Svenska English
Rally-SM 2012 RaceConsulting
2012-02-17 Vinterpokalen Official final
After SS 4
74 competitors
Pos No Driver/CO-Driver Club/Country Class Make/Model Time Diff L Diff C Diff P
1 1 Pontus Tidemand SMK Eda Trimmat 4WD Skoda 21:41,8
1   Emil Axelsson Ydre MK   Fabia S 2000  
1:48,2  6:21,2  11:10,4  2:22,0 
 
2 3 Mats Jonsson Forshaga MC Trimmat 4WD Ford 21:49,1 7,3 7,3 7,3
2   Johnny Johansson SMK Lindesberg   Escort WRC  
Entrant:BILAM
1:51,2  6:17,5  11:13,7  2:26,7 
 
3 2 Per-Arne Sääv VÖMK Trimmat 4WD Skoda 21:58,2 16,4 16,4 9,1
3   Kalle Lexe Ryds MK   Fabia Super 2000  
1:52,8  6:25,9  11:12,8  2:26,7 
 
4 13 Jari Saarinen MSK Kvarnvingarna Trimmat 4WD Ford 22:23,8 42,0 42,0 25,6
4   Jörgen Fornader MSK Kvarnvingarna   Focus WRC  
1:54,4  6:28,6  11:30,5  2:30,3 
 
5 8 Jimmy Joge SMK Motala Otrimmat 4WD Mitsubishi 22:26,6 44,8 2,8
1   John Stigh Västra Östergötlands MK   Lancer Evo X  
1:53,2  6:35,2  11:30,8  2:27,4 
 
6 7 Martin Berglund SMK Gävle Otrimmat 4WD Mitsubishi 22:26,7 44,9 0,1 0,1
2   Håkan Palm Björnjägarns RC   Lancer Evo IX  
Entrant:Yokohama motorsport sweden
1:54,4  6:31,2  11:30,6  2:30,5 
 
7 9 Patrik Johansson Wäxjö MS Otrimmat 4WD Mitsubishi 22:30,3 48,5 3,7 3,6
3   Jesper Johansson Ryds MK   Lancer Evo IX  
1:54,0  6:33,2  11:32,9  2:30,2 
 
8 23 Robin Friberg Ludvika MS Otrimmat 4WD Mitsubishi 22:33,1 51,3 6,5 2,8
4   Thomas Nilsson NMS Boden   Lancer Evo IX  
1:59,5  6:29,4  11:36,3  2:27,9 
 
9 5 Mats Thorszelius SMK Uppsala Otrimmat 4WD Subaru 22:34,8 53,0 8,2 1,7
5   Tomas Thorszelius Rasbo MK   Impreza  
2:00,8  6:33,6  11:29,8  2:30,6 
 
10 22 Niklas Hägg SMK Hälsinge Otrimmat 4WD Mitsubishi 22:41,1 59,3 14,5 6,3
6   Emil Eklund Gestrike RT   Lancer Evo IX  
Entrant:L. Häggs Bildemontering AB
2:08,1  6:33,4  11:30,6  2:29,0 
 
11 25 Thomas Thunström Ludvika MS Otrimmat 4WD Subaru 22:43,6 1:01,8 17,0 2,5
7   Jörgen Lindahl Växsjö MS   Impreza N12b  
1:54,2  6:35,0  11:43,5  2:30,9 
 
12 6 Kristian Johansson Kinds MK Otrimmat 4WD Mitsubishi 22:44,4 1:02,6 17,8 0,8
8   Fredrik Livh Laxå MK   Lancer Evo X  
1:55,6  6:34,6  11:44,9  2:29,3 
 
13 16 Kjell Sandberg Haninge MK Trimmat 4WD Toyota 22:47,4 1:05,6 1:05,6 3,0
5   Cay Nyberg Huddinge MK   Corolla WRC  
1:57,1  6:35,7  11:39,5  2:35,1 
 
14 27 Daniel Lundberg Skepptuna MK Trimmat 4WD Mitsubishi 22:52,0 1:10,2 1:10,2 4,6
6   Mikael Nilsson Rasbo MK   Lancer  
Entrant:www.LRSEVENT.SE
1:56,7  6:35,2  11:48,5  2:31,6 
 
15 17 Anders Lundin MK Rimo Trimmat 4WD Subaru 22:56,2 1:14,4 1:14,4 4,2
7   Göran Schönqvist MK Rimo   Impreza STi  
1:56,3  6:40,9  11:44,2  2:34,8 
 
16 20 Hasse Gustafsson Vansbro MK Trimmat 4WD Subaru 23:02,9 1:21,1 1:21,1 6,7
8   Mikael Johansson Vansbro MK   Impreza  
1:58,7  6:39,2  11:51,1  2:33,9 
 
17 26 Markus Hällbo Säters MK Otrimmat 4WD Mitsubishi 23:04,9 1:23,1 38,3 2,0
9   Anders Wänn   Lancer Evo IX  
2:01,8  6:38,4  11:51,0  2:33,7 
 
18 24 Hans-Erik Weng Säffle MC Otrimmat 4WD Mitsubishi 23:15,5 1:33,7 48,9 10,6
10   Stefan Ohlson Teknis MC   Lancer Evo X  
2:10,8  6:40,3  11:49,7  2:34,7 
 
19 12 Per-Arne Ljung Hofors MS Trimmat 4WD Misubishi 23:16,4 1:34,6 1:34,6 0,9
9   Kjell Andersson Hofors MS   Lancer Evo V  
Entrant:Tractive AB
1:54,6  6:44,7  11:59,1  2:38,0 
 
20 28 Tobias Söderqvist AMF Årsunda Trimmat 2WD Toyota 23:21,7 1:39,9 5,3
1   Joakim Söderqvist AMF Årsunda   Corolla  
Entrant:Tractive AB
2:05,2  6:45,8  11:52,8  2:37,9 
 
21 40 Algot Öberg Eskilstuna MK Trimmat 4WD Subaru 23:23,5 1:41,7 1:41,7 1,8
10   Niklas Johansson Ryds MK   Impreza STi WRX  
Entrant:SÖRMLANDS ENERGI AB
1:59,7  6:47,9  12:01,5  2:34,4 
 
22 30 Leif Peterson Göteborgs MF Trimmat 2WD Toyota 23:26,7 1:44,9 5,0 3,2
2   Toni Sundkvist SMK Motala Bil   Corolla  
Entrant:TRACTIVE
2:06,7  6:41,4  11:59,2  2:39,4 
 
23 19 Hans Flodin SMK Motala Trimmat 4WD Mitsubishi 23:31,1 1:49,3 1:49,3 4,4
11   Stefan Andersson MSK Kvarnvingarna   Lancer Evo VII  
2:04,8  6:49,7  12:00,6  2:36,0 
 
24 15 Johan Rudengren Eskilstuna MK Trimmat 4WD Mitsubishi 23:32,0 1:50,2 1:50,2 0,9
12   Christer Johansson Flens MS   Lancer Evo X  
Entrant:Sandå Sverige AB
1:56,9  6:52,7  12:08,9  2:33,5 
 
25 38 Daniel Johansson Nollåtta MK Otrimmat 4WD Mitsubishi 23:32,3 1:50,5 1:05,7 0,3
11   Stefan Ahl Wäxjö MS   Lancer Evo IX  
Entrant:JRM Racing AB
1:58,7  6:36,8  12:18,1  2:38,7 
 
26 18 Peter Appelskog Östergyllen RC Trimmat 4WD Ford 23:32,9 1:51,1 1:51,1 0,6
13   Pelle Carlsson Östergyllen RC   Escort WRC  
Entrant:Team Appelskogs Bil
1:58,8  6:55,0  12:02,1  2:37,0 
 
27 60 Jan-Erik Folkesson SMK Örebro Otrimmat 4WD Mitsubishi 23:33,8 1:52,0 1:07,2 0,9
12   Fredrik Hildingsson SMK Örebro   Lancer Evo IX  
Entrant:TEAM NYA ÅKERIET ÖREBRO
2:03,6  6:45,9  12:05,0  2:39,3 
 
28 35 Sami Valme Turun Moottoriseura Trimmat 4WD Mitsubishi 23:43,6 2:01,8 2:01,8 9,8
14   Linnaketo Antti Ahveniston Autourheilijat   Lancer Evo VI  
2:04,5  6:46,9  12:12,7  2:39,5 
 
29 32 Stefan Jonsson Vännäs MK Trimmat 2WD VW 23:43,7 2:01,9 22,0 0,1
3   Tomas Norrstrand Taxinge MK   Golf KitCar  
2:00,9  6:54,7  12:11,0  2:37,1 
 
30 21 Ingemar Svensson Flens MS Trimmat 4WD Ford 23:44,1 2:02,3 2:02,3 0,4
15   Nicklas Edvardsson Taxinge MK   Focus  
Entrant:Ingemars Garage
2:00,6  6:53,2  12:16,6  2:33,7 
 
31 29 Johan Holmberg Gotlands MF BK Trimmat 2WD Suzuki 23:54,0 2:12,2 32,3 9,9
4   Joakim Gevert Kils MK Bil   Swift  
Entrant:Nordh`s Lastmaskiner AB
2:07,9  6:54,4  12:07,9  2:43,8 
 
32 39 Mikael Gustafsson Ludvika MS Otrimmat 4WD Mitsubishi 23:55,1 2:13,3 1:28,5 1,1
13   Lars Erik Kronberg Ludvika MS   Lancer Evo IX  
2:05,4  6:49,9  12:18,5  2:41,3 
 
33 49 Magnus Henriksson SMK Linde Trimmat 2WD Suzuki 24:04,4 2:22,6 42,7 9,3
5   Anders Holmqvist Skepptuna MK   Ignis  
2:07,6  6:52,9  12:20,9  2:43,0 
 
34 41 Victor Henriksson MK Speed Otrimmat 2WD Ford 24:11,3 2:29,5 6,9
1   Joel Ardell Norrköpings MK   Fiesta  
2:19,2  6:53,5  12:16,6  2:42,0 
 
35 33 Mikael Ericsson SMK Trollhättan Trimmat 2WD VW 24:14,2 2:32,4 52,5 2,9
6   Peter Fogel Kullings MS   Golf KitCar  
Entrant:Colly Verkstadsteknik AB
2:08,7  7:02,2  12:21,1  2:42,2 
 
36 31 Johan Carlsson Degerfors RC Trimmat 2WD Toyota 24:15,8 2:34,0 54,1 1,6
7   Johan Lövgren Degerfors RC   Corolla  
2:06,6  7:06,5  12:17,1  2:45,6 
 
37 46 Johan Elovsson Almunge MK Trimmat 2WD Nissan 24:17,3 2:35,5 55,6 1,5
8   Andreas Olsson Rasbo MK   Sunny  
2:08,5  6:58,5  12:24,9  2:45,4 
 
38 53 Uffe Eriksson Östhammars MK Trimmat 2WD Toyota 24:19,1 2:37,3 57,4 1,8
9   Mikael Lööv   Corolla  
2:09,9  7:00,1  12:23,8  2:45,3 
 
39 42 Mattias Jirvelius SMK Örebro Otrimmat 2WD Ford 24:20,1 2:38,3 8,8 1,0
2   Emil Arvidsson Teknis MC   Fiesta ST  
2:07,4  6:57,5  12:34,0  2:41,2 
 
40 58 Jens Branteström Rasbo MK Trimmat 2WD Opel 24:27,2 2:45,4 1:05,5 7,1
10   Per Christensen Rasbo MK   Corsa B  
Entrant:Bärgning o Transport i Uppsala AB
2:12,3  7:06,3  12:22,4  2:46,2 
 
41 51 Hans-Åke Stensvik MK Rimo Trimmat 2WD Volvo 24:34,6 2:52,8 1:12,9 7,4
11   Håkan Jansson MK Rimo   240  
Entrant:Hojjens Gräv o Allservice
2:27,6  6:58,5  12:22,6  2:45,9 
 
42 45 Sebastian Malm MK Speed Trimmat 2WD Ford 24:35,4 2:53,6 1:13,7 0,8
12   Jesper Elfver Värmdö MK   Escort Maxi  
Entrant:RAMIRENT AB
2:09,0  7:10,4  12:32,7  2:43,3 
 
43 56 Mattias Adielsson Göteborgs MF Trimmat 2WD Ford 24:35,9 2:54,1 1:14,2 0,5
13   Christoffer Bäck SMK Hedemora   Fiesta R2  
2:27,0  7:02,9  12:19,4  2:46,6 
 
44 50 Krister Nordlund Almunge MK Trimmat 2WD Volvo 24:37,9 2:56,1 1:16,2 2,0
14   Lasse Savander Almunge MK   940  
2:05,7  7:07,7  12:35,5  2:49,0 
 
45 52 Henrik Lennartsson Skillingaryds MK Trimmat 2WD Volvo 24:38,8 2:57,0 1:17,1 0,9
15   Christofer Svensson Skillingaryds MK   940  
Entrant:ASSISTANCEKÅREN 020-912912
2:13,1  7:04,4  12:35,4  2:45,9 
 
46 55 Patrik Åhman Almunge MK Trimmat 2WD Opel 24:40,3 2:58,5 1:18,6 1,5
16   Pontus Åhman Almunge MK   Corsa A  
2:09,3  6:58,7  12:44,9  2:47,4 
 
47 43 Jonas Olsson Hässleholms MK Otrimmat 2WD Ford 24:43,2 3:01,4 31,9 2,9
3   Alexander Harsten Hässleholms MK   Fiesta ST  
2:06,3  7:06,5  12:40,8  2:49,6 
 
48 54 Pär Dawson SMK Uppsala Trimmat 2WD Volvo 24:44,1 3:02,3 1:22,4 0,9
17   Johnny Björk Rasbo MK   940  
2:10,4  7:07,7  12:39,0  2:47,0 
 
49 67 Jimmie Walfridson MK Ratten Trimmat 2WD Ford 24:45,4 3:03,6 1:23,7 1,3
18   Patrik Barth MK Ratten   Fiesta R2  
Entrant:Helmia Motorsport
2:09,9  7:07,6  12:40,5  2:47,4 
 
50 61 Kimmo Frondelius Katrineholms MK Otrimmat 4WD Mitsubishi 24:46,9 3:05,1 2:20,3 1,5
14   Magnus Johansson Katrineholms MK   Lancer Evo IX  
Entrant:Rally for Fun
2:02,8  7:04,1  12:55,6  2:44,4 
 
51 66 Peter Holmberg Films MK Trimmat 2WD Volvo 24:47,9 3:06,1 1:26,2 1,0
19   Erik Davidsson Rasbo MK   940  
2:11,0  7:05,9  12:39,2  2:51,8 
 
51 63 Michael Brucesson Gmf:s Bilklubb Trimmat 4WD Mitsubishi 24:47,9 3:06,1 3:06,1
16   Håkan Marions Gmf:s Bilklubb   Lancer Evo VI  
2:03,7  7:06,9  12:55,6  2:41,7 
 
53 68 Robert Eriksson Eskilstuna MK Trimmat 2WD Renault 24:48,3 3:06,5 1:26,6 0,4
20   Jens Thapper SMK Motala   Clio R3  
2:08,6  7:12,7  12:40,7  2:46,3 
 
54 69 Hans Johansson Olofströms MK Trimmat 2WD Volvo 24:48,9 3:07,1 1:27,2 0,6
21   Mathias Bengtsson Ryds MK   240  
2:15,8  7:03,1  12:38,4  2:51,6 
 
55 64 Robin Brandel Rasbo MK Trimmat 2WD BMW 24:49,0 3:07,2 1:27,3 0,1
22   Peder Johansson MK Team Treske   325  
2:11,2  7:04,3  12:44,9  2:48,6 
 
56 62 Oscar Ortfeldt Ilsbo MK Otrimmat 4WD Subaru 24:49,4 3:07,6 2:22,8 0,4
15   Morgan Olsson SMK Hälsinge   Impreza STi WRX  
Entrant:Rally for Fun
2:17,3  7:04,7  12:43,5  2:43,9 
 
57 57 Lars Fältman Rasbo MK Trimmat 2WD Saab 24:56,5 3:14,7 1:34,8 7,1
23   Tomas Åhman SMK Uppsala   9:3 Turbo  
2:09,6  7:10,4  12:43,7  2:52,8 
 
58 48 Peo Berglund Sandvikens MK Trimmat 2WD VW 25:00,1 3:18,3 1:38,4 3,6
24   Mattias Sundström Sandvikens MK   Golf III  
Entrant:SOLKEM AB
2:08,9  7:13,5  12:52,6  2:45,1 
 
59 74 David Pettersson Falköpings MK Otrimmat 2WD Ford 25:03,2 3:21,4 51,9 3,1
4   Kalle Nattsson Falköpings MK   Fiesta ST  
Entrant:CEJN AB
2:15,3  7:11,8  12:50,4  2:45,7 
 
60 71 Hasse Jansson MK Rimo Trimmat 2WD Volvo 25:08,7 3:26,9 1:47,0 5,5
25   Roine Andersson SMK Uppsala   940  
Entrant:Hallstaviks Maskinservice AB
2:16,1  7:09,0  12:54,1  2:49,5 
 
61 77 Andreas Engberg Skutskärs MS Otrimmat 2WD Renault 25:13,4 3:31,6 1:02,1 4,7
5   Christian Holmudd MK Team Westom   Clio Sport  
Entrant:Team FESTIVALGÄNGET
2:11,0  7:20,7  12:48,9  2:52,8 
 
62 83 Mats Oskarsson Malungs MK Otrimmat 2WD Renault 25:20,6 3:38,8 1:09,3 7,2
6   Emil Bengtsson Malungs MK   Clio  
2:16,6  7:14,8  12:59,6  2:49,6 
 
63 65 Jörgen Hägglund Västra Östergötlands MK Trimmat 2WD Volvo 25:42,3 4:00,5 2:20,6 21,7
26   Torbjörn Kadebro Västra Östergötlands MK   940  
Entrant:76 MOTOR OIL
2:13,1  7:19,6  13:16,7  2:52,9 
 
64 59 Martin Hagman MK Rimo Trimmat 4WD Mitsubishi 25:48,2 4:06,4 4:06,4 5,9
17   Linus Hillström MK Rimo   Lancer Evo V  
Entrant:Riflex Sport
2:11,9  7:34,2  13:11,5  2:50,6 
 
65 78 Philip Haag Kullings MS Trimmat 2WD Citroën 25:54,5 4:12,7 2:32,8 6,3
27   Peter Wester Kullings MS   C2 R2 Max  
2:12,3  7:28,3  13:19,4  2:54,5 
 
66 72 Patrick Arvidsson Gotlands MF Trimmat 2WD Volvo 25:57,5 4:15,7 2:35,8 3,0
28   Ronnie Berglund Haninge MK   940  
Entrant:Nordh's Lastmaskiner AB
2:15,1  7:31,9  13:18,3  2:52,2 
 
67 80 Robert Scholander SMK Eksjö Trimmat 2WD Citroën 26:14,8 4:33,0 2:53,1 17,3
29   Patrik Knutsson Nässjö MK   C2 R2 Max  
2:14,0  7:28,0  13:32,0  3:00,8 
 
68 84 Jörgen Jonsson Västerås MS Otrimmat 2WD Peugeot 26:34,2 4:52,4 2:22,9 19,4
7   Olof Lindelöf Västerås MS   206 RC  
2:23,3  7:37,7  13:29,4  3:03,8 
 
69 82 Max Svensson Gullabo RC Trimmat 2WD Volvo 27:00,7 5:18,9 3:39,0 26,5
30   Anders Åberg Hässleholms MK   940  
2:30,8  7:40,2  13:52,1  2:57,6 
 
70 85 Marcus Johnsson Katrineholms MK Otrimmat 2WD Ford 28:19,3 6:37,5 4:08,0 1:18,6
8   Mathias Johnsson Katrineholms MK   Fiesta ST  
2:36,0  8:02,4  14:33,5  3:07,4 
 
71 73 Lars Fagerberg Grangärde RRC Otrimmat 2WD VW 28:38,4 6:56,6 4:27,1 19,1
9   Mats Wittenström Ludvika MS   Polo GTI  
2:18,5  8:19,0  14:55,9  3:05,0 
 
72 70 Thord Johansson SMK Hörby Trimmat 2WD Volvo 30:39,7 8:57,9 7:18,0 2:01,3
31   Emil Månsson SMK Hörby   940  
Entrant:Konditori Boulevard Kristianstad
2:38,3  7:31,5  14:52,8  5:37,1 
 
73 76 Mattias Engvall Skutskärs MS Trimmat 2WD SEAT 32:22,9 10:41,1 9:01,2 1:43,2
32   Tim Joons Skutskärs MS   Ibiza  
2:11,6  9:41,4  14:52,8  5:37,1 
 
74 81 Carolina Jurå SMK Uppsala Trimmat 2WD Opel 32:34,9 10:53,1 9:13,2 12,0
33   Annette Åhman Almunge MK   Ascona B  
2:23,9  9:41,1  14:52,8  5:37,1 
 

Valid HTML 4.01! Valid CSS!