Svenska English
Rally-SM 2012 RaceConsulting
2012-02-17 Vinterpokalen Official final
After SS 7
64 competitors
Pos No Driver/CO-Driver Club/Country Class Make/Model Time Diff L Diff C Diff P
1 1 Pontus Tidemand SMK Eda Trimmat 4WD Skoda 54:59,1
1   Emil Axelsson Ydre MK   Fabia S 2000  
1:48,2  6:21,2  11:10,4  2:22,0  7:34,9  14:35,4  11:07,0 
 
2 3 Mats Jonsson Forshaga MC Trimmat 4WD Ford 55:38,8 39,7 39,7 39,7
2   Johnny Johansson SMK Lindesberg   Escort WRC  
Entrant:BILAM
1:51,2  6:17,5  11:13,7  2:26,7  7:32,9  14:49,7  11:27,1 
 
3 2 Per-Arne Sääv VÖMK Trimmat 4WD Skoda 55:59,7 1:00,6 1:00,6 20,9
3   Kalle Lexe Ryds MK   Fabia Super 2000  
1:52,8  6:25,9  11:12,8  2:26,7  7:41,3  14:55,8  11:24,4 
 
4 9 Patrik Johansson Wäxjö MS Otrimmat 4WD Mitsubishi 56:54,1 1:55,0 54,4
1   Jesper Johansson Ryds MK   Lancer Evo IX  
1:54,0  6:33,2  11:32,9  2:30,2  7:54,2  15:05,0  11:24,6 
 
5 8 Jimmy Joge SMK Motala Otrimmat 4WD Mitsubishi 56:58,5 1:59,4 4,4 4,4
2   John Stigh Västra Östergötlands MK   Lancer Evo X  
1:53,2  6:35,2  11:30,8  2:27,4  7:50,9  15:10,7  11:30,3 
 
6 7 Martin Berglund SMK Gävle Otrimmat 4WD Mitsubishi 57:06,9 2:07,8 12,8 8,4
3   Håkan Palm Björnjägarns RC   Lancer Evo IX  
Entrant:Yokohama motorsport sweden
1:54,4  6:31,2  11:30,6  2:30,5  7:49,7  15:15,9  11:34,6 
 
7 13 Jari Saarinen MSK Kvarnvingarna Trimmat 4WD Ford 57:10,3 2:11,2 2:11,2 3,4
4   Jörgen Fornader MSK Kvarnvingarna   Focus WRC  
1:54,4  6:28,6  11:30,5  2:30,3  7:51,4  15:16,9  11:38,2 
 
8 5 Mats Thorszelius SMK Uppsala Otrimmat 4WD Subaru 57:12,0 2:12,9 17,9 1,7
4   Tomas Thorszelius Rasbo MK   Impreza  
2:00,8  6:33,6  11:29,8  2:30,6  7:52,2  15:09,5  11:35,5 
 
9 23 Robin Friberg Ludvika MS Otrimmat 4WD Mitsubishi 57:24,7 2:25,6 30,6 12,7
5   Thomas Nilsson NMS Boden   Lancer Evo IX  
1:59,5  6:29,4  11:36,3  2:27,9  7:55,1  15:15,5  11:41,0 
 
10 22 Niklas Hägg SMK Hälsinge Otrimmat 4WD Mitsubishi 57:38,4 2:39,3 44,3 13,7
6   Emil Eklund Gestrike RT   Lancer Evo IX  
Entrant:L. Häggs Bildemontering AB
2:08,1  6:33,4  11:30,6  2:29,0  7:59,8  15:17,2  11:40,3 
 
11 6 Kristian Johansson Kinds MK Otrimmat 4WD Mitsubishi 57:43,8 2:44,7 49,7 5,4
7   Fredrik Livh Laxå MK   Lancer Evo X  
1:55,6  6:34,6  11:44,9  2:29,3  7:53,3  15:25,5  11:40,6 
 
12 25 Thomas Thunström Ludvika MS Otrimmat 4WD Subaru 58:04,5 3:05,4 1:10,4 20,7
8   Jörgen Lindahl Växsjö MS   Impreza N12b  
1:54,2  6:35,0  11:43,5  2:30,9  8:04,4  15:25,1  11:51,4 
 
13 24 Hans-Erik Weng Säffle MC Otrimmat 4WD Mitsubishi 58:27,5 3:28,4 1:33,4 23,0
9   Stefan Ohlson Teknis MC   Lancer Evo X  
2:10,8  6:40,3  11:49,7  2:34,7  8:03,4  15:30,6  11:38,0 
 
14 27 Daniel Lundberg Skepptuna MK Trimmat 4WD Mitsubishi 58:30,6 3:31,5 3:31,5 3,1
5   Mikael Nilsson Rasbo MK   Lancer  
Entrant:www.LRSEVENT.SE
1:56,7  6:35,2  11:48,5  2:31,6  8:02,5  15:44,6  11:51,5 
 
15 20 Hasse Gustafsson Vansbro MK Trimmat 4WD Subaru 58:31,9 3:32,8 3:32,8 1,3
6   Mikael Johansson Vansbro MK   Impreza  
1:58,7  6:39,2  11:51,1  2:33,9  8:04,3  15:32,8  11:51,9 
 
16 17 Anders Lundin MK Rimo Trimmat 4WD Subaru 58:45,8 3:46,7 3:46,7 13,9
7   Göran Schönqvist MK Rimo   Impreza STi  
1:56,3  6:40,9  11:44,2  2:34,8  8:14,3  15:39,3  11:56,0 
 
17 12 Per-Arne Ljung Hofors MS Trimmat 4WD Misubishi 59:00,7 4:01,6 4:01,6 14,9
8   Kjell Andersson Hofors MS   Lancer Evo V  
Entrant:Tractive AB
1:54,6  6:44,7  11:59,1  2:38,0  8:01,5  15:40,2  12:02,6 
 
18 30 Leif Peterson Göteborgs MF Trimmat 2WD Toyota 59:01,6 4:02,5 0,9
1   Toni Sundkvist SMK Motala Bil   Corolla  
Entrant:TRACTIVE
2:06,7  6:41,4  11:59,2  2:39,4  8:11,3  15:37,2  11:46,4 
 
19 28 Tobias Söderqvist AMF Årsunda Trimmat 2WD Toyota 59:04,3 4:05,2 2,7 2,7
2   Joakim Söderqvist AMF Årsunda   Corolla  
Entrant:Tractive AB
2:05,2  6:45,8  11:52,8  2:37,9  8:12,0  15:38,6  11:52,0 
 
20 15 Johan Rudengren Eskilstuna MK Trimmat 4WD Mitsubishi 59:12,3 4:13,2 4:13,2 8,0
9   Christer Johansson Flens MS   Lancer Evo X  
Entrant:Sandå Sverige AB
1:56,9  6:52,7  12:08,9  2:33,5  8:11,5  15:38,4  11:50,4 
 
21 18 Peter Appelskog Östergyllen RC Trimmat 4WD Ford 59:38,9 4:39,8 4:39,8 26,6
10   Pelle Carlsson Östergyllen RC   Escort WRC  
Entrant:Team Appelskogs Bil
1:58,8  6:55,0  12:02,1  2:37,0  8:16,1  15:51,3  11:58,6 
 
22 40 Algot Öberg Eskilstuna MK Trimmat 4WD Subaru 59:48,3 4:49,2 4:49,2 9,4
11   Niklas Johansson Ryds MK   Impreza STi WRX  
Entrant:SÖRMLANDS ENERGI AB
1:59,7  6:47,9  12:01,5  2:34,4  8:16,7  16:11,8  11:56,3 
 
23 21 Ingemar Svensson Flens MS Trimmat 4WD Ford 59:55,7 4:56,6 4:56,6 7,4
12   Nicklas Edvardsson Taxinge MK   Focus  
Entrant:Ingemars Garage
2:00,6  6:53,2  12:16,6  2:33,7  8:23,3  15:45,0  12:03,3 
 
24 60 Jan-Erik Folkesson SMK Örebro Otrimmat 4WD Mitsubishi 59:57,7 4:58,6 3:03,6 2,0
10   Fredrik Hildingsson SMK Örebro   Lancer Evo IX  
Entrant:TEAM NYA ÅKERIET ÖREBRO
2:03,6  6:45,9  12:05,0  2:39,3  8:17,1  16:06,3  12:00,5 
 
25 19 Hans Flodin SMK Motala Trimmat 4WD Mitsubishi 1:00:02,4 5:03,3 5:03,3 4,7
13   Stefan Andersson MSK Kvarnvingarna   Lancer Evo VII  
2:04,8  6:49,7  12:00,6  2:36,0  8:12,6  15:57,6  12:21,1 
 
26 35 Sami Valme Turun Moottoriseura Trimmat 4WD Mitsubishi 1:00:18,6 5:19,5 5:19,5 16,2
14   Linnaketo Antti Ahveniston Autourheilijat   Lancer Evo VI  
2:04,5  6:46,9  12:12,7  2:39,5  8:21,2  15:53,4  12:20,4 
 
27 32 Stefan Jonsson Vännäs MK Trimmat 2WD VW 1:00:18,8 5:19,7 1:17,2 0,2
3   Tomas Norrstrand Taxinge MK   Golf KitCar  
2:00,9  6:54,7  12:11,0  2:37,1  8:11,6  16:02,1  12:21,4 
 
28 29 Johan Holmberg Gotlands MF BK Trimmat 2WD Suzuki 1:00:30,3 5:31,2 1:28,7 11,5
4   Joakim Gevert Kils MK Bil   Swift  
Entrant:Nordh`s Lastmaskiner AB
2:07,9  6:54,4  12:07,9  2:43,8  8:28,0  16:12,0  11:56,3 
 
29 41 Victor Henriksson MK Speed Otrimmat 2WD Ford 1:00:48,7 5:49,6 18,4
1   Joel Ardell Norrköpings MK   Fiesta  
2:19,2  6:53,5  12:16,6  2:42,0  8:21,9  16:04,6  12:10,9 
 
30 31 Johan Carlsson Degerfors RC Trimmat 2WD Toyota 1:01:01,8 6:02,7 2:00,2 13,1
5   Johan Lövgren Degerfors RC   Corolla  
2:06,6  7:06,5  12:17,1  2:45,6  8:22,9  16:09,9  12:13,2 
 
31 39 Mikael Gustafsson Ludvika MS Otrimmat 4WD Mitsubishi 1:01:06,7 6:07,6 4:12,6 4,9
11   Lars Erik Kronberg Ludvika MS   Lancer Evo IX  
2:05,4  6:49,9  12:18,5  2:41,3  8:24,9  16:25,0  12:21,7 
 
32 49 Magnus Henriksson SMK Linde Trimmat 2WD Suzuki 1:01:09,7 6:10,6 2:08,1 3,0
6   Anders Holmqvist Skepptuna MK   Ignis  
2:07,6  6:52,9  12:20,9  2:43,0  8:24,6  16:24,7  12:16,0 
 
33 53 Uffe Eriksson Östhammars MK Trimmat 2WD Toyota 1:01:16,8 6:17,7 2:15,2 7,1
7   Mikael Lööv   Corolla  
2:09,9  7:00,1  12:23,8  2:45,3  8:27,8  16:19,9  12:10,0 
 
34 56 Mattias Adielsson Göteborgs MF Trimmat 2WD Ford 1:01:18,6 6:19,5 2:17,0 1,8
8   Christoffer Bäck SMK Hedemora   Fiesta R2  
2:27,0  7:02,9  12:19,4  2:46,6  8:23,4  16:08,8  12:10,5 
 
35 42 Mattias Jirvelius SMK Örebro Otrimmat 2WD Ford 1:01:47,6 6:48,5 58,9 29,0
2   Emil Arvidsson Teknis MC   Fiesta ST  
2:07,4  6:57,5  12:34,0  2:41,2  8:31,5  16:23,9  12:32,1 
 
36 45 Sebastian Malm MK Speed Trimmat 2WD Ford 1:01:51,6 6:52,5 2:50,0 4,0
9   Jesper Elfver Värmdö MK   Escort Maxi  
Entrant:RAMIRENT AB
2:09,0  7:10,4  12:32,7  2:43,3  8:28,4  16:33,5  12:14,3 
 
37 46 Johan Elovsson Almunge MK Trimmat 2WD Nissan 1:02:01,2 7:02,1 2:59,6 9,6
10   Andreas Olsson Rasbo MK   Sunny  
2:08,5  6:58,5  12:24,9  2:45,4  8:38,4  16:38,1  12:27,4 
 
38 58 Jens Branteström Rasbo MK Trimmat 2WD Opel 1:02:15,0 7:15,9 3:13,4 13,8
11   Per Christensen Rasbo MK   Corsa B  
Entrant:Bärgning o Transport i Uppsala AB
2:12,3  7:06,3  12:22,4  2:46,2  8:36,5  16:39,0  12:32,3 
 
39 55 Patrik Åhman Almunge MK Trimmat 2WD Opel 1:02:22,0 7:22,9 3:20,4 7,0
12   Pontus Åhman Almunge MK   Corsa A  
2:09,3  6:58,7  12:44,9  2:47,4  8:35,0  16:33,2  12:33,5 
 
40 51 Hans-Åke Stensvik MK Rimo Trimmat 2WD Volvo 1:02:24,2 7:25,1 3:22,6 2,2
13   Håkan Jansson MK Rimo   240  
Entrant:Hojjens Gräv o Allservice
2:27,6  6:58,5  12:22,6  2:45,9  8:48,9  16:41,1  12:19,6 
 
41 52 Henrik Lennartsson Skillingaryds MK Trimmat 2WD Volvo 1:02:29,0 7:29,9 3:27,4 4,8
14   Christofer Svensson Skillingaryds MK   940  
Entrant:ASSISTANCEKÅREN 020-912912
2:13,1  7:04,4  12:35,4  2:45,9  8:40,0  16:48,2  12:22,0 
 
42 68 Robert Eriksson Eskilstuna MK Trimmat 2WD Renault 1:02:30,3 7:31,2 3:28,7 1,3
15   Jens Thapper SMK Motala   Clio R3  
2:08,6  7:12,7  12:40,7  2:46,3  8:33,7  16:35,9  12:32,4 
 
43 50 Krister Nordlund Almunge MK Trimmat 2WD Volvo 1:02:34,8 7:35,7 3:33,2 4,5
16   Lasse Savander Almunge MK   940  
2:05,7  7:07,7  12:35,5  2:49,0  8:35,8  16:50,0  12:31,1 
 
44 69 Hans Johansson Olofströms MK Trimmat 2WD Volvo 1:02:41,6 7:42,5 3:40,0 6,8
17   Mathias Bengtsson Ryds MK   240  
2:15,8  7:03,1  12:38,4  2:51,6  8:34,1  16:41,7  12:36,9 
 
45 67 Jimmie Walfridson MK Ratten Trimmat 2WD Ford 1:02:46,3 7:47,2 3:44,7 4,7
18   Patrik Barth MK Ratten   Fiesta R2  
Entrant:Helmia Motorsport
2:09,9  7:07,6  12:40,5  2:47,4  8:36,5  16:44,9  12:39,5 
 
46 64 Robin Brandel Rasbo MK Trimmat 2WD BMW 1:03:10,8 8:11,7 4:09,2 24,5
19   Peder Johansson MK Team Treske   325  
2:11,2  7:04,3  12:44,9  2:48,6  9:00,6  16:46,6  12:34,6 
 
47 43 Jonas Olsson Hässleholms MK Otrimmat 2WD Ford 1:03:21,8 8:22,7 2:33,1 11,0
3   Alexander Harsten Hässleholms MK   Fiesta ST  
2:06,3  7:06,5  12:40,8  2:49,6  8:49,8  17:02,9  12:45,9 
 
48 33 Mikael Ericsson SMK Trollhättan Trimmat 2WD VW 1:03:36,0 8:36,9 4:34,4 14,2
20   Peter Fogel Kullings MS   Golf KitCar  
Entrant:Colly Verkstadsteknik AB
2:08,7  7:02,2  12:21,1  2:42,2  8:31,7  18:24,6  12:25,5 
 
49 62 Oscar Ortfeldt Ilsbo MK Otrimmat 4WD Subaru 1:03:52,0 8:52,9 6:57,9 16,0
12   Morgan Olsson SMK Hälsinge   Impreza STi WRX  
Entrant:Rally for Fun
2:17,3  7:04,7  12:43,5  2:43,9  8:39,3  17:27,6  12:55,7 
 
50 71 Hasse Jansson MK Rimo Trimmat 2WD Volvo 1:03:58,8 8:59,7 4:57,2 6,8
21   Roine Andersson SMK Uppsala   940  
Entrant:Hallstaviks Maskinservice AB
2:16,1  7:09,0  12:54,1  2:49,5  8:44,3  17:08,7  12:57,1 
 
51 54 Pär Dawson SMK Uppsala Trimmat 2WD Volvo 1:04:06,1 9:07,0 5:04,5 7,3
22   Johnny Björk Rasbo MK   940  
2:10,4  7:07,7  12:39,0  2:47,0  8:50,9  17:53,1  12:38,0 
 
52 74 David Pettersson Falköpings MK Otrimmat 2WD Ford 1:04:11,6 9:12,5 3:22,9 5,5
4   Kalle Nattsson Falköpings MK   Fiesta ST  
Entrant:CEJN AB
2:15,3  7:11,8  12:50,4  2:45,7  8:52,5  17:00,6  13:15,3 
 
53 78 Philip Haag Kullings MS Trimmat 2WD Citroën 1:04:29,2 9:30,1 5:27,6 17,6
23   Peter Wester Kullings MS   C2 R2 Max  
2:12,3  7:28,3  13:19,4  2:54,5  8:42,1  17:04,8  12:47,8 
 
54 72 Patrick Arvidsson Gotlands MF Trimmat 2WD Volvo 1:04:41,6 9:42,5 5:40,0 12,4
24   Ronnie Berglund Haninge MK   940  
Entrant:Nordh's Lastmaskiner AB
2:15,1  7:31,9  13:18,3  2:52,2  9:10,5  17:36,2  11:57,4 
 
55 65 Jörgen Hägglund Västra Östergötlands MK Trimmat 2WD Volvo 1:04:55,4 9:56,3 5:53,8 13,8
25   Torbjörn Kadebro Västra Östergötlands MK   940  
Entrant:76 MOTOR OIL
2:13,1  7:19,6  13:16,7  2:52,9  8:49,2  17:06,1  13:17,8 
 
56 83 Mats Oskarsson Malungs MK Otrimmat 2WD Renault 1:04:56,9 9:57,8 4:08,2 1,5
5   Emil Bengtsson Malungs MK   Clio  
2:16,6  7:14,8  12:59,6  2:49,6  8:55,0  17:31,2  13:10,1 
 
57 80 Robert Scholander SMK Eksjö Trimmat 2WD Citroën 1:07:25,8 12:26,7 8:24,2 2:28,9
26   Patrik Knutsson Nässjö MK   C2 R2 Max  
2:14,0  7:28,0  13:32,0  3:00,8  9:16,9  18:43,0  13:11,1 
 
58 61 Kimmo Frondelius Katrineholms MK Otrimmat 4WD Mitsubishi 1:07:53,1 12:54,0 10:59,0 27,3
13   Magnus Johansson Katrineholms MK   Lancer Evo IX  
Entrant:Rally for Fun
2:02,8  7:04,1  12:55,6  2:44,4  8:45,0  21:29,4  12:51,8 
 
59 82 Max Svensson Gullabo RC Trimmat 2WD Volvo 1:08:31,2 13:32,1 9:29,6 38,1
27   Anders Åberg Hässleholms MK   940  
2:30,8  7:40,2  13:52,1  2:57,6  9:09,8  18:54,4  13:26,3 
 
60 70 Thord Johansson SMK Hörby Trimmat 2WD Volvo 1:09:30,7 14:31,6 10:29,1 59,5
28   Emil Månsson SMK Hörby   940  
Entrant:Konditori Boulevard Kristianstad
2:38,3  7:31,5  14:52,8  5:37,1  9:07,5  16:57,7  12:45,8 
 
61 73 Lars Fagerberg Grangärde RRC Otrimmat 2WD VW 1:12:05,7 17:06,6 11:17,0 2:35,0
6   Mats Wittenström Ludvika MS   Polo GTI  
2:18,5  8:19,0  14:55,9  3:05,0  9:49,0  19:09,6  14:28,7 
 
62 85 Marcus Johnsson Katrineholms MK Otrimmat 2WD Ford 1:12:23,9 17:24,8 11:35,2 18,2
7   Mathias Johnsson Katrineholms MK   Fiesta ST  
2:36,0  8:02,4  14:33,5  3:07,4  10:03,6  19:19,3  14:41,7 
 
63 84 Jörgen Jonsson Västerås MS Otrimmat 2WD Peugeot 1:15:32,4 20:33,3 14:43,7 3:08,5
8   Olof Lindelöf Västerås MS   206 RC  
2:23,3  7:37,7  13:29,4  3:03,8  9:21,4  26:09,0  13:27,8 
 
64 48 Peo Berglund Sandvikens MK Trimmat 2WD VW 1:19:18,9 24:19,8 20:17,3 3:46,5
29   Mattias Sundström Sandvikens MK   Golf III  
Entrant:SOLKEM AB
2:08,9  7:13,5  12:52,6  2:45,1  8:37,7  32:54,4  12:46,7 
 

Valid HTML 4.01! Valid CSS!