2013-09-14
Noratrofén
Official final
After SS 1
76 starting
Pos |
No. |
|
Driver / CO-Driver |
Club |
Competition class |
|
Car / Model |
Time |
Diff L |
Diff C |
Diff P |
1 |
23 |
|
Björn Adolfsson |
KAK |
A-förare 4 WD |
|
Škoda |
5:39,3 |
|
|
|
1 |
|
|
Cay Nyberg |
Huddinge MK |
|
Octavia |
|
|
|
|
|
2 |
22 |
|
Jan-Olof Marklund |
Umeå AK |
A-förare 4 WD |
|
Lancia |
5:40,0 |
0,7
|
0,7
|
0,7
|
2 |
|
|
Micael Eriksson |
Vännäs MK |
|
Delta HF Integrale 16v |
|
|
|
|
|
3 |
20 |
|
Bengt Thorsell |
Skara MK |
A-förare 4 WD |
|
Ford |
5:45,7 |
6,4
|
6,4
|
5,7
|
3 |
|
|
Stefan Ohlsson |
Teknis MC |
|
Focus WRC |
|
|
|
|
|
4 |
38 |
|
Pär Swedh |
SMK Hälsinge |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
5:48,0 |
8,7
|
|
2,3
|
1 |
|
|
Emil Axelsson |
Ydre MK |
|
240 |
|
|
|
|
|
5 |
28 |
|
Simon Johansson |
Munkfors MC |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
5:49,9 |
10,6
|
1,9
|
1,9
|
2 |
|
|
Fredrik Peterson |
V:a Östergötlands MK |
|
940 |
|
|
|
|
|
6 |
37 |
|
Jan Johansson |
Fryksdalens MK |
A-förare 2 WD |
|
Toyota |
5:50,9 |
11,6
|
2,9
|
1,0
|
3 |
|
|
Nicklas Edvardsson |
Taxinge MK |
|
Corolla |
|
|
|
|
|
7 |
39 |
|
Daniel Hoffmann |
SMK Linde |
A-förare 2 WD |
|
Opel |
5:51,5 |
12,2
|
3,5
|
0,6
|
4 |
|
|
Jim Hjerpe |
Säters MK |
|
Corsa |
|
|
Applicant: Järbo Alltech |
|
|
8 |
21 |
|
Göran Lindström |
Huddinge MK |
A-förare 4 WD |
|
Mitsubishi |
5:52,9 |
13,6
|
13,6
|
1,4
|
4 |
|
|
Kjell Andersson |
Huddinge MK |
|
Lancer Evo VII |
|
|
Applicant: HÖGDALENS BIL o SKADECENTER AB |
|
|
9 |
32 |
|
Leif Persson |
Laxå MK |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
5:56,2 |
16,9
|
8,2
|
3,3
|
5 |
|
|
Fredrik Rudmalm |
Laxå MK |
|
940 |
|
|
|
|
|
10 |
54 |
|
Niclas Jägerhult |
Vallentuna MK |
B-förare 2 WD |
|
Volvo |
5:56,9 |
17,6
|
|
0,7
|
1 |
|
|
Kristofer Dahlström |
Vallentuna MK |
|
240 |
|
|
|
|
|
11 |
18 |
|
Björn Jacobson |
Värmdö MK |
A-förare 4 WD |
|
Subaru |
5:58,0 |
18,7
|
18,7
|
1,1
|
5 |
|
|
Tomas Koepke |
Värmdö MK |
|
Impreza STi 555 |
|
|
|
|
|
12 |
36 |
|
Magnus Wallén |
Vallentuna MK |
A-förare 2 WD |
|
Nissan |
5:58,6 |
19,3
|
10,6
|
0,6
|
6 |
|
|
Per Christensen |
Rasbo MK |
|
Sunny |
|
|
|
|
|
13 |
16 |
|
Anders Wänn |
Borlänge MK |
A-förare 4 WD |
|
Mitsubishi |
5:59,2 |
19,9
|
19,9
|
0,6
|
6 |
|
|
Marie Abrahamsson |
SMK Dala |
|
Lancer Evo VI |
|
|
|
|
|
14 |
14 |
|
Michael Holmgren |
Gnesta MK |
A-förare 4 WD |
|
Mitsubishi |
5:59,4 |
20,1
|
20,1
|
0,2
|
7 |
|
|
Lukas Åkeson |
Gnesta MK |
|
Lancer Evo VII |
|
|
|
|
|
15 |
48 |
|
Gabriel Savela |
Stockholms BK |
B-förare 4 WD |
|
Mitsubishi |
6:00,0 |
20,7
|
|
0,6
|
1 |
|
|
Mikael Savela |
Stockholms BK |
|
Lancer Evo IV |
|
|
|
|
|
16 |
19 |
|
Daniel Lundberg |
Skepptuna MK |
A-förare 4 WD |
|
Mitsubishi |
6:00,6 |
21,3
|
21,3
|
0,6
|
8 |
|
|
Christer Carlsson |
Katrineholms MK |
|
Lancer |
|
|
|
|
|
17 |
17 |
|
Steen Skodborg |
Borlänge MK |
A-förare 4 WD |
|
Mitsubishi |
6:01,6 |
22,3
|
22,3
|
1,0
|
9 |
|
|
Olle Björk |
Borlänge MK |
|
Lancer Evo VII |
|
|
|
|
|
18 |
60 |
|
Niklas Blomkvist |
Munkfors MC |
B-förare 2 WD |
|
Volvo |
6:05,2 |
25,9
|
8,3
|
3,6
|
2 |
|
|
Gustav Johansson |
Fryksdalens MK |
|
242 |
|
|
|
|
|
19 |
61 |
|
Daniel Johansson |
Munkfors MC |
B-förare 2 WD |
|
Volvo |
6:06,5 |
27,2
|
9,6
|
1,3
|
3 |
|
|
Henrik Eriksson |
Laxå MK |
|
240 |
|
|
|
|
|
20 |
26 |
|
Erik Davidsson |
Almunge MK |
A-förare 2 WD |
|
Opel |
6:07,8 |
28,5
|
19,8
|
1,3
|
7 |
|
|
Daniel Westlund |
Almunge MK |
|
Astra |
|
|
Applicant: Hyreslandslaget AB |
|
|
21 |
56 |
|
Stefan Ryberg |
Forshaga MC |
B-förare 2 WD |
|
Volvo |
6:08,6 |
29,3
|
11,7
|
0,8
|
4 |
|
|
Christan Ohlsson |
Kils MK Bil |
|
940 |
|
|
|
|
|
22 |
63 |
|
Daniel Ullbors |
Mora MK |
B-förare 2 WD |
|
Opel |
6:08,8 |
29,5
|
11,9
|
0,2
|
5 |
|
|
Henrik Hamberg |
Mora MK |
|
Corsa |
|
|
|
|
|
23 |
34 |
|
Peo Berglund |
Sandvikens MK |
A-förare 2 WD |
|
VW |
6:09,2 |
29,9
|
21,2
|
0,4
|
8 |
|
|
Mattias Sundström |
AMF Årsunda |
|
Golf III |
|
|
Applicant: Solkem AB |
|
|
24 |
25 |
|
Gustav Holmdahl |
SMK Linde |
A-förare 2 WD |
|
SEAT |
6:09,5 |
30,2
|
21,5
|
0,3
|
9 |
|
|
Malin Strömberg |
MK Ran Askersund |
|
Ibiza |
|
|
|
|
|
25 |
35 |
|
Tommy Sahlqvist |
Laxå MK |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
6:12,1 |
32,8
|
24,1
|
2,6
|
10 |
|
|
Anders Isaksson |
Laxå MK |
|
940 |
|
|
|
|
|
26 |
24 |
|
Morten Bredesen |
NMK Hadeland |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
6:12,5 |
33,2
|
24,5
|
0,4
|
11 |
|
|
Petter Bredesen |
NMK Hadeland |
|
240 |
|
|
|
|
|
27 |
29 |
|
Mattias Kylander |
Ludvika MS |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
6:13,5 |
34,2
|
25,5
|
1,0
|
12 |
|
|
Tomas Sneen |
Ludvika MS |
|
940 |
|
|
|
|
|
28 |
57 |
|
Mikael Wiberg |
Storfors MK |
B-förare 2 WD |
|
Volvo |
6:14,2 |
34,9
|
17,3
|
0,7
|
6 |
|
|
Weine Larsson |
SMK Karlskoga |
|
940 |
|
|
Applicant: Racepart Sweden |
|
|
29 |
11 |
|
Magnus Olsson |
Järbo MK |
VOC Elit A |
|
Volvo |
6:14,8 |
35,5
|
|
0,6
|
1 |
|
|
Robin Jonsson |
Järbo MK |
|
240 |
|
|
Applicant: Järbo Alltech |
|
|
30 |
55 |
|
Emil Karlsson |
Hällefors MK |
B-förare 2 WD |
|
Volvo |
6:15,0 |
35,7
|
18,1
|
0,2
|
7 |
|
|
Magnus Hermansson |
Hällefors MK |
|
940 |
|
|
Applicant: Kjellbergs AB |
|
|
31 |
50 |
|
Fredrik Åhs |
Västerås MS |
B-förare 4 WD |
|
Mitsubishi |
6:15,2 |
35,9
|
15,2
|
0,2
|
2 |
|
|
Henrik Oscarson |
Västerås MS |
|
Lancer Evo VIII |
|
|
Applicant: Dokumentsystem i Mälardalen AB |
|
|
32 |
41 |
|
Tom Thomasson |
MK Ratten |
VOC Elit B |
|
Volvo |
6:16,0 |
36,7
|
|
0,8
|
1 |
|
|
Dan Levin |
MK Ratten |
|
940 |
|
|
|
|
|
33 |
15 |
|
Janne Gustafson |
Teknis MC |
A-förare 4 WD |
|
Mitsubishi |
6:16,7 |
37,4
|
37,4
|
0,7
|
10 |
|
|
Pia Klemming |
Teknis MC |
|
Lancer Evo VI |
|
|
|
|
|
34 |
62 |
|
Jörgen Andersson |
Kullings MS |
B-förare 2 WD |
|
VW |
6:17,3 |
38,0
|
20,4
|
0,6
|
8 |
|
|
Benny Holmstrand |
Kullings MS |
|
Golf III |
|
|
|
|
|
35 |
52 |
|
Bengt Johansson |
Nollåtta MK |
B-förare 4 WD |
|
Mitsubishi |
6:20,6 |
41,3
|
20,6
|
3,3
|
3 |
|
|
Thomas Lindvall |
Nollåtta MK |
|
Lancer Evo VI |
|
|
|
|
|
36 |
10 |
|
Ingvar Nilsson |
Hällefors MK |
VOC Elit A |
|
Volvo |
6:20,7 |
41,4
|
5,9
|
0,1
|
2 |
|
|
Mikael Schuster |
Hällefors MK |
|
940 |
|
|
|
|
|
37 |
64 |
|
Magnus Yxsjö Andersson |
SMK Örebro |
B-förare 2 WD |
|
BMW |
6:21,5 |
42,2
|
24,6
|
0,8
|
9 |
|
|
Anna-Karin Yxsjö |
SMK Örebro |
|
325i |
|
|
Applicant: XL-Bygg Frövi |
|
|
37 |
68 |
|
Jens Sjöström |
Malungs MK |
VOC Cup |
|
Volvo |
6:21,5 |
42,2
|
|
|
1 |
|
|
Patrik Hårdén |
Malungs MK |
|
940 |
|
|
|
|
|
39 |
78 |
|
Andreas Larsson |
Ludvika MS |
C-förare 2 WD |
|
Opel |
6:21,8 |
42,5
|
|
0,3
|
1 |
|
|
Robin Friberg |
Ludvika MS |
|
Corsa |
|
|
|
|
|
40 |
7 |
|
Marcus Johansson |
Fredriksbergs MK |
VOC Elit A |
|
Volvo |
6:22,7 |
43,4
|
7,9
|
0,9
|
3 |
|
|
Jessica Johansson |
Fredriksbergs MK |
|
240 |
|
|
Applicant: Åhls bildelar AB |
|
|
41 |
9 |
|
Kenneth Tomasson |
MK Ratten |
VOC Elit A |
|
Volvo |
6:22,9 |
43,6
|
8,1
|
0,2
|
4 |
|
|
Ida Bood |
MK Ratten |
|
940 |
|
|
|
|
|
42 |
81 |
|
Jonas Skoglund |
SMK Karlskoga |
C-förare 2 WD |
|
Opel |
6:25,5 |
46,2
|
3,7
|
2,6
|
2 |
|
|
Birgitta Skoglund |
SMK Karlskoga |
|
Ascona |
|
|
|
|
|
43 |
202 |
|
Eddie Lundqvist |
Sandvikens MK |
VOC Cup |
|
Volvo |
6:25,9 |
46,6
|
4,4
|
0,4
|
2 |
|
|
Tim Joons |
Skutskärs MS |
|
940 |
|
|
Applicant: Team Lumek Motorsport |
|
|
44 |
31 |
|
Tommie Lindberg |
Hällefors MK |
A-förare 2 WD |
|
VW |
6:26,1 |
46,8
|
38,1
|
0,2
|
13 |
|
|
Martin Lindberg |
Hällefors MK |
|
Golf Mk3 16v |
|
|
|
|
|
45 |
65 |
|
Andreas Broberg |
Värmdö MK |
VOC Cup |
|
Volvo |
6:27,0 |
47,7
|
5,5
|
0,9
|
3 |
|
|
Tobias Lis |
Värmdö MK |
|
940 |
|
|
|
|
|
46 |
43 |
|
Marcus Kallin |
Säffle MC |
VOC Elit B |
|
Volvo |
6:28,1 |
48,8
|
12,1
|
1,1
|
2 |
|
|
Daniel Kallin |
Säffle MC |
|
940 |
|
|
|
|
|
47 |
58 |
|
Evelina Olofsson |
Hofors MS |
B-förare 2 WD |
|
Opel |
6:28,9 |
49,6
|
32,0
|
0,8
|
10 |
|
|
Lars Gustafsson |
Hofors MS |
|
Corsa A GSI |
|
|
Applicant: Hofors Autoservice AB |
|
|
48 |
51 |
|
Conny Rolfsson |
Laxå MK |
B-förare 4 WD |
|
Mitsubishi |
6:29,5 |
50,2
|
29,5
|
0,6
|
4 |
|
|
Mikael Rolfsson |
Laxå MK |
|
Lancer Evo V |
|
|
|
|
|
49 |
13 |
|
Åke Kjellgren |
V:a Östergötlands MK |
A-förare 4 WD |
|
Subaru |
6:30,4 |
51,1
|
51,1
|
0,9
|
11 |
|
|
Tobias Pettersson |
V:a Östergötlands MK |
|
Impreza |
|
|
Applicant: Team KåCe Bilservice |
|
|
50 |
82 |
|
Mikael Sundqvist |
SMK Örebro |
C-förare 2 WD |
|
Opel |
6:30,6 |
51,3
|
8,8
|
0,2
|
3 |
|
|
Ann-Kristin Sundqvist |
SMK Örebro |
|
Ascona B |
|
|
|
|
|
51 |
76 |
|
Fredrik Lundkvist |
Skepptuna MK |
C-förare 4 WD |
|
Subaru |
6:32,5 |
53,2
|
|
1,9
|
1 |
|
|
Anders Lundkvist |
Skepptuna MK |
|
Impreza |
|
|
|
|
|
52 |
83 |
|
Tim Zettergren |
Waxholms MK |
C-förare 2 WD |
|
Volvo |
6:33,4 |
54,1
|
11,6
|
0,9
|
4 |
|
|
Göran Nilson |
Waxholms MK |
|
240 |
|
|
|
|
|
53 |
40 |
|
Fredrik Persson |
Laxå MK |
VOC Elit B |
|
Volvo |
6:34,7 |
55,4
|
18,7
|
1,3
|
3 |
|
|
Peter Sedig |
Rönne MK |
|
940 |
|
|
|
|
|
54 |
12 |
|
Tobias Isaksson |
Laxå MK |
A-förare Grupp E |
|
VW |
6:35,1 |
55,8
|
|
0,4
|
1 |
|
|
Per Hansson |
Laxå MK |
|
Golf 2 |
|
|
Applicant: EMS FINNERÖDJA AB |
|
|
55 |
42 |
|
Robin Nyberg |
Mälaröarnas MK |
VOC Elit B |
|
Volvo |
6:35,8 |
56,5
|
19,8
|
0,7
|
4 |
|
|
Valkyria Edlund |
Mälaröarnas MK |
|
940 |
|
|
Applicant: Ekerö Bilteknik AB |
|
|
56 |
66 |
|
Peter Granqvist |
Hällefors MK |
VOC Cup |
|
Volvo |
6:36,0 |
56,7
|
14,5
|
0,2
|
4 |
|
|
Håkan Hautamäki |
Hällefors MK |
|
940 |
|
|
|
|
|
57 |
59 |
|
Rickard Ekblom |
Värmdö MK |
B-förare 2 WD |
|
Volvo |
6:36,9 |
57,6
|
40,0
|
0,9
|
11 |
|
|
Håkan Ehrsson |
Värmdö MK |
|
240 |
|
|
Applicant: Lejtorp racing |
|
|
58 |
67 |
|
Christoffer Olsson |
Säffle MC |
VOC Cup |
|
Volvo |
6:41,6 |
1:02,3
|
20,1
|
4,7
|
5 |
|
|
Philip Olsson |
Säffle MC |
|
240 |
|
|
|
|
|
59 |
79 |
|
Tobias Persson |
Ludvika MS |
C-förare 2 WD |
|
Opel |
6:42,7 |
1:03,4
|
20,9
|
1,1
|
5 |
|
|
Jenny Hellström |
Ludvika MS |
|
Ascona B |
|
|
|
|
|
60 |
45 |
|
Erik Brodin |
Sandvikens MK |
B-förare Grupp E |
|
Opel |
6:47,5 |
1:08,2
|
|
4,8
|
1 |
|
|
Rebecca Engvall |
Sandvikens MK |
|
Kadett |
|
|
Applicant: Svensson Racing |
|
|
61 |
8 |
|
Micael Eriksson |
MK Kopparberg |
VOC Elit A |
|
Volvo |
6:51,8 |
1:12,5
|
37,0
|
4,3
|
5 |
|
|
Ove Persson |
SMK Linde |
|
940 |
|
|
|
|
|
62 |
71 |
|
Joakim Ewertsson |
SMK Arboga |
VOC Cup |
|
Volvo |
6:53,5 |
1:14,2
|
32,0
|
1,7
|
6 |
|
|
Mattias Hjalmarsson |
SMK Örebro |
|
244 |
|
|
|
|
|
63 |
201 |
|
Frank Mårdh |
Norrköpings MK |
Appendix K |
|
Opel |
6:53,6 |
1:14,3
|
|
0,1
|
1 |
|
|
Bertil Lantz |
Västra Östergötlands MK |
|
Ascona 400 |
|
|
Applicant: Opel Rallyteam Sweden |
|
|
64 |
72 |
|
Johan Larsson |
Fredriksbergs MK |
C-förare Grupp E |
|
Saab |
6:56,0 |
1:16,7
|
|
2,4
|
1 |
|
|
Erik Larsson |
Frediksbergs MK |
|
99 |
|
|
|
|
|
65 |
47 |
|
Mikael Ottosson |
Teknis MC |
B-förare Grupp E |
|
SEAT |
6:58,5 |
1:19,2
|
11,0
|
2,5
|
2 |
|
|
Sebastian Ottosson |
Teknis MC |
|
Ibiza |
|
|
Applicant: MECA OTTOS BILSERVICE |
|
|
66 |
3 |
|
Dennis Persson |
Laxå MK |
Ungdomsrally |
|
Volvo |
7:02,0 |
1:22,7
|
|
3,5
|
1 |
|
|
Christoffer Johnsson-Standar |
Laxå MK |
|
940 |
|
|
|
|
|
67 |
85 |
|
Roger Eriksson |
Haninge MK |
C-förare 2 WD |
|
Suzuki |
7:02,4 |
1:23,1
|
40,6
|
0,4
|
6 |
|
|
Mats Eriksson |
Haninge MK |
|
Swift |
|
|
|
|
|
68 |
6 |
|
Lennart Stocker |
Värmdö MK |
Appendix K |
|
Opel |
7:07,9 |
1:28,6
|
14,3
|
5,5
|
2 |
|
|
PO Einerfeldt |
Värmdö MK |
|
Ascona B |
|
|
|
|
|
69 |
70 |
|
Adrian Weststrand |
Storfors MK |
VOC Cup |
|
Volvo |
7:10,6 |
1:31,3
|
49,1
|
2,7
|
7 |
|
|
Charlotta Carlsson |
Storfors MK |
|
244 |
|
|
|
|
|
70 |
75 |
|
Joel Lindberg |
MK Kopparberg |
C-förare Grupp E |
|
Volvo |
7:18,6 |
1:39,3
|
22,6
|
8,0
|
2 |
|
|
Viktor Rosenborg |
MK Kopparberg |
|
944 |
|
|
|
|
|
71 |
69 |
|
Leif Nilsson |
Mälaröarnas MK |
VOC Cup |
|
Volvo |
7:20,4 |
1:41,1
|
58,9
|
1,8
|
8 |
|
|
Alexander Jansson |
Rasbo MK |
|
244 |
|
|
|
|
|
72 |
73 |
|
Ove Björklund |
MK Ratten |
C-förare Grupp E |
|
Volvo |
7:23,3 |
1:44,0
|
27,3
|
2,9
|
3 |
|
|
Per Täppers |
MK Ratten |
|
244 |
|
|
|
|
|
73 |
4 |
|
Göran Boström |
V:a Östergötlands MK |
Ungdomsrally |
|
VW |
7:30,1 |
1:50,8
|
28,1
|
6,8
|
2 |
|
|
Stefan Johansson |
V:a Östergötlands MK |
|
Golf 2 |
|
|
|
|
|
74 |
74 |
|
Mathias Brandt |
Hällefors MK |
C-förare Grupp E |
|
VW |
8:40,3 |
3:01,0
|
1:44,3
|
1:10,2
|
4 |
|
|
Marcus Haglund |
Hällefors MK |
|
Golf |
|
|
|
|
|
75 |
77 |
|
Henrik Carlzon |
MK Kopparberg |
C-förare 2 WD |
|
Opel |
8:47,9 |
3:08,6
|
2:26,1
|
7,6
|
7 |
|
|
Håkan Eliasson |
MK Kopparberg |
|
Kadett GSI |
|
|
Applicant: Ledin Motorsport |
|
|
76 |
84 |
|
Calle Fincken |
Värmdö MK |
C-förare 2 WD |
|
Škoda |
12:11,9 |
6:32,6
|
5:50,1
|
3:24,0
|
8 |
|
|
Mario Fincken |
Värmdö MK |
|
Favorit |
|
|
|
|
|
* = allotted time,
? = under investigation
|