2020-07-11
Slottssprinten-Light 2020
Official final
After SS 3
72 starting
Pos No Driver/CO-Driver Club/Country Class Make/Model Time Diff L Diff C Diff P
1 18 Kalle Gustafsson Haninge MK 4 wd Subaru 1:44,8
1   Magnus Nilsson Katrineholms MK Impreza N12  
Entrant: LG Bil & Motor AB 1:44,8   
 
2 66 Oscar Östlund Hällefors MK 1 wd/Std Volvo 1:53,0 8,2 8,2
1   Daniel Andersson V:a Östergötlands MK 940  
Entrant: Kjellbergs AB 1:53,0   
 
3 67 Daniel Suvala SMK Nyköping 1 wd/Std Volvo 1:54,9 10,1 1,9
2   Anton Johansson Wäxjö MS 240  
1:54,9   
 
4 54 Mikael Rosnell Gustavsson Stockholms Sportvagns Klubb 2 wd BMW 1:58,5 13,7 3,6
1   Robert Gustavsson Katrineholms MK 325  
1:58,5   
 
5 68 Philip Lindskog SMK Nyköping 1 wd/Std Suzuki 2:01,2 16,4 2,7
3   Thorwald Lindskog Katrineholms MK Mk2  
2:01,2   
 
6 81 Jimmy Eriksson Rasbo MK 2 wd Opel 2:02,4 17,6 1,2
2   Kristofer Sveijer Rasbo MK Corsa D  
2:02,4   
 
7 71 Rickard Persson SMK Vingåker 1 wd/Std Volvo 2:23,5 38,7 21,1
4   Patric Björling Katrineholms MK 940  
2:23,5   
 
8 10 Jari Saarinen MSK Kvarnvingarna 4 wd Skoda 3:10,4 1:25,6 1:25,6 46,9
2   Jörgen Fornader MSK Kvarnvingarna Fabia R5  
1:39,1 1:35,3 1:35,1 
 
9 14 Sebastian Eriksson Hagfors MK 4 wd Mitsubishi 3:11,0 1:26,2 1:26,2 0,6
3   Elina Svensson Strängnäs AMS Evo IX  
1:39,4 1:35,9 1:35,1 
 
10 15 Jari Liiten Sandvikens MK 4 wd Mitsubishi 3:11,9 1:27,1 1:27,1 0,9
4   Nellie Karlsson Skillingaryds MK Evo  
1:40,1 1:36,0 1:35,9 
 
11 9 Stig Andervang MK Rimo 4 wd Skoda 3:12,8 1:28,0 1:28,0 0,9
5   Robin Eriksson SMK Waldemarsvik Fabia R5  
1:38,9 1:37,3 1:35,5 
 
12 8 Johan Rudengren Eskilstuna MK 4 wd Skoda 3:18,5 1:33,7 1:33,7 5,7
6   Christer Johansson Flens MS Fabia R5  
1:41,3 2:07,7 1:37,2 
 
13 37 Robert Andersson Eskilstuna MK 2 wd Opel 3:18,6 1:33,8 1:20,1 0,1
3   Carl-Gustaf Karlsson Eskilstuna MK Astra Kit Car  
1:42,9 1:38,9 1:39,7 
 
13 39 Albin Nordh Ydre MK 2 wd Ford 3:18,6 1:33,8 1:20,1
3   Christoffer Bäck SMK Hedemora Flesta R2T  
Entrant: DekorReklam 1:43,1 1:40,6 1:38,0 
 
15 27 Magnus Karlsson Norrköpings MK 2 wd Saab 3:18,8 1:34,0 1:20,3 0,2
5   Mikael Karlsson Norrköpings MK 9-3T  
Entrant: Ramudden 1:43,5 1:39,5 1:39,3 
 
16 41 William Binbach Kolsva MS 2 wd Peugeot 3:19,0 1:34,2 1:20,5 0,2
6   Robin Hallman Kolsva MS 208 R2  
Entrant: Sellholm Tuning 1:45,2 1:39,9 1:39,1 
 
17 25 Johan Axelsson Nässjö MK 2 wd BMW 3:19,2 1:34,4 1:20,7 0,2
7   Mikael Johansson Ludvika MS M3  
1:40,3 1:40,6 1:38,9 
 
18 30 Fredrik Eriksson Katrineholms MK 2 wd VW 3:19,5 1:34,7 1:21,0 0,3
8   Daniel Mörn Gränna MK Golf  
1:43,9 1:40,7 1:38,8 
 
19 22 Jonas Åkesson Karlskrona AK 2 wd Toyota 3:19,6 1:34,8 1:21,1 0,1
9   Victor Johansson Ryds MK Corolla  
Entrant: Team Nybe 1:41,6 1:40,0 1:39,6 
 
19 29 Victor Karlsson Vimmerby MS 2 wd Toyota 3:19,6 1:34,8 1:21,1
9   Jonas Magnér KAK Motorsport Corolla  
Entrant: Ramudden.se 1:43,5 1:40,8 1:38,8 
 
21 24 Oskar Sundell Sandviken MK 2 wd BMW 3:19,9 1:35,1 1:21,4 0,3
11   Håkan Jakobsson Norbergs RC Compact  
1:42,5 1:40,3 1:39,6 
 
22 20 Niklas Hägg SMK Hälsinge 2 wd VW 3:20,2 1:35,4 1:21,7 0,3
12   Toni Sundkvist SMK Motala Bil Golf Kit Car  
Entrant: L.Häggs Bildemontering AB 1:45,7 1:40,4 1:39,8 
 
22 17 Jonna Eson Brådhe SMK Nyköping 4 wd Mitsubishi 3:20,2 1:35,4 1:35,4
7   Joakim Johannesson Dals MK Mirage  
1:42,6 1:40,8 1:39,4 
 
24 38 Pontus Lönnström KAK 2 wd Ford 3:20,5 1:35,7 1:22,0 0,3
13   Stefan Gustavsson Ludvika MS Fiesta R2T  
Entrant: Team Ramudden 1:42,6 1:40,6 1:39,9 
 
25 26 Erik Brodin Sandvikens MK 2 wd Volvo 3:21,4 1:36,6 1:22,9 0,9
14   Joakim Söderqvist AMF Årsunda 940  
1:42,6 1:41,1 1:40,3 
 
26 11 Joachim Carlström Gullabo RC 4 wd Mitsubishi 3:21,5 1:36,7 1:36,7 0,1
8   Christer Carlsson Katrineholms MK Mirage  
1:41,2 1:40,3 10:00,0 
 
26 40 Joakim Ellner Landberg SMK Södermanland 2 wd Peugeot 3:21,5 1:36,7 1:23,0
15   Emil Nilsson SMK Arboga 208  
1:42,6 1:43,5 1:38,9 
 
28 21 Kristian Johansson Toarps MK 2 wd Renault 3:21,9 1:37,1 1:23,4 0,4
16   Fredrik Livh Laxå MK Clio  
1:48,9 1:41,5 1:40,4 
 
29 23 Emil Karlsson Hällefors MK 2 wd Volvo 3:22,8 1:38,0 1:24,3 0,9
17   Jessica Larsson Rasbo MK 940  
1:44,6 1:40,8 1:42,0 
 
30 35 Jonas Kruse Karlstad MC Bil 2 wd Volvo 3:26,5 1:41,7 1:28,0 3,7
18   Maja Bengtsson Älmhult MK 940  
1:49,1 1:43,4 1:43,1 
 
31 31 Simon Karlsson Gullabo RC 2 wd Toyota 3:27,0 1:42,2 1:28,5 0,5
19   Tobias Steen Gotlands MFBK Corolla  
Entrant: Team Nybe 1:51,4 1:44,6 1:42,4 
 
32 34 Mattias Hägg SMK Hälsinge 2 wd Toyota 3:27,1 1:42,3 1:28,6 0,1
20   Emma Hägg SMK Hälsinge Corolla 16v  
Entrant: Häggs Bildemontering AB 1:45,0 1:44,5 1:42,6 
 
33 12 Kjell Sandberg Haninge MK 4 wd Ford 3:27,3 1:42,5 1:42,5 0,2
9   Stefan Ahl Wäxjö MS Fiesta  
1:48,3 1:39,0 1:52,4 
 
34 28 Linus Månsson Östgöta Bilsportförening 2 wd VW 3:28,7 1:43,9 1:30,2 1,4
21   John Stigh Västra Östergötlands MK Golf III  
1:46,8 1:43,7 1:45,0 
 
35 36 Emrik Smedberg Wäxjö MS 2 wd Honda 3:32,4 1:47,6 1:33,9 3,7
22   Carl Eriksson Skillingaryds MK Civic Type-R  
Entrant: DRIVE VXO MOTORSPORT 1:47,8 1:44,6 1:51,1 
 
36 45 Alexander Fogdeby Storfors MK 2 wd Ford 3:33,4 1:48,6 1:34,9 1,0
23   Dennis Noren Va Östergötlands MK Fiesta R2  
Entrant: EC Svenska AB 1:47,7 1:49,4 1:45,7 
 
37 55 Adam Backström Ludvika MS 2 wd Volvo 3:34,0 1:49,2 1:35,5 0,6
24   Robin Nyström Grangärde RRC PV 544  
2:11,4 1:48,1 1:45,9 
 
38 46 Hans Bååth Wäxjö MS 2 wd BMW 3:35,3 1:50,5 1:36,8 1,3
25   Andreas Sigfridsson Wäxjö MS M3 3,2  
Entrant: DRIVE VXO MOTORSPORT 1:48,3 1:47,0 10:00,0 
 
38 42 Dick Larsson Rasbo MK 2 wd Volvo 3:35,3 1:50,5 1:36,8
25   Leif Söderlund MK Rimo 240  
1:42,3 1:53,0 2:01,4 
 
40 19 Mikael Hallqvist Finspångs MS 4 wd Mazda 3:36,2 1:51,4 1:51,4 0,9
10   Ronnie Maxe Finspångs MS 323 GTX  
1:51,5 1:44,7 1:52,3 
 
41 57 Niklas Ledin MK Kopparberg 1 wd/Std Saab 3:36,4 1:51,6 1:43,4 0,2
5   Jonna Olsson SMK Vingåker 900 V6  
Entrant: MaxSport Tires Sweden 1:48,6 1:47,8 1:54,3 
 
42 43 Håkan Lindh Laxå MK 2 wd Volvo 3:37,1 1:52,3 1:38,6 0,7
27   Anette Åhman Almunge MK 242  
Entrant: HLService i Laxå AB 1:48,8 1:48,3 1:49,8 
 
43 33 Rasmus Lundh Västra Östergötlands MK 2 wd Volvo 3:37,2 1:52,4 1:38,7 0,1
28   Dennis Lundh Västra Östergötlands MK 940  
1:50,7 1:46,5 2:04,3 
 
44 49 Rasmus Persson SMK Nyköping 2 wd Volvo 3:37,6 1:52,8 1:39,1 0,4
29   Andreas Broberg Värmdö BK 240  
Entrant: Djurhamns Marin & Motor AB 1:49,5 1:48,1 1:49,6 
 
45 56 Lukas Kindgren Åtvidabergs MK 1 wd/Std Volvo 3:38,4 1:53,6 1:45,4 0,8
6   Alexander Björnsson Anderstorp RC 940  
1:50,8 1:47,6 1:51,4 
 
46 32 Antti Johannesson SMK Södermanland 2 wd BMW 3:38,6 1:53,8 1:40,1 0,2
30   Per Grubb Fagersta MK 330 I  
1:49,9 1:49,6 1:49,0 
 
47 63 Mattias Eriksson Östernärke RMC 1 wd/Std Peugeot 3:39,8 1:55,0 1:46,8 1,2
7   Gustav Esping Östernärke RMC 206 GTI  
1:49,3 1:50,5 1:52,0 
 
48 58 Patrik Fredriksson Fryksdalens MK 1 wd/Std Volvo 3:40,8 1:56,0 1:47,8 1,0
8   Alexander Glavsjö Fryksdalens MK 940  
1:54,5 1:50,4 1:50,4 
 
49 1 Isak Arvidsson Gullabo RC Ungdomsrally Volvo 3:41,2 1:56,4 0,4
1   Andreas Arvidsson Gullabo RC 940  
1:54,4 1:50,6 1:50,6 
 
50 61 Andreas Johansson Hovind Enköpings MK 1 wd/Std VW 3:41,7 1:56,9 1:48,7 0,5
9   Anders Johansson Enköpings MK Golf IV  
1:51,0 1:51,3 1:50,7 
 
51 60 Stefan Ottosson Vetlanda RRC 1 wd/Std VW 3:41,9 1:57,1 1:48,9 0,2
10   Sofie Adolfsson Nässjö MK Golf Mk4  
1:51,9 1:50,7 1:51,2 
 
52 64 Simon Johansson Wäxjö MS 1 wd/Std Volvo 3:44,0 1:59,2 1:51,0 2,1
11   Anton Johansson Wäxjö MS 940  
1:51,7 1:53,4 1:52,3 
 
53 65 Mathias Savela Stockholms BK 1 wd/Std Volvo 3:46,0 2:01,2 1:53,0 2,0
12   Henrik Johansson V:a Östergötlands MK 740  
1:54,8 1:51,2 1:57,0 
 
54 5 Lucas Carlsson SMK Nyköping Ungdomsrally Opel 3:46,6 2:01,8 5,4 0,6
2   Robin Norling SMK Nyköping Astra  
Entrant: Hot Rod Hill Racing 1:57,0 1:52,8 1:53,8 
 
55 16 David Dannevall Värmdö BK 4 wd Mitsubishi 3:46,9 2:02,1 2:02,1 0,3
11   Fanny Jacobson Värmdö BK Evo  
1:46,6 2:00,3 2:04,7 
 
56 44 Morgan Olsson Vimmerby MS 2 wd Volvo 3:47,4 2:02,6 1:48,9 0,5
31   Björn Jacobsson Vimmerby MS 240  
1:57,8 1:49,6 3:15,1 
 
57 52 Petra Nordquist Hällefors MK 2 wd Ford 3:48,7 2:03,9 1:50,2 1,3
32   Magnus Hermansson Hällefors MK Fiesta ST  
Entrant: Ledin Motorsport 1:57,6 1:55,3 1:53,4 
 
58 2 Gustav Hartzell Norrköpings MK Ungdomsrally Suzuki 3:48,8 2:04,0 7,6 0,1
3   Andreas Stålehammar Swift  
Entrant: RH AutoRikt AB 2:02,8 1:57,5 1:51,3 
 
59 69 Lars Rosén SMK Vingåker 1 wd/Std VW 3:49,7 2:04,9 1:56,7 0,9
13   Susanne Rosén SMK Vingåker Golf 3  
1:54,3 1:55,5 1:55,4 
 
60 62 Alexander Broberg SMK Nyköping 1 wd/Std Volvo 3:52,6 2:07,8 1:59,6 2,9
14   Rickard Broberg Värmdö BK S60  
Entrant: Maxsport Tires Sweden 1:58,3 1:54,3 2:51,6 
 
61 47 Kristoffer Gustavsson Katrineholms MK 2 wd Toyota 3:52,7 2:07,9 1:54,2 0,1
33   Caroline Kromner Katrineholms MK Corolla GT  
1:59,0 1:56,7 1:56,0 
 
62 53 Hasse Pettersson SMK Nyköping 2 wd Volvo 3:54,5 2:09,7 1:56,0 1,8
34   Christoffer Haglund SMK Nyköping 240  
1:59,0 1:56,8 1:57,7 
 
63 4 Ludwig Fogdeby Storfors MK Ungdomsrally Volvo 4:02,3 2:17,5 21,1 7,8
4   Tommy Eliasson Storfors MK 940  
Entrant: EC Svenska AB 2:03,9 1:58,4 2:19,9 
 
64 50 Mikael Gustavsson Katrineholms MK 2 wd Volvo 4:06,4 2:21,6 2:07,9 4,1
35   Johnny Kindmark Katrineholms MK 240  
2:04,1 2:04,6 2:02,3 
 
65 3 Filip Carlström Gullabo RC Ungdomsrally Suzuki 4:08,8 2:24,0 27,6 2,4
5   Jörgen Norman Gullabo RC Swift  
2:09,3 2:03,8 2:05,0 
 
66 80 Christoffer Ivarsson Säffle MC 1 wd/Std Volvo 4:12,1 2:27,3 2:19,1 3,3
15   Björn Johansson Säffle MC 940  
2:09,4 2:07,2 2:04,9 
 
67 70 Hampus Carlsson Katrineholms MK 1 wd/Std VW 4:16,6 2:31,8 2:23,6 4,5
16   Maria Nyqvist Katrineholms MK Golf Mk2  
2:09,9 2:06,7 2:10,6 
 
68 51 Lars Lindros Katrineholms MK 2 wd Opel 4:18,3 2:33,5 2:19,8 1,7
36   Fredrik Karlsson Nora MK Ascona  
Entrant: B o K Lots & Transport Örebro 2:08,1 2:10,2 2:13,3 
 
69 7 Madicken Swärdh Katrineholms MK Ungdomsrally VW 4:20,4 2:35,6 39,2 2,1
6   Kristoffer Nordlund SMK Nyköping Golf Mk II  
2:09,6 2:18,2 2:10,8 
 
70 72 Jennyh Persson SMK Nyköping 1 wd/Std VW 4:26,7 2:41,9 6,3
17   Lisa Jonasson Filipstads MC Golf Mk III  
2:17,0 2:09,7  
 
71 73 Sören Sjöman SMK Vingåker 1 wd/Std VW 4:41,8 2:57,0 2:48,8 15,1
18   Per Jansson Katrineholms MK Golf II  
2:21,7 2:20,1 2:26,3 
 
72 6 Nathalie Wennerström Nora MK Ungdomsrally Suzuki 5:12,8 3:28,0 1:31,6 31,0
7   Jonas Karlsson Nora MK Swift  
2:36,4 2:41,3 2:36,4