2020-07-11
Slottssprinten-Light 2020
Official final
After SS 2
72 starting
Pos No Driver/CO-Driver Club/Country Class Make/Model Time Diff L Diff C Diff P
1 18 Kalle Gustafsson Haninge MK 4 wd Subaru 1:44,8
1   Magnus Nilsson Katrineholms MK Impreza N12  
Entrant: LG Bil & Motor AB 1:44,8  
 
2 66 Oscar Östlund Hällefors MK 1 wd/Std Volvo 1:53,0 8,2 8,2
1   Daniel Andersson V:a Östergötlands MK 940  
Entrant: Kjellbergs AB 1:53,0  
 
3 67 Daniel Suvala SMK Nyköping 1 wd/Std Volvo 1:54,9 10,1 1,9
2   Anton Johansson Wäxjö MS 240  
1:54,9  
 
4 54 Mikael Rosnell Gustavsson Stockholms Sportvagns Klubb 2 wd BMW 1:58,5 13,7 3,6
1   Robert Gustavsson Katrineholms MK 325  
1:58,5  
 
5 68 Philip Lindskog SMK Nyköping 1 wd/Std Suzuki 2:01,2 16,4 2,7
3   Thorwald Lindskog Katrineholms MK Mk2  
2:01,2  
 
6 81 Jimmy Eriksson Rasbo MK 2 wd Opel 2:02,4 17,6 1,2
2   Kristofer Sveijer Rasbo MK Corsa D  
2:02,4  
 
7 71 Rickard Persson SMK Vingåker 1 wd/Std Volvo 2:23,5 38,7 21,1
4   Patric Björling Katrineholms MK 940  
2:23,5  
 
8 10 Jari Saarinen MSK Kvarnvingarna 4 wd Skoda 3:14,4 1:29,6 1:29,6 50,9
2   Jörgen Fornader MSK Kvarnvingarna Fabia R5  
1:39,1 1:35,3 
 
9 14 Sebastian Eriksson Hagfors MK 4 wd Mitsubishi 3:15,3 1:30,5 1:30,5 0,9
3   Elina Svensson Strängnäs AMS Evo IX  
1:39,4 1:35,9 
 
10 15 Jari Liiten Sandvikens MK 4 wd Mitsubishi 3:16,1 1:31,3 1:31,3 0,8
4   Nellie Karlsson Skillingaryds MK Evo  
1:40,1 1:36,0 
 
11 9 Stig Andervang MK Rimo 4 wd Skoda 3:16,2 1:31,4 1:31,4 0,1
5   Robin Eriksson SMK Waldemarsvik Fabia R5  
1:38,9 1:37,3 
 
12 25 Johan Axelsson Nässjö MK 2 wd BMW 3:20,9 1:36,1 1:22,4 4,7
3   Mikael Johansson Ludvika MS M3  
1:40,3 1:40,6 
 
13 11 Joachim Carlström Gullabo RC 4 wd Mitsubishi 3:21,5 1:36,7 1:36,7 0,6
6   Christer Carlsson Katrineholms MK Mirage  
1:41,2 1:40,3 
 
14 22 Jonas Åkesson Karlskrona AK 2 wd Toyota 3:21,6 1:36,8 1:23,1 0,1
4   Victor Johansson Ryds MK Corolla  
Entrant: Team Nybe 1:41,6 1:40,0 
 
15 37 Robert Andersson Eskilstuna MK 2 wd Opel 3:21,8 1:37,0 1:23,3 0,2
5   Carl-Gustaf Karlsson Eskilstuna MK Astra Kit Car  
1:42,9 1:38,9 
 
16 24 Oskar Sundell Sandviken MK 2 wd BMW 3:22,8 1:38,0 1:24,3 1,0
6   Håkan Jakobsson Norbergs RC Compact  
1:42,5 1:40,3 
 
17 27 Magnus Karlsson Norrköpings MK 2 wd Saab 3:23,0 1:38,2 1:24,5 0,2
7   Mikael Karlsson Norrköpings MK 9-3T  
Entrant: Ramudden 1:43,5 1:39,5 
 
18 38 Pontus Lönnström KAK 2 wd Ford 3:23,2 1:38,4 1:24,7 0,2
8   Stefan Gustavsson Ludvika MS Fiesta R2T  
Entrant: Team Ramudden 1:42,6 1:40,6 
 
19 17 Jonna Eson Brådhe SMK Nyköping 4 wd Mitsubishi 3:23,4 1:38,6 1:38,6 0,2
7   Joakim Johannesson Dals MK Mirage  
1:42,6 1:40,8 
 
20 39 Albin Nordh Ydre MK 2 wd Ford 3:23,7 1:38,9 1:25,2 0,3
9   Christoffer Bäck SMK Hedemora Flesta R2T  
Entrant: DekorReklam 1:43,1 1:40,6 
 
20 26 Erik Brodin Sandvikens MK 2 wd Volvo 3:23,7 1:38,9 1:25,2
9   Joakim Söderqvist AMF Årsunda 940  
1:42,6 1:41,1 
 
22 29 Victor Karlsson Vimmerby MS 2 wd Toyota 3:24,3 1:39,5 1:25,8 0,6
11   Jonas Magnér KAK Motorsport Corolla  
Entrant: Ramudden.se 1:43,5 1:40,8 
 
23 30 Fredrik Eriksson Katrineholms MK 2 wd VW 3:24,6 1:39,8 1:26,1 0,3
12   Daniel Mörn Gränna MK Golf  
1:43,9 1:40,7 
 
24 41 William Binbach Kolsva MS 2 wd Peugeot 3:25,1 1:40,3 1:26,6 0,5
13   Robin Hallman Kolsva MS 208 R2  
Entrant: Sellholm Tuning 1:45,2 1:39,9 
 
25 23 Emil Karlsson Hällefors MK 2 wd Volvo 3:25,4 1:40,6 1:26,9 0,3
14   Jessica Larsson Rasbo MK 940  
1:44,6 1:40,8 
 
26 20 Niklas Hägg SMK Hälsinge 2 wd VW 3:26,1 1:41,3 1:27,6 0,7
15   Toni Sundkvist SMK Motala Bil Golf Kit Car  
Entrant: L.Häggs Bildemontering AB 1:45,7 1:40,4 
 
26 40 Joakim Ellner Landberg SMK Södermanland 2 wd Peugeot 3:26,1 1:41,3 1:27,6
15   Emil Nilsson SMK Arboga 208  
1:42,6 1:43,5 
 
28 12 Kjell Sandberg Haninge MK 4 wd Ford 3:27,3 1:42,5 1:42,5 1,2
8   Stefan Ahl Wäxjö MS Fiesta  
1:48,3 1:39,0 
 
29 34 Mattias Hägg SMK Hälsinge 2 wd Toyota 3:29,5 1:44,7 1:31,0 2,2
17   Emma Hägg SMK Hälsinge Corolla 16v  
Entrant: Häggs Bildemontering AB 1:45,0 1:44,5 
 
30 21 Kristian Johansson Toarps MK 2 wd Renault 3:30,4 1:45,6 1:31,9 0,9
18   Fredrik Livh Laxå MK Clio  
1:48,9 1:41,5 
 
31 28 Linus Månsson Östgöta Bilsportförening 2 wd VW 3:30,5 1:45,7 1:32,0 0,1
19   John Stigh Västra Östergötlands MK Golf III  
1:46,8 1:43,7 
 
32 36 Emrik Smedberg Wäxjö MS 2 wd Honda 3:32,4 1:47,6 1:33,9 1,9
20   Carl Eriksson Skillingaryds MK Civic Type-R  
Entrant: DRIVE VXO MOTORSPORT 1:47,8 1:44,6 
 
33 35 Jonas Kruse Karlstad MC Bil 2 wd Volvo 3:32,5 1:47,7 1:34,0 0,1
21   Maja Bengtsson Älmhult MK 940  
1:49,1 1:43,4 
 
34 46 Hans Bååth Wäxjö MS 2 wd BMW 3:35,3 1:50,5 1:36,8 2,8
22   Andreas Sigfridsson Wäxjö MS M3 3,2  
Entrant: DRIVE VXO MOTORSPORT 1:48,3 1:47,0 
 
34 42 Dick Larsson Rasbo MK 2 wd Volvo 3:35,3 1:50,5 1:36,8
22   Leif Söderlund MK Rimo 240  
1:42,3 1:53,0 
 
36 31 Simon Karlsson Gullabo RC 2 wd Toyota 3:36,0 1:51,2 1:37,5 0,7
24   Tobias Steen Gotlands MFBK Corolla  
Entrant: Team Nybe 1:51,4 1:44,6 
 
37 19 Mikael Hallqvist Finspångs MS 4 wd Mazda 3:36,2 1:51,4 1:51,4 0,2
9   Ronnie Maxe Finspångs MS 323 GTX  
1:51,5 1:44,7 
 
38 57 Niklas Ledin MK Kopparberg 1 wd/Std Saab 3:36,4 1:51,6 1:43,4 0,2
5   Jonna Olsson SMK Vingåker 900 V6  
Entrant: MaxSport Tires Sweden 1:48,6 1:47,8 
 
39 43 Håkan Lindh Laxå MK 2 wd Volvo 3:37,1 1:52,3 1:38,6 0,7
25   Anette Åhman Almunge MK 242  
Entrant: HLService i Laxå AB 1:48,8 1:48,3 
 
39 45 Alexander Fogdeby Storfors MK 2 wd Ford 3:37,1 1:52,3 1:38,6
25   Dennis Noren Va Östergötlands MK Fiesta R2  
Entrant: EC Svenska AB 1:47,7 1:49,4 
 
41 33 Rasmus Lundh Västra Östergötlands MK 2 wd Volvo 3:37,2 1:52,4 1:38,7 0,1
27   Dennis Lundh Västra Östergötlands MK 940  
1:50,7 1:46,5 
 
42 49 Rasmus Persson SMK Nyköping 2 wd Volvo 3:37,6 1:52,8 1:39,1 0,4
28   Andreas Broberg Värmdö BK 240  
Entrant: Djurhamns Marin & Motor AB 1:49,5 1:48,1 
 
43 56 Lukas Kindgren Åtvidabergs MK 1 wd/Std Volvo 3:38,4 1:53,6 1:45,4 0,8
6   Alexander Björnsson Anderstorp RC 940  
1:50,8 1:47,6 
 
44 32 Antti Johannesson SMK Södermanland 2 wd BMW 3:39,5 1:54,7 1:41,0 1,1
29   Per Grubb Fagersta MK 330 I  
1:49,9 1:49,6 
 
45 63 Mattias Eriksson Östernärke RMC 1 wd/Std Peugeot 3:39,8 1:55,0 1:46,8 0,3
7   Gustav Esping Östernärke RMC 206 GTI  
1:49,3 1:50,5 
 
46 61 Andreas Johansson Hovind Enköpings MK 1 wd/Std VW 3:42,3 1:57,5 1:49,3 2,5
8   Anders Johansson Enköpings MK Golf IV  
1:51,0 1:51,3 
 
47 60 Stefan Ottosson Vetlanda RRC 1 wd/Std VW 3:42,6 1:57,8 1:49,6 0,3
9   Sofie Adolfsson Nässjö MK Golf Mk4  
1:51,9 1:50,7 
 
48 58 Patrik Fredriksson Fryksdalens MK 1 wd/Std Volvo 3:44,9 2:00,1 1:51,9 2,3
10   Alexander Glavsjö Fryksdalens MK 940  
1:54,5 1:50,4 
 
49 1 Isak Arvidsson Gullabo RC Ungdomsrally Volvo 3:45,0 2:00,2 0,1
1   Andreas Arvidsson Gullabo RC 940  
1:54,4 1:50,6 
 
50 64 Simon Johansson Wäxjö MS 1 wd/Std Volvo 3:45,1 2:00,3 1:52,1 0,1
11   Anton Johansson Wäxjö MS 940  
1:51,7 1:53,4 
 
51 65 Mathias Savela Stockholms BK 1 wd/Std Volvo 3:46,0 2:01,2 1:53,0 0,9
12   Henrik Johansson V:a Östergötlands MK 740  
1:54,8 1:51,2 
 
52 16 David Dannevall Värmdö BK 4 wd Mitsubishi 3:46,9 2:02,1 2:02,1 0,9
10   Fanny Jacobson Värmdö BK Evo  
1:46,6 2:00,3 
 
53 44 Morgan Olsson Vimmerby MS 2 wd Volvo 3:47,4 2:02,6 1:48,9 0,5
30   Björn Jacobsson Vimmerby MS 240  
1:57,8 1:49,6 
 
54 8 Johan Rudengren Eskilstuna MK 4 wd Skoda 3:49,0 2:04,2 2:04,2 1,6
11   Christer Johansson Flens MS Fabia R5  
1:41,3 2:07,7 
 
55 5 Lucas Carlsson SMK Nyköping Ungdomsrally Opel 3:49,8 2:05,0 4,8 0,8
2   Robin Norling SMK Nyköping Astra  
Entrant: Hot Rod Hill Racing 1:57,0 1:52,8 
 
55 69 Lars Rosén SMK Vingåker 1 wd/Std VW 3:49,8 2:05,0 1:56,8
13   Susanne Rosén SMK Vingåker Golf 3  
1:54,3 1:55,5 
 
57 62 Alexander Broberg SMK Nyköping 1 wd/Std Volvo 3:52,6 2:07,8 1:59,6 2,8
14   Rickard Broberg Värmdö BK S60  
Entrant: Maxsport Tires Sweden 1:58,3 1:54,3 
 
58 52 Petra Nordquist Hällefors MK 2 wd Ford 3:52,9 2:08,1 1:54,4 0,3
31   Magnus Hermansson Hällefors MK Fiesta ST  
Entrant: Ledin Motorsport 1:57,6 1:55,3 
 
59 47 Kristoffer Gustavsson Katrineholms MK 2 wd Toyota 3:55,7 2:10,9 1:57,2 2,8
32   Caroline Kromner Katrineholms MK Corolla GT  
1:59,0 1:56,7 
 
60 53 Hasse Pettersson SMK Nyköping 2 wd Volvo 3:55,8 2:11,0 1:57,3 0,1
33   Christoffer Haglund SMK Nyköping 240  
1:59,0 1:56,8 
 
61 55 Adam Backström Ludvika MS 2 wd Volvo 3:59,5 2:14,7 2:01,0 3,7
34   Robin Nyström Grangärde RRC PV 544  
2:11,4 1:48,1 
 
62 2 Gustav Hartzell Norrköpings MK Ungdomsrally Suzuki 4:00,3 2:15,5 15,3 0,8
3   Andreas Stålehammar Swift  
Entrant: RH AutoRikt AB 2:02,8 1:57,5 
 
63 4 Ludwig Fogdeby Storfors MK Ungdomsrally Volvo 4:02,3 2:17,5 17,3 2,0
4   Tommy Eliasson Storfors MK 940  
Entrant: EC Svenska AB 2:03,9 1:58,4 
 
64 50 Mikael Gustavsson Katrineholms MK 2 wd Volvo 4:08,7 2:23,9 2:10,2 6,4
35   Johnny Kindmark Katrineholms MK 240  
2:04,1 2:04,6 
 
65 3 Filip Carlström Gullabo RC Ungdomsrally Suzuki 4:13,1 2:28,3 28,1 4,4
5   Jörgen Norman Gullabo RC Swift  
2:09,3 2:03,8 
 
66 70 Hampus Carlsson Katrineholms MK 1 wd/Std VW 4:16,6 2:31,8 2:23,6 3,5
15   Maria Nyqvist Katrineholms MK Golf Mk2  
2:09,9 2:06,7 
 
66 80 Christoffer Ivarsson Säffle MC 1 wd/Std Volvo 4:16,6 2:31,8 2:23,6
15   Björn Johansson Säffle MC 940  
2:09,4 2:07,2 
 
68 51 Lars Lindros Katrineholms MK 2 wd Opel 4:18,3 2:33,5 2:19,8 1,7
36   Fredrik Karlsson Nora MK Ascona  
Entrant: B o K Lots & Transport Örebro 2:08,1 2:10,2 
 
69 72 Jennyh Persson SMK Nyköping 1 wd/Std VW 4:26,7 2:41,9 8,4
17   Lisa Jonasson Filipstads MC Golf Mk III  
2:17,0 2:09,7 
 
70 7 Madicken Swärdh Katrineholms MK Ungdomsrally VW 4:27,8 2:43,0 42,8 1,1
6   Kristoffer Nordlund SMK Nyköping Golf Mk II  
2:09,6 2:18,2 
 
71 73 Sören Sjöman SMK Vingåker 1 wd/Std VW 4:41,8 2:57,0 2:48,8 14,0
18   Per Jansson Katrineholms MK Golf II  
2:21,7 2:20,1 
 
72 6 Nathalie Wennerström Nora MK Ungdomsrally Suzuki 5:17,7 3:32,9 1:32,7 35,9
7   Jonas Karlsson Nora MK Swift  
2:36,4 2:41,3