Svenska English
Rally-SM 2012 RaceConsulting
2012-02-17 Vinterpokalen Official final
After SS 6
67 competitors
Pos No Driver/CO-Driver Club/Country Class Make/Model Time Diff L Diff C Diff P
1 1 Pontus Tidemand SMK Eda Trimmat 4WD Skoda 43:52,1
1   Emil Axelsson Ydre MK   Fabia S 2000  
1:48,2  6:21,2  11:10,4  2:22,0  7:34,9  14:35,4 
 
2 3 Mats Jonsson Forshaga MC Trimmat 4WD Ford 44:11,7 19,6 19,6 19,6
2   Johnny Johansson SMK Lindesberg   Escort WRC  
Entrant:BILAM
1:51,2  6:17,5  11:13,7  2:26,7  7:32,9  14:49,7 
 
3 2 Per-Arne Sääv VÖMK Trimmat 4WD Skoda 44:35,3 43,2 43,2 23,6
3   Kalle Lexe Ryds MK   Fabia Super 2000  
1:52,8  6:25,9  11:12,8  2:26,7  7:41,3  14:55,8 
 
4 8 Jimmy Joge SMK Motala Otrimmat 4WD Mitsubishi 45:28,2 1:36,1 52,9
1   John Stigh Västra Östergötlands MK   Lancer Evo X  
1:53,2  6:35,2  11:30,8  2:27,4  7:50,9  15:10,7 
 
5 9 Patrik Johansson Wäxjö MS Otrimmat 4WD Mitsubishi 45:29,5 1:37,4 1,3 1,3
2   Jesper Johansson Ryds MK   Lancer Evo IX  
1:54,0  6:33,2  11:32,9  2:30,2  7:54,2  15:05,0 
 
6 13 Jari Saarinen MSK Kvarnvingarna Trimmat 4WD Ford 45:32,1 1:40,0 1:40,0 2,6
4   Jörgen Fornader MSK Kvarnvingarna   Focus WRC  
1:54,4  6:28,6  11:30,5  2:30,3  7:51,4  15:16,9 
 
7 7 Martin Berglund SMK Gävle Otrimmat 4WD Mitsubishi 45:32,3 1:40,2 4,1 0,2
3   Håkan Palm Björnjägarns RC   Lancer Evo IX  
Entrant:Yokohama motorsport sweden
1:54,4  6:31,2  11:30,6  2:30,5  7:49,7  15:15,9 
 
8 5 Mats Thorszelius SMK Uppsala Otrimmat 4WD Subaru 45:36,5 1:44,4 8,3 4,2
4   Tomas Thorszelius Rasbo MK   Impreza  
2:00,8  6:33,6  11:29,8  2:30,6  7:52,2  15:09,5 
 
9 23 Robin Friberg Ludvika MS Otrimmat 4WD Mitsubishi 45:43,7 1:51,6 15,5 7,2
5   Thomas Nilsson NMS Boden   Lancer Evo IX  
1:59,5  6:29,4  11:36,3  2:27,9  7:55,1  15:15,5 
 
10 22 Niklas Hägg SMK Hälsinge Otrimmat 4WD Mitsubishi 45:58,1 2:06,0 29,9 14,4
6   Emil Eklund Gestrike RT   Lancer Evo IX  
Entrant:L. Häggs Bildemontering AB
2:08,1  6:33,4  11:30,6  2:29,0  7:59,8  15:17,2 
 
11 6 Kristian Johansson Kinds MK Otrimmat 4WD Mitsubishi 46:03,2 2:11,1 35,0 5,1
7   Fredrik Livh Laxå MK   Lancer Evo X  
1:55,6  6:34,6  11:44,9  2:29,3  7:53,3  15:25,5 
 
12 25 Thomas Thunström Ludvika MS Otrimmat 4WD Subaru 46:13,1 2:21,0 44,9 9,9
8   Jörgen Lindahl Växsjö MS   Impreza N12b  
1:54,2  6:35,0  11:43,5  2:30,9  8:04,4  15:25,1 
 
13 27 Daniel Lundberg Skepptuna MK Trimmat 4WD Mitsubishi 46:39,1 2:47,0 2:47,0 26,0
5   Mikael Nilsson Rasbo MK   Lancer  
Entrant:www.LRSEVENT.SE
1:56,7  6:35,2  11:48,5  2:31,6  8:02,5  15:44,6 
 
14 20 Hasse Gustafsson Vansbro MK Trimmat 4WD Subaru 46:40,0 2:47,9 2:47,9 0,9
6   Mikael Johansson Vansbro MK   Impreza  
1:58,7  6:39,2  11:51,1  2:33,9  8:04,3  15:32,8 
 
15 26 Markus Hällbo Säters MK Otrimmat 4WD Mitsubishi 46:44,4 2:52,3 1:16,2 4,4
9   Anders Wänn   Lancer Evo IX  
2:01,8  6:38,4  11:51,0  2:33,7  7:58,6  15:40,9 
 
16 24 Hans-Erik Weng Säffle MC Otrimmat 4WD Mitsubishi 46:49,5 2:57,4 1:21,3 5,1
10   Stefan Ohlson Teknis MC   Lancer Evo X  
2:10,8  6:40,3  11:49,7  2:34,7  8:03,4  15:30,6 
 
17 17 Anders Lundin MK Rimo Trimmat 4WD Subaru 46:49,8 2:57,7 2:57,7 0,3
7   Göran Schönqvist MK Rimo   Impreza STi  
1:56,3  6:40,9  11:44,2  2:34,8  8:14,3  15:39,3 
 
18 12 Per-Arne Ljung Hofors MS Trimmat 4WD Misubishi 46:58,1 3:06,0 3:06,0 8,3
8   Kjell Andersson Hofors MS   Lancer Evo V  
Entrant:Tractive AB
1:54,6  6:44,7  11:59,1  2:38,0  8:01,5  15:40,2 
 
19 28 Tobias Söderqvist AMF Årsunda Trimmat 2WD Toyota 47:12,3 3:20,2 14,2
1   Joakim Söderqvist AMF Årsunda   Corolla  
Entrant:Tractive AB
2:05,2  6:45,8  11:52,8  2:37,9  8:12,0  15:38,6 
 
20 30 Leif Peterson Göteborgs MF Trimmat 2WD Toyota 47:15,2 3:23,1 2,9 2,9
2   Toni Sundkvist SMK Motala Bil   Corolla  
Entrant:TRACTIVE
2:06,7  6:41,4  11:59,2  2:39,4  8:11,3  15:37,2 
 
21 15 Johan Rudengren Eskilstuna MK Trimmat 4WD Mitsubishi 47:21,9 3:29,8 3:29,8 6,7
9   Christer Johansson Flens MS   Lancer Evo X  
Entrant:Sandå Sverige AB
1:56,9  6:52,7  12:08,9  2:33,5  8:11,5  15:38,4 
 
22 18 Peter Appelskog Östergyllen RC Trimmat 4WD Ford 47:40,3 3:48,2 3:48,2 18,4
10   Pelle Carlsson Östergyllen RC   Escort WRC  
Entrant:Team Appelskogs Bil
1:58,8  6:55,0  12:02,1  2:37,0  8:16,1  15:51,3 
 
23 19 Hans Flodin SMK Motala Trimmat 4WD Mitsubishi 47:41,3 3:49,2 3:49,2 1,0
11   Stefan Andersson MSK Kvarnvingarna   Lancer Evo VII  
2:04,8  6:49,7  12:00,6  2:36,0  8:12,6  15:57,6 
 
24 40 Algot Öberg Eskilstuna MK Trimmat 4WD Subaru 47:52,0 3:59,9 3:59,9 10,7
12   Niklas Johansson Ryds MK   Impreza STi WRX  
Entrant:SÖRMLANDS ENERGI AB
1:59,7  6:47,9  12:01,5  2:34,4  8:16,7  16:11,8 
 
25 21 Ingemar Svensson Flens MS Trimmat 4WD Ford 47:52,4 4:00,3 4:00,3 0,4
13   Nicklas Edvardsson Taxinge MK   Focus  
Entrant:Ingemars Garage
2:00,6  6:53,2  12:16,6  2:33,7  8:23,3  15:45,0 
 
26 60 Jan-Erik Folkesson SMK Örebro Otrimmat 4WD Mitsubishi 47:57,2 4:05,1 2:29,0 4,8
11   Fredrik Hildingsson SMK Örebro   Lancer Evo IX  
Entrant:TEAM NYA ÅKERIET ÖREBRO
2:03,6  6:45,9  12:05,0  2:39,3  8:17,1  16:06,3 
 
27 32 Stefan Jonsson Vännäs MK Trimmat 2WD VW 47:57,4 4:05,3 45,1 0,2
3   Tomas Norrstrand Taxinge MK   Golf KitCar  
2:00,9  6:54,7  12:11,0  2:37,1  8:11,6  16:02,1 
 
28 35 Sami Valme Turun Moottoriseura Trimmat 4WD Mitsubishi 47:58,2 4:06,1 4:06,1 0,8
14   Linnaketo Antti Ahveniston Autourheilijat   Lancer Evo VI  
2:04,5  6:46,9  12:12,7  2:39,5  8:21,2  15:53,4 
 
29 29 Johan Holmberg Gotlands MF BK Trimmat 2WD Suzuki 48:34,0 4:41,9 1:21,7 35,8
4   Joakim Gevert Kils MK Bil   Swift  
Entrant:Nordh`s Lastmaskiner AB
2:07,9  6:54,4  12:07,9  2:43,8  8:28,0  16:12,0 
 
30 41 Victor Henriksson MK Speed Otrimmat 2WD Ford 48:37,8 4:45,7 3,8
1   Joel Ardell Norrköpings MK   Fiesta  
2:19,2  6:53,5  12:16,6  2:42,0  8:21,9  16:04,6 
 
31 39 Mikael Gustafsson Ludvika MS Otrimmat 4WD Mitsubishi 48:45,0 4:52,9 3:16,8 7,2
12   Lars Erik Kronberg Ludvika MS   Lancer Evo IX  
2:05,4  6:49,9  12:18,5  2:41,3  8:24,9  16:25,0 
 
32 31 Johan Carlsson Degerfors RC Trimmat 2WD Toyota 48:48,6 4:56,5 1:36,3 3,6
5   Johan Lövgren Degerfors RC   Corolla  
2:06,6  7:06,5  12:17,1  2:45,6  8:22,9  16:09,9 
 
33 49 Magnus Henriksson SMK Linde Trimmat 2WD Suzuki 48:53,7 5:01,6 1:41,4 5,1
6   Anders Holmqvist Skepptuna MK   Ignis  
2:07,6  6:52,9  12:20,9  2:43,0  8:24,6  16:24,7 
 
34 53 Uffe Eriksson Östhammars MK Trimmat 2WD Toyota 49:06,8 5:14,7 1:54,5 13,1
7   Mikael Lööv   Corolla  
2:09,9  7:00,1  12:23,8  2:45,3  8:27,8  16:19,9 
 
35 56 Mattias Adielsson Göteborgs MF Trimmat 2WD Ford 49:08,1 5:16,0 1:55,8 1,3
8   Christoffer Bäck SMK Hedemora   Fiesta R2  
2:27,0  7:02,9  12:19,4  2:46,6  8:23,4  16:08,8 
 
36 42 Mattias Jirvelius SMK Örebro Otrimmat 2WD Ford 49:15,5 5:23,4 37,7 7,4
2   Emil Arvidsson Teknis MC   Fiesta ST  
2:07,4  6:57,5  12:34,0  2:41,2  8:31,5  16:23,9 
 
37 46 Johan Elovsson Almunge MK Trimmat 2WD Nissan 49:33,8 5:41,7 2:21,5 18,3
9   Andreas Olsson Rasbo MK   Sunny  
2:08,5  6:58,5  12:24,9  2:45,4  8:38,4  16:38,1 
 
38 45 Sebastian Malm MK Speed Trimmat 2WD Ford 49:37,3 5:45,2 2:25,0 3,5
10   Jesper Elfver Värmdö MK   Escort Maxi  
Entrant:RAMIRENT AB
2:09,0  7:10,4  12:32,7  2:43,3  8:28,4  16:33,5 
 
39 58 Jens Branteström Rasbo MK Trimmat 2WD Opel 49:42,7 5:50,6 2:30,4 5,4
11   Per Christensen Rasbo MK   Corsa B  
Entrant:Bärgning o Transport i Uppsala AB
2:12,3  7:06,3  12:22,4  2:46,2  8:36,5  16:39,0 
 
40 55 Patrik Åhman Almunge MK Trimmat 2WD Opel 49:48,5 5:56,4 2:36,2 5,8
12   Pontus Åhman Almunge MK   Corsa A  
2:09,3  6:58,7  12:44,9  2:47,4  8:35,0  16:33,2 
 
41 68 Robert Eriksson Eskilstuna MK Trimmat 2WD Renault 49:57,9 6:05,8 2:45,6 9,4
13   Jens Thapper SMK Motala   Clio R3  
2:08,6  7:12,7  12:40,7  2:46,3  8:33,7  16:35,9 
 
42 50 Krister Nordlund Almunge MK Trimmat 2WD Volvo 50:03,7 6:11,6 2:51,4 5,8
14   Lasse Savander Almunge MK   940  
2:05,7  7:07,7  12:35,5  2:49,0  8:35,8  16:50,0 
 
43 51 Hans-Åke Stensvik MK Rimo Trimmat 2WD Volvo 50:04,6 6:12,5 2:52,3 0,9
15   Håkan Jansson MK Rimo   240  
Entrant:Hojjens Gräv o Allservice
2:27,6  6:58,5  12:22,6  2:45,9  8:48,9  16:41,1 
 
44 69 Hans Johansson Olofströms MK Trimmat 2WD Volvo 50:04,7 6:12,6 2:52,4 0,1
16   Mathias Bengtsson Ryds MK   240  
2:15,8  7:03,1  12:38,4  2:51,6  8:34,1  16:41,7 
 
45 67 Jimmie Walfridson MK Ratten Trimmat 2WD Ford 50:06,8 6:14,7 2:54,5 2,1
17   Patrik Barth MK Ratten   Fiesta R2  
Entrant:Helmia Motorsport
2:09,9  7:07,6  12:40,5  2:47,4  8:36,5  16:44,9 
 
46 52 Henrik Lennartsson Skillingaryds MK Trimmat 2WD Volvo 50:07,0 6:14,9 2:54,7 0,2
18   Christofer Svensson Skillingaryds MK   940  
Entrant:ASSISTANCEKÅREN 020-912912
2:13,1  7:04,4  12:35,4  2:45,9  8:40,0  16:48,2 
 
47 43 Jonas Olsson Hässleholms MK Otrimmat 2WD Ford 50:35,9 6:43,8 1:58,1 28,9
3   Alexander Harsten Hässleholms MK   Fiesta ST  
2:06,3  7:06,5  12:40,8  2:49,6  8:49,8  17:02,9 
 
48 64 Robin Brandel Rasbo MK Trimmat 2WD BMW 50:36,2 6:44,1 3:23,9 0,3
19   Peder Johansson MK Team Treske   325  
2:11,2  7:04,3  12:44,9  2:48,6  9:00,6  16:46,6 
 
49 74 David Pettersson Falköpings MK Otrimmat 2WD Ford 50:56,3 7:04,2 2:18,5 20,1
4   Kalle Nattsson Falköpings MK   Fiesta ST  
Entrant:CEJN AB
2:15,3  7:11,8  12:50,4  2:45,7  8:52,5  17:00,6 
 
49 62 Oscar Ortfeldt Ilsbo MK Otrimmat 4WD Subaru 50:56,3 7:04,2 5:28,1
13   Morgan Olsson SMK Hälsinge   Impreza STi WRX  
Entrant:Rally for Fun
2:17,3  7:04,7  12:43,5  2:43,9  8:39,3  17:27,6 
 
51 71 Hasse Jansson MK Rimo Trimmat 2WD Volvo 51:01,7 7:09,6 3:49,4 5,4
20   Roine Andersson SMK Uppsala   940  
Entrant:Hallstaviks Maskinservice AB
2:16,1  7:09,0  12:54,1  2:49,5  8:44,3  17:08,7 
 
52 33 Mikael Ericsson SMK Trollhättan Trimmat 2WD VW 51:10,5 7:18,4 3:58,2 8,8
21   Peter Fogel Kullings MS   Golf KitCar  
Entrant:Colly Verkstadsteknik AB
2:08,7  7:02,2  12:21,1  2:42,2  8:31,7  18:24,6 
 
53 54 Pär Dawson SMK Uppsala Trimmat 2WD Volvo 51:28,1 7:36,0 4:15,8 17,6
22   Johnny Björk Rasbo MK   940  
2:10,4  7:07,7  12:39,0  2:47,0  8:50,9  17:53,1 
 
54 65 Jörgen Hägglund Västra Östergötlands MK Trimmat 2WD Volvo 51:37,6 7:45,5 4:25,3 9,5
23   Torbjörn Kadebro Västra Östergötlands MK   940  
Entrant:76 MOTOR OIL
2:13,1  7:19,6  13:16,7  2:52,9  8:49,2  17:06,1 
 
55 78 Philip Haag Kullings MS Trimmat 2WD Citroën 51:41,4 7:49,3 4:29,1 3,8
24   Peter Wester Kullings MS   C2 R2 Max  
2:12,3  7:28,3  13:19,4  2:54,5  8:42,1  17:04,8 
 
56 83 Mats Oskarsson Malungs MK Otrimmat 2WD Renault 51:46,8 7:54,7 3:09,0 5,4
5   Emil Bengtsson Malungs MK   Clio  
2:16,6  7:14,8  12:59,6  2:49,6  8:55,0  17:31,2 
 
57 72 Patrick Arvidsson Gotlands MF Trimmat 2WD Volvo 52:44,2 8:52,1 5:31,9 57,4
25   Ronnie Berglund Haninge MK   940  
Entrant:Nordh's Lastmaskiner AB
2:15,1  7:31,9  13:18,3  2:52,2  9:10,5  17:36,2 
 
58 80 Robert Scholander SMK Eksjö Trimmat 2WD Citroën 54:14,7 10:22,6 7:02,4 1:30,5
26   Patrik Knutsson Nässjö MK   C2 R2 Max  
2:14,0  7:28,0  13:32,0  3:00,8  9:16,9  18:43,0 
 
59 61 Kimmo Frondelius Katrineholms MK Otrimmat 4WD Mitsubishi 55:01,3 11:09,2 9:33,1 46,6
14   Magnus Johansson Katrineholms MK   Lancer Evo IX  
Entrant:Rally for Fun
2:02,8  7:04,1  12:55,6  2:44,4  8:45,0  21:29,4 
 
60 82 Max Svensson Gullabo RC Trimmat 2WD Volvo 55:04,9 11:12,8 7:52,6 3,6
27   Anders Åberg Hässleholms MK   940  
2:30,8  7:40,2  13:52,1  2:57,6  9:09,8  18:54,4 
 
61 70 Thord Johansson SMK Hörby Trimmat 2WD Volvo 56:44,9 12:52,8 9:32,6 1:40,0
28   Emil Månsson SMK Hörby   940  
Entrant:Konditori Boulevard Kristianstad
2:38,3  7:31,5  14:52,8  5:37,1  9:07,5  16:57,7 
 
62 73 Lars Fagerberg Grangärde RRC Otrimmat 2WD VW 57:37,0 13:44,9 8:59,2 52,1
6   Mats Wittenström Ludvika MS   Polo GTI  
2:18,5  8:19,0  14:55,9  3:05,0  9:49,0  19:09,6 
 
63 85 Marcus Johnsson Katrineholms MK Otrimmat 2WD Ford 57:42,2 13:50,1 9:04,4 5,2
7   Mathias Johnsson Katrineholms MK   Fiesta ST  
2:36,0  8:02,4  14:33,5  3:07,4  10:03,6  19:19,3 
 
64 76 Mattias Engvall Skutskärs MS Trimmat 2WD SEAT 59:01,7 15:09,6 11:49,4 1:19,5
29   Tim Joons Skutskärs MS   Ibiza  
2:11,6  9:41,4  14:52,8  5:37,1  8:53,4  17:45,4 
 
65 81 Carolina Jurå SMK Uppsala Trimmat 2WD Opel 1:01:27,5 17:35,4 14:15,2 2:25,8
30   Annette Åhman Almunge MK   Ascona B  
2:23,9  9:41,1  14:52,8  5:37,1  10:04,0  18:48,6 
 
66 84 Jörgen Jonsson Västerås MS Otrimmat 2WD Peugeot 1:02:04,6 18:12,5 13:26,8 37,1
8   Olof Lindelöf Västerås MS   206 RC  
2:23,3  7:37,7  13:29,4  3:03,8  9:21,4  26:09,0 
 
67 48 Peo Berglund Sandvikens MK Trimmat 2WD VW 1:06:32,2 22:40,1 19:19,9 4:27,6
31   Mattias Sundström Sandvikens MK   Golf III  
Entrant:SOLKEM AB
2:08,9  7:13,5  12:52,6  2:45,1  8:37,7  32:54,4 
 

Valid HTML 4.01! Valid CSS!