2016-05-01
Lill-Jumbon
Official final
After SS1
98 starting
Pos |
No. |
|
Driver / CO-Driver |
Club |
Competition class |
|
Car / Model |
Time |
Diff L |
Diff C |
Diff P |
1 |
107 |
|
Björn Persson |
Huddinge MK |
A-förare 4 WD |
|
Toyota |
2:42,4 |
|
|
|
1 |
|
|
Linda Lidén |
|
|
Corolla WRC |
|
|
|
|
|
2 |
113 |
|
Bengt Abrahamsson |
Kullings MS |
A-förare 4 WD |
|
Mitsubishi |
2:43,9 |
1,5
|
1,5
|
1,5
|
2 |
|
|
Janne Hansson |
Kullings MS |
|
Mirage |
|
|
|
|
|
3 |
106 |
|
Mattias Lindberg |
Vänersborgs MK |
A-förare 4 WD |
|
Subaru |
2:45,2 |
2,8
|
2,8
|
1,3
|
3 |
|
|
Marcus Bengtsson |
Vänersborgs MK |
|
Impreza |
|
|
|
|
|
4 |
112 |
|
Lars-Erik Larsson |
Kinds MK |
A-förare 4 WD |
|
Audi |
2:45,8 |
3,4
|
3,4
|
0,6
|
4 |
|
|
Tony Larsson |
Kinds MK |
|
S2 |
|
|
|
|
|
5 |
100 |
|
Bengt Carlsson |
Vara MK |
A-förare 2 WD |
|
BMW |
2:49,2 |
6,8
|
|
3,4
|
1 |
|
|
Erik Rörgård |
|
|
325 I |
|
|
|
|
|
6 |
78 |
|
Pontus Jakobsson |
SMK Nyköping |
B-förare 2 WD |
|
VW |
2:50,0 |
7,6
|
|
0,8
|
1 |
|
|
Robert Herzig |
|
|
Golf III |
|
|
|
|
|
7 |
102 |
|
Jimmy Wessbo |
Kullings MS |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
2:53,5 |
11,1
|
4,3
|
3,5
|
2 |
|
|
Nina Jonasson |
Wäxjö MS |
|
940 |
|
|
Applicant: Johanssons Bilverkstad i Borås |
|
|
8 |
43 |
|
Marcus Holm |
Fägre MK |
C-förare 2 WD |
|
BMW |
2:53,8 |
11,4
|
|
0,3
|
1 |
|
|
Kristian Pettersson |
|
|
Compact |
|
|
|
|
|
9 |
104 |
|
Johan Nilsson |
Vara MK |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
2:53,9 |
11,5
|
4,7
|
0,1
|
3 |
|
|
Rickard Herbo Olsson |
|
|
242 |
|
|
|
|
|
10 |
101 |
|
Daniel Spetzig |
Munkfors MC |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
2:54,2 |
11,8
|
5,0
|
0,3
|
4 |
|
|
Robert Larsson |
|
|
940 |
|
|
|
|
|
11 |
86 |
|
Fredrik Karlander |
Toarps MK |
B-förare 2 WD |
|
Volvo |
2:54,4 |
12,0
|
4,4
|
0,2
|
2 |
|
|
Theres Karlander |
Kinds MK |
|
242 |
|
|
|
|
|
12 |
81 |
|
Peter Börjesson |
Stenungsunds MS |
B-förare 2 WD |
|
Volvo |
2:54,7 |
12,3
|
4,7
|
0,3
|
3 |
|
|
Håkan Eliasson |
|
|
240 |
|
|
|
|
|
13 |
77 |
|
Niclas Åkerland |
Dals MK |
B-förare 2 WD |
|
Volvo |
2:55,6 |
13,2
|
5,6
|
0,9
|
4 |
|
|
Peter Milén |
Dals MK |
|
940 |
|
|
|
|
|
14 |
90 |
|
Joacim Wigertson |
Kullings MS |
B-förare 2 WD |
|
Volvo |
2:55,8 |
13,4
|
5,8
|
0,2
|
5 |
|
|
Åsa Wigertson |
Kullings MS |
|
940 |
|
|
|
|
|
15 |
79 |
|
Hasse Ericsson |
Kullings MS |
B-förare 2 WD |
|
Volvo |
2:55,9 |
13,5
|
5,9
|
0,1
|
6 |
|
|
Benny Larsson |
Kullings MS |
|
940 |
|
|
|
|
|
16 |
83 |
|
Joakim Smedberg |
Götene MK |
B-förare 2 WD |
|
Volvo |
2:57,2 |
14,8
|
7,2
|
1,3
|
7 |
|
|
Sonny Torgrimsson |
Tidaholms MK |
|
940 |
|
|
|
|
|
17 |
62 |
|
Robert Johansson |
Göteborgs MF |
B-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N |
|
Volvo |
2:57,5 |
15,1
|
|
0,3
|
1 |
|
|
Kim Pettersson |
SMK Trollhättan |
|
240 |
|
|
|
|
|
18 |
84 |
|
Stefan Grönberg |
Dals MK |
B-förare 2 WD |
|
Opel |
2:57,8 |
15,4
|
7,8
|
0,3
|
8 |
|
|
Johan Roskvist |
|
|
Ascona B |
|
|
|
|
|
19 |
99 |
|
Matti Johansson |
Vara MK |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
2:58,1 |
15,7
|
8,9
|
0,3
|
5 |
|
|
Andreas Andersson |
Götene MK |
|
242 |
|
|
|
|
|
20 |
96 |
|
Tomas Sjöberg |
Sotenäs MK |
A-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N |
|
Volvo |
2:58,3 |
15,9
|
|
0,2
|
1 |
|
|
Therése Landström |
Karlstads MC Bil |
|
940 |
|
|
|
|
|
21 |
72 |
|
Henrik Nellis |
Kullings MS |
B-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N |
|
Volvo |
2:58,6 |
16,2
|
1,1
|
0,3
|
2 |
|
|
Filip Agemo |
|
|
940 |
|
|
|
|
|
22 |
51 |
|
Stefan Larsson |
Stenungsunds MS |
C-förare 2 WD |
|
Volvo |
2:58,7 |
16,3
|
4,9
|
0,1
|
2 |
|
|
Joakim Danielsson |
Stenungsunds MS |
|
940 |
|
|
|
|
|
23 |
75 |
|
Jonas Helgesson |
Älvbygdens MK |
B-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N |
|
Volvo |
2:59,1 |
16,7
|
1,6
|
0,4
|
3 |
|
|
Markus Karlsson |
|
|
240 |
|
|
|
|
|
24 |
73 |
|
Tommy Larsson |
Kullings MS |
B-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N |
|
Volvo |
2:59,2 |
16,8
|
1,7
|
0,1
|
4 |
|
|
Sussane Hällgren |
|
|
940 |
|
|
|
|
|
25 |
66 |
|
Sebastian Johansson |
Götene MK |
B-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N |
|
Volvo |
2:59,3 |
16,9
|
1,8
|
0,1
|
5 |
|
|
Herman Höög |
Götene MK |
|
940 |
|
|
|
|
|
26 |
82 |
|
Stefan Simonsson |
Säffle MC |
B-förare 2 WD |
|
VW |
2:59,7 |
17,3
|
9,7
|
0,4
|
9 |
|
|
Annelie Nilsson |
|
|
Golf 2 |
|
|
|
|
|
27 |
47 |
|
Per Hedskog |
SMK Trollhättan |
C-förare 2 WD |
|
Opel |
2:59,8 |
17,4
|
6,0
|
0,1
|
3 |
|
|
Hans Hedskog |
SMK Trollhättan |
|
Ascona |
|
|
|
|
|
28 |
48 |
|
Emelie Axelsson |
Säffle MC |
C-förare 2 WD |
|
Volvo |
3:00,1 |
17,7
|
6,3
|
0,3
|
4 |
|
|
Gustav Johansson |
Fryksdalens MK |
|
940 |
|
|
|
|
|
28 |
88 |
|
Peringe Björk |
Dals MK |
B-förare 2 WD |
|
Ford |
3:00,1 |
17,7
|
10,1
|
|
10 |
|
|
Peter Karlsson |
Dals MK |
|
Fiesta S1600 |
|
|
|
|
|
30 |
50 |
|
Joakim Willingskär |
Kullings MS |
C-förare 2 WD |
|
BMW |
3:00,8 |
18,4
|
7,0
|
0,7
|
5 |
|
|
Susanne Hallengren |
Kullings MS |
|
325 |
|
|
|
|
|
31 |
71 |
|
Erik Stenberg |
Kullings MS |
B-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N |
|
Volvo |
3:00,9 |
18,5
|
3,4
|
0,1
|
6 |
|
|
Annie Hellstadius |
Kullings MS |
|
940 |
|
|
|
|
|
32 |
103 |
|
Jens Thorsell |
Falköpings MK |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
3:01,5 |
19,1
|
12,3
|
0,6
|
6 |
|
|
Joakim Andersson |
|
|
940 |
|
|
|
|
|
33 |
25 |
|
Viktor Johansson |
Vara MK |
C-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N |
|
Volvo |
3:01,7 |
19,3
|
|
0,2
|
1 |
|
|
Rickard Johansson |
Vara MK |
|
940 |
|
|
|
|
|
34 |
42 |
|
PO Andersson |
Fägre MK |
C-förare 2 WD |
|
VW |
3:01,9 |
19,5
|
8,1
|
0,2
|
6 |
|
|
Per Olof Ekberg |
|
|
Golf |
|
|
|
|
|
34 |
70 |
|
Dan Rhodin |
SMK Trollhättan |
B-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N |
|
Volvo |
3:01,9 |
19,5
|
4,4
|
|
7 |
|
|
Fredrik Lindström |
SMK Trollhättan |
|
244 |
|
|
|
|
|
36 |
68 |
|
Pontus Jardstedt |
Kullings MS |
B-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N |
|
Volvo |
3:02,7 |
20,3
|
5,2
|
0,8
|
8 |
|
|
Johannes Brolin |
Kullings MS |
|
940 |
|
|
|
|
|
37 |
92 |
|
Göran Kilbo |
Kullings MS |
B-förare 4 WD |
|
Audi |
3:02,8 |
20,4
|
|
0,1
|
1 |
|
|
Robert Kristiansen |
Kullings MS |
|
80 Quattro |
|
|
|
|
|
38 |
54 |
|
Anders Johansson |
Mariestads MS |
C-förare 2 WD |
|
Volovo |
3:03,2 |
20,8
|
9,4
|
0,4
|
7 |
|
|
Jan-Olof Petterson |
Götene MK |
|
142 |
|
|
|
|
|
38 |
97 |
|
Jan Wigertson |
Kullings MS |
A-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N |
|
Volvo |
3:03,2 |
20,8
|
4,9
|
|
2 |
|
|
Urban Erlandsson |
Kullings MS |
|
850 |
|
|
|
|
|
40 |
56 |
|
Victor Bergsander |
Kullings MS |
C-förare 2 WD |
|
Volvo |
3:03,6 |
21,2
|
9,8
|
0,4
|
8 |
|
|
Fredrik Hellberg |
Kullings MS |
|
940 |
|
|
|
|
|
41 |
3 |
|
Isac Nordström |
Kullings MS |
Ungdomsrally |
|
Volvo |
3:03,7 |
21,3
|
|
0,1
|
1 |
|
|
Tomas Johansson |
Kullings MS |
|
940 |
|
|
|
|
|
41 |
45 |
|
Marcus Grolander |
Älvbygdens MK |
C-förare 2 WD |
|
Volvo |
3:03,7 |
21,3
|
9,9
|
|
9 |
|
|
Joacim Grolander |
Älvbygdens MK |
|
240 |
|
|
|
|
|
43 |
2 |
|
Linus Isaksson |
Laxå MK |
Ungdomsrally |
|
VW |
3:03,9 |
21,5
|
0,2
|
0,2
|
2 |
|
|
Per Hansson |
Laxå MK |
|
Golf 2 |
|
|
Applicant: EMS Finnerödja AB |
|
|
44 |
44 |
|
Lennart Martinsson |
Sotenäs MK |
C-förare 2 WD |
|
Volvo |
3:04,0 |
21,6
|
10,2
|
0,1
|
10 |
|
|
Monica Martinsson |
Sotenäs MK |
|
244 |
|
|
Applicant: KAREV |
|
|
45 |
31 |
|
Stig Christensen |
Falköpings MK |
C-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N |
|
Volvo |
3:04,2 |
21,8
|
2,5
|
0,2
|
2 |
|
|
Fredrik Pettersson |
Falköpings MK |
|
940 |
|
|
|
|
|
46 |
7 |
|
Frank Jacobsson |
Vara MK |
C-förare Grupp E |
|
VW |
3:04,4 |
22,0
|
|
0,2
|
1 |
|
|
Oskar Jansson |
Vara MK |
|
Golf |
|
|
|
|
|
47 |
69 |
|
Sebastian Orava |
Laxå MK |
B-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N |
|
Volvo |
3:04,5 |
22,1
|
7,0
|
0,1
|
9 |
|
|
Sebastian Johansson |
|
|
940 |
|
|
|
|
|
48 |
6 |
|
Viktor Janson |
Kinds MK |
Ungdomsrally |
|
Volvo |
3:04,8 |
22,4
|
1,1
|
0,3
|
3 |
|
|
Kjellåke Janson |
Kinds MK |
|
740 |
|
|
|
|
|
49 |
30 |
|
Peter Lindman |
Falköpings MK |
C-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N |
|
Volvo |
3:04,9 |
22,5
|
3,2
|
0,1
|
3 |
|
|
Lars Johansson |
Vara MK |
|
940 |
|
|
|
|
|
49 |
89 |
|
Mattias Sundberg |
Munkfors MC |
B-förare 2 WD |
|
VW |
3:04,9 |
22,5
|
14,9
|
|
11 |
|
|
Emil Jansson |
|
|
Golf |
|
|
|
|
|
51 |
85 |
|
Daniel Gustafsson |
Kullings MS |
B-förare 2 WD |
|
Opel |
3:05,6 |
23,2
|
15,6
|
0,7
|
12 |
|
|
Viktoria Gustafsson Thor |
Kullings MS |
|
Manta B |
|
|
|
|
|
52 |
95 |
|
Anders Ericson |
Toarps MK |
A-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N |
|
Volvo |
3:06,2 |
23,8
|
7,9
|
0,6
|
3 |
|
|
Roger Olsson |
|
|
850 |
|
|
|
|
|
53 |
49 |
|
Glenn Johansson |
Orust Bilsportsklubb |
C-förare 2 WD |
|
Volvo |
3:07,1 |
24,7
|
13,3
|
0,9
|
11 |
|
|
Lukas Johansson |
Orust Bilsportsklubb |
|
242 |
|
|
|
|
|
53 |
91 |
|
Matts Eriksson |
Mariestads MS |
B-förare Appendix K |
|
Saab |
3:07,1 |
24,7
|
|
|
1 |
|
|
Lars Erik Rydqvist |
Götene MK |
|
V4 |
|
|
|
|
|
55 |
32 |
|
Johan Dahl |
Skene MS |
C-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N |
|
Volvo |
3:07,3 |
24,9
|
5,6
|
0,2
|
4 |
|
|
Helen Dahl |
Toarp |
|
244 |
|
|
|
|
|
56 |
65 |
|
Bengt Sannerfors |
Götene MK |
B-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N |
|
Volvo |
3:07,4 |
25,0
|
9,9
|
0,1
|
10 |
|
|
Henrik Thunborg |
Götene MK |
|
940 |
|
|
|
|
|
57 |
15 |
|
Erik Wiklund |
Älvbygdens MK |
C-förare Grupp E |
|
Volvo |
3:07,7 |
25,3
|
3,3
|
0,3
|
2 |
|
|
Marin Marin |
Älvbygdens MK |
|
244 |
|
|
|
|
|
58 |
4 |
|
Simon Eriksson |
Laxå MK |
Ungdomsrally |
|
Volvo |
3:08,0 |
25,6
|
4,3
|
0,3
|
4 |
|
|
Morgan Eriksson |
Laxå MK |
|
940 |
|
|
Applicant: Ems Finnerödja AB |
|
|
58 |
10 |
|
Joakim Persson |
Tidaholms MK |
C-förare Grupp E |
|
Volvo |
3:08,0 |
25,6
|
3,6
|
|
3 |
|
|
Patrik Ekblom |
Tidaholms MK |
|
240 |
|
|
Applicant: Team Rembutiken |
|
|
60 |
74 |
|
Lukas Andervang |
Dals MK |
B-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N |
|
Volvo |
3:08,2 |
25,8
|
10,7
|
0,2
|
11 |
|
|
Stig Andervang |
Almunge MK |
|
940 |
|
|
|
|
|
61 |
59 |
|
Johnny Sundström |
Vara MK |
C-förare Appendix K |
|
Opel |
3:08,5 |
26,1
|
|
0,3
|
1 |
|
|
Ulrika Hjelm |
|
|
Ascona |
|
|
|
|
|
62 |
53 |
|
Lasse Jägerström |
Stenungsunds MS |
C-förare 2 WD |
|
Volvo |
3:08,6 |
26,2
|
14,8
|
0,1
|
12 |
|
|
Margaretha Jägerström |
Stenungsunds MS |
|
Amazon |
|
|
|
|
|
63 |
5 |
|
Emilio Trejile |
Skene MS |
Ungdomsrally |
|
Saab |
3:08,8 |
26,4
|
5,1
|
0,2
|
5 |
|
|
Jörgen Sturesson |
Skene MS |
|
99 |
|
|
|
|
|
64 |
28 |
|
Stefan Andersson |
SMK Trollhättan |
C-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N |
|
Volvo |
3:09,0 |
26,6
|
7,3
|
0,2
|
5 |
|
|
Göran Tell |
SMK Trollhättan |
|
244 |
|
|
|
|
|
65 |
63 |
|
Alexander Kolbert |
Götene MK |
B-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N |
|
Volvo |
3:09,2 |
26,8
|
11,7
|
0,2
|
12 |
|
|
Joakim Ljungkvist |
Götene MK |
|
940 |
|
|
|
|
|
66 |
1 |
|
Heidi Ryrlén |
Kullings MK |
Ungdomsrally |
|
VW |
3:09,3 |
26,9
|
5,6
|
0,1
|
6 |
|
|
Joakim Rydholm |
Dals MK |
|
Polo GTI |
|
|
|
|
|
66 |
39 |
|
Rasmus Hyttinen |
SHRA Borås |
C-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N |
|
Volvo |
3:09,3 |
26,9
|
7,6
|
|
6 |
|
|
Mattias Winberg |
|
|
240 |
|
|
|
|
|
68 |
27 |
|
Martin Nygårdh |
Kullings MS |
C-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N |
|
Volvo |
3:10,6 |
28,2
|
8,9
|
1,3
|
7 |
|
|
Linda Vallittu |
Kullings MS |
|
240 |
|
|
|
|
|
69 |
55 |
|
Henrik Höglund |
Stenungsund MS |
C-förare 2 WD |
|
Volvo |
3:11,1 |
28,7
|
17,3
|
0,5
|
13 |
|
|
Roger Rydholm |
|
|
242 |
|
|
|
|
|
70 |
29 |
|
Johan Högberg |
Toarps MK |
C-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N |
|
Volvo |
3:11,4 |
29,0
|
9,7
|
0,3
|
8 |
|
|
Sussanne Oscarsson |
|
|
940 |
|
|
|
|
|
71 |
60 |
|
Jan-Åke Wiktorsson |
Vara MK |
C-förare 4 WD |
|
Mazda |
3:11,7 |
29,3
|
|
0,3
|
1 |
|
|
Håkan Johansson |
Vara MK |
|
323 |
|
|
|
|
|
72 |
12 |
|
Rolf Johansson |
Tibro MK |
C-förare Grupp E |
|
VW |
3:11,8 |
29,4
|
7,4
|
0,1
|
4 |
|
|
Kent Eriksson |
|
|
Golf |
|
|
|
|
|
73 |
98 |
|
Fredrik Ekenved |
Göteborgs MF |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
3:12,1 |
29,7
|
22,9
|
0,3
|
7 |
|
|
Björn Ekenved |
Göteborg MF |
|
944 |
|
|
|
|
|
74 |
23 |
|
Johan Holm |
SMK Trollhättan |
C-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N |
|
Volvo |
3:12,3 |
29,9
|
10,6
|
0,2
|
9 |
|
|
Samuel Hällsten |
|
|
240 |
|
|
Applicant: CH BYGG & MONTAGE AB |
|
|
74 |
61 |
|
Joakim Strömberg |
Bengtsfors MC |
B-förare Grupp E |
|
VW |
3:12,3 |
29,9
|
|
|
1 |
|
|
Mikael Eriksson |
|
|
Golf II |
|
|
|
|
|
76 |
40 |
|
Mattias Holm |
SMK Trollhättan |
C-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N |
|
Volvo |
3:12,7 |
30,3
|
11,0
|
0,4
|
10 |
|
|
Jonathan Becker |
|
|
240 |
|
|
Applicant: CH Bygg&montage AB |
|
|
77 |
94 |
|
Göran Wigertson |
Kullings MS |
A-förare Grupp E |
|
Volvo |
3:12,8 |
30,4
|
|
0,1
|
1 |
|
|
Roland Alfredson |
Kullings MS |
|
740 |
|
|
|
|
|
78 |
57 |
|
Sören Lundh |
Laxå MK |
C-förare 2 WD |
|
Volvo |
3:13,4 |
31,0
|
19,6
|
0,6
|
14 |
|
|
Reino Orova |
Laxå MK |
|
940 |
|
|
|
|
|
79 |
9 |
|
Johan Mäsak |
Orust Bilsportklubb |
C-förare Grupp E |
|
Saab |
3:13,6 |
31,2
|
9,2
|
0,2
|
5 |
|
|
Bengt-Ove Sandberg |
Orust Bilsportklubb |
|
99 |
|
|
|
|
|
80 |
34 |
|
Jens Oscarsson |
Hästveda FRC |
C-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N |
|
Volvo |
3:13,8 |
31,4
|
12,1
|
0,2
|
11 |
|
|
Magnus Ingesson |
Kungsbacka MA |
|
240 |
|
|
|
|
|
81 |
33 |
|
Fredrik Karlsson |
Dals MK |
C-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N |
|
Volvo |
3:13,9 |
31,5
|
12,2
|
0,1
|
12 |
|
|
Albin Karlsson |
Dals MK |
|
244 |
|
|
|
|
|
82 |
22 |
|
Börje Johansson |
Kullings MS |
C-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N |
|
Volvo |
3:16,2 |
33,8
|
14,5
|
2,3
|
13 |
|
|
Ingrid Johansson |
Kullings MS |
|
240 |
|
|
|
|
|
83 |
24 |
|
Magnus Johansson |
Vara MK |
C-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N |
|
Volvo |
3:17,2 |
34,8
|
15,5
|
1,0
|
14 |
|
|
Emil Roos |
|
|
850 |
|
|
|
|
|
84 |
16 |
|
Anneli Johnzon |
Varbergs MK |
C-förare Grupp E |
|
VW |
3:19,2 |
36,8
|
14,8
|
2,0
|
6 |
|
|
Ingemar Johnzon |
Varbergs MK |
|
Golf 2 |
|
|
|
|
|
85 |
18 |
|
Jan Lundblad |
Kullings MS |
C-förare Grupp E |
|
VW |
3:19,4 |
37,0
|
15,0
|
0,2
|
7 |
|
|
Sebastian Lundblad |
Kullings MS |
|
Golf |
|
|
|
|
|
86 |
14 |
|
Ulf Hummel |
Älvbygdens MK |
C-förare Grupp E |
|
VW |
3:19,9 |
37,5
|
15,5
|
0,5
|
8 |
|
|
Anne Hummel |
Älvbygdens MK |
|
Golf 2 |
|
|
|
|
|
87 |
11 |
|
Per-Åke Johnsson |
MK Trophy |
C-förare Grupp E |
|
Volvo |
3:20,2 |
37,8
|
15,8
|
0,3
|
9 |
|
|
Tina Jacobsson |
|
|
940 |
|
|
|
|
|
88 |
8 |
|
Peter Lanner |
Vara MK |
C-förare Grupp E |
|
VW |
3:20,5 |
38,1
|
16,1
|
0,3
|
10 |
|
|
Robert Mellegård |
Vara MK |
|
Golf III |
|
|
|
|
|
88 |
19 |
|
Bo Brorsson |
Falkenbergs MK |
C-förare Grupp E |
|
Opel |
3:20,5 |
38,1
|
16,1
|
|
10 |
|
|
Anna Johansson |
Falkenbergs MK |
|
Ascona |
|
|
|
|
|
90 |
21 |
|
Fredrik Sjöberg |
Falköpings MK |
C-förare Grupp E |
|
Opel |
3:20,6 |
38,2
|
16,2
|
0,1
|
12 |
|
|
Samuel Hallberg |
|
|
Ascona B |
|
|
|
|
|
91 |
38 |
|
Erik Johansson |
Kullings MS |
C-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N |
|
Volvo |
3:20,7 |
38,3
|
19,0
|
0,1
|
15 |
|
|
Emil Ivarsson |
Kullings MS |
|
244 |
|
|
|
|
|
92 |
46 |
|
Mikael Svensson |
Tibro MK |
C-förare 2 WD |
|
Volvo |
3:21,0 |
38,6
|
27,2
|
0,3
|
15 |
|
|
Niclas Fransson |
Tibro MK |
|
142 |
|
|
|
|
|
93 |
35 |
|
Viktoria Johansson |
Kullings MS |
C-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N |
|
Volvo |
3:23,2 |
40,8
|
21,5
|
2,2
|
16 |
|
|
Jimmy Svensson |
Kullings MS |
|
242 |
|
|
|
|
|
94 |
26 |
|
Christer Grolander |
Älvbygdens MK |
C-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N |
|
Volvo |
3:24,9 |
42,5
|
23,2
|
1,7
|
17 |
|
|
Annica Grolander |
Älvbygdens MK |
|
940 |
|
|
|
|
|
95 |
13 |
|
Henrik Mustonen |
Laxå MK |
C-förare Grupp E |
|
VW |
3:26,0 |
43,6
|
21,6
|
1,1
|
13 |
|
|
Väinö Mustonen |
Laxå MK |
|
Golf 3 |
|
|
|
|
|
96 |
20 |
|
Joakim Bengtsson |
Kullings MS |
C-förare Grupp E |
|
Opel |
3:29,0 |
46,6
|
24,6
|
3,0
|
14 |
|
|
Melvin Bengtsson |
Kullings MS |
|
Corsa |
|
|
|
|
|
97 |
52 |
|
Sven Börjesson |
Fjärås MK |
C-förare 2 WD |
|
Peugeot |
3:30,9 |
48,5
|
37,1
|
1,9
|
16 |
|
|
Malin Larsson |
Orust Bilsportklubb |
|
205 GTI |
|
|
|
|
|
98 |
17 |
|
Viktor Sjöberg |
Älvbygdens MK |
C-förare Grupp E |
|
Volvo |
4:02,1 |
1:19,7
|
57,7
|
31,2
|
15 |
|
|
Jonas Sjöberg |
Älvbygdens MK |
|
940 GL |
|
|
|
|
|
* = allotted time,
? = under investigation
|