Pos | No. | Driver / CO-Driver | Club | Competition class | Car / Model | Time | Diff L | Diff C | Diff P | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | 2 | Niklas Hägg | SMK Hälsinge | A-förare 4wd | Toyota | 6:02 | |||||
1 | Markku Kangas | Sandvikens MK | Celica | ||||||||
Applicant: L. Häggs Bildemontering AB | |||||||||||
2 | 1 | Dick Larsson | Rasbo MK | A-förare 4wd | Toyota | 6:06 | 4 | 4 | 4 | ||
2 | Raymond Wessman | SMK Uppsala | Celica 205 | ||||||||
2 | 12 | Ulf Eriksson | Östhammars MK | A-förare 4wd | Toyota | 6:06 | 4 | ||||
2 | Per Westman | Films MK | Corolla WRC | ||||||||
4 | 9 | Anders Johnsen | SMK Dala Falun | A-förare 4wd | Ford | 6:09 | 7 | 7 | 3 | ||
4 | Kent-Åke Stenbäck | Forshaga Motorcycleclub | Escort WRC | ||||||||
Applicant: Tractive AB | |||||||||||
5 | 3 | Magnus Mellquist | SMK Söderhamn | A-förare 4wd | Mitsubishi | 6:11 | 9 | 9 | 2 | ||
5 | Erika Jansson | SMK Söderhamn | Lancer Etanol Standard | ||||||||
Applicant: ELECTROSYSTEM | |||||||||||
5 | 8 | Göran Lindström | Huddinge MK | A-förare 4wd | Mitsubishi | 6:11 | 9 | 9 | |||
5 | Kjell Andersson | Huddinge MK | Lancer Evo VII | ||||||||
5 | 10 | Björn Adolfsson | Stockholms BK | A-förare 4wd | Toyota | 6:11 | 9 | 9 | |||
5 | Stefan Ohlsson | Tuxinge MK | Celica | ||||||||
8 | 13 | Martin Jansson | Rasbo MK | A-förare 4wd | Mazda | 6:14 | 12 | 12 | 3 | ||
8 | Peter Zetterholm | GTR | |||||||||
9 | 20 | Johan Holmberg | Gotlands MF BK | A-förare 2wd | Toyota | 6:16 | 14 | 2 | |||
1 | Joakim Gevert | Kils MK Bil | Corolla | ||||||||
Applicant: NORDH`S LASTMASKINER | |||||||||||
10 | 6 | Peter Dahlgren | Huddinge MK | A-förare 4wd | Ford | 6:19 | 17 | 17 | 3 | ||
9 | Anders Engwall | Haninge MK | Escort Cosworth | ||||||||
Applicant: SKAB | |||||||||||
11 | 19 | Tobias Söderqvist | AMF Årsunda | A-förare 2wd | Saab | 6:20 | 18 | 4 | 1 | ||
2 | Joakim Söderqvist | AMF Årsunda | 9-3 Turbo 16v | ||||||||
Applicant: Team Motorsport Sweden | |||||||||||
12 | 14 | Petri Väätänen | Haninge MK | A-förare 4wd | Subaru | 6:21 | 19 | 19 | 1 | ||
10 | Lasse Väätänen | Haninge MK | Impreza 1.8 GL | ||||||||
Applicant: Tommys Transport AB | |||||||||||
13 | 15 | Björn Jacobson | Värmdö MK | A-förare 4wd | Subaru | 6:23 | 21 | 21 | 2 | ||
11 | Tomas Koepke | Värmdö MK | Impreza | ||||||||
Applicant: Håga Lackering AB | |||||||||||
13 | 18 | Per-Arne Ljung | Hofors MS | A-förare 2wd | Opel | 6:23 | 21 | 7 | |||
3 | Kjell Andersson | Hofors MS | Astra | ||||||||
Applicant: EMM Rally Team Torsåker | |||||||||||
15 | 7 | Sören Olsson | Films MK | A-förare 4wd | Toyota | 6:26 | 24 | 24 | 3 | ||
12 | Mikael Åkerlöf | Films MK | Celica 205 | ||||||||
15 | 17 | Magnus Wallén | Vallentuna MK | A-förare 2wd | Nissan | 6:26 | 24 | 10 | |||
4 | Andreas Ohlsson | Rasbo MK | Sunny | ||||||||
17 | 28 | Roine Larsson | Waxholms MK | A-förare 2wd | Volvo | 6:28 | 26 | 12 | 2 | ||
5 | Göran Nilson | Waxholms MK | 240 | ||||||||
Applicant: Dannevall o Lassila Motor | |||||||||||
18 | 72 | Tom Damberg | Waxholms MK | B-förare 2wd | Volvo | 6:30 | 28 | 2 | |||
1 | Mats Jägerhult | Vallentuna MK | 240 | ||||||||
19 | 24 | Arne Bäckström | Haninge MK | A-förare 2wd | Volvo | 6:31 | 29 | 15 | 1 | ||
6 | Björn Wessel | Karlstad MC Bil | 240 | ||||||||
20 | 63 | Joakim Lindell | Almunge MK | B-förare 2wd | Volvo | 6:33 | 31 | 3 | 2 | ||
2 | Stefan Andersson | Almunge MK | 244 GL | ||||||||
21 | 201 | Mattias Kylander | Bärke MK | B-förare 2wd | Volvo | 6:35 | 33 | 5 | 2 | ||
3 | Tomas Sneen | Bärke MK | 940 | ||||||||
22 | 27 | Hans-Åke Jansson | MK Rimo | A-förare 2wd | Volvo | 6:36 | 34 | 20 | 1 | ||
7 | Håkan Jansson | MK Rimo | 240 | ||||||||
Applicant: A. Jansson o son skogsmaskiner | |||||||||||
22 | 58 | Andreas Gustafsson | SMK Gävle | B-förare 2wd | Volvo | 6:36 | 34 | 6 | |||
4 | Magnus Scherp | SMK Gävle | 240 | ||||||||
22 | 61 | Sven Blomdin | MK Orion | B-förare 2wd | Opel | 6:36 | 34 | 6 | |||
4 | Johan Sundmark | MK Orion | Kadett 16v | ||||||||
25 | 34 | Krister Zotterman | Almunge MK | A-förare 2wd | Opel | 6:37 | 35 | 21 | 1 | ||
8 | Håkan Örtby | Almunge MK | Kadett GSI | ||||||||
25 | 57 | Mattias Wennman | Rasbo MK | B-förare 2wd | Peugeot | 6:37 | 35 | 7 | |||
6 | Filip Larsson | Rasbo MK | 306 GTI | ||||||||
Applicant: Wennmans Bilplåt AB | |||||||||||
27 | 25 | Patrik Westerlund | AMF Årsunda | A-förare 2wd | Toyota | 6:38 | 36 | 22 | 1 | ||
9 | Thomas Åkelid | AMF Årsunda | Corolla | ||||||||
Applicant: Team Lumek Motorsport | |||||||||||
28 | 40 | Anders Bäfve | Rasbo MK | A-för. Grupp H 66-74/App. K | Opel | 6:39 | 37 | 1 | |||
1 | Henri Lundin | Rasbo MK | Ascona A | ||||||||
Applicant: Antes Motor Norrtälje | |||||||||||
29 | 66 | Dick Persson | Värmdö MK | B-förare 2wd | VW | 6:40 | 38 | 10 | 1 | ||
7 | Patrik Åkerblom | Golf II | |||||||||
29 | 88 | Björn Lindberg | Skutskärs MS | C-förare 2wd | Opel | 6:40 | 38 | ||||
1 | Micke Pettersson | SMK Gävle | Kadett GSI | ||||||||
31 | 56 | Ulf Pettersson | MK Rimo | B-förare 2wd | Volvo | 6:41 | 39 | 11 | 1 | ||
8 | Cay Nyberg | Huddinge MK | 940 | ||||||||
32 | 5 | Conny Nyström | SMK Söderhamn | A-förare 4wd | Mitsubishi | 6:42 | 40 | 40 | 1 | ||
13 | Tomas Ekman | SMK Söderhamn | Lancer Evo VI E85 | ||||||||
Applicant: ElectroSystem | |||||||||||
32 | 53 | Peo Berglund | Sandvikens MK | B-förare 2wd | Opel | 6:42 | 40 | 12 | |||
9 | Mattias Sundström | Sandvikens MK | Kadett GSI 16v | ||||||||
Applicant: Solkem AB | |||||||||||
32 | 64 | Roine Berlin | Almunge MK | B-förare 2wd | Volvo | 6:42 | 40 | 12 | |||
9 | Patrik Karlsson | Films MK | 240 | ||||||||
Applicant: A.R.C. Motorsport | |||||||||||
35 | 203 | Robert Andersson | Eskilstuna MK | B-förare 2wd | SEAT | 6:43 | 41 | 13 | 1 | ||
11 | Carl-Gustaf 'Kapten' Karlsson | Eskilstuna MK | Ibiza | ||||||||
Applicant: Eskilstuna Glasmästeri AB | |||||||||||
35 | 91 | Johan Persson | Kolsva MS | C-förare 2wd | Ford | 6:43 | 41 | 3 | |||
2 | Johan Eriksson | Kolsva MS | Fiesta Flexifuel 150 | ||||||||
37 | 59 | Michael Walther | SMK Hälsinge | B-förare 2wd | Opel | 6:44 | 42 | 14 | 1 | ||
12 | Camilla Walther | SMK Hälsinge | Corsa | ||||||||
38 | 37 | Mats Bäck | SMK Hedemora | A-förare 2wd | Opel | 6:45 | 43 | 29 | 1 | ||
10 | Peter Sjöberg | SMK Hedemora | Ascona | ||||||||
39 | 31 | Tobias Wärme | MK Orion | A-förare 2wd | Volvo | 6:47 | 45 | 31 | 2 | ||
11 | Stefan Andersson | Orion | 940 | ||||||||
39 | 38 | Gunnar Karlsson | SMK Uppsala | A-förare 2wd | Opel | 6:47 | 45 | 31 | |||
11 | Jan Sundgren | Almunge MK | Manta | ||||||||
41 | 79 | Daniel Larsson | Järbo MK | B-för. VO / Grp. N -1600 | Volvo | 6:48 | 46 | 1 | |||
1 | Sandra Wall | Järbo MK | 740 | ||||||||
42 | 62 | Per Eklund | Rasbo MK | B-förare 2wd | Ford | 6:49 | 47 | 19 | 1 | ||
13 | Jan Andersson | Rasbo MK | Fiesta ST | ||||||||
43 | 35 | Daniel Gustafsson | SMK Uppsala | A-förare 2wd | VW | 6:51 | 49 | 35 | 2 | ||
13 | Sören Andersson | Films MK | Golf | ||||||||
43 | 48 | Lars Lindqvist | Mälaröarnas MK | A-för. VO / Grp. N -1600 | Volvo | 6:51 | 49 | ||||
1 | Erik Lindqvist | Mälaröarnas MK | 940 | ||||||||
43 | 60 | Bosse Eriksson | Skepptuna MK | B-förare 2wd | Nissan | 6:51 | 49 | 21 | |||
14 | Ola Bolinder | Skepptuna MK | Sunny GTI | ||||||||
Applicant: Cartools i Stockholm AB | |||||||||||
46 | 39 | Erik Uppsäll | Skepptuna MK | A-för. Grupp H 66-74/App. K | Saab | 6:52 | 50 | 13 | 1 | ||
2 | Ulla Morling Uppsäll | 96 V4 | |||||||||
Applicant: Rally Team Olsbergs | |||||||||||
47 | 44 | Ingemar Thelander | SMK Gävle | A-för. VO / Grp. N -1600 | Volvo | 6:53 | 51 | 2 | 1 | ||
2 | Hans Ädel | Hedesunda MK | 740 | ||||||||
Applicant: Valbo Alltjänst AB | |||||||||||
47 | 81 | Stefan Öhrn | Ljusdals MS | B-för. VO / Grp. N -1600 | Volvo | 6:53 | 51 | 5 | |||
2 | Jörgen Vesterinen | Ljusdals MS | 240 | ||||||||
47 | 87 | Lars Savander | Waxholms MK | C-förare 2wd | Volvo | 6:53 | 51 | 13 | |||
3 | Niklas Ryghammar | Waxholms MK | 240 | ||||||||
47 | 95 | Christopher 'Frasse' Fransson | Haninge MK | C-förare 2wd | Toyota | 6:53 | 51 | 13 | |||
3 | Tomas 'Wrc' Fransson | Haninge MK | Starlet | ||||||||
51 | 33 | Roger Ingvarsson | Östhammars MK | A-förare 2wd | Volvo | 6:54 | 52 | 38 | 1 | ||
14 | Conny Lindwall | 240 | |||||||||
51 | 54 | Bertil Nylander | Värmdö MK | B-förare 2wd | Volvo | 6:54 | 52 | 24 | |||
15 | Jesper Elfver | Värmdö | 940 | ||||||||
Applicant: Bilia Personbilar i Nacka AB | |||||||||||
53 | 26 | Martin Lindberg | Skutskärs MS | A-förare 2wd | Volvo | 6:55 | 53 | 39 | 1 | ||
15 | Veronica Lindberg | Skutskärs MS | 240 | ||||||||
53 | 47 | Per Henrik Hedberg | SMK Söderhamn | A-för. VO / Grp. N -1600 | Volvo | 6:55 | 53 | 4 | |||
3 | Lena Olhem | SMK Söderhamn | 940 | ||||||||
53 | 101 | Emil Martinsen | Almunge MK | C-förare 2wd | Ford | 6:55 | 53 | 15 | |||
5 | Jonas Honkanen | Almunge MK | Escort Mk II | ||||||||
Applicant: A.R.C. Motorsport | |||||||||||
53 | 102 | Gunnar Olars | Rasbo MK | C-förare 2wd | Opel | 6:55 | 53 | 15 | |||
5 | Henrik Olars | Rasbo MK | Kadett GTE | ||||||||
57 | 16 | Allan Sundström | Vallentuna MK | A-förare 4wd | Lancia | 6:56 | 54 | 54 | 1 | ||
14 | Vesa Akola | Vallentuna MK | Delta HF Integrale | ||||||||
58 | 43 | Stefan Eriksson | Hofors MS | A-för. VO / Grp. N -1600 | Volvo | 6:57 | 55 | 6 | 1 | ||
4 | Bo-Göran Lundqvist | Hofors MS | 940 | ||||||||
Applicant: Hofors Bilvård o Däckservice | |||||||||||
58 | 55 | Thomas Billman | Waxholms MK | B-förare 2wd | Volvo | 6:57 | 55 | 27 | |||
16 | Carolin Larsson | Waxholms MK | 240 | ||||||||
60 | 45 | Mikael Högberg | SMK Gävle | A-för. VO / Grp. N -1600 | Volvo | 6:58 | 56 | 7 | 1 | ||
5 | Jörgen Mattson | SMK Gävle | 240 | ||||||||
Applicant: VALBO ALLTJÄNST AB | |||||||||||
60 | 46 | Lars Skoglund | Bollnäs MK | A-för. VO / Grp. N -1600 | Volvo | 6:58 | 56 | 7 | |||
5 | Hans-Åke Flink | Mälaröarnas MK | 944 | ||||||||
62 | 207 | Tony Berglund | Taxinge MK | A-förare 2wd | BMW | 7:00 | 58 | 44 | 2 | ||
16 | Tomas Norrstrand | Vännäs MK | 3-serien | ||||||||
62 | 94 | Stefan Andersson | Vallentuna MK | C-förare 2wd | Nissan | 7:00 | 58 | 20 | |||
7 | Robert Andersson | Vallentuna MK | Sunny | ||||||||
64 | 206 | Anders Lundkvist | Skepptuna MK | B-förare 4wd | Subaru | 7:02 | 1:00 | 2 | |||
1 | Fredrik Lundkvist | Skepptuna MK | Impreza | ||||||||
65 | 65 | Magnus Eliasson | Skutskärs MS | B-förare 2wd | Peugeot | 7:03 | 1:01 | 33 | 1 | ||
17 | Joakim Renberg | Skutskärs MS | 306 S16 GTI | ||||||||
Applicant: TEAM OLB STÄLLNINGAR | |||||||||||
65 | 111 | Magnus Persson | SMK Söderhamn | C-för. VO / Grp. N -1600 | Volvo | 7:03 | 1:01 | ||||
1 | Jonny Nyman | SMK Söderhamn | 242 | ||||||||
67 | 89 | Kim Nilsson | Skutskärs MS | C-förare 2wd | VW | 7:05 | 1:03 | 25 | 2 | ||
8 | Rikard Berglund | SMK Gävle | Golf II | ||||||||
68 | 75 | Emil Niskakoski | Films MK | B-för. Grupp H 66-74/App. K | Volvo | 7:08 | 1:06 | 3 | |||
1 | Andreas Ekström | Enköpings MK | 140 | ||||||||
69 | 71 | Dennis Hartman | Värmdö MK | B-förare 2wd | Saab | 7:10 | 1:08 | 40 | 2 | ||
18 | Janne Hallerstedt | Värmdö MK | 99 Turbo | ||||||||
Applicant: Ekman Bil o Båt AB | |||||||||||
70 | 99 | Michael Vahlund | Rasbo MK | C-förare 2wd | Opel | 7:13 | 1:11 | 33 | 3 | ||
9 | Hasse Ekman | SMK Uppsala | Rallye 2,0 E | ||||||||
71 | 41 | Tom Axelsson | KAK Motorsport | A-för. Grupp H 66-74/App. K | Volvo | 7:15 | 1:13 | 36 | 2 | ||
3 | Sören Dahlin | Huddinge MK | 142 Ex Works | ||||||||
72 | 84 | Mikael Andersson | Rasbo MK | B-förare Grupp E | Honda | 7:16 | 1:14 | 1 | |||
1 | Krister Wennman | Rasbo MK | Civic | ||||||||
Applicant: Wennmans Bilplåt AB | |||||||||||
73 | 51 | Gabriel Savela | Stockholms BK | B-förare 4wd | Mazda | 7:17 | 1:15 | 15 | 1 | ||
2 | Mikael Savela | Stockholms BK | 323 4wd Turbo | ||||||||
Applicant: Håga Lackering AB | |||||||||||
73 | 74 | Peter Råden | Botkyrka MK | B-för. Grupp H 66-74/App. K | Opel | 7:17 | 1:15 | 9 | |||
2 | Karl-Erik Forsman | Botkyrka MK | Ascona A | ||||||||
75 | 42 | Andreas Hovind | Enköpings MK | A-förare Grupp E | Toyota | 7:18 | 1:16 | 1 | |||
1 | Anders Johansson | Enköpings MK | Starlet | ||||||||
75 | 108 | Johan Wesslen | Films MK | C-för. VO / Grp. N -1600 | Suzuki | 7:18 | 1:16 | 15 | |||
2 | Sebastian Andersson | Films MK | Swift GTI | ||||||||
77 | 83 | Sten Pettersson | Skepptuna MK | B-förare Grupp E | Saab | 7:19 | 1:17 | 3 | 1 | ||
2 | Jimmy Björk | Films MK | 99 | ||||||||
Applicant: Jarmosbilskrot.se | |||||||||||
78 | 110 | Robin Nyberg | Mälaröarnas MK | C-för. VO / Grp. N -1600 | Volvo | 7:22 | 1:20 | 19 | 3 | ||
3 | Martin Bjälkengren | Mälaröarnas MK | 240 | ||||||||
79 | 112 | Thomas Wallmo | MK Orion | C-för. VO / Grp. N -1600 | Volvo | 7:23 | 1:21 | 20 | 1 | ||
4 | Ola Wallmo | MK Orion | 244 | ||||||||
80 | 204 | Anders Larsson | Mälaröarnas MK | C-förare Grupp E | VW | 7:24 | 1:22 | 1 | |||
1 | Andreas Olson | Mälaröarnasmk | Golf GT | ||||||||
81 | 205 | Martin Geijstedt | Rasbo MK | C-förare 2wd | Opel | 7:25 | 1:23 | 45 | 1 | ||
10 | Kristofer Torsen | Ascona | |||||||||
82 | 105 | Björn Engblom | Skepptuna MK | C-för. Grupp H 66-74/App. K | Volvo | 7:33 | 1:31 | 8 | |||
1 | Bo Engblom | Skepptuna MK | 142 | ||||||||
Applicant: SE Motorsport | |||||||||||
83 | 109 | Stefan Eklund | Mälaröarnas MK | C-för. VO / Grp. N -1600 | Suzuki | 7:37 | 1:35 | 34 | 4 | ||
5 | Tommy Jonsson | Mälaröarnas MK | Swift GTI | ||||||||
84 | 52 | Micke Westrin | 08 MK | B-förare 4wd | Mitsubishi | 7:39 | 1:37 | 37 | 2 | ||
3 | Bengt Johansson | 08 MK | Lancer Evo VI | ||||||||
85 | 116 | Jens Brantesröm | Rasbo MK | C-förare Grupp E | Opel | 7:40 | 1:38 | 16 | 1 | ||
2 | Per Christensen | Rasbo MK | Kadett | ||||||||
86 | 114 | Torbjörn Karlsson | Rasbo | C-för. VO / Grp. N -1600 | Volvo | 7:43 | 1:41 | 40 | 3 | ||
6 | Joakim Wahlqvist | 244 | |||||||||
87 | 106 | Pierre Edmundh | Haninge MK | C-för. Grupp H 66-74/App. K | Volvo | 7:49 | 1:47 | 16 | 6 | ||
2 | Håkan Nyman | Haninge MK | 142 | ||||||||
88 | 96 | Gert Persson | Rasbo MK | C-förare 2wd | Opel | 7:58 | 1:56 | 1:18 | 9 | ||
11 | Lars Jansson | Rasbo MK | Corsa | ||||||||
89 | 113 | Michel Brundin | MK Orion | C-för. VO / Grp. N -1600 | Volvo | 8:10 | 2:08 | 1:07 | 12 | ||
7 | Karl Eriksson | MK Orion | 240 VOC | ||||||||
90 | 78 | Göran Hedefalk | Team Westom | B-för. Grupp H 66-74/App. K | Volvo | 8:21 | 2:19 | 1:13 | 11 | ||
3 | Patrik Hedefalk | Linköpings MS | PV 544 Sport | ||||||||
91 | 103 | Leo Betcke | Skepptuna MK | C-förare 2wd | Opel | 8:22 | 2:20 | 1:42 | 1 | ||
12 | Markku Vanhanen | Skepptuna MK | Kadett GSI | ||||||||
92 | 90 | Mikael Gjertz | Rasbo MK | C-förare 2wd | Ford | 8:36 | 2:34 | 1:56 | 14 | ||
13 | John Boström | MK Orion | Escort | ||||||||
93 | 107 | Kristian Bromark | Rasbo MK | C-för. VO / Grp. N -1600 | Volvo | 8:37 | 2:35 | 1:34 | 1 | ||
8 | Jennie Sandén | Rasbo MK | 242 | ||||||||
94 | 69 | Steen Skodborg | Borlänge MK | B-förare 2wd | Toyota | 9:05 | 3:03 | 2:35 | 28 | ||
19 | Olle Björk | Borlänge MK | Starlet | ||||||||
95 | 115 | Pär Berge | Mälaröarnas MK | C-förare Grupp E | VW | 14:18 | 8:16 | 6:54 | 5:13 | ||
3 | Valkyria Edlund | Mälaröarnas MK | Golf | ||||||||
96 | 82 | Stefan Hägglöf | MK Orion | B-för. VO / Grp. N -1600 | Suzuki | 14:27 | 8:25 | 9 | |||
3 | Mikael Jonsson | MK Orion | Swift GTI | ||||||||
97 | 67 | Fredrik Holm | Almunge MK | B-förare 2wd | Opel | 56:21 | 50:19 | 49:51 | 41:54 | ||
20 | Patrik Helander | Almunge MK | Kadet GSI | ||||||||
* = allotted time, ? = under investigation |