2020-07-11
Slottssprinten-Light 2020
Official final
After SS 1
72 starting
Pos No Driver/CO-Driver Club/Country Class Make/Model Time Diff L Diff C Diff P
1 9 Stig Andervang MK Rimo 4 wd Skoda 1:38,9
1   Robin Eriksson SMK Waldemarsvik Fabia R5  
 
2 10 Jari Saarinen MSK Kvarnvingarna 4 wd Skoda 1:39,1 0,2 0,2 0,2
2   Jörgen Fornader MSK Kvarnvingarna Fabia R5  
 
3 14 Sebastian Eriksson Hagfors MK 4 wd Mitsubishi 1:39,4 0,5 0,5 0,3
3   Elina Svensson Strängnäs AMS Evo IX  
 
4 15 Jari Liiten Sandvikens MK 4 wd Mitsubishi 1:40,1 1,2 1,2 0,7
4   Nellie Karlsson Skillingaryds MK Evo  
 
5 25 Johan Axelsson Nässjö MK 2 wd BMW 1:40,3 1,4 0,2
1   Mikael Johansson Ludvika MS M3  
 
6 11 Joachim Carlström Gullabo RC 4 wd Mitsubishi 1:41,2 2,3 2,3 0,9
5   Christer Carlsson Katrineholms MK Mirage  
 
7 8 Johan Rudengren Eskilstuna MK 4 wd Skoda 1:41,3 2,4 2,4 0,1
6   Christer Johansson Flens MS Fabia R5  
 
8 22 Jonas Åkesson Karlskrona AK 2 wd Toyota 1:41,6 2,7 1,3 0,3
2   Victor Johansson Ryds MK Corolla  
Entrant: Team Nybe
 
9 42 Dick Larsson Rasbo MK 2 wd Volvo 1:42,3 3,4 2,0 0,7
3   Leif Söderlund MK Rimo 240  
 
10 24 Oskar Sundell Sandviken MK 2 wd BMW 1:42,5 3,6 2,2 0,2
4   Håkan Jakobsson Norbergs RC Compact  
 
11 26 Erik Brodin Sandvikens MK 2 wd Volvo 1:42,6 3,7 2,3 0,1
5   Joakim Söderqvist AMF Årsunda 940  
 
11 40 Joakim Ellner Landberg SMK Södermanland 2 wd Peugeot 1:42,6 3,7 2,3
5   Emil Nilsson SMK Arboga 208  
 
11 38 Pontus Lönnström KAK 2 wd Ford 1:42,6 3,7 2,3
5   Stefan Gustavsson Ludvika MS Fiesta R2T  
Entrant: Team Ramudden
 
11 17 Jonna Eson Brådhe SMK Nyköping 4 wd Mitsubishi 1:42,6 3,7 3,7
7   Joakim Johannesson Dals MK Mirage  
 
15 37 Robert Andersson Eskilstuna MK 2 wd Opel 1:42,9 4,0 2,6 0,3
8   Carl-Gustaf Karlsson Eskilstuna MK Astra Kit Car  
 
16 39 Albin Nordh Ydre MK 2 wd Ford 1:43,1 4,2 2,8 0,2
9   Christoffer Bäck SMK Hedemora Flesta R2T  
Entrant: DekorReklam
 
17 27 Magnus Karlsson Norrköpings MK 2 wd Saab 1:43,5 4,6 3,2 0,4
10   Mikael Karlsson Norrköpings MK 9-3T  
Entrant: Ramudden
 
17 29 Victor Karlsson Vimmerby MS 2 wd Toyota 1:43,5 4,6 3,2
10   Jonas Magnér KAK Motorsport Corolla  
Entrant: Ramudden.se
 
19 30 Fredrik Eriksson Katrineholms MK 2 wd VW 1:43,9 5,0 3,6 0,4
12   Daniel Mörn Gränna MK Golf  
 
20 23 Emil Karlsson Hällefors MK 2 wd Volvo 1:44,6 5,7 4,3 0,7
13   Jessica Larsson Rasbo MK 940  
 
21 18 Kalle Gustafsson Haninge MK 4 wd Subaru 1:44,8 5,9 0,2
8   Magnus Nilsson Katrineholms MK Impreza N12  
Entrant: LG Bil & Motor AB
 
22 34 Mattias Hägg SMK Hälsinge 2 wd Toyota 1:45,0 6,1 4,7 0,2
14   Emma Hägg SMK Hälsinge Corolla 16v  
Entrant: Häggs Bildemontering AB
 
23 41 William Binbach Kolsva MS 2 wd Peugeot 1:45,2 6,3 4,9 0,2
15   Robin Hallman Kolsva MS 208 R2  
Entrant: Sellholm Tuning
 
24 20 Niklas Hägg SMK Hälsinge 2 wd VW 1:45,7 6,8 5,4 0,5
16   Toni Sundkvist SMK Motala Bil Golf Kit Car  
Entrant: L.Häggs Bildemontering AB
 
25 16 David Dannevall Värmdö BK 4 wd Mitsubishi 1:46,6 7,7 7,7 0,9
9   Fanny Jacobson Värmdö BK Evo  
 
26 28 Linus Månsson Östgöta Bilsportförening 2 wd VW 1:46,8 7,9 6,5 0,2
17   John Stigh Västra Östergötlands MK Golf III  
 
27 45 Alexander Fogdeby Storfors MK 2 wd Ford 1:47,7 8,8 7,4 0,9
18   Dennis Noren Va Östergötlands MK Fiesta R2  
Entrant: EC Svenska AB
 
28 36 Emrik Smedberg Wäxjö MS 2 wd Honda 1:47,8 8,9 7,5 0,1
19   Carl Eriksson Skillingaryds MK Civic Type-R  
Entrant: DRIVE VXO MOTORSPORT
 
29 12 Kjell Sandberg Haninge MK 4 wd Ford 1:48,3 9,4 9,4 0,5
10   Stefan Ahl Wäxjö MS Fiesta  
 
29 46 Hans Bååth Wäxjö MS 2 wd BMW 1:48,3 9,4 8,0
20   Andreas Sigfridsson Wäxjö MS M3 3,2  
Entrant: DRIVE VXO MOTORSPORT
 
31 57 Niklas Ledin MK Kopparberg 1 wd/Std Saab 1:48,6 9,7 0,3
1   Jonna Olsson SMK Vingåker 900 V6  
Entrant: MaxSport Tires Sweden
 
32 43 Håkan Lindh Laxå MK 2 wd Volvo 1:48,8 9,9 8,5 0,2
21   Anette Åhman Almunge MK 242  
Entrant: HLService i Laxå AB
 
33 21 Kristian Johansson Toarps MK 2 wd Renault 1:48,9 10,0 8,6 0,1
22   Fredrik Livh Laxå MK Clio  
 
34 35 Jonas Kruse Karlstad MC Bil 2 wd Volvo 1:49,1 10,2 8,8 0,2
23   Maja Bengtsson Älmhult MK 940  
 
35 63 Mattias Eriksson Östernärke RMC 1 wd/Std Peugeot 1:49,3 10,4 0,7 0,2
2   Gustav Esping Östernärke RMC 206 GTI  
 
36 49 Rasmus Persson SMK Nyköping 2 wd Volvo 1:49,5 10,6 9,2 0,2
24   Andreas Broberg Värmdö BK 240  
Entrant: Djurhamns Marin & Motor AB
 
37 32 Antti Johannesson SMK Södermanland 2 wd BMW 1:49,9 11,0 9,6 0,4
25   Per Grubb Fagersta MK 330 I  
 
38 33 Rasmus Lundh Västra Östergötlands MK 2 wd Volvo 1:50,7 11,8 10,4 0,8
26   Dennis Lundh Västra Östergötlands MK 940  
 
39 56 Lukas Kindgren Åtvidabergs MK 1 wd/Std Volvo 1:50,8 11,9 2,2 0,1
3   Alexander Björnsson Anderstorp RC 940  
 
40 61 Andreas Johansson Hovind Enköpings MK 1 wd/Std VW 1:51,0 12,1 2,4 0,2
4   Anders Johansson Enköpings MK Golf IV  
 
41 31 Simon Karlsson Gullabo RC 2 wd Toyota 1:51,4 12,5 11,1 0,4
27   Tobias Steen Gotlands MFBK Corolla  
Entrant: Team Nybe
 
42 19 Mikael Hallqvist Finspångs MS 4 wd Mazda 1:51,5 12,6 12,6 0,1
11   Ronnie Maxe Finspångs MS 323 GTX  
 
43 64 Simon Johansson Wäxjö MS 1 wd/Std Volvo 1:51,7 12,8 3,1 0,2
5   Anton Johansson Wäxjö MS 940  
 
44 60 Stefan Ottosson Vetlanda RRC 1 wd/Std VW 1:51,9 13,0 3,3 0,2
6   Sofie Adolfsson Nässjö MK Golf Mk4  
 
45 66 Oscar Östlund Hällefors MK 1 wd/Std Volvo 1:53,0 14,1 1,1
7   Daniel Andersson V:a Östergötlands MK 940  
Entrant: Kjellbergs AB
 
46 69 Lars Rosén SMK Vingåker 1 wd/Std VW 1:54,3 15,4 5,7 1,3
8   Susanne Rosén SMK Vingåker Golf 3  
 
47 1 Isak Arvidsson Gullabo RC Ungdomsrally Volvo 1:54,4 15,5 0,1
1   Andreas Arvidsson Gullabo RC 940  
 
48 58 Patrik Fredriksson Fryksdalens MK 1 wd/Std Volvo 1:54,5 15,6 5,9 0,1
9   Alexander Glavsjö Fryksdalens MK 940  
 
49 65 Mathias Savela Stockholms BK 1 wd/Std Volvo 1:54,8 15,9 6,2 0,3
10   Henrik Johansson V:a Östergötlands MK 740  
 
50 67 Daniel Suvala SMK Nyköping 1 wd/Std Volvo 1:54,9 16,0 0,1
11   Anton Johansson Wäxjö MS 240  
 
51 5 Lucas Carlsson SMK Nyköping Ungdomsrally Opel 1:57,0 18,1 2,6 2,1
2   Robin Norling SMK Nyköping Astra  
Entrant: Hot Rod Hill Racing
 
52 52 Petra Nordquist Hällefors MK 2 wd Ford 1:57,6 18,7 17,3 0,6
28   Magnus Hermansson Hällefors MK Fiesta ST  
Entrant: Ledin Motorsport
 
53 44 Morgan Olsson Vimmerby MS 2 wd Volvo 1:57,8 18,9 17,5 0,2
29   Björn Jacobsson Vimmerby MS 240  
 
54 62 Alexander Broberg SMK Nyköping 1 wd/Std Volvo 1:58,3 19,4 9,7 0,5
12   Rickard Broberg Värmdö BK S60  
Entrant: Maxsport Tires Sweden
 
55 54 Mikael Rosnell Gustavsson Stockholms Sportvagns Klubb 2 wd BMW 1:58,5 19,6 0,2
30   Robert Gustavsson Katrineholms MK 325  
 
56 47 Kristoffer Gustavsson Katrineholms MK 2 wd Toyota 1:59,0 20,1 18,7 0,5
31   Caroline Kromner Katrineholms MK Corolla GT  
 
56 53 Hasse Pettersson SMK Nyköping 2 wd Volvo 1:59,0 20,1 18,7
31   Christoffer Haglund SMK Nyköping 240  
 
58 68 Philip Lindskog SMK Nyköping 1 wd/Std Suzuki 2:01,2 22,3 2,2
13   Thorwald Lindskog Katrineholms MK Mk2  
 
59 81 Jimmy Eriksson Rasbo MK 2 wd Opel 2:02,4 23,5 1,2
33   Kristofer Sveijer Rasbo MK Corsa D  
 
60 2 Gustav Hartzell Norrköpings MK Ungdomsrally Suzuki 2:02,8 23,9 8,4 0,4
3   Andreas Stålehammar Swift  
Entrant: RH AutoRikt AB
 
61 4 Ludwig Fogdeby Storfors MK Ungdomsrally Volvo 2:03,9 25,0 9,5 1,1
4   Tommy Eliasson Storfors MK 940  
Entrant: EC Svenska AB
 
62 50 Mikael Gustavsson Katrineholms MK 2 wd Volvo 2:04,1 25,2 23,8 0,2
34   Johnny Kindmark Katrineholms MK 240  
 
63 51 Lars Lindros Katrineholms MK 2 wd Opel 2:08,1 29,2 27,8 4,0
35   Fredrik Karlsson Nora MK Ascona  
Entrant: B o K Lots & Transport Örebro
 
64 3 Filip Carlström Gullabo RC Ungdomsrally Suzuki 2:09,3 30,4 14,9 1,2
5   Jörgen Norman Gullabo RC Swift  
 
65 80 Christoffer Ivarsson Säffle MC 1 wd/Std Volvo 2:09,4 30,5 20,8 0,1
14   Björn Johansson Säffle MC 940  
 
66 7 Madicken Swärdh Katrineholms MK Ungdomsrally VW 2:09,6 30,7 15,2 0,2
6   Kristoffer Nordlund SMK Nyköping Golf Mk II  
 
67 70 Hampus Carlsson Katrineholms MK 1 wd/Std VW 2:09,9 31,0 21,3 0,3
15   Maria Nyqvist Katrineholms MK Golf Mk2  
 
68 55 Adam Backström Ludvika MS 2 wd Volvo 2:11,4 32,5 31,1 1,5
36   Robin Nyström Grangärde RRC PV 544  
 
69 72 Jennyh Persson SMK Nyköping 1 wd/Std VW 2:17,0 38,1 5,6
16   Lisa Jonasson Filipstads MC Golf Mk III  
 
70 73 Sören Sjöman SMK Vingåker 1 wd/Std VW 2:21,7 42,8 33,1 4,7
17   Per Jansson Katrineholms MK Golf II  
 
71 71 Rickard Persson SMK Vingåker 1 wd/Std Volvo 2:23,5 44,6 1,8
18   Patric Björling Katrineholms MK 940  
 
72 6 Nathalie Wennerström Nora MK Ungdomsrally Suzuki 2:36,4 57,5 42,0 12,9
7   Jonas Karlsson Nora MK Swift