Svenska English
Rally-SM 2012 RaceConsulting
2012-02-17 Vinterpokalen Official final
After SS 3
77 competitors
Pos No Driver/CO-Driver Club/Country Class Make/Model Time Diff L Diff C Diff P
1 1 Pontus Tidemand SMK Eda Trimmat 4WD Skoda 19:19,8
1   Emil Axelsson Ydre MK   Fabia S 2000  
1:48,2  6:21,2  11:10,4 
 
2 3 Mats Jonsson Forshaga MC Trimmat 4WD Ford 19:22,4 2,6 2,6 2,6
2   Johnny Johansson SMK Lindesberg   Escort WRC  
Entrant:BILAM
1:51,2  6:17,5  11:13,7 
 
3 2 Per-Arne Sääv VÖMK Trimmat 4WD Skoda 19:31,5 11,7 11,7 9,1
3   Kalle Lexe Ryds MK   Fabia Super 2000  
1:52,8  6:25,9  11:12,8 
 
4 13 Jari Saarinen MSK Kvarnvingarna Trimmat 4WD Ford 19:53,5 33,7 33,7 22,0
4   Jörgen Fornader MSK Kvarnvingarna   Focus WRC  
1:54,4  6:28,6  11:30,5 
 
5 7 Martin Berglund SMK Gävle Otrimmat 4WD Mitsubishi 19:56,2 36,4 2,7
1   Håkan Palm Björnjägarns RC   Lancer Evo IX  
Entrant:Yokohama motorsport sweden
1:54,4  6:31,2  11:30,6 
 
6 8 Jimmy Joge SMK Motala Otrimmat 4WD Mitsubishi 19:59,2 39,4 3,0 3,0
2   John Stigh Västra Östergötlands MK   Lancer Evo X  
1:53,2  6:35,2  11:30,8 
 
7 9 Patrik Johansson Wäxjö MS Otrimmat 4WD Mitsubishi 20:00,1 40,3 3,9 0,9
3   Jesper Johansson Ryds MK   Lancer Evo IX  
1:54,0  6:33,2  11:32,9 
 
8 5 Mats Thorszelius SMK Uppsala Otrimmat 4WD Subaru 20:04,2 44,4 8,0 4,1
4   Tomas Thorszelius Rasbo MK   Impreza  
2:00,8  6:33,6  11:29,8 
 
9 23 Robin Friberg Ludvika MS Otrimmat 4WD Mitsubishi 20:05,2 45,4 9,0 1,0
5   Thomas Nilsson NMS Boden   Lancer Evo IX  
1:59,5  6:29,4  11:36,3 
 
10 22 Niklas Hägg SMK Hälsinge Otrimmat 4WD Mitsubishi 20:12,1 52,3 15,9 6,9
6   Emil Eklund Gestrike RT   Lancer Evo IX  
Entrant:L. Häggs Bildemontering AB
2:08,1  6:33,4  11:30,6 
 
11 16 Kjell Sandberg Haninge MK Trimmat 4WD Toyota 20:12,3 52,5 52,5 0,2
5   Cay Nyberg Huddinge MK   Corolla WRC  
1:57,1  6:35,7  11:39,5 
 
12 25 Thomas Thunström Ludvika MS Otrimmat 4WD Subaru 20:12,7 52,9 16,5 0,4
7   Jörgen Lindahl Växsjö MS   Impreza N12b  
1:54,2  6:35,0  11:43,5 
 
13 6 Kristian Johansson Kinds MK Otrimmat 4WD Mitsubishi 20:15,1 55,3 18,9 2,4
8   Fredrik Livh Laxå MK   Lancer Evo X  
1:55,6  6:34,6  11:44,9 
 
14 27 Daniel Lundberg Skepptuna MK Trimmat 4WD Mitsubishi 20:20,4 1:00,6 1:00,6 5,3
6   Mikael Nilsson Rasbo MK   Lancer  
Entrant:www.LRSEVENT.SE
1:56,7  6:35,2  11:48,5 
 
15 17 Anders Lundin MK Rimo Trimmat 4WD Subaru 20:21,4 1:01,6 1:01,6 1,0
7   Göran Schönqvist MK Rimo   Impreza STi  
1:56,3  6:40,9  11:44,2 
 
16 20 Hasse Gustafsson Vansbro MK Trimmat 4WD Subaru 20:29,0 1:09,2 1:09,2 7,6
8   Mikael Johansson Vansbro MK   Impreza  
1:58,7  6:39,2  11:51,1 
 
17 26 Markus Hällbo Säters MK Otrimmat 4WD Mitsubishi 20:31,2 1:11,4 35,0 2,2
9   Anders Wänn   Lancer Evo IX  
2:01,8  6:38,4  11:51,0 
 
18 12 Per-Arne Ljung Hofors MS Trimmat 4WD Misubishi 20:38,4 1:18,6 1:18,6 7,2
9   Kjell Andersson Hofors MS   Lancer Evo V  
Entrant:Tractive AB
1:54,6  6:44,7  11:59,1 
 
19 24 Hans-Erik Weng Säffle MC Otrimmat 4WD Mitsubishi 20:40,8 1:21,0 44,6 2,4
10   Stefan Ohlson Teknis MC   Lancer Evo X  
2:10,8  6:40,3  11:49,7 
 
20 28 Tobias Söderqvist AMF Årsunda Trimmat 2WD Toyota 20:43,8 1:24,0 3,0
1   Joakim Söderqvist AMF Årsunda   Corolla  
Entrant:Tractive AB
2:05,2  6:45,8  11:52,8 
 
21 10 Jocke Nyman Jämtlands MK Otrimmat 4WD Mitsubishi 20:44,8 1:25,0 48,6 1,0
11   Bo Holmstrand Kullings MS   Lancer Evo X  
Entrant:Eljas Motorsport
1:50,4  6:31,1  12:23,3 
 
22 30 Leif Peterson Göteborgs MF Trimmat 2WD Toyota 20:47,3 1:27,5 3,5 2,5
2   Toni Sundkvist SMK Motala Bil   Corolla  
Entrant:TRACTIVE
2:06,7  6:41,4  11:59,2 
 
23 40 Algot Öberg Eskilstuna MK Trimmat 4WD Subaru 20:49,1 1:29,3 1:29,3 1,8
10   Niklas Johansson Ryds MK   Impreza STi WRX  
Entrant:SÖRMLANDS ENERGI AB
1:59,7  6:47,9  12:01,5 
 
24 38 Daniel Johansson Nollåtta MK Otrimmat 4WD Mitsubishi 20:53,6 1:33,8 57,4 4,5
12   Stefan Ahl Wäxjö MS   Lancer Evo IX  
Entrant:JRM Racing AB
1:58,7  6:36,8  12:18,1 
 
25 60 Jan-Erik Folkesson SMK Örebro Otrimmat 4WD Mitsubishi 20:54,5 1:34,7 58,3 0,9
13   Fredrik Hildingsson SMK Örebro   Lancer Evo IX  
Entrant:TEAM NYA ÅKERIET ÖREBRO
2:03,6  6:45,9  12:05,0 
 
26 19 Hans Flodin SMK Motala Trimmat 4WD Mitsubishi 20:55,1 1:35,3 1:35,3 0,6
11   Stefan Andersson MSK Kvarnvingarna   Lancer Evo VII  
2:04,8  6:49,7  12:00,6 
 
27 18 Peter Appelskog Östergyllen RC Trimmat 4WD Ford 20:55,9 1:36,1 1:36,1 0,8
12   Pelle Carlsson Östergyllen RC   Escort WRC  
Entrant:Team Appelskogs Bil
1:58,8  6:55,0  12:02,1 
 
28 15 Johan Rudengren Eskilstuna MK Trimmat 4WD Mitsubishi 20:58,5 1:38,7 1:38,7 2,6
13   Christer Johansson Flens MS   Lancer Evo X  
Entrant:Sandå Sverige AB
1:56,9  6:52,7  12:08,9 
 
29 35 Sami Valme Turun Moottoriseura Trimmat 4WD Mitsubishi 21:04,1 1:44,3 1:44,3 5,6
14   Linnaketo Antti Ahveniston Autourheilijat   Lancer Evo VI  
2:04,5  6:46,9  12:12,7 
 
30 32 Stefan Jonsson Vännäs MK Trimmat 2WD VW 21:06,6 1:46,8 22,8 2,5
3   Tomas Norrstrand Taxinge MK   Golf KitCar  
2:00,9  6:54,7  12:11,0 
 
31 29 Johan Holmberg Gotlands MF BK Trimmat 2WD Suzuki 21:10,2 1:50,4 26,4 3,6
4   Joakim Gevert Kils MK Bil   Swift  
Entrant:Nordh`s Lastmaskiner AB
2:07,9  6:54,4  12:07,9 
 
32 21 Ingemar Svensson Flens MS Trimmat 4WD Ford 21:10,4 1:50,6 1:50,6 0,2
15   Nicklas Edvardsson Taxinge MK   Focus  
Entrant:Ingemars Garage
2:00,6  6:53,2  12:16,6 
 
33 39 Mikael Gustafsson Ludvika MS Otrimmat 4WD Mitsubishi 21:13,8 1:54,0 1:17,6 3,4
14   Lars Erik Kronberg Ludvika MS   Lancer Evo IX  
2:05,4  6:49,9  12:18,5 
 
34 49 Magnus Henriksson SMK Linde Trimmat 2WD Suzuki 21:21,4 2:01,6 37,6 7,6
5   Anders Holmqvist Skepptuna MK   Ignis  
2:07,6  6:52,9  12:20,9 
 
35 41 Victor Henriksson MK Speed Otrimmat 2WD Ford 21:29,3 2:09,5 7,9
1   Joel Ardell Norrköpings MK   Fiesta  
2:19,2  6:53,5  12:16,6 
 
36 31 Johan Carlsson Degerfors RC Trimmat 2WD Toyota 21:30,2 2:10,4 46,4 0,9
6   Johan Lövgren Degerfors RC   Corolla  
2:06,6  7:06,5  12:17,1 
 
37 46 Johan Elovsson Almunge MK Trimmat 2WD Nissan 21:31,9 2:12,1 48,1 1,7
7   Andreas Olsson Rasbo MK   Sunny  
2:08,5  6:58,5  12:24,9 
 
38 33 Mikael Ericsson SMK Trollhättan Trimmat 2WD VW 21:32,0 2:12,2 48,2 0,1
8   Peter Fogel Kullings MS   Golf KitCar  
Entrant:Colly Verkstadsteknik AB
2:08,7  7:02,2  12:21,1 
 
39 53 Uffe Eriksson Östhammars MK Trimmat 2WD Toyota 21:33,8 2:14,0 50,0 1,8
9   Mikael Lööv   Corolla  
2:09,9  7:00,1  12:23,8 
 
40 42 Mattias Jirvelius SMK Örebro Otrimmat 2WD Ford 21:38,9 2:19,1 9,6 5,1
2   Emil Arvidsson Teknis MC   Fiesta ST  
2:07,4  6:57,5  12:34,0 
 
41 58 Jens Branteström Rasbo MK Trimmat 2WD Opel 21:41,0 2:21,2 57,2 2,1
10   Per Christensen Rasbo MK   Corsa B  
Entrant:Bärgning o Transport i Uppsala AB
2:12,3  7:06,3  12:22,4 
 
42 51 Hans-Åke Stensvik MK Rimo Trimmat 2WD Volvo 21:48,7 2:28,9 1:04,9 7,7
11   Håkan Jansson MK Rimo   240  
Entrant:Hojjens Gräv o Allservice
2:27,6  6:58,5  12:22,6 
 
43 50 Krister Nordlund Almunge MK Trimmat 2WD Volvo 21:48,9 2:29,1 1:05,1 0,2
12   Lasse Savander Almunge MK   940  
2:05,7  7:07,7  12:35,5 
 
44 56 Mattias Adielsson Göteborgs MF Trimmat 2WD Ford 21:49,3 2:29,5 1:05,5 0,4
13   Christoffer Bäck SMK Hedemora   Fiesta R2  
2:27,0  7:02,9  12:19,4 
 
45 45 Sebastian Malm MK Speed Trimmat 2WD Ford 21:52,1 2:32,3 1:08,3 2,8
14   Jesper Elfver Värmdö MK   Escort Maxi  
Entrant:RAMIRENT AB
2:09,0  7:10,4  12:32,7 
 
46 55 Patrik Åhman Almunge MK Trimmat 2WD Opel 21:52,9 2:33,1 1:09,1 0,8
15   Pontus Åhman Almunge MK   Corsa A  
2:09,3  6:58,7  12:44,9 
 
46 52 Henrik Lennartsson Skillingaryds MK Trimmat 2WD Volvo 21:52,9 2:33,1 1:09,1
15   Christofer Svensson Skillingaryds MK   940  
Entrant:ASSISTANCEKÅREN 020-912912
2:13,1  7:04,4  12:35,4 
 
48 43 Jonas Olsson Hässleholms MK Otrimmat 2WD Ford 21:53,6 2:33,8 24,3 0,7
3   Alexander Harsten Hässleholms MK   Fiesta ST  
2:06,3  7:06,5  12:40,8 
 
49 66 Peter Holmberg Films MK Trimmat 2WD Volvo 21:56,1 2:36,3 1:12,3 2,5
17   Erik Davidsson Rasbo MK   940  
2:11,0  7:05,9  12:39,2 
 
50 54 Pär Dawson SMK Uppsala Trimmat 2WD Volvo 21:57,1 2:37,3 1:13,3 1,0
18   Johnny Björk Rasbo MK   940  
2:10,4  7:07,7  12:39,0 
 
51 69 Hans Johansson Olofströms MK Trimmat 2WD Volvo 21:57,3 2:37,5 1:13,5 0,2
19   Mathias Bengtsson Ryds MK   240  
2:15,8  7:03,1  12:38,4 
 
52 67 Jimmie Walfridson MK Ratten Trimmat 2WD Ford 21:58,0 2:38,2 1:14,2 0,7
20   Patrik Barth MK Ratten   Fiesta R2  
Entrant:Helmia Motorsport
2:09,9  7:07,6  12:40,5 
 
53 64 Robin Brandel Rasbo MK Trimmat 2WD BMW 22:00,4 2:40,6 1:16,6 2,4
21   Peder Johansson MK Team Treske   325  
2:11,2  7:04,3  12:44,9 
 
54 68 Robert Eriksson Eskilstuna MK Trimmat 2WD Renault 22:02,0 2:42,2 1:18,2 1,6
22   Jens Thapper SMK Motala   Clio R3  
2:08,6  7:12,7  12:40,7 
 
55 61 Kimmo Frondelius Katrineholms MK Otrimmat 4WD Mitsubishi 22:02,5 2:42,7 2:06,3 0,5
15   Magnus Johansson Katrineholms MK   Lancer Evo IX  
Entrant:Rally for Fun
2:02,8  7:04,1  12:55,6 
 
56 57 Lars Fältman Rasbo MK Trimmat 2WD Saab 22:03,7 2:43,9 1:19,9 1,2
23   Tomas Åhman SMK Uppsala   9:3 Turbo  
2:09,6  7:10,4  12:43,7 
 
57 62 Oscar Ortfeldt Ilsbo MK Otrimmat 4WD Subaru 22:05,5 2:45,7 2:09,3 1,8
16   Morgan Olsson SMK Hälsinge   Impreza STi WRX  
Entrant:Rally for Fun
2:17,3  7:04,7  12:43,5 
 
58 63 Michael Brucesson Gmf:s Bilklubb Trimmat 4WD Mitsubishi 22:06,2 2:46,4 2:46,4 0,7
16   Håkan Marions Gmf:s Bilklubb   Lancer Evo VI  
2:03,7  7:06,9  12:55,6 
 
59 48 Peo Berglund Sandvikens MK Trimmat 2WD VW 22:15,0 2:55,2 1:31,2 8,8
24   Mattias Sundström Sandvikens MK   Golf III  
Entrant:SOLKEM AB
2:08,9  7:13,5  12:52,6 
 
60 74 David Pettersson Falköpings MK Otrimmat 2WD Ford 22:17,5 2:57,7 48,2 2,5
4   Kalle Nattsson Falköpings MK   Fiesta ST  
Entrant:CEJN AB
2:15,3  7:11,8  12:50,4 
 
61 71 Hasse Jansson MK Rimo Trimmat 2WD Volvo 22:19,2 2:59,4 1:35,4 1,7
25   Roine Andersson SMK Uppsala   940  
Entrant:Hallstaviks Maskinservice AB
2:16,1  7:09,0  12:54,1 
 
62 77 Andreas Engberg Skutskärs MS Otrimmat 2WD Renault 22:20,6 3:00,8 51,3 1,4
5   Christian Holmudd MK Team Westom   Clio Sport  
Entrant:Team FESTIVALGÄNGET
2:11,0  7:20,7  12:48,9 
 
63 83 Mats Oskarsson Malungs MK Otrimmat 2WD Renault 22:31,0 3:11,2 1:01,7 10,4
6   Emil Bengtsson Malungs MK   Clio  
2:16,6  7:14,8  12:59,6 
 
64 65 Jörgen Hägglund Västra Östergötlands MK Trimmat 2WD Volvo 22:49,4 3:29,6 2:05,6 18,4
26   Torbjörn Kadebro Västra Östergötlands MK   940  
Entrant:76 MOTOR OIL
2:13,1  7:19,6  13:16,7 
 
65 59 Martin Hagman MK Rimo Trimmat 4WD Mitsubishi 22:57,6 3:37,8 3:37,8 8,2
17   Linus Hillström MK Rimo   Lancer Evo V  
Entrant:Riflex Sport
2:11,9  7:34,2  13:11,5 
 
66 78 Philip Haag Kullings MS Trimmat 2WD Citroën 23:00,0 3:40,2 2:16,2 2,4
27   Peter Wester Kullings MS   C2 R2 Max  
2:12,3  7:28,3  13:19,4 
 
67 72 Patrick Arvidsson Gotlands MF Trimmat 2WD Volvo 23:05,3 3:45,5 2:21,5 5,3
28   Ronnie Berglund Haninge MK   940  
Entrant:Nordh's Lastmaskiner AB
2:15,1  7:31,9  13:18,3 
 
68 80 Robert Scholander SMK Eksjö Trimmat 2WD Citroën 23:14,0 3:54,2 2:30,2 8,7
29   Patrik Knutsson Nässjö MK   C2 R2 Max  
2:14,0  7:28,0  13:32,0 
 
69 84 Jörgen Jonsson Västerås MS Otrimmat 2WD Peugeot 23:30,4 4:10,6 2:01,1 16,4
7   Olof Lindelöf Västerås MS   206 RC  
2:23,3  7:37,7  13:29,4 
 
70 75 Torbjörn Karlsson Taxinge MK Otrimmat 2WD Renault 23:35,2 4:15,4 2:05,9 4,8
8   Gunnar Envang Djursholms MK   Clio Sport  
Entrant:VENDELSÖ PARKETT AB
2:15,3  7:38,8  13:41,1 
 
71 79 Fredrik Åhs Västerås MS Trimmat 4WD Mitsubishi 23:58,1 4:38,3 4:38,3 22,9
18   Mikael Söderberg Västerås MS   Lancer Evo VIII  
Entrant:Dokumentsystem i Mälardalen AB
2:19,8  7:45,8  13:52,5 
 
72 82 Max Svensson Gullabo RC Trimmat 2WD Volvo 24:03,1 4:43,3 3:19,3 5,0
30   Anders Åberg Hässleholms MK   940  
2:30,8  7:40,2  13:52,1 
 
73 70 Thord Johansson SMK Hörby Trimmat 2WD Volvo 25:02,6 5:42,8 4:18,8 59,5
31   Emil Månsson SMK Hörby   940  
Entrant:Konditori Boulevard Kristianstad
2:38,3  7:31,5  14:52,8 
 
74 85 Marcus Johnsson Katrineholms MK Otrimmat 2WD Ford 25:11,9 5:52,1 3:42,6 9,3
9   Mathias Johnsson Katrineholms MK   Fiesta ST  
2:36,0  8:02,4  14:33,5 
 
75 73 Lars Fagerberg Grangärde RRC Otrimmat 2WD VW 25:33,4 6:13,6 4:04,1 21,5
10   Mats Wittenström Ludvika MS   Polo GTI  
2:18,5  8:19,0  14:55,9 
 
76 76 Mattias Engvall Skutskärs MS Trimmat 2WD SEAT 26:45,8 7:26,0 6:02,0 1:12,4
32   Tim Joons Skutskärs MS   Ibiza  
2:11,6  9:41,4  14:52,8 
 
77 81 Carolina Jurå SMK Uppsala Trimmat 2WD Opel 26:57,8 7:38,0 6:14,0 12,0
33   Annette Åhman Almunge MK   Ascona B  
2:23,9  9:41,1  14:52,8 
 

Valid HTML 4.01! Valid CSS!