  12:17,2 
 
44 43 Jonas Olsson Hässleholms MK Otrimmat 2WD Ford 1:15:54,8 9:41,5 3:13,3 26,8
3   Alexander Harsten Hässleholms MK   Fiesta ST  
2:06,3  7:06,5  12:40,8  2:49,6  8:49,8  17:02,9  12:45,9  12:33,0 
 
45 62 Oscar Ortfeldt Ilsbo MK Otrimmat 4WD Subaru 1:16:29,6 10:16,3 8:23,4 34,8
12   Morgan Olsson SMK Hälsinge   Impreza STi WRX  
Entrant:Rally for Fun
2:17,3  7:04,7  12:43,5  2:43,9  8:39,3  17:27,6  12:55,7  12:37,6 
 
46 33 Mikael Ericsson SMK Trollhättan Trimmat 2WD VW 1:16:29,7 10:16,4 5:47,7 0,1
18   Peter Fogel Kullings MS   Golf KitCar  
Entrant:Colly Verkstadsteknik AB
2:08,7  7:02,2  12:21,1  2:42,2  8:31,7  18:24,6  12:25,5  12:53,7 
 
47 74 David Pettersson Falköpings MK Otrimmat 2WD Ford 1:16:55,9 10:42,6 4:14,4 26,2
4   Kalle Nattsson Falköpings MK   Fiesta ST  
Entrant:CEJN AB
2:15,3  7:11,8  12:50,4  2:45,7  8:52,5  17:00,6  13:15,3  12:44,3 
 
48 78 Philip Haag Kullings MS Trimmat 2WD Citroën 1:17:27,7 11:14,4 6:45,7 31,8
19   Peter Wester Kullings MS   C2 R2 Max  
2:12,3  7:28,3  13:19,4  2:54,5  8:42,1  17:04,8  12:47,8  12:58,5 
 
49 65 Jörgen Hägglund Västra Östergötlands MK Trimmat 2WD Volvo 1:18:12,3 11:59,0 7:30,3 44,6
20   Torbjörn Kadebro Västra Östergötlands MK   940  
Entrant:76 MOTOR OIL
2:13,1  7:19,6  13:16,7  2:52,9  8:49,2  17:06,1  13:17,8  13:16,9 
 
50 72 Patrick Arvidsson Gotlands MF Trimmat 2WD Volvo 1:18:16,1 12:02,8 7:34,1 3,8
21   Ronnie Berglund Haninge MK   940  
Entrant:Nordh's Lastmaskiner AB
2:15,1  7:31,9  13:18,3  2:52,2  9:10,5  17:36,2  11:57,4  13:34,5 
 
51 71 Hasse Jansson MK Rimo Trimmat 2WD Volvo 1:19:17,0 13:03,7 8:35,0 1:00,9
22   Roine Andersson SMK Uppsala   940  
Entrant:Hallstaviks Maskinservice AB
2:16,1  7:09,0  12:54,1  2:49,5  8:44,3  17:08,7  12:57,1  15:18,2 
 
52 80 Robert Scholander SMK Eksjö Trimmat 2WD Citroën 1:20:17,1 14:03,8 9:35,1 1:00,1
23   Patrik Knutsson Nässjö MK   C2 R2 Max  
2:14,0  7:28,0  13:32,0  3:00,8  9:16,9  18:43,0  13:11,1  12:51,3 
 
53 61 Kimmo Frondelius Katrineholms MK Otrimmat 4WD Mitsubishi 1:20:58,6 14:45,3 12:52,4 41,5
13   Magnus Johansson Katrineholms MK   Lancer Evo IX  
Entrant:Rally for Fun
2:02,8  7:04,1  12:55,6  2:44,4  8:45,0  21:29,4  12:51,8  13:05,5 
 
54 69 Hans Johansson Olofströms MK Trimmat 2WD Volvo 1:21:36,4 15:23,1 10:54,4 37,8
24   Mathias Bengtsson Ryds MK   240  
2:15,8  7:03,1  12:38,4  2:51,6  8:34,1  16:41,7  12:36,9  18:54,8 
 
55 82 Max Svensson Gullabo RC Trimmat 2WD Volvo 1:22:22,6 16:09,3 11:40,6 46,2
25   Anders Åberg Hässleholms MK   940  
2:30,8  7:40,2  13:52,1  2:57,6  9:09,8  18:54,4  13:26,3  13:51,4 
 
56 73 Lars Fagerberg Grangärde RRC Otrimmat 2WD VW 1:26:23,7 20:10,4 13:42,2 4:01,1
5   Mats Wittenström Ludvika MS   Polo GTI  
2:18,5  8:19,0  14:55,9  3:05,0  9:49,0  19:09,6  14:28,7  14:18,0 
 
57 85 Marcus Johnsson Katrineholms MK Otrimmat 2WD Ford 1:26:27,6 20:14,3 13:46,1 3,9
6   Mathias Johnsson Katrineholms MK   Fiesta ST  
2:36,0  8:02,4  14:33,5  3:07,4  10:03,6  19:19,3  14:41,7  14:03,7 
 
58 84 Jörgen Jonsson Västerås MS Otrimmat 2WD Peugeot 1:28:58,1 22:44,8 16:16,6 2:30,5
7   Olof Lindelöf Västerås MS   206 RC  
2:23,3  7:37,7  13:29,4  3:03,8  9:21,4  26:09,0  13:27,8  13:25,7 
 
59 48 Peo Berglund Sandvikens MK Trimmat 2WD VW 1:48:48,4 42:35,1 38:06,4 19:50,3
26   Mattias Sundström Sandvikens MK   Golf III  
Entrant:SOLKEM AB
2:08,9  7:13,5  12:52,6  2:45,1  8:37,7  32:54,4  12:46,7  29:29,5 
 

Valid HTML 4.01! Valid CSS!