2009-08-22
Hallsbergssprinten
Official final
After SS 2
95 starting
Pos |
No. |
|
Driver / CO-Driver |
Club |
Competition class |
|
Car / Model |
Time |
Diff L |
Diff C |
Diff P |
1 |
212 |
|
Mikael Gustavsson |
Kils MK Bil |
A-förare 4wd |
|
Ford |
3:16,4 |
|
|
|
1 |
|
|
Joakim Gevert |
Kils MK Bil |
|
Escort |
|
|
|
1:38,8 | 1:37,6 |
|
2 |
45 |
|
Tommy Sahlqvist |
Laxå MK |
A-för. Grp. A/N 1600-2000/H |
|
Volvo |
3:22,6 |
6,2
|
|
6,2
|
1 |
|
|
Stefan Berggren |
Hallsbergs MK |
|
940 |
|
|
|
1:42,6 | 1:40,0 |
|
3 |
201 |
|
Daniel Hoffmann |
SMK Linde |
A-för. Grp. A/N 1600-2000/H |
|
Opel |
3:23,7 |
7,3
|
1,1
|
1,1
|
2 |
|
|
Annlo Landin |
SMK Linde |
|
Corsa |
|
|
|
1:42,5 | 1:41,2 |
|
4 |
44 |
|
Leif Persson |
Laxå MK |
A-för. Grp. A/N 1600-2000/H |
|
Volvo |
3:24,5 |
8,1
|
1,9
|
0,8
|
3 |
|
|
Lennart Karlsson |
Degerfors RC |
|
940 |
|
|
|
1:43,4 | 1:41,1 |
|
5 |
59 |
|
Jon Johansson |
Idkerbergets MK |
B-för. Grp. A/N 1600-2000/H |
|
Ford |
3:25,7 |
9,3
|
|
1,2
|
1 |
|
|
Alexander Fame |
Idkerbergets MK |
|
Escort Mk 6 |
|
|
|
1:44,8 | 1:40,9 |
|
6 |
49 |
|
Johan Olsson |
SMK Sala |
B-förare 4wd |
|
Mitsubishi |
3:26,6 |
10,2
|
|
0,9
|
1 |
|
|
Emma Fagerström |
SMK Sala |
|
Lancer Evo III |
|
|
Applicant: gullvallarallyteam |
1:46,0 | 1:40,6 |
|
7 |
60 |
|
Peter Måhagen |
Linköpings MS |
B-för. Grp. A/N 1600-2000/H |
|
VW |
3:27,3 |
10,9
|
1,6
|
0,7
|
2 |
|
|
Bengt (Benke) Bergström |
Linköpings MS |
|
Golf 2 Mk 2 |
|
|
|
1:44,4 | 1:42,9 |
|
8 |
38 |
|
Thomas Blåder |
Filistad MC |
A-för. Grp. A/N 1600-2000/H |
|
Volvo |
3:27,5 |
11,1
|
4,9
|
0,2
|
4 |
|
|
Per Höök |
Filipstads MC |
|
940 |
|
|
|
1:45,3 | 1:42,2 |
|
9 |
41 |
|
Christer Åkerlund |
Teknis MC |
A-för. Grp. A/N 1600-2000/H |
|
Opel |
3:27,6 |
11,2
|
5,0
|
0,1
|
5 |
|
|
Filiph Åkerlund |
Hallsbergs MK |
|
Corsa 1600 |
|
|
|
1:46,0 | 1:41,6 |
|
10 |
71 |
|
Tomas Henriksson |
Hagfors MK |
B-för. Grp. A/N 1600-2000/H |
|
Ford |
3:27,8 |
11,4
|
2,1
|
0,2
|
3 |
|
|
Matti Hänninen |
Hagfors MK |
|
Escort Mk II |
|
|
Applicant: A.R.C.Motorsport |
1:44,5 | 1:43,3 |
|
11 |
37 |
|
Tom Carlsson |
Laxå MK |
A-för. Grp. A/N 1600-2000/H |
|
Volvo |
3:28,9 |
12,5
|
6,3
|
1,1
|
6 |
|
|
Marina Carlsson |
Hallsbergs MK |
|
940 JB |
|
|
|
1:46,6 | 1:42,3 |
|
12 |
61 |
|
Rolf Andersson |
Christinehamns MK |
B-för. Grp. A/N 1600-2000/H |
|
Volvo |
3:29,1 |
12,7
|
3,4
|
0,2
|
4 |
|
|
Magdalena Svensson |
Hällefors MK |
|
940 JB |
|
|
Applicant: Team Högåsens Bildemontering |
1:45,9 | 1:43,2 |
|
13 |
55 |
|
Ronny Filipsson |
Laxå MK |
B-för. Grp. A/N 1600-2000/H |
|
VW |
3:29,9 |
13,5
|
4,2
|
0,8
|
5 |
|
|
Susanne Andersson |
Hallsbergs MK |
|
Golf |
|
|
|
1:46,6 | 1:43,3 |
|
13 |
63 |
|
Mats Persson |
Laxå MK |
B-för. Grp. A/N 1600-2000/H |
|
Opel |
3:29,9 |
13,5
|
4,2
|
|
5 |
|
|
Jens Persson |
Laxå MK |
|
Ascona |
|
|
Applicant: Leitorp Racing |
1:46,5 | 1:43,4 |
|
15 |
99 |
|
Jan Onkamo |
MSK Hammaren |
C-för. Grp. A/N 1600-2000/H |
|
Opel |
3:31,0 |
14,6
|
|
1,1
|
1 |
|
|
Ola Kilestad |
MSK Hammaren |
|
Ascona E85 |
|
|
|
1:45,6 | 1:45,4 |
|
16 |
42 |
|
Joakim Larsson |
Laxå MK |
A-för. Grp. A/N 1600-2000/H |
|
Peugeot |
3:32,3 |
15,9
|
9,7
|
1,3
|
7 |
|
|
Jolanta Karlsson |
|
|
306 |
|
|
Applicant: Däckverkstan i Nora |
1:47,8 | 1:44,5 |
|
17 |
39 |
|
Daniel Lundh |
Östergyllen RC |
A-för. Grp. A/N 1600-2000/H |
|
Peugeot |
3:32,8 |
16,4
|
10,2
|
0,5
|
8 |
|
|
Annika Lundh |
Östergyllen RC |
|
206 RC |
|
|
Applicant: Team Appelskogs Bil |
1:47,7 | 1:45,1 |
|
18 |
89 |
|
Peter Hultberg |
Björnjägarns RC |
C-för. Grp. A/N 1600-2000/H |
|
SEAT |
3:32,9 |
16,5
|
1,9
|
0,1
|
2 |
|
|
Oscar Vöks |
MK Kopparberg |
|
Ibiza |
|
|
|
1:47,4 | 1:45,5 |
|
19 |
94 |
|
Dick Jansson |
Idkerbergets MK |
C-för. Grp. A/N 1600-2000/H |
|
VW |
3:33,3 |
16,9
|
2,3
|
0,4
|
3 |
|
|
Susanne Storm |
Idkerbergets MK |
|
Golf |
|
|
|
1:48,0 | 1:45,3 |
|
20 |
58 |
|
Roger Karlsson |
V:a Östergötlands MK |
B-för. Grp. A/N 1600-2000/H |
|
Volvo |
3:33,4 |
17,0
|
7,7
|
0,1
|
7 |
|
|
Tim Gustavsson 13 År |
|
|
240 |
|
|
|
1:47,7 | 1:45,7 |
|
21 |
65 |
|
Ronnie Gustavsson |
Degerfors RC |
B-för. Grp. A/N 1600-2000/H |
|
Opel |
3:33,5 |
17,1
|
7,8
|
0,1
|
8 |
|
|
Henrik Eriksson |
Hallsbergs MK |
|
Ascona 2,0 |
|
|
|
1:48,1 | 1:45,4 |
|
22 |
40 |
|
Anders Andersson |
MK Kopparberg |
A-för. Grp. A/N 1600-2000/H |
|
VW |
3:33,6 |
17,2
|
11,0
|
0,1
|
9 |
|
|
Ted Nytting |
Nora MK |
|
Golf JB |
|
|
|
1:48,7 | 1:44,9 |
|
23 |
210 |
|
Tobias Pettersson |
Fredriksbergs MK |
B-för. Grp. A/N 1600-2000/H |
|
Opel |
3:33,8 |
17,4
|
8,1
|
0,2
|
9 |
|
|
Andreas Willhelmsson |
Fredriksbergs MK |
|
Ascona B |
|
|
|
1:48,2 | 1:45,6 |
|
24 |
32 |
|
Åke Kjellgren |
V:a Östergötlands MK |
A-förare 4wd |
|
Subaru |
3:34,2 |
17,8
|
17,8
|
0,4
|
2 |
|
|
Ulrick Carlsson |
V:a Östergötlands MK |
|
Legacy |
|
|
Applicant: Team KåCe Bilservice |
1:47,9 | 1:46,3 |
|
24 |
35 |
|
Kenneth Vikström |
MK Kopparberg |
A-för. Grp. A/N 1600-2000/H |
|
VW |
3:34,2 |
17,8
|
11,6
|
|
10 |
|
|
Tomas Berntsson |
Björnjägarns RC |
|
Golf Mk III |
|
|
|
1:47,8 | 1:46,4 |
|
26 |
92 |
|
Johan Vikström |
MK Kopparberg |
C-för. Grp. A/N 1600-2000/H |
|
VW |
3:34,4 |
18,0
|
3,4
|
0,2
|
4 |
|
|
Marcus Jansson |
Storfors MK |
|
Golf III |
|
|
|
1:49,0 | 1:45,4 |
|
27 |
208 |
|
Emanuel Karlborg |
V:a Östergötlands MK |
A-för. Grp. A/N 1600-2000/H |
|
Volvo |
3:35,3 |
18,9
|
12,7
|
0,9
|
11 |
|
|
Maria Pettersson |
V:a Östergötlands MK |
|
240 |
|
|
|
1:48,4 | 1:46,9 |
|
28 |
2 |
|
Per Wilén |
Eskilstuna MK |
Ungdomsrally |
|
Suzuki |
3:36,3 |
19,9
|
|
1,0
|
1 |
|
|
H-O Wilén |
Strängnäs AMS |
|
Swift GTI |
|
|
|
1:47,8 | 1:48,5 |
|
29 |
51 |
|
Jerry Andersson |
Laxå MK |
B-för. Grp. A/N 1600-2000/H |
|
Volvo |
3:37,2 |
20,8
|
11,5
|
0,9
|
10 |
|
|
Henrik Eriksson |
Laxå MK |
|
164 |
|
|
|
1:50,4 | 1:46,8 |
|
29 |
72 |
|
Erik Andersson |
SMK Vingåker |
B-för. Grp. A/N 1600-2000/H |
|
Peugeot |
3:37,2 |
20,8
|
11,5
|
|
10 |
|
|
Marie Tönnsen |
|
|
205 |
|
|
Applicant: Tattarresor HB |
1:49,4 | 1:47,8 |
|
31 |
52 |
|
Christian Kleén |
Östergyllen RC |
B-för. Grp. A/N 1600-2000/H |
|
Opel |
3:37,4 |
21,0
|
11,7
|
0,2
|
12 |
|
|
Björn Ohlsson |
SMK Motala Bil |
|
Ascona B 2,0 |
|
|
|
1:49,4 | 1:48,0 |
|
32 |
54 |
|
Mattias Holmberg |
SMK Motala Bil |
B-för. Grp. A/N 1600-2000/H |
|
Volvo |
3:37,5 |
21,1
|
11,8
|
0,1
|
13 |
|
|
Christian Johansson |
Hallsbergs MK |
|
142 |
|
|
Applicant: Birkas Bilplåt Skänninge |
1:50,0 | 1:47,5 |
|
33 |
10 |
|
Mikael Gustavsson |
Degerfors RC |
Volvo Original Elit |
|
Volvo |
3:37,8 |
21,4
|
|
0,3
|
1 |
|
|
Stefan Gustavsson |
Deherfors RC |
|
940 |
|
|
|
1:50,6 | 1:47,2 |
|
34 |
73 |
|
Anders Brangenfeldt |
MK Ramunder |
B-för. Grp. A/N 1600-2000/H |
|
Volvo |
3:38,0 |
21,6
|
12,3
|
0,2
|
14 |
|
|
Kenneth Brangenfeldt |
MK Ramunder |
|
242 |
|
|
|
1:49,8 | 1:48,2 |
|
35 |
96 |
|
Kjell Karlsson |
SMK Karlskoga |
C-för. Grp. A/N 1600-2000/H |
|
Saab |
3:38,3 |
21,9
|
7,3
|
0,3
|
5 |
|
|
Erik Jonsson |
|
|
99 |
|
|
|
1:49,4 | 1:48,9 |
|
36 |
46 |
|
Kent Karlsson |
Linköpings MS |
A-för. Grp. A/N 1600-2000/H |
|
VW |
3:38,7 |
22,3
|
16,1
|
0,4
|
12 |
|
|
Gerry Holm |
Linköpings MS |
|
Golf II |
|
|
|
1:50,8 | 1:47,9 |
|
37 |
85 |
|
Mikael Grahn |
Ydre MK |
C-för. Grp. A/N 1600-2000/H |
|
Opel |
3:39,3 |
22,9
|
8,3
|
0,6
|
6 |
|
|
David Grahn |
Ydre MK |
|
Ascona B |
|
|
Applicant: Tornby Bilteknik AB |
1:51,1 | 1:48,2 |
|
38 |
43 |
|
Janne Gustafson |
Teknis MC |
A-för. Grp. A/N 1600-2000/H |
|
Volvo |
3:39,4 |
23,0
|
16,8
|
0,1
|
13 |
|
|
Pia Klemming |
Teknis MC |
|
940 |
|
|
|
1:51,7 | 1:47,7 |
|
39 |
4 |
|
Pär Johansson |
Laxå MK |
Volvo Original Elit |
|
Volvo |
3:39,5 |
23,1
|
1,7
|
0,1
|
2 |
|
|
Stina Lindberg |
Laxå MK |
|
940 |
|
|
|
1:50,6 | 1:48,9 |
|
40 |
50 |
|
Fredrik Funk |
Skövde MK |
C-för. Grp. A/N -1600 |
|
Suzuki |
3:39,6 |
23,2
|
|
0,1
|
1 |
|
|
Sven-Ove Karlsson |
Skövde MK |
|
Swift GTI |
|
|
|
1:50,2 | 1:49,4 |
|
41 |
5 |
|
Torbjörn Karlsson |
SMK Karlskoga |
Volvo Original Elit |
|
Volvo |
3:40,3 |
23,9
|
2,5
|
0,7
|
3 |
|
|
Linda Karlsson |
SMK Karlskoga |
|
940 |
|
|
|
1:50,6 | 1:49,7 |
|
41 |
95 |
|
PO Andersson |
Fägre MK |
C-för. Grp. A/N 1600-2000/H |
|
VW |
3:40,3 |
23,9
|
9,3
|
|
7 |
|
|
PO Ekberg |
Fägre MK |
|
Golf |
|
|
|
1:52,0 | 1:48,3 |
|
43 |
209 |
|
Jimmy Eriksson |
Tjust MK |
C-för. Grp. A/N 1600-2000/H |
|
Opel |
3:40,9 |
24,5
|
9,9
|
0,6
|
8 |
|
|
Henrik Lundgren |
Tjust MK |
|
Ascona B |
|
|
|
1:51,0 | 1:49,9 |
|
44 |
28 |
|
Jonas Thunberg |
Degerfors RC |
Volvo Original C-förare |
|
Volvo |
3:41,8 |
25,4
|
|
0,9
|
1 |
|
|
Patrick Savinainen |
Degerfors RC |
|
940 |
|
|
|
1:52,1 | 1:49,7 |
|
45 |
102 |
|
Lars -Erik Lundström |
MK Kopparberg |
Appendix K |
|
Opel |
3:42,7 |
26,3
|
|
0,9
|
1 |
|
|
Hampus Georgsson |
|
|
Ascona A |
|
|
|
1:49,4 | 1:53,3 |
|
46 |
67 |
|
Mikael Tengelin |
Nora MK |
B-för. Grp. A/N 1600-2000/H |
|
Volvo |
3:43,0 |
26,6
|
17,3
|
0,3
|
15 |
|
|
Per-Erik Andersson |
Ludvika MS |
|
242 |
|
|
|
1:53,4 | 1:49,6 |
|
47 |
25 |
|
Kristian Gustavsson |
MK Ran Askersund |
Volvo Original C-förare |
|
Volvo |
3:43,1 |
26,7
|
1,3
|
0,1
|
2 |
|
|
Bo Gustavsson |
MK Ran Askersund |
|
244 |
|
|
|
1:53,4 | 1:49,7 |
|
48 |
205 |
|
Max Nensén |
Gnesta MK |
B-förare Grupp E |
|
VW |
3:43,6 |
27,2
|
|
0,5
|
1 |
|
|
Linda Sjölin |
Flens MS |
|
Golf |
|
|
|
1:53,8 | 1:49,8 |
|
49 |
206 |
|
Anders Karlsson |
MK Team Westom |
Volvo Original C-förare |
|
Volvo |
3:43,7 |
27,3
|
1,9
|
0,1
|
3 |
|
|
Mathias Gustafsson |
MK Team Westom |
|
940 |
|
|
|
1:53,9 | 1:49,8 |
|
50 |
9 |
|
Patrik Jonsson |
Nora MK |
Volvo Original Elit |
|
Volvo |
3:44,2 |
27,8
|
6,4
|
0,5
|
4 |
|
|
Per Karlsson |
Nora MK |
|
940 |
|
|
|
1:54,7 | 1:49,5 |
|
51 |
64 |
|
Ove Lundström |
MK Kopparberg |
B-för. Grp. A/N 1600-2000/H |
|
Opel |
3:44,3 |
27,9
|
18,6
|
0,1
|
16 |
|
|
Jacob Skoglund |
MK Kopparberg |
|
Ascona |
|
|
|
1:52,2 | 1:52,1 |
|
52 |
20 |
|
Jonas Arvidsson |
Laxå MK |
Volvo Original C-förare |
|
Volvo |
3:44,4 |
28,0
|
2,6
|
0,1
|
4 |
|
|
Stefan Gustafsson |
Laxå MK |
|
240 |
|
|
Applicant: ARVIDSSON MOTORSPORT |
1:53,2 | 1:51,2 |
|
53 |
13 |
|
Bjarne Sools |
Filipstads MC |
Volvo Original Elit |
|
Volvo |
3:44,5 |
28,1
|
6,7
|
0,1
|
5 |
|
|
Olle Henriksson |
Filipstads MC |
|
240 |
|
|
|
1:54,1 | 1:50,4 |
|
54 |
202 |
|
Frank Hoffmann |
SMK Linde |
Volvo Original Elit |
|
Volvo |
3:44,9 |
28,5
|
7,1
|
0,4
|
6 |
|
|
Anki Jörgenstam |
SMK Linde |
|
240 |
|
|
|
1:53,6 | 1:51,3 |
|
55 |
8 |
|
Joakim Andersson |
V:a Östergötlands MK |
Volvo Original Elit |
|
Volvo |
3:45,0 |
28,6
|
7,2
|
0,1
|
7 |
|
|
Rolf G Ericson |
Finspång MS |
|
940 |
|
|
Applicant: Birkas Bilplåt Skänninge |
1:53,7 | 1:51,3 |
|
56 |
14 |
|
Marcus Rutgerson |
Nora MK |
Volvo Original Elit |
|
Volvo |
3:45,3 |
28,9
|
7,5
|
0,3
|
8 |
|
|
Marie Andersson |
Teknis MC |
|
940 JB |
|
|
Applicant: DÄCKVERKSTAN I NORA |
1:54,2 | 1:51,1 |
|
57 |
12 |
|
Rune Lindgren |
Degerfors RC |
Volvo Original Elit |
|
Volvo |
3:45,7 |
29,3
|
7,9
|
0,4
|
9 |
|
|
Birgitta Svärd |
Mcac |
|
740 |
|
|
Applicant: Högåsens Bildemontering AB |
1:53,4 | 1:52,3 |
|
58 |
103 |
|
Jan Carlsson |
Laxå MK |
Appendix K |
|
Volvo |
3:45,9 |
29,5
|
3,2
|
0,2
|
2 |
|
|
Annbritt Pettersson |
Hallsbergs MK |
|
142 JB |
|
|
|
1:55,2 | 1:50,7 |
|
59 |
203 |
|
Jocke Björnsson |
Kolsva MS |
Volvo Original Elit |
|
Volvo |
3:46,0 |
29,6
|
8,2
|
0,1
|
10 |
|
|
Andreas Peters |
Kolsva MS |
|
240 GLT |
|
|
|
1:54,6 | 1:51,4 |
|
59 |
78 |
|
Robert Olsson |
SMK Sala |
C-förare Grupp E |
|
VW |
3:46,0 |
29,6
|
|
|
1 |
|
|
Lars Andersson |
SMK Sala |
|
Golf Mk1 |
|
|
Applicant: GULLVALLA RALLYTEAM |
1:53,5 | 1:52,5 |
|
61 |
204 |
|
Jimmy Karlsson |
Storfors MK |
Volvo Original Elit |
|
Volvo |
3:46,4 |
30,0
|
8,6
|
0,4
|
11 |
|
|
Jan-Ove Karlsson |
SMK Karlskoga |
|
242 |
|
|
|
1:53,5 | 1:52,9 |
|
62 |
23 |
|
Calle Olofsson |
Ydre MK |
Volvo Original C-förare |
|
Volvo |
3:47,1 |
30,7
|
5,3
|
0,7
|
5 |
|
|
Tommy Andersson |
Tjust MK |
|
240 |
|
|
|
1:54,8 | 1:52,3 |
|
62 |
47 |
|
Pierre Andersson |
V.a Östergötlands MK |
B-förare Grupp E |
|
VW |
3:47,1 |
30,7
|
3,5
|
|
2 |
|
|
Cristian Ohlsson |
|
|
Golf |
|
|
|
1:55,2 | 1:51,9 |
|
64 |
77 |
|
Magnus Andersson |
SMK Örebro |
C-förare Grupp E |
|
Opel |
3:47,3 |
30,9
|
1,3
|
0,2
|
2 |
|
|
Jens Gustavsson |
SMK Örebro |
|
Ascona B |
|
|
|
1:54,4 | 1:52,9 |
|
65 |
81 |
|
Fredrik Levstad |
Linköpings MS |
C-förare Grupp E |
|
Opel |
3:47,4 |
31,0
|
1,4
|
0,1
|
3 |
|
|
Hans Onkamo |
Eskilstuna MK |
|
Ascona B |
|
|
|
1:55,0 | 1:52,4 |
|
66 |
74 |
|
Peter Sundin |
Kils MK Bil |
C-förare Grupp E |
|
Opel |
3:47,6 |
31,2
|
1,6
|
0,2
|
4 |
|
|
Stellan Fransson |
Kils MK Bil |
|
Ascona A |
|
|
|
1:55,1 | 1:52,5 |
|
67 |
6 |
|
Peter Axelsson |
SMK Karlskoga |
Volvo Original Elit |
|
Volvo |
3:47,7 |
31,3
|
9,9
|
0,1
|
12 |
|
|
Mikael Bergenheim |
SMK Karlskoga |
|
940 |
|
|
|
1:54,2 | 1:53,5 |
|
68 |
27 |
|
Kristoffer Paulsson |
SMK Örebro |
Volvo Original C-förare |
|
Volvo |
3:48,6 |
32,2
|
6,8
|
0,9
|
6 |
|
|
Lena Dahl Kent |
Hallsbergs MK |
|
240 |
|
|
Applicant: JÄRLE RALLY TEAM |
1:55,2 | 1:53,4 |
|
68 |
48 |
|
Björn Lövenhed |
Boxholms MK |
B-förare Grupp E |
|
Opel |
3:48,6 |
32,2
|
5,0
|
|
3 |
|
|
Tommy Karlsson |
Boxholms MK |
|
Ascona A |
|
|
|
1:55,2 | 1:53,4 |
|
70 |
29 |
|
Johan Ståhl |
Laxå MK |
Volvo Original C-förare |
|
Volvo |
3:49,0 |
32,6
|
7,2
|
0,4
|
7 |
|
|
Johan Arvidsson |
Laxå MK |
|
240 |
|
|
Applicant: ARVIDSSON MOTORSPORT |
1:56,4 | 1:52,6 |
|
71 |
87 |
|
Kjell Wikström |
MK Kopparberg |
C-för. Grp. A/N 1600-2000/H |
|
VW |
3:49,1 |
32,7
|
18,1
|
0,1
|
9 |
|
|
Fritjof Wikström |
MK Kopparberg |
|
Golf II |
|
|
|
1:55,5 | 1:53,6 |
|
72 |
21 |
|
Pelle Persson |
Fryksdalens MK |
Volvo Original C-förare |
|
Volvo |
3:49,5 |
33,1
|
7,7
|
0,4
|
8 |
|
|
Sven-Erik Persson |
Fryksdalens MK |
|
244 |
|
|
|
1:56,3 | 1:53,2 |
|
73 |
66 |
|
Björn Stensson |
SMK Örebro |
B-för. Grp. A/N 1600-2000/H |
|
Volvo |
3:51,2 |
34,8
|
25,5
|
1,7
|
17 |
|
|
Fredrik Hildingsson |
SMK Örebro |
|
240 |
|
|
Applicant: JÄRLE RALLY TEAM |
2:02,3 | 1:48,9 |
|
74 |
18 |
|
Patrik Andersson |
Teknis MC |
Volvo Original C-förare |
|
Volvo |
3:51,3 |
34,9
|
9,5
|
0,1
|
9 |
|
|
Victoria Andersson |
Teknis MC |
|
240 JB |
|
|
|
1:56,8 | 1:54,5 |
|
75 |
19 |
|
Mattias Andersson |
Va:östergötlands MK |
Volvo Original C-förare |
|
Volvo |
3:51,4 |
35,0
|
9,6
|
0,1
|
10 |
|
|
Mattias Fransson |
Östergyllen RC |
|
242 |
|
|
|
1:57,2 | 1:54,2 |
|
76 |
17 |
|
Patrick Göhle |
Laxå MK |
Volvo Original C-förare |
|
Volvo |
3:51,7 |
35,3
|
9,9
|
0,3
|
11 |
|
|
Maria Göhle |
Laxå MK |
|
240 |
|
|
|
1:57,4 | 1:54,3 |
|
77 |
75 |
|
Robert Ardryd |
MK Kopparberg |
C-förare Grupp E |
|
VW |
3:52,3 |
35,9
|
6,3
|
0,6
|
5 |
|
|
Björn Ramström |
Teknis MC |
|
Golf |
|
|
|
1:57,7 | 1:54,6 |
|
78 |
30 |
|
Nicklas Johansson |
SMK Motala |
A-förare Grupp E |
|
VW |
3:52,5 |
36,1
|
|
0,2
|
1 |
|
|
Mattias Möckelström |
SMK Motala |
|
Golf Mk II |
|
|
|
1:57,0 | 1:55,5 |
|
79 |
34 |
|
Bo Lind |
Östergyllen RC |
A-för. Grp. A/N -1600 |
|
Peugeot |
3:53,9 |
37,5
|
|
1,4
|
1 |
|
|
Göran Ljungberg |
MSK Kvarnvingarna |
|
106/16 |
|
|
|
1:57,4 | 1:56,5 |
|
80 |
83 |
|
Martin Jansson |
Kils MK Bil |
C-förare Grupp E |
|
Volvo |
3:54,2 |
37,8
|
8,2
|
0,3
|
6 |
|
|
Kenth Jansson |
Kils MK Bil |
|
242 |
|
|
|
1:58,0 | 1:56,2 |
|
81 |
24 |
|
Lars Alfredsson |
SMK Örebro |
Volvo Original C-förare |
|
Volvo |
3:55,8 |
39,4
|
14,0
|
1,6
|
12 |
|
|
Malin Persson |
Hallsbergs MK |
|
240 |
|
|
|
2:00,4 | 1:55,4 |
|
82 |
3 |
|
Rickard Lundin |
Taxinge MK |
Ungdomsrally |
|
Ford |
3:56,1 |
39,7
|
19,8
|
0,3
|
2 |
|
|
Christer Lundin |
Taxinge MK |
|
Escort |
|
|
|
2:03,3 | 1:52,8 |
|
83 |
82 |
|
Johan Rabe |
Kils MK Bil |
C-förare Grupp E |
|
Opel |
3:58,3 |
41,9
|
12,3
|
2,2
|
7 |
|
|
Tommy Lövenhed |
Boxholms MK |
|
Ascona A |
|
|
|
2:00,4 | 1:57,9 |
|
84 |
26 |
|
David Sjöberg |
Laxå MK |
Volvo Original C-förare |
|
Volvo |
3:58,4 |
42,0
|
16,6
|
0,1
|
13 |
|
|
Ida Edrell |
Laxå MK |
|
240 |
|
|
|
2:01,4 | 1:57,0 |
|
85 |
100 |
|
Jimmy Alfredsson |
SMK Örebro |
C-för. Grp. A/N 1600-2000/H |
|
Opel |
3:59,4 |
43,0
|
28,4
|
1,0
|
10 |
|
|
Hans Larsson |
Örebro RC |
|
Manta B 2.4 |
|
|
|
1:55,6 | 2:03,8 |
|
86 |
16 |
|
Emil Kåberg |
Laxå MK |
Volvo Original C-förare |
|
Volvo |
4:00,1 |
43,7
|
18,3
|
0,7
|
14 |
|
|
Fredrik Persson |
Laxå MK |
|
244 |
|
|
|
2:05,7 | 1:54,4 |
|
87 |
15 |
|
Rickard Johansson |
MK Ran Askersund |
Volvo Original C-förare |
|
Volvo |
4:00,4 |
44,0
|
18,6
|
0,3
|
15 |
|
|
Bo Jonsson |
MK Ran Askersund |
|
244 |
|
|
|
2:01,3 | 1:59,1 |
|
88 |
76 |
|
Per Livengård |
MK Kopparberg |
C-förare Grupp E |
|
VW |
4:01,9 |
45,5
|
15,9
|
1,5
|
8 |
|
|
Eric Larsson |
MK Kopparberg |
|
Golf Mk1 |
|
|
|
2:03,2 | 1:58,7 |
|
89 |
7 |
|
Christer Larsson |
SMK Östgöta |
Volvo Original Elit |
|
Volvo |
4:03,9 |
47,5
|
26,1
|
2,0
|
13 |
|
|
Jörgen Stjärnström |
SMK Östgöta |
|
242 |
|
|
|
2:01,4 | 2:02,5 |
|
90 |
79 |
|
Daniel Lind |
MK Kopparberg |
C-förare Grupp E |
|
Opel |
4:07,0 |
50,6
|
21,0
|
3,1
|
9 |
|
|
Harald Lind |
Hallsbergs MK |
|
Ascona B |
|
|
|
2:05,0 | 2:02,0 |
|
91 |
22 |
|
Hanna Jonsson |
Nora MK |
Volvo Original C-förare |
|
Volvo |
4:11,9 |
55,5
|
30,1
|
4,9
|
16 |
|
|
Fredrik Ringhald |
Nora MK |
|
242 |
|
|
|
2:06,4 | 2:05,5 |
|
92 |
31 |
|
Sven Karlsson |
MK Kopparberg |
A-förare Grupp E |
|
Opel |
4:13,0 |
56,6
|
20,5
|
1,1
|
2 |
|
|
Gunnar Fändrik |
MK Kopparberg |
|
Ascona B |
|
|
|
2:08,6 | 2:04,4 |
|
93 |
1 |
|
Rasmus Lundh |
V:a Östergötlands MK |
Ungdomsrally |
|
VW |
4:18,4 |
1:02,0
|
42,1
|
5,4
|
3 |
|
|
Christer Karlsson |
V:a Östergötlands MK |
|
Golf |
|
|
Applicant: Birkas Bilplåt Skänninge |
1:58,1 | 2:20,3 |
|
94 |
98 |
|
Tina Mitakidou |
Teknis MK |
C-för. Grp. A/N 1600-2000/H |
|
Opel |
4:41,7 |
1:25,3
|
1:10,7
|
23,3
|
11 |
|
|
Nicole Mitakidou |
Hallsbergs MK |
|
Ascona |
|
|
Applicant: Leitorp Racing |
2:22,9 | 2:18,8 |
|
95 |
97 |
|
Emil Carlsson |
Ludvika MS |
C-för. Grp. A/N 1600-2000/H |
|
Opel |
6:49,6 |
3:33,2
|
3:18,6
|
2:07,9
|
12 |
|
|
Hugo Andersson |
Ludvika MS |
|
Kadett GSI 16v |
|
|
|
5:00,0 | 1:49,6 |
|
* = allotted time,
? = under investigation
|