Created 2020-09-12 14:22:30 
2020-09-12
Kinnekulle Ring Rallysprint
Unofficial
After SS 1
29 starting
Pos No Driver/CO-Driver Club/Country Class Make/Model Time Diff L Diff C Diff P
1 8 Hans Perbjörs Lima MS 2 WD A, B, C VW 1:27,2
1   Linnea Perbjörs Lima MS Golf GTI 16v  
 
2 6 Andreas Wilke Tjust MK 2 WD A, B, C Ford 2:16,5 49,3 49,3 49,3
2   Richard Bränning Tjust MK Escort Mk2  
 
3 2 Anders Johansson Kullings MS 2 WD A, B, C Volvo 2:21,3 54,1 54,1 4,8
3   Peter Andersson Kullings MS 940  
 
4 3 Bjarne Rutgersson Stenungsunds MS 2 WD A, B, C BMW 2:23,1 55,9 55,9 1,8
4   Patrik Cederberg Dals MK M3  
Entrant: Team jordvarme.se
 
4 4 Peter Börjesson Stenungsunds MS 2 WD A, B, C Volvo 2:23,1 55,9 55,9
4   Raimon Nilsson Stenungsunds MS 242  
Entrant: Team Börjesson Maskin AB
 
6 1 Tomas Sjöberg Sotenäs MK 2 WD A, B, C Volvo 2:23,4 56,2 56,2 0,3
6   Helena Götherström Sotenäs MK 242  
Entrant: Max Sport Tires Sweden
 
7 14 Peter Karlsson Dals MK 2 WD A, B, C Ford 2:24,0 56,8 56,8 0,6
7   Måns Karlsson Dals MK Escort  
Entrant: Beamon motorsport
 
8 34 Peter Dahlsund Varbergs MK VOC, Gr F, Gr N<1400 A ,B ,C Volvo 2:25,1 57,9 1,1
1   Carina Larsson Varbergs MK 850  
 
9 37 Magnus Hansen Götene MK Grupp E A, B, C Volvo 2:25,9 58,7 0,8
1   Christian Keränen Toarps MK S60  
 
10 21 Anders Olsson Vänersborgs MK VOC, Gr F, Gr N<1400 A ,B ,C Volvo 2:29,4 1:02,2 4,3 3,5
2   Sven Olsson Vänersborgs MK 240  
 
11 26 Pär-Olof Stahlgård Stenungsunds MS VOC, Gr F, Gr N<1400 A ,B ,C Volvo 2:29,6 1:02,4 4,5 0,2
3   Mikael Berggren Stenungsunds MS 242  
 
12 44 Lucas Helin Tibro MK Ungdomsrally Opel 2:29,7 1:02,5 0,1
1   Thomas Järnström Tibro MK Astra  
Entrant: HELINS MOTORSPORT
 
13 38 Lars Rosén SMK Vingåker Grupp E A, B, C VW 2:30,1 1:02,9 4,2 0,4
2   Susanne Rosén SMK Vingåker Golf 3  
 
13 31 Ingvar Ivarsson Säffle MC VOC, Gr F, Gr N<1400 A ,B ,C Volvo 2:30,1 1:02,9 5,0
4   Ingvar Johansson Säffle MC 940  
 
13 18 Henrik Höglund Stenungsunds MS 2 WD A, B, C Porsche 2:30,1 1:02,9 1:02,9
8   Erling Jonsson SMK Trollhättan 911 RS  
Entrant: LINJEMONTAGE MOTORSPORT
 
16 15 Thomas Dahlström MK Väst 2 WD A, B, C VW 2:30,5 1:03,3 1:03,3 0,4
9   Gunilla Rydin MK Väst Golf  
 
17 32 Glenn Johansson Orust BSK VOC, Gr F, Gr N<1400 A ,B ,C Volvo 2:30,6 1:03,4 5,5 0,1
5   Lukas Johansson Orust BSK 940  
 
18 19 Rickard Edlund Tidaholms MK 2 WD A, B, C Volvo 2:33,1 1:05,9 1:05,9 2,5
10   Malin Hultman Tidaholms MK 142  
 
19 24 Christer Johansson Dals MK VOC, Gr F, Gr N<1400 A ,B ,C Volvo 2:35,9 1:08,7 10,8 2,8
6   Anders Sääw Dals MK 940  
 
20 33 Johan Sonnbring Falköpings MK VOC, Gr F, Gr N<1400 A ,B ,C Volvo 2:36,0 1:08,8 10,9 0,1
7   Jonas Kjell 240  
 
21 43 Rickard Persson SMK Vingåker Grupp E A, B, C Volvo 2:37,0 1:09,8 11,1 1,0
3   Patric Björling Katrineholms MK 940  
 
22 13 Patrik Pettersson Falköpings MK 2 WD A, B, C Volvo 2:37,2 1:10,0 1:10,0 0,2
11   Eva Pettersson Amazon  
 
23 12 Jan Edlund Tidaholms MK 2 WD A, B, C Volvo 2:37,6 1:10,4 1:10,4 0,4
12   Christina Thoren Tidaholms MK 142  
 
24 42 Lars-Erik Rydqvist Mariestads MS Grupp E A, B, C Toyota 2:41,7 1:14,5 15,8 4,1
4   Tomas Hilse Tidaholms MK Starlet  
 
25 30 Albin Karlsson Dals MK VOC, Gr F, Gr N<1400 A ,B ,C Volvo 2:42,9 1:15,7 17,8 1,2
8   Fredrik Karlsson Dals MK 940  
 
26 28 Börje Johansson Kullings MS VOC, Gr F, Gr N<1400 A ,B ,C Volvo 2:43,5 1:16,3 18,4 0,6
9   Ingrid Johansson Kullings MS 240  
 
27 17 Lasse Jägerström Dals MK 2 WD A, B, C Volvo 2:44,5 1:17,3 1:17,3 1,0
13   Margaretha Jägerström Dals MK 240  
Entrant: Teamvitvå Jägerströms Motorsport
 
28 39 Viktor Foderus SMK Örebro Grupp E A, B, C VW 2:53,9 1:26,7 28,0 9,4
5   Lennart Göransson SMK Örebro Golf 2  
 
29 41 Anders Johansson Mariestads MS Grupp E A, B, C Volvo 40:34,5 39:07,3 38:08,6 37:40,6
6   Jan-Olof Pettersson Götene MK 740