Svenska English
Rally-SM 2012 RaceConsulting
2012-02-17 Vinterpokalen Official final
After SS 5
73 competitors
Pos No Driver/CO-Driver Club/Country Class Make/Model Time Diff L Diff C Diff P
1 1 Pontus Tidemand SMK Eda Trimmat 4WD Skoda 29:16,7
1   Emil Axelsson Ydre MK   Fabia S 2000  
1:48,2  6:21,2  11:10,4  2:22,0  7:34,9 
 
2 3 Mats Jonsson Forshaga MC Trimmat 4WD Ford 29:22,0 5,3 5,3 5,3
2   Johnny Johansson SMK Lindesberg   Escort WRC  
Entrant:BILAM
1:51,2  6:17,5  11:13,7  2:26,7  7:32,9 
 
3 2 Per-Arne Sääv VÖMK Trimmat 4WD Skoda 29:39,5 22,8 22,8 17,5
3   Kalle Lexe Ryds MK   Fabia Super 2000  
1:52,8  6:25,9  11:12,8  2:26,7  7:41,3 
 
4 13 Jari Saarinen MSK Kvarnvingarna Trimmat 4WD Ford 30:15,2 58,5 58,5 35,7
4   Jörgen Fornader MSK Kvarnvingarna   Focus WRC  
1:54,4  6:28,6  11:30,5  2:30,3  7:51,4 
 
5 7 Martin Berglund SMK Gävle Otrimmat 4WD Mitsubishi 30:16,4 59,7 1,2
1   Håkan Palm Björnjägarns RC   Lancer Evo IX  
Entrant:Yokohama motorsport sweden
1:54,4  6:31,2  11:30,6  2:30,5  7:49,7 
 
6 8 Jimmy Joge SMK Motala Otrimmat 4WD Mitsubishi 30:17,5 1:00,8 1,1 1,1
2   John Stigh Västra Östergötlands MK   Lancer Evo X  
1:53,2  6:35,2  11:30,8  2:27,4  7:50,9 
 
7 9 Patrik Johansson Wäxjö MS Otrimmat 4WD Mitsubishi 30:24,5 1:07,8 8,1 7,0
3   Jesper Johansson Ryds MK   Lancer Evo IX  
1:54,0  6:33,2  11:32,9  2:30,2  7:54,2 
 
8 5 Mats Thorszelius SMK Uppsala Otrimmat 4WD Subaru 30:27,0 1:10,3 10,6 2,5
4   Tomas Thorszelius Rasbo MK   Impreza  
2:00,8  6:33,6  11:29,8  2:30,6  7:52,2 
 
9 23 Robin Friberg Ludvika MS Otrimmat 4WD Mitsubishi 30:28,2 1:11,5 11,8 1,2
5   Thomas Nilsson NMS Boden   Lancer Evo IX  
1:59,5  6:29,4  11:36,3  2:27,9  7:55,1 
 
10 6 Kristian Johansson Kinds MK Otrimmat 4WD Mitsubishi 30:37,7 1:21,0 21,3 9,5
6   Fredrik Livh Laxå MK   Lancer Evo X  
1:55,6  6:34,6  11:44,9  2:29,3  7:53,3 
 
11 22 Niklas Hägg SMK Hälsinge Otrimmat 4WD Mitsubishi 30:40,9 1:24,2 24,5 3,2
7   Emil Eklund Gestrike RT   Lancer Evo IX  
Entrant:L. Häggs Bildemontering AB
2:08,1  6:33,4  11:30,6  2:29,0  7:59,8 
 
12 25 Thomas Thunström Ludvika MS Otrimmat 4WD Subaru 30:48,0 1:31,3 31,6 7,1
8   Jörgen Lindahl Växsjö MS   Impreza N12b  
1:54,2  6:35,0  11:43,5  2:30,9  8:04,4 
 
13 27 Daniel Lundberg Skepptuna MK Trimmat 4WD Mitsubishi 30:54,5 1:37,8 1:37,8 6,5
5   Mikael Nilsson Rasbo MK   Lancer  
Entrant:www.LRSEVENT.SE
1:56,7  6:35,2  11:48,5  2:31,6  8:02,5 
 
14 26 Markus Hällbo Säters MK Otrimmat 4WD Mitsubishi 31:03,5 1:46,8 47,1 9,0
9   Anders Wänn   Lancer Evo IX  
2:01,8  6:38,4  11:51,0  2:33,7  7:58,6 
 
15 20 Hasse Gustafsson Vansbro MK Trimmat 4WD Subaru 31:07,2 1:50,5 1:50,5 3,7
6   Mikael Johansson Vansbro MK   Impreza  
1:58,7  6:39,2  11:51,1  2:33,9  8:04,3 
 
16 17 Anders Lundin MK Rimo Trimmat 4WD Subaru 31:10,5 1:53,8 1:53,8 3,3
7   Göran Schönqvist MK Rimo   Impreza STi  
1:56,3  6:40,9  11:44,2  2:34,8  8:14,3 
 
17 12 Per-Arne Ljung Hofors MS Trimmat 4WD Misubishi 31:17,9 2:01,2 2:01,2 7,4
8   Kjell Andersson Hofors MS   Lancer Evo V  
Entrant:Tractive AB
1:54,6  6:44,7  11:59,1  2:38,0  8:01,5 
 
18 24 Hans-Erik Weng Säffle MC Otrimmat 4WD Mitsubishi 31:18,9 2:02,2 1:02,5 1,0
10   Stefan Ohlson Teknis MC   Lancer Evo X  
2:10,8  6:40,3  11:49,7  2:34,7  8:03,4 
 
19 28 Tobias Söderqvist AMF Årsunda Trimmat 2WD Toyota 31:33,7 2:17,0 14,8
1   Joakim Söderqvist AMF Årsunda   Corolla  
Entrant:Tractive AB
2:05,2  6:45,8  11:52,8  2:37,9  8:12,0 
 
20 30 Leif Peterson Göteborgs MF Trimmat 2WD Toyota 31:38,0 2:21,3 4,3 4,3
2   Toni Sundkvist SMK Motala Bil   Corolla  
Entrant:TRACTIVE
2:06,7  6:41,4  11:59,2  2:39,4  8:11,3 
 
21 40 Algot Öberg Eskilstuna MK Trimmat 4WD Subaru 31:40,2 2:23,5 2:23,5 2,2
9   Niklas Johansson Ryds MK   Impreza STi WRX  
Entrant:SÖRMLANDS ENERGI AB
1:59,7  6:47,9  12:01,5  2:34,4  8:16,7 
 
22 15 Johan Rudengren Eskilstuna MK Trimmat 4WD Mitsubishi 31:43,5 2:26,8 2:26,8 3,3
10   Christer Johansson Flens MS   Lancer Evo X  
Entrant:Sandå Sverige AB
1:56,9  6:52,7  12:08,9  2:33,5  8:11,5 
 
23 19 Hans Flodin SMK Motala Trimmat 4WD Mitsubishi 31:43,7 2:27,0 2:27,0 0,2
11   Stefan Andersson MSK Kvarnvingarna   Lancer Evo VII  
2:04,8  6:49,7  12:00,6  2:36,0  8:12,6 
 
24 18 Peter Appelskog Östergyllen RC Trimmat 4WD Ford 31:49,0 2:32,3 2:32,3 5,3
12   Pelle Carlsson Östergyllen RC   Escort WRC  
Entrant:Team Appelskogs Bil
1:58,8  6:55,0  12:02,1  2:37,0  8:16,1 
 
25 60 Jan-Erik Folkesson SMK Örebro Otrimmat 4WD Mitsubishi 31:50,9 2:34,2 1:34,5 1,9
11   Fredrik Hildingsson SMK Örebro   Lancer Evo IX  
Entrant:TEAM NYA ÅKERIET ÖREBRO
2:03,6  6:45,9  12:05,0  2:39,3  8:17,1 
 
26 32 Stefan Jonsson Vännäs MK Trimmat 2WD VW 31:55,3 2:38,6 21,6 4,4
3   Tomas Norrstrand Taxinge MK   Golf KitCar  
2:00,9  6:54,7  12:11,0  2:37,1  8:11,6 
 
27 35 Sami Valme Turun Moottoriseura Trimmat 4WD Mitsubishi 32:04,8 2:48,1 2:48,1 9,5
13   Linnaketo Antti Ahveniston Autourheilijat   Lancer Evo VI  
2:04,5  6:46,9  12:12,7  2:39,5  8:21,2 
 
28 21 Ingemar Svensson Flens MS Trimmat 4WD Ford 32:07,4 2:50,7 2:50,7 2,6
14   Nicklas Edvardsson Taxinge MK   Focus  
Entrant:Ingemars Garage
2:00,6  6:53,2  12:16,6  2:33,7  8:23,3 
 
29 39 Mikael Gustafsson Ludvika MS Otrimmat 4WD Mitsubishi 32:20,0 3:03,3 2:03,6 12,6
12   Lars Erik Kronberg Ludvika MS   Lancer Evo IX  
2:05,4  6:49,9  12:18,5  2:41,3  8:24,9 
 
30 29 Johan Holmberg Gotlands MF BK Trimmat 2WD Suzuki 32:22,0 3:05,3 48,3 2,0
4   Joakim Gevert Kils MK Bil   Swift  
Entrant:Nordh`s Lastmaskiner AB
2:07,9  6:54,4  12:07,9  2:43,8  8:28,0 
 
31 49 Magnus Henriksson SMK Linde Trimmat 2WD Suzuki 32:29,0 3:12,3 55,3 7,0
5   Anders Holmqvist Skepptuna MK   Ignis  
2:07,6  6:52,9  12:20,9  2:43,0  8:24,6 
 
32 41 Victor Henriksson MK Speed Otrimmat 2WD Ford 32:33,2 3:16,5 4,2
1   Joel Ardell Norrköpings MK   Fiesta  
2:19,2  6:53,5  12:16,6  2:42,0  8:21,9 
 
33 31 Johan Carlsson Degerfors RC Trimmat 2WD Toyota 32:38,7 3:22,0 1:05,0 5,5
6   Johan Lövgren Degerfors RC   Corolla  
2:06,6  7:06,5  12:17,1  2:45,6  8:22,9 
 
34 33 Mikael Ericsson SMK Trollhättan Trimmat 2WD VW 32:45,9 3:29,2 1:12,2 7,2
7   Peter Fogel Kullings MS   Golf KitCar  
Entrant:Colly Verkstadsteknik AB
2:08,7  7:02,2  12:21,1  2:42,2  8:31,7 
 
35 53 Uffe Eriksson Östhammars MK Trimmat 2WD Toyota 32:46,9 3:30,2 1:13,2 1,0
8   Mikael Lööv   Corolla  
2:09,9  7:00,1  12:23,8  2:45,3  8:27,8 
 
36 42 Mattias Jirvelius SMK Örebro Otrimmat 2WD Ford 32:51,6 3:34,9 18,4 4,7
2   Emil Arvidsson Teknis MC   Fiesta ST  
2:07,4  6:57,5  12:34,0  2:41,2  8:31,5 
 
37 46 Johan Elovsson Almunge MK Trimmat 2WD Nissan 32:55,7 3:39,0 1:22,0 4,1
9   Andreas Olsson Rasbo MK   Sunny  
2:08,5  6:58,5  12:24,9  2:45,4  8:38,4 
 
38 56 Mattias Adielsson Göteborgs MF Trimmat 2WD Ford 32:59,3 3:42,6 1:25,6 3,6
10   Christoffer Bäck SMK Hedemora   Fiesta R2  
2:27,0  7:02,9  12:19,4  2:46,6  8:23,4 
 
39 58 Jens Branteström Rasbo MK Trimmat 2WD Opel 33:03,7 3:47,0 1:30,0 4,4
11   Per Christensen Rasbo MK   Corsa B  
Entrant:Bärgning o Transport i Uppsala AB
2:12,3  7:06,3  12:22,4  2:46,2  8:36,5 
 
40 45 Sebastian Malm MK Speed Trimmat 2WD Ford 33:03,8 3:47,1 1:30,1 0,1
12   Jesper Elfver Värmdö MK   Escort Maxi  
Entrant:RAMIRENT AB
2:09,0  7:10,4  12:32,7  2:43,3  8:28,4 
 
41 50 Krister Nordlund Almunge MK Trimmat 2WD Volvo 33:13,7 3:57,0 1:40,0 9,9
13   Lasse Savander Almunge MK   940  
2:05,7  7:07,7  12:35,5  2:49,0  8:35,8 
 
42 55 Patrik Åhman Almunge MK Trimmat 2WD Opel 33:15,3 3:58,6 1:41,6 1,6
14   Pontus Åhman Almunge MK   Corsa A  
2:09,3  6:58,7  12:44,9  2:47,4  8:35,0 
 
43 52 Henrik Lennartsson Skillingaryds MK Trimmat 2WD Volvo 33:18,8 4:02,1 1:45,1 3,5
15   Christofer Svensson Skillingaryds MK   940  
Entrant:ASSISTANCEKÅREN 020-912912
2:13,1  7:04,4  12:35,4  2:45,9  8:40,0 
 
44 67 Jimmie Walfridson MK Ratten Trimmat 2WD Ford 33:21,9 4:05,2 1:48,2 3,1
16   Patrik Barth MK Ratten   Fiesta R2  
Entrant:Helmia Motorsport
2:09,9  7:07,6  12:40,5  2:47,4  8:36,5 
 
45 68 Robert Eriksson Eskilstuna MK Trimmat 2WD Renault 33:22,0 4:05,3 1:48,3 0,1
17   Jens Thapper SMK Motala   Clio R3  
2:08,6  7:12,7  12:40,7  2:46,3  8:33,7 
 
46 66 Peter Holmberg Films MK Trimmat 2WD Volvo 33:22,9 4:06,2 1:49,2 0,9
18   Erik Davidsson Rasbo MK   940  
2:11,0  7:05,9  12:39,2  2:51,8  8:35,0 
 
47 69 Hans Johansson Olofströms MK Trimmat 2WD Volvo 33:23,0 4:06,3 1:49,3 0,1
19   Mathias Bengtsson Ryds MK   240  
2:15,8  7:03,1  12:38,4  2:51,6  8:34,1 
 
47 63 Michael Brucesson Gmf:s Bilklubb Trimmat 4WD Mitsubishi 33:23,0 4:06,3 4:06,3
15   Håkan Marions Gmf:s Bilklubb   Lancer Evo VI  
2:03,7  7:06,9  12:55,6  2:41,7  8:35,1 
 
49 51 Hans-Åke Stensvik MK Rimo Trimmat 2WD Volvo 33:23,5 4:06,8 1:49,8 0,5
20   Håkan Jansson MK Rimo   240  
Entrant:Hojjens Gräv o Allservice
2:27,6  6:58,5  12:22,6  2:45,9  8:48,9 
 
50 62 Oscar Ortfeldt Ilsbo MK Otrimmat 4WD Subaru 33:28,7 4:12,0 3:12,3 5,2
13   Morgan Olsson SMK Hälsinge   Impreza STi WRX  
Entrant:Rally for Fun
2:17,3  7:04,7  12:43,5  2:43,9  8:39,3 
 
51 61 Kimmo Frondelius Katrineholms MK Otrimmat 4WD Mitsubishi 33:31,9 4:15,2 3:15,5 3,2
14   Magnus Johansson Katrineholms MK   Lancer Evo IX  
Entrant:Rally for Fun
2:02,8  7:04,1  12:55,6  2:44,4  8:45,0 
 
52 43 Jonas Olsson Hässleholms MK Otrimmat 2WD Ford 33:33,0 4:16,3 59,8 1,1
3   Alexander Harsten Hässleholms MK   Fiesta ST  
2:06,3  7:06,5  12:40,8  2:49,6  8:49,8 
 
53 54 Pär Dawson SMK Uppsala Trimmat 2WD Volvo 33:35,0 4:18,3 2:01,3 2,0
21   Johnny Björk Rasbo MK   940  
2:10,4  7:07,7  12:39,0  2:47,0  8:50,9 
 
54 57 Lars Fältman Rasbo MK Trimmat 2WD Saab 33:35,1 4:18,4 2:01,4 0,1
22   Tomas Åhman SMK Uppsala   9:3 Turbo  
2:09,6  7:10,4  12:43,7  2:52,8  8:38,6 
 
55 48 Peo Berglund Sandvikens MK Trimmat 2WD VW 33:37,8 4:21,1 2:04,1 2,7
23   Mattias Sundström Sandvikens MK   Golf III  
Entrant:SOLKEM AB
2:08,9  7:13,5  12:52,6  2:45,1  8:37,7 
 
56 64 Robin Brandel Rasbo MK Trimmat 2WD BMW 33:49,6 4:32,9 2:15,9 11,8
24   Peder Johansson MK Team Treske   325  
2:11,2  7:04,3  12:44,9  2:48,6  9:00,6 
 
57 71 Hasse Jansson MK Rimo Trimmat 2WD Volvo 33:53,0 4:36,3 2:19,3 3,4
25   Roine Andersson SMK Uppsala   940  
Entrant:Hallstaviks Maskinservice AB
2:16,1  7:09,0  12:54,1  2:49,5  8:44,3 
 
58 74 David Pettersson Falköpings MK Otrimmat 2WD Ford 33:55,7 4:39,0 1:22,5 2,7
4   Kalle Nattsson Falköpings MK   Fiesta ST  
Entrant:CEJN AB
2:15,3  7:11,8  12:50,4  2:45,7  8:52,5 
 
59 77 Andreas Engberg Skutskärs MS Otrimmat 2WD Renault 34:03,2 4:46,5 1:30,0 7,5
5   Christian Holmudd MK Team Westom   Clio Sport  
Entrant:Team FESTIVALGÄNGET
2:11,0  7:20,7  12:48,9  2:52,8  8:49,8 
 
60 83 Mats Oskarsson Malungs MK Otrimmat 2WD Renault 34:15,6 4:58,9 1:42,4 12,4
6   Emil Bengtsson Malungs MK   Clio  
2:16,6  7:14,8  12:59,6  2:49,6  8:55,0 
 
61 65 Jörgen Hägglund Västra Östergötlands MK Trimmat 2WD Volvo 34:31,5 5:14,8 2:57,8 15,9
26   Torbjörn Kadebro Västra Östergötlands MK   940  
Entrant:76 MOTOR OIL
2:13,1  7:19,6  13:16,7  2:52,9  8:49,2 
 
62 78 Philip Haag Kullings MS Trimmat 2WD Citroën 34:36,6 5:19,9 3:02,9 5,1
27   Peter Wester Kullings MS   C2 R2 Max  
2:12,3  7:28,3  13:19,4  2:54,5  8:42,1 
 
63 72 Patrick Arvidsson Gotlands MF Trimmat 2WD Volvo 35:08,0 5:51,3 3:34,3 31,4
28   Ronnie Berglund Haninge MK   940  
Entrant:Nordh's Lastmaskiner AB
2:15,1  7:31,9  13:18,3  2:52,2  9:10,5 
 
64 59 Martin Hagman MK Rimo Trimmat 4WD Mitsubishi 35:13,6 5:56,9 5:56,9 5,6
16   Linus Hillström MK Rimo   Lancer Evo V  
Entrant:Riflex Sport
2:11,9  7:34,2  13:11,5  2:50,6  9:25,4 
 
65 80 Robert Scholander SMK Eksjö Trimmat 2WD Citroën 35:31,7 6:15,0 3:58,0 18,1
29   Patrik Knutsson Nässjö MK   C2 R2 Max  
2:14,0  7:28,0  13:32,0  3:00,8  9:16,9 
 
66 84 Jörgen Jonsson Västerås MS Otrimmat 2WD Peugeot 35:55,6 6:38,9 3:22,4 23,9
7   Olof Lindelöf Västerås MS   206 RC  
2:23,3  7:37,7  13:29,4  3:03,8  9:21,4 
 
67 82 Max Svensson Gullabo RC Trimmat 2WD Volvo 36:10,5 6:53,8 4:36,8 14,9
30   Anders Åberg Hässleholms MK   940  
2:30,8  7:40,2  13:52,1  2:57,6  9:09,8 
 
68 85 Marcus Johnsson Katrineholms MK Otrimmat 2WD Ford 38:22,9 9:06,2 5:49,7 2:12,4
8   Mathias Johnsson Katrineholms MK   Fiesta ST  
2:36,0  8:02,4  14:33,5  3:07,4  10:03,6 
 
69 73 Lars Fagerberg Grangärde RRC Otrimmat 2WD VW 38:27,4 9:10,7 5:54,2 4,5
9   Mats Wittenström Ludvika MS   Polo GTI  
2:18,5  8:19,0  14:55,9  3:05,0  9:49,0 
 
70 70 Thord Johansson SMK Hörby Trimmat 2WD Volvo 39:47,2 10:30,5 8:13,5 1:19,8
31   Emil Månsson SMK Hörby   940  
Entrant:Konditori Boulevard Kristianstad
2:38,3  7:31,5  14:52,8  5:37,1  9:07,5 
 
71 76 Mattias Engvall Skutskärs MS Trimmat 2WD SEAT 41:16,3 11:59,6 9:42,6 1:29,1
32   Tim Joons Skutskärs MS   Ibiza  
2:11,6  9:41,4  14:52,8  5:37,1  8:53,4 
 
72 81 Carolina Jurå SMK Uppsala Trimmat 2WD Opel 42:38,9 13:22,2 11:05,2 1:22,6
33   Annette Åhman Almunge MK   Ascona B  
2:23,9  9:41,1  14:52,8  5:37,1  10:04,0 
 
73 16 Kjell Sandberg Haninge MK Trimmat 4WD Toyota 46:31,6 17:14,9 17:14,9 3:52,7
17   Cay Nyberg Huddinge MK   Corolla WRC  
1:57,1  6:35,7  11:39,5  2:35,1  23:44,2 
 

Valid HTML 4.01! Valid CSS!